Propunere regulament de joc - sanctiuni

  • Autor subiect DeletedUser3919
  • Data de început

DeletedUser9103

Toate interacţiunile sunt interzise până ce trec 24 de ore de la încetarea modului de vacanţă.

24 de ore gaby nu aveti voie sa interactionati. O sa fiti banati, dar nu pot sa-ti zic mai multe pt ca este confidential...

P.s Pure Breed warrior unde vezi cearta? :)
 

DeletedUser3919

Am sters ca asa am vrut eu., poti sa joci si fara c.p. Scumpirea a fost pe toate server-ele nu doar la noi. Iar ultima, asta din data de 1, daca ai merge la un magazin si ai incerca sa-ti cumperi ceva poate ai observa ca este mai scump. A crescut cateva procente la tva, "neseminificativ". din cate stiu base ii "presedinte" doar la noi. Daca o sa-l scada tva la 19% o sa se micsoreze si contul premium.

Daca insisti gasesti. Uite aici

@vasy988: Noi nu discutam aici conditiile comerciale si nici de CP, reducerea sau scumpirea lui.

Vorbim de transparenta baremului de pedepse si de explicarea amanuntita a regulamentului de joc care, are o mare lipsa in ceea ce priveste definitiile.

Se vorbeste de "cont de sustinere". Exista vreo definire a acestuia? Iti spun eu ca nu. In acest moment, orice tichet/reclamatie ai depune referitoare la conturile de sustinere, vei primi un raspuns de genul "fiecare face ce vrea cu contul lui".
De asemenea, nu exista o definitie detaliata a interactiunii si a coordonarii.

Uite un exemplu ca se poate: http://www.tribalwars.net/rules.php
La regula 2 se defineste atat coordonarea cat si interactiunea.
Iar la regula 1 este definit si contul de sustinere.

Aceste lucruri sunt definite si in regulamentele altor tari. Doar la noi nu se poate face o definire exacta a acestora.
Tocmai de asta am deschis acest topic. Atata timp cat un regulament este ambiguu, fiecare intelege dupa cat il duce mintea sau cum ii convine. In concluzie, actiunile vor fi "dupa cat a inteles si dupa cum ii convine".
Repet, o transparenta este in avantajul atat al jucatorilor, al adminilor cat si al companiei in sine. Este inutil sa mai amintesc ca multi jucatori, tocmai din cauza ambiguitatii (care da bataie de cap si nu distractie) au renuntat la joc.

E o vorba care spune ceva de genul: "incompetenta se ascunde prin ambiguitate". Nu vreau sa cred ca e vorba de incompetenta deci cer explicatii ale regulamentului prin exemple logice.
 

DeletedUser

desigur vasy ca poti juca fara cp si iti poti sterge posturile cand vrei , suntem o tara libera vorbeste lumea si nu poti fi considerat vinovat de faptul ca nimeni nu citeste termenii si conditiile generale . nu vreau sa transformam topicul megarei intr-o balacareala ieftina pentru ca problemele ridicate de ea mai sus sunt la fel de importante atat pentru jucatori cat si pentru admini . putem discuta despre impartirea legaturii de net de exemplu , ce se spune in regulamentul public ?

Dacă foloseşti în comun internetul cu mai multe persoane pentru mai mult de 3 zile trebuie să menţionezi aceasta aici. Livrarea de materie primă şi trimiterea de sprijin nu mai este în cazul acesta posibilă. Menţionarea poate fi ştearsă doar după 3 zile.

Dacă se joacă mai multe conturi în mod regulat prin aceeaşi legătură de internet, fără a anunţa acest lucru, se poate ajunge la închiderea conturilor pentru joc.

Dacă vă logaţi doar din când în când pe acest cont nu este nevoie să treceţi nimic în cont.

Fiecare jucător are voie să posede doar un cont. Respectă te rog Regulile!

Fiecare jucător care foloseşte în comun cu alţii o legătură de internet trebuie să treacă toate conturile pe care le cunoaste şi ştie că împart cu el legătura de exemplu: Dacă trei jucători folosesc aceeaşi legătură de internet, fiecare din cei trei trebuie să îi treacă aici pe ceilalţi doi jucători.


si in acel moment jucatorul x declara legatura de net cu jucatorul y iar dupa un anumit timp se trezesc blocati de admini fiind banuiti de multicont ( facem abstractie de faptul ca in unele cazuri aveti dreptate si in altele nu ) iar pedepsele le stii prea bine care sunt , sunt rare cazurile in care x-y scapa nepedepsiti . in aceste cazuri trebuie sa fii de acord ca ar trebui aduse modificari regulamentului public sau publicat cel in care scrie intervalul care trebuie sa fie intre logari deoarece cei vechi stiu si ei unele chichite cum la fel stiu sa si fenteze regulile dar cei noi considera ca daca au declarat leg de net e totul ok si stau logati pe ambele conturi . nu poti pedepsi pe cineva si sa-i ceri sa respecte ceva ce cunoaste doar partial , nu cred ca cineva care ar cunoaste tot regulamentul legat de impartirea de net nu il va respecta pentru ca o data ce o declara fie vrea sa respecte regulile fie vrea sa evite sa fie prins trisand . chiar eu am avut de tras in privinta asta si multi altii .


cu ultima majorare de tva nu cred ca a existat jucator care sa comenteze la adresa INNO o scumpire care este venita de la statul roman .


Pure Breed warrior , nu se cearta nimeni aici .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9103

@Megara intradevar eu vorbisem despre fotbal, nu de regulament.

In conditile astea, va doresc o duminica placuta ;)
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
dar cei noi considera ca daca au declarat leg de net e totul ok si stau logati pe ambele conturi

pai asta e multiaccount evident :)

asa daca intra unu la 10 dimineata iar celalat la 17 cand vine de la scoala e totul ok..dar login simultan... nu e prea pe fata? :))
 

DeletedUser

Toate interacţiunile sunt interzise până ce trec 24 de ore de la încetarea modului de vacanţă.

x si y sunt raspunzatori in egala masura

draga vasy .. toti cei raspunzatori de incalcarea reguli 2 sunt vinovatii iar aici nu e vorba de interactiuni ci este vorba de coordonari.

z este tinta atacurilor lansate de "prieten" si de catre X la mai putin de 24 ore asa ca si "prietenu" e vinovat in egala masura.

Asta e un exemplu tipic in care lipsa de definiitii si de explicatii exacte a cea ce inseamana coordonare / atacuri coordonate duce la erori de logica. Prin urmare salut prezenta de bilutze la contry managerii din polonia , cehia , slovacia, rusia etc. De asemenea salut si intitativa laudabila de a propune aceasi transparenta si pe serverele romanesti.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3919

lasa bre ca nu ne certam ... e bine ca isi da interesul pentru noi :D :))

vasy o intrebare : eu atac diferiti jucatori de pe contul meu... preiau un sitter , nu fac absolut nimic pe el, dar dupa ce incheie dobitocul ala sarcina, ataca si el cel putin un jucator pe care il atacasem eu de la mine in prealabil ... eu am omis sa ii zic sa nu atace pe x si y. ce se intampla?

Esti banat... eu am patit-o. Greseala involuntara dar tot greseala se numeste

Si cu asta zic STOP. Topicul asta nu e deschis pentru a discuta cazuri ci pentru a cere conducerii o mai mare transparenta tocmai prin explicarea publica (eventual intr-un alt topic) a acestor cazuri ce nu sunt definite in regulament sau sunt definite ambiguu si pentru asta suntem sanctionati.
 

DeletedUser31820

intrebare:

trebuie sa treaca un anumit timp inainte sa te loghezi pe contul care il ai la legatura de net?
 

DeletedUser9103

dar cei noi considera ca daca au declarat leg de net e totul ok si stau logati pe ambele conturi

Sa te intreb ceva. Gaby89 are un cont si joaca corect, dar ii in tribul tau dusman. Tu imparti legatura de internet cu nevasta sau fratele tau, ei fiind colegi cu gabi. Ambi sunteti logati pe ambele conturi, dar tu il ataci pe gaby. Normal el intra pe forum si cere sprijin(forumul ala pe care-l vede si persoana de langa tine). Colegii ii raspund ca nu au trupele acasa, ca si ei sunt descoperiti pe unele sate.

Ii corect ceea ce faci tu? fata de gabi care joaca corect? Iti creezi cumva ceva avantaj in joc? In regulament cedarea de parole zice ca-i interzisa. Cand el isi acceseaza contul, daca stati simultan in fata monitorului, tu la ce te uiti?
 
Ultima editare de un moderator:

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
gaby , de ce plecam intotdeauna de la prezumtia de vinovatie ?

pentru ca acesta este un exemplu prea clar , cel in care ziceai ca sta logat pe ambele simultan.

Am trecut si eu acum mai multa vreme prin ceva similar , niste logari la intervale scurte, nu simultane, si am fost banat pe buna dreptate. Eram mai mic si mai prostanac atunci :p
 

DeletedUser3919

Vasy, ai acceptul lui Carmi sa vorbesti pe forum despre probleme care momentan se discuta numai la suport?
Postarile tale reprezinta pozitia oficiala a echipei sau raspunzi ca un orice alt jucator?

V-am rugat sa nu transformam acest topic in sistem de suport sau intrebari si raspunsuri punctuale.

Repet, acest topic este pentru a cere o transparenta mai mare, explicarea mai amanuntita a regulamentului, inlaturarea ambiguitatilor din acesta precum si publicarea amenzilor pentru fiecare tip de infractiune in parte cu exemple logice.

Am aratat ca in alte parti se poate si nu vreau sa cred ca la noi nu se poate.... bineinteles daca se doreste caci asa cum am mai spus intr-un post anterior, incompetenta se ascunde prin ambiguitate

AMBIGUITÁTE, (2) ambiguități, s. f. (Livr.) 1. Lipsă de precizie, de claritate. 2. (Concr.) Expresie, afirmație lipsită de precizie, echivocă; amfibolie. [Pr.: -gu-i-] – Din fr. ambiguïté, lat. ambiguitas, -atis.
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Megara nu ai vazut ce a zis vasy? sunt unele lucruri confidentiale :D care nu trebuie sa ajunga "pe mana noastra" .

Daca am stii noi totul, nu ar mai putea sa jongleze ei cu regulamentul in cazul in care comit niste greseli neintentionate sau chiar intentionate.
 

DeletedUser

lasa bre ca nu ne certam ... e bine ca isi da interesul pentru noi :D :))

vasy o intrebare : eu atac diferiti jucatori de pe contul meu... preiau un sitter , nu fac absolut nimic pe el, dar dupa ce incheie dobitocul ala sarcina, ataca si el cel putin un jucator pe care il atacasem eu de la mine in prealabil ... eu am omis sa ii zic sa nu atace pe x si y. ce se intampla?

nu cercetez dumicat cu dumicat ce ai scris aici.
as extrapola spre fondul discutiei: sunt pedepsiti jucatori pentru lipsa de intentie, pentru diletantism, pentru abateri de la litera legii (asociate au ba). in urmarirea scopului general de corectitudine sistemul acestui joc permite abateri de la etica, fiind sanctionati jucatori care nu au savarsit pacat cu gandul iar cu fapta este interpretabil. intorsul manecii (daca am intoarce foaia) ne baga in aceeasi dilema a preciziei: lasand nesanctionate abateri sau "abateri" care sunt argumentate ca fiind oneste (nevinovate si in gand si in fapte) desi se prea poate sa fie un gand vinovat si o fapta vinovata, se deschide cutia pandorei a ingaduintei limitei. adica prea vor fi cazuri limita judecate cu larghete.
opinia mea este ca principiul de drept roman: "lasa sa scape un vinovat decat sa pedepsesti un nevinovat" ar avea aplicare justa. cazurile limita unde lipsesc informatiile, indiciile si eventual antecedentele sa nu fie sanctionate. un compromis poate fi acordarea unui avertisment de catre admin: "jucatorule, evita asemenea situatii pe limita de cutit, ia seama. nu esti sanctionat dar situatia e sanctionabila, daca sunt indicii."
privind ce zice megara mai devreme cu transparenta grilei de sanctiuni, socot ca argumentatia ei nu este neaparat valida: ca se reduce amploarea si frecventa infractiunilor si adminii scapa de ceva munca. socot ca in sine transparenta si publicitatea grilei pot fi lucruri normale si de bunacuviinta iar argumentul ei de beneficiu trebuie sa fi fost pe undeva corelat cu reducerea frecventei si amploarei abaterilor (pe acele servere straine).
junimistii din secolul 19 ziceau de forma fara fond: transplantarea grilei transparente de la muscali, ungureni, cehi, lehi a dus prin legatura cauzala la scaderea frecventei si amplorii abaterilor? este studiu? daca nu e dovedit tehnic, atunci am ramane doar cu beneficiul transparentei in sine, fara sa importam false supozitii. important este sa contrazica un preopinent transparenta grilei de "impozitare" si sa arate necazurile pe care le-ar aduce. eu nu le vad clar si nu le socot o piedica. pe fond as zice ca luminarea grilei este in folosul bunei relatii responsabil de joc/jucatori pentru ca informarea mai amanuntita a utilizatorilor e buna in sine. reducand prin explicatii detaliate, diverse si ambiguitatile regulamentului si situatiilor, lucru bun ar fi.
am avut de-a face cu arbitraj in sah si regulamentul zice: "arbitrul are marja de apreciere, mai ales la situatiile nedescrise" si in plus exista si indrumari ale arbitrilor, de acces larg (inclusiv jucatorilor). decat sa palesti jucatori bineintentionati si dornici de un joc onest, mai bine le pui in brate un vraf de explicatii usor de gasit si ei trebuie sa studieze cu osardie continuu. apoi povesti ca "nebunule de admin, netrebnicule de admin ai ceva cu mine, faci ilegalitati, te voi demasca public" vor fi ridiculizate de comunitatea de jucatori, pentru ca toti au explicatiile in fata. decat sa arunce ca acum un copil de 17 ani o piatra intr-un admin si sa sara alti 5 cu pietre, mai bine sa apara alti 10 si sa faca bancuri pe seama aluia de arunca o piatra de ridicol.

tine de aprecierea si pragmatismul decidentilor daca iau in seama opiniile cuminti ale unor jucatori, eu neuitand ca traim intr-o lume a capitalului si profitului. cata vreme nu s-a semnalat stiintific plecarea unui mare numar de clienti platitori datorita viciilor de sistem, responsabilii de proiect nu sunt tinuti la imbunatarili administrative.
 

DeletedUser3919

Megara nu ai vazut ce a zis vasy? sunt unele lucruri confidentiale :D care nu trebuie sa ajunga "pe mana noastra" .

Daca am stii noi totul, nu ar mai putea sa jongleze ei cu regulamentul in cazul in care comit niste greseli neintentionate sau chiar intentionate.

Sistemul de verificare a jucatorilor trebuie sa fie confidential.

Interpretarile asupra regulamentului, tipurile de infractiuni precum si sistemul de amenzi pentru fiecare timp de infractiune NU trebuie sa fie confidentiale. Tocmai de asta am si deschis acest topic.
 

DeletedUser9103

Vasy, ai acceptul lui Carmi sa vorbesti pe forum despre probleme care momentan se discuta numai la suport?
Postarile tale reprezinta pozitia oficiala a echipei sau raspunzi ca un orice alt jucator?

V-am rugat sa nu transformam acest topic in sistem de suport sau intrebari si raspunsuri punctuale.

Repet, acest topic este pentru a cere o transparenta mai mare, explicarea mai amanuntita a regulamentului, inlaturarea ambiguitatilor din acesta precum si publicarea amenzilor pentru fiecare tip de infractiune in parte cu exemple logice.

Am aratat ca in alte parti se poate si nu vreau sa cred ca la noi nu se poate.... bineinteles daca se doreste caci asa cum am mai spus intr-un post anterior, incompetenta se ascunde prin ambiguitate

AMBIGUITÁTE, (2) ambiguități, s. f. (Livr.) 1. Lipsă de precizie, de claritate. 2. (Concr.) Expresie, afirmație lipsită de precizie, echivocă; amfibolie. [Pr.: -gu-i-] – Din fr. ambiguïté, lat. ambiguitas, -atis.

Draga la ce am raspuns am dat citat din regulament, daca ai bunavointa sa observi. Unde nu am avut voie, am zis ca-i confidential.
Am raspuns aratand paragraful din regulament care-ti zice acel lucru, pe care tu pe la inceputul postari ziceai ca nu-l intelegi

Da asa de fain ii sa critici :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Sistemul de verificare a jucatorilor trebuie sa fie confidential.

Interpretarile asupra regulamentului, tipurile de infractiuni precum si sistemul de amenzi pentru fiecare timp de infractiune NU trebuie sa fie confidentiale. Tocmai de asta am si deschis acest topic.

atunci suntem in asentiment. aducand distorsiuni climatului aplicarea regulamentelor si a grilelor cu atat mai mult se impune sa plateasca responsabilii jocului deteriorarii climatului prin luminarea grilei si interpretarii. desi exista si e normal sa aiba si decidentii o marja nesupusa luminii, mai mare logica si mai mare folos pare sa aiba dezambiguizarea.
pe intelesul majoritatii celor ce nu au inteles mai sus: da, e normal sa fie transparente si cu atat mai stringent e acum sa fie, pentru ca e posibil sa se fi produs erori si necazuri prin lipsa de transparenta.
Platon parca avea mitul inelului lui Ghiges (parca, de retin bine din scoala): cineva isi pune inel de il face invizibil si atunci nu mai are ce criterii sa il retina de a fi arbitrar, de a nesocoti pe ceilalti si a face orice isi pofteste inima. Scotand inelul si aruncandu-l, arbitrariul si daunele aduse semenilor dispar.
 
Sus