Propunere regulament de joc - sanctiuni

  • Autor subiect DeletedUser3919
  • Data de început

DeletedUser3919

... si fiindca am confirmarea ca va era dor de mine, continui :p

Intotdeauna au fost discutii despre regulamentul de joc si sanctiunile aplicate. Cred ca nu trece zi in care un jucator sanctionat sa nu se planga de sanctiunea aplicata. De cate ori s-a incercat o discutie pe forumul extern, eram mereu trimisi la suport. Orice reclamatie se face numai la suport unde, de cele mai multe ori, chiar daca nu esti multumit esti purtat pana iti expira pedeapsa sau ti se inchide tichetul in nas chiar daca ceri arbitrajul unui admin superior (asta am simtit-o pe propria-mi piele). Apoi, daca unu jucator incearca sa expuna pe forumul extern problema unei sanctiuni pe care el o considera nedreapta, era iarasi trimis la suport (unde risca sa primeasca sanctiune pentru tichete nefondate) sau isi lua ban pe forum.

Nu o singura data, eu si altii am reclamat lipsa de transparenta a adminilor si moderatorilor pe serverele romanesti. Am propus in acest sens deschiderea pe forumul extern a unei sectiuni de reclamatii si abuzuri dar, asa cum era de asteptat, am fost trimisa la suport, fapt care nu a facut decat sa adanceasca lipsa de transparenta si sa arunce si mai multe suspiciuni cum ca adminii se acopera reciproc. Au fost destui jucatori care au semnalat ca adminii isi acopera propriile greseli. Ce este drept, prea putine au fost cazurile in care un admin a recunoscut ca a gresit. Mereu s-a batut pe ideea ca adminii au un status ireprosabil iar jucatorii sunt cei mai mari infractori.
Statusul unui admin este intotdeauana superior statusului unui jucator si aici nu ma refer la butoanele in plus.
Sa dau un exemplu... daca un jucator este amenintat sau injurat de catre un alt jucator, cel din urma risca un ban de 24 ore pe atacabil. Daca un admin este amenintat sau injurat, prin decret "prezidential", jucatorul in cauza poate fi exclus permanent din joc.

Si ar mai fi multe de spus.... oricum, prin deschiderea acestui topic nu am vrut sa readuc in memorie acuzatiile la adresa adminilor ce s-au strans de-a lungul vremii, ba din contra, ci pentru a aduce la cunostinta modalitatea prin care alti admini de pe alte servere au inlaturat suspiciunile si au facut transparente toate actiunile lor.

Si aveti AICI solutia

si cu translatorul de la google

Ceea ce se poate observa, polonezii au facut public baremul de sanctiuni cu exemplele de rigoare.

La noi de ce nu se poate face asta pentru a inlatura toate suspiciunile? Ore pentru ca noi suntem romani si aia polonezi? Oare cum au reusit polonezii sa fie singurii din Europa neatinsi de criza mondiala... ba chiar sa aiba si crestere economica. :D

Avem aici si exemplul si altor tari care isi fac publice sistemul de sanctiuni aplicate in joc.
http://forum.triburile.ro/showthread.php?p=701003#post701003
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

megara ..... buna idee dar cred ca te lupti cu morile de vant . atata timp cat un om cu butoane isi permite sa afirme prim mesaj direct catre user ca e pe nevoi aici...e cu daca vreau eu sau nu :p sau din 2 certareti este banat doar cel cu greseala cea mai putin grava pentru ca are doar 3000 pct pe una din lumi probabil ( dar nu se stie ce jucator este in spatele unui simplu user de pe forum ) si este nevoie de un tichet pentru a se face dreptate iar singura pedeapsa a modului este o discutie cu unul din admini ( daca are loc ) nu se va schimba niciodata nimic . intai trebuie schimbata mentalitatea oamenilor si abia apoi schimbate si regulile . iar regulamentul ar trebui si el actualizat . nu se precizeaza nicaieri ( legat de impartirea legaturii de net ) ca chiar daca o declari trebuie sa lasi un anumit interval intre logari . si din necunostinta de cauza pentru ca nu toti au multicont ( ce naiba , cei vechi stiu cum sa joace cu multicont ) cad in plasa si se trezesc blocati fara a intelege de ce au patit-o . si din start adminii isi atrag antipatii . o mai mare transparenta intradevar ar elimina din suspiciuni dar intai trebuie pusa in aplicare .
 

DeletedUser3919

Multi nu au citit regulamentul ci doar au invatat jocul de la jucatori mai vechi. Altii l-au citit dar sa recunoastem, in unele locuri, regulamentul este destul de ambiguu.
Daca ai nelamuriri in privinta regulamentului si vrei sa-l discuti pe forum, esti trimis la suport. Ma mir cum nu se plictisesc adminii sa raspunda la atatea tichete pe acelasi subiect. Sau poate se spera ca jucatorul prefera sa dea doua comenzi decat sa scrie doua fraze si sa astepte un raspuns.
Multi jucatori nu stiu cum se defineste clar atacurile combinate sau ce inseamna "aceeasi retea" sau nu cunosc restrictiile pe care le au doi jucatori care joaca din aceeasi retea.
Spre deosebire de multi, eu nu merg pe ideea ca orice jucator incalca voit regulamentul. Consider ca majoritatea greselilor sunt din necunoasterea regulamentului sau din cauza interpretarilor gresite ale regulamentului. Daca s-ar discuta public, pe exemple, sunt convinsa ca numarul jucatorilor care gresesc s-au reduce destul de mult (unii au inteles acest lucru si au si aplicat)... bineinteles daca se doreste acest fapt.

Am pus niste link-uri unde, pe langa faptul ca sistemul de pedepse este facut public pentru transparenta, se dau si exemple clare si explicatii ale regulamentului.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Vasy, ce'ai scris mai sus nu-i cea mai buna replica la aceasta propunere.

In asteptarea unui raspuns oficial, tin sa o felicit pe Megara pentru propunere. Mai ales ca este sustinuta de cateva dovezi mai mult decat clare.
 

DeletedUser

Vasy, ce'ai scris mai sus nu-i cea mai buna replica la aceasta propunere.

In asteptarea unui raspuns oficial, tin sa o felicit pe Megara pentru propunere. Mai ales ca este sustinuta de cateva dovezi mai mult decat clare.



Care vasy ? Vasy988 adminul din joc cumva care ne-a pus un citat din regulament si afirmatia ca ' putem juca fara cp , nu ne da nimeni afara de pe servere ' si apoi si-a sters postul ? Faza tare e ca a confirmat ce am scris mai sus , eu nu gasesc in regulament ce ne-a aratat el . Din postul lui sa intelegem ca scumpirea a fost doar pe serverele noastre ( adica nu-s profitabile ) ?

Uite ca n-a fost suficient de rapid :D:D:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Multi nu au citit regulamentul ci doar au invatat jocul de la jucatori mai vechi. Altii l-au citit dar sa recunoastem, in unele locuri, regulamentul este destul de ambiguu.
Daca ai nelamuriri in privinta regulamentului si vrei sa-l discuti pe forum, esti trimis la suport. Ma mir cum nu se plictisesc adminii sa raspunda la atatea tichete pe acelasi subiect. Sau poate se spera ca jucatorul prefera sa dea doua comenzi decat sa scrie doua fraze si sa astepte un raspuns.
Multi jucatori nu stiu cum se defineste clar atacurile combinate sau ce inseamna "aceeasi retea" sau nu cunosc restrictiile pe care le au doi jucatori care joaca din aceeasi retea.
Spre deosebire de multi, eu nu merg pe ideea ca orice jucator incalca voit regulamentul. Consider ca majoritatea greselilor sunt din necunoasterea regulamentului sau din cauza interpretarilor gresite ale regulamentului. Daca s-ar discuta public, pe exemple, sunt convinsa ca numarul jucatorilor care gresesc s-au reduce destul de mult (unii au inteles acest lucru si au si aplicat)... bineinteles daca se doreste acest fapt.

Am pus niste link-uri unde, pe langa faptul ca sistemul de pedepse este facut public pentru transparenta, se dau si exemple clare si explicatii ale regulamentului.

Salut intrarea unui nume celebru in joc in piata publica. Cred ca demersul dvs este fondat, fundamentat. Consider insa ca o ancheta justa trebuie sa fundamenteze corijarile. De exemplu, faceti apel la dublul standard la sanctionarea jucatorilor care jignesc jucatorii, administratorii jucatori fiind favorizati. Fara a sustine si fara a contrazice, consider ca se poate extrapola regulementul si a considera ca jignirea unui admin in joc poate fi legata de o contraventie diferita de cea a jignirii uzuale de jucatori, jignirea purtand amprenta adresarii catre un responsabil pe care jucatorul care jigneste il considera generic responsabil de nefericirile sale in joc. Deci sanctionarea mult mai drastica la jignirea unui admin poate fi argumentata si argumentatia aceasta nu imi pare depasita de realitate, fara a considera solutia corecta, ci doar una din solutii, preferata de cei ce sanctioneaza. Daca eventual aceasta e situatia si argumentarea e verificabila. Pe fond, sunt de acord cu cererile de transparenta si de rezonabilitate la adresa responsabililor jocului, insa faptele "demascate" trebuie sa fie fundamentate si sa nu aiba un echivoc care sa fie just, prin compensarea adminilor pentru munca depusa.
Am citit si despre acoperirea greselilor proprii de unii admini, in acest topic. Consider ca cererea dvs. sa fie inchisa aceasta cale, este justa. Dar trebuie sa ne raportam si la viata reala si la transpunerea ei in acest joc. Nu am fost admin, moderator si improbabil sa fiu. Insa ratiunea ne da seama ca fiind o selectie si o recrutare a unor oameni cu personalitati, priceperi, competente diverse poate aparea un procentaj, pentru multi neeacceptabil, de erori voite si nevoite. Judecarea diverselor imprejurari, contextul in care se afla insusi judecatorul isi pun amprenta pe decizii. DAca adminul/moderatorul are o competenta redusa pe o sfera anume a jocului, o judecata gingasa pe o situatie, atunci este omenesc pentru el sa isi acopere greseala sau sa constientizeze ca nu a dat solutia perfecta. Nu exista mereu reavointa ci si bunavointa.
Sunt de acord ca sistemul e schiop, surd de o ureche, chior si ciung, dar indreptarea trebuie sa aiba o judecata inteleapta si sa inteleaga marile obstacole de natura tehnica in calea indreptarii. O sustinere contestara si o cerere de indreptare nu ar trebui sa fie de succes in lipsa oferirii de instrumente pentru decidentii care pot face indreptarile cerute de jucatori.
Auzeam cu ceva ani in urma expresia: "bagi bumbac si iese lana". In viata reala nu e just sa platesti salar 600 lei si sa ceri performante care sa aduca profit de 6.000 lei. Adminului i se da cumva putin materialiceste si a-l trage de urechi, ar insemna sa il recompensezi adecvat.
Sa presupunem ca logica unei companii este profitul iar venituri in plus pt admini (incat sa ii faca placuti jucatorilor in genere) reduc profitul. uiti domnia ta ca slujitorii sunt hraniti si imbracati numai de ei. Dar de ai lor din sate ce fac? Ca la cuhniile curtii nu pot veni. Imbracaminte nu pot cere. Nadejdea le e la simbria tatilor si a barbatilor. Bine ca cei carora le insir povestile mele nu cer inca sa li se puna si ceva in palma.
Batjocorita fiind, femeia, oricare ar fi ea, prinde scarba de intelepciunea pravilei barbatesti, de care, in loc sa se apropie, se departeaza. (Maria Sa Burduja-Voda, Alexandru Stefanopol)
Da, trebuie lamurite ambiguitatile, redus arbitrariul, sanctionati responsabilii si responsabilizati. Dar numai motivati cu constrangeri si sanctiuni nu poti retine destui admini si moderatori, pt ca fireste ca unii vor evada. Deci greselile adminilor si proasta practica in general e o plata in plus pe care coordonatorii triburile o achita adminilor si moderatorilor si probabil inteleg ca anuland-o pot neferici pe acestia, incat sa plece.
In concluzie, mai aproape e camasa decat haina.
 

DeletedUser

Da, trebuie lamurite ambiguitatile, redus arbitrariul, sanctionati responsabilii si responsabilizati. Dar numai motivati cu constrangeri si sanctiuni nu poti retine destui admini si moderatori, pt ca fireste ca unii vor evada. Deci greselile adminilor si proasta practica in general e o plata in plus pe care coordonatorii triburile o achita adminilor si moderatorilor si probabil inteleg ca anuland-o pot neferici pe acestia, incat sa plece.
In concluzie, mai aproape e camasa decat haina.

Ai intuit corect, eu daca as fi sa zicem masteradmin nu as tine cont ca imi sunt colegi si i-as sanctiona si pe ei daca i-as prinde cu abuzuri sau cu inselaciuni dar in situatia asta este clar ca or sa paraseasca echipa din cauza ca nu sunt platiti ci fac aceasta activitate voluntar si s-ar ajunge la o situatie in care probabil ar ramane foarte putini admini pt toate lumile de joc si pt toate problemele care sunt in joc si nu mai ai cu cine administra jocul pana la urma cei din Germania m-ar da pe mine afara mai repede pt ca eu le-as provoca lor daune prin faptul ca as fi corect si nu au mai au cu cine sa administreze jocul pe serverul roman .
Daca ar fi platiti si i-ai prinde cu mata in sac si ii pedepsesti atunci vor fi mult mai reticenti in a parasi echipa pt ca ar pierde niste bani mai ales daca ar primi niste bani buni pt activitatea pe care o depun si atunci chiar daca mi-ar purta ranchiuna totusi pierderea banilor pt ei ar fi mult mai importanta si nu ar renunta la dminat .
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Ai intuit corect, eu daca as fi sa zicem masteradmin nu as tine cont ca imi sunt colegi si i-as sanctiona si pe ei daca i-as prinde cu abuzuri sau cu inselaciuni......

Stai linistit ca toti adminii sunt verificati de masteri, trebuie sa justifice fiecare ban , fiecare sanctiune aplicata .
 

DeletedUser3919

STOP... ca o luati pe aratura.

Am zis clar in primul post: prin deschiderea acestui topic nu am vrut sa readuc in memorie acuzatiile la adresa adminilor ce s-au strans de-a lungul vremii, ba din contra, ci pentru a aduce la cunostinta modalitatea prin care alti admini de pe alte servere au inlaturat suspiciunile si au facut transparente toate actiunile lor.

Deci prin acest topic nu se comenteaza greselile adminilor (sunt convinsa ca mai mult nefondate decat fondate) sau ale jucatorilor, nici remuneratia adminilor care ar putea ridica calitatea muncii acestora.
Nu doresc ca acest topic sa se transforme in acuze aduse la adresa adminilor asa cum s-au transformat si alte topicuri.

Greseala este omeneasca. Toti gresim. Cine sustine ca nu greseste, minte. Numai ca si greselile sunt de doua feluri: voite si nevoite... dar tot greseli se numesc si trebuie sanctionate ca atare caci in urma unei astfel de greseli, voite sau nevoite, altcineva a patimit.
Nu comentez greselile voite caci orice ai face, daca cineva vrea sa comita o infractiune, o face. Comentez greselile nevoite rezultate in mare parte din lipsa de informare, intelegerea eronata a unei reguli ambigue (desi jucatorul e convins ca a inteles-o corect) care duc la incalcarea regulamentului si sanctionarea jucatorului. Apoi ne lovim de nemultumirea jucatorilor vizavi de sanctiunile primite (de ce lui ala i-au fost luate mai putine sate decat mie ca la fel am gresit), astfel incepand si acuzele la adresa adminilor, in mare parte nefondate.
Si numai lipsa de transparenta duce la astfel de acuze si de o parte si de alta caci sunt convinsa ca nu numai jucatorii au nelamuriri ci chiar si adminii.

Deci, daca regulamentul ar fi explicat public eventual si pe spete, daca sistemul de penalitati ar fi facut public, greselile nevoite ale jucatorilor s-ar imputina, nemultumirea si protestele jucatorilor vizavi de sanctiunile s-ar reduce considerabil.

Am aratat ca alte tari au adoptat un astfel de sistem si sunt convinsa ca si jucatorii si adminii sunt mai multumiti. Jucatorii gresind mai putin iar adminii mai linistit netrebuind sa dea de fiecare data explicatii amanuntite pentru aceeasi greseala comisa de jucatori diferiti (si daca s-a tot adus in calcul remuneratia, facand o munca voluntara, printr-un sistem transparent, numarul tichetelor ar scadea destul de mult).
 
Ultima editare de un moderator:

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Deci, daca regulamentul ar fi explicat public eventual si pe spete, daca sistemul de penalitati ar fi facut public, greselile nevoite ale jucatorilor s-ar imputina si nemultumirea si protestele jucatorilor vizavi de sanctiunile s-ar reduce considerabil.

Da si nu. Daca ar fi fost explicat in totalitate regulamentul lor intern si sistemul de penalitati, unii jucatori ar avea posibilitatea sa incalce acel regulament in limitele admise , adica sa nu ajunga niciodata in situatia de a fi banat, ci sa fie intotdeauna la limita.
 

DeletedUser3919

Da si nu. Daca ar fi fost explicat in totalitate regulamentul lor intern si sistemul de penalitati, unii jucatori ar avea posibilitatea sa incalce acel regulament in limitele admise , adica sa nu ajunga niciodata in situatia de a fi banat, ci sa fie intotdeauna la limita.

LOL... nu am cerut sa fie public sistemul lor de verificare.
M-am referit la regulamentul de joc explicat mai amanuntit, eventual pe spete, si sistemul de penalitati pentru fiecare regula din regulamentul de joc in parte, pentru fiecare tip de infractiune.

Am pus niste link-uri catre forumurile unor alte tari. Poti sa vezi acolo clar ce am cerut.

Sau dau un exemplu:
Atacuri combinate inseamna ..... bla bla bla. Speta: x ataca y, z ataca y, x a fost sitter la z in ultimele 48 ore ... bla bla bla
Pentru n atacuri ilegale jucatorii x si z sunt penalizati cu m sate.

Uite sistemul de penalitati pe serverul unguresc ca este destul de amanuntit

Sau al rusilor ca e si mai exact... la unguri nu prea intelegi ce e in tabele daca nu stii ungureste :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2821

De acord , uite situatiile de genul.

X il are in sitter pe Y , x ataca de pe contul lui pe Z si paseaza la un prieten pe y sitterul , iar ala fara sa stie ataca si el de pe acel sitter pe pe Z , astfel playerul X este banat la fel si Y . Playerul care a preluat nu este .
 

DeletedUser9103

Care vasy ? Vasy988 adminul din joc cumva care ne-a pus un citat din regulament si afirmatia ca ' putem juca fara cp , nu ne da nimeni afara de pe servere ' si apoi si-a sters postul ? Faza tare e ca a confirmat ce am scris mai sus , eu nu gasesc in regulament ce ne-a aratat el . Din postul lui sa intelegem ca scumpirea a fost doar pe serverele noastre ( adica nu-s profitabile ) ?

Uite ca n-a fost suficient de rapid :D:D:D

Am sters ca asa am vrut eu., poti sa joci si fara c.p. Scumpirea a fost pe toate server-ele nu doar la noi. Iar ultima, asta din data de 1, daca ai merge la un magazin si ai incerca sa-ti cumperi ceva poate ai observa ca este mai scump. A crescut cateva procente la tva, "neseminificativ". din cate stiu base ii "presedinte" doar la noi. Daca o sa-l scada tva la 19% o sa se micsoreze si contul premium.

eu nu gasesc in regulament ce ne-a aratat el

Daca insisti gasesti. Uite aici
 

DeletedUser9103

De acord , uite situatiile de genul.

X il are in sitter pe Y , x ataca de pe contul lui pe Z si paseaza la un prieten pe y sitterul , iar ala fara sa stie ataca si el de pe acel sitter pe pe Z , astfel playerul X este banat la fel si Y . Playerul care a preluat nu este .

Gandeste putin logic, jucatorul care a preluat sitterul dece sa fie banat? daca a atacat doar de pe sitter, el a atacat cu un singur cont, nu cu 2. Vina ii apartine la x care a atacat de pe contul lui pe jucatorul z, la pasat pe y fara sa-i zica la jucatorul respectiv ca nu are voie sa atace pe z.

Câtă vreme un jucător este locţiitor pentru alt jucător, nici un fel de interacţiuni (atac/ aprovizionare/ sprijin/ atacuri coordonate sau suport) nu sunt permise între oricare dintre conturile jucate de pe legătura de internet a locţiitorului (incluzând prieteni, familie sau colegi cu care acesta împarte legătura de internet). Această regulă include toate conturile, inclusiv conturile la care aceste persoane sunt locţiitori.
Toate interacţiunile sunt interzise până ce trec 24 de ore de la încetarea modului de vacanţă.

x si y sunt raspunzatori in egala masura

Asiguraţi-vă că aveţi încredere în persoana desemnată ca locţiitor sau în persoana al cărui locţiitor urmează să fiţi.....contrar instrucţiunilor lăsate, nu putem repara prejudiciul adus acelui cont.
 

DeletedUser31820

copii,copii calmati va.
Pai e frumos ce faceti,de va certati cu nenea adminu?
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
lasa bre ca nu ne certam ... e bine ca isi da interesul pentru noi :D :))

vasy o intrebare : eu atac diferiti jucatori de pe contul meu... preiau un sitter , nu fac absolut nimic pe el, dar dupa ce incheie dobitocul ala sarcina, ataca si el cel putin un jucator pe care il atacasem eu de la mine in prealabil ... eu am omis sa ii zic sa nu atace pe x si y. ce se intampla?
 
Sus