Propunere regulament de joc - sanctiuni

  • Autor subiect DeletedUser3919
  • Data de început

DeletedUser3919

analist: scuza-ma dar esti obisitor. O intreaga poliloghie pentru a expune doar 2 idei ce au legatura cu topicul asta.
Nu contest ca esti citit iar daca vrei sa ne "batem" in cultura generala, deschide un topic pe aria offtopic si o sa apar si eu pe acolo.

Acum punctual:

privind ce zice megara mai devreme cu transparenta grilei de sanctiuni, socot ca argumentatia ei nu este neaparat valida: ca se reduce amploarea si frecventa infractiunilor si adminii scapa de ceva munca.

N-am zis nicaieri ca publicarea listei de sanctiuni va reduce amploarea si frecventa infractiunilor iar adminii ar avea mai putin de lucru. Asta se obtine prin explicarea regulamentului.

Eu am facut doua propuneri:
1. Explicarea amanuntita a regulamentului, inlaturarea ambiguitatilor care ar face posibila reducerea frecventei infractiunilor
2. Publicarea listei de sanctiuni pentru fiecare timp de infractiune in parte... transparenta si eliminarea unor discutii de genul "dar de ce imi iei atatea sate?"... avantaj atat pentru jucator cat si pentru admin.
 

DeletedUser

Interpretarile asupra regulamentului, tipurile de infractiuni precum si sistemul de amenzi pentru fiecare timp de infractiune NU trebuie sa fie confidentiale. Tocmai de asta am si deschis acest topic.

De acord si atunci cum a spus si antevorbitorul ai la ce sa te raportezi

pe fond as zice ca luminarea grilei este in folosul bunei relatii responsabil de joc/jucatori pentru ca informarea mai amanuntita a utilizatorilor e buna in sine. reducand prin explicatii detaliate, diverse si ambiguitatile regulamentului si situatiilor, lucru bun ar fi.
apoi povesti ca "nebunule de admin, netrebnicule de admin ai ceva cu mine, faci ilegalitati, te voi demasca public" vor fi ridiculizate de comunitatea de jucatori, pentru ca toti au explicatiile in fata. decat sa arunce ca acum un copil de 17 ani o piatra intr-un admin si sa sara alti 5 cu pietre, mai bine sa apara alti 10 si sa faca bancuri pe seama aluia de arunca o piatra de ridicol.


-------------------------------------------------------
"InnoGames îşi rezervă dreptul de a suspenda funcţionarea jocului, fără precizarea motivelor. Utilizatorul poate solicita restituirea plăţilor pentru servicii, care au fost deja efectuate, pentru a obţine anumite caracteristici, sau poate solicita trecerea acestora în contul său ori achitarea altor jocuri oferite de InnoGames. Ambele posibilităţi sunt valabile numai pentru sumele de bani care au fost neutilizate până în acest moment. Alte pretenţii din partea utilizatorului sunt excluse."

Imi place si regula asta cand vor avea probleme si vad ca nu se merita costurile vor inchide jocul dintr-o data si toti milionarii de pe toate lumile vor ramane cu buzele umflate ,as vrea sa vad situatia asta sa-i vad pe toti disperatii dupa joc spumegand :D

analist: scuza-ma dar esti obositor.

De acord aproape ca folosesti un limbaj de lemn .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3919

Ce intelegi prin sistemul de verificare a jucatorilor?
La ceea ce se uita adminii cand verifica un jucator. Chiar daca nu sunt admin, sunt IT-ista si stiu ce se verifica... dar chiar daca nu stiam, uite AICI ce date sunt colectate... citeste punctul 3 ;)
 

DeletedUser

De acord folosesti aproape o limba de lemn .

:) am ramas surprins de cum vorbea un profesor de drept roman din Iasi pe care il vazusem intr-o dezbatere. mai foarte rar asa exprimare. si decat sa ma conformez exprimarii uzuale a adolescentilor (exprimare pe care nu o agreez) mai bine o combat prin extrema exprimarii lor.
acum acel profesor de drept roman trebuie ca e reprezentantul Romaniei la CEDO, ca l-am vazut in presa cu vreme in urma nominalizat.
de ce sa fiu agresat pe extern de agramatisme si spamari si sa intorc celalt obraz prin tacere? logica societatii capitaliste este sa ai si tu spirit de intiativa si exprimare.
acel profesor in primele 3 minute din expunerea sa isi ceruse scuze ca ia cuvantul in dezbatere.
 

DeletedUser3919

Baieti, vreti limbaj elevet, vi-l dau. Vreti cultura generala, vi-o dau. Vreti offtopic si spam, vi le dau si pe astea ca sunt deja experta.

Dar, din propria experienta pe acest forum, stiu ca polilogia in astfel de discutii nu duce decat la inchiderea topicului si bagarea lui la index asa cum s-a mai intamplat si cu altele de acest gen.
Un limbaj mai simplu, scurt si la obiect astfel incat sa inteleaga si aia cu mai putini neuroni in cap (si garantez ca astia sunt majoritari) e de preferat in astfel de discutii.

Exprimarea arhaica este intotdeauna obositoare si de cele mai multe ori, nu isi are locul in discutii logice.

junimistii din secolul 19 ziceau de forma fara fond:

Junimistii nu jucau triburile si chiar daca ar fi vrut sa joace, nu le dadea nimeni pe mana un sat intreg.
In schimb, Maria sa Burduja Voda (Stefanita si Gheorghita de pe la Moldova) a jucat triburile pe malul paraului Sarca. "Om deplin, capu ingregu, hire adanca, cat poti dzice ca nascu si in Moldova oameni" (ghici de unde?)

Va rog sa revenim la subiect.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2821

Gandeste putin logic, jucatorul care a preluat sitterul dece sa fie banat? daca a atacat doar de pe sitter, el a atacat cu un singur cont, nu cu 2. Vina ii apartine la x care a atacat de pe contul lui pe jucatorul z, la pasat pe y fara sa-i zica la jucatorul respectiv ca nu are voie sa atace pe z.

Câtă vreme un jucător este locţiitor pentru alt jucător, nici un fel de interacţiuni (atac/ aprovizionare/ sprijin/ atacuri coordonate sau suport) nu sunt permise între oricare dintre conturile jucate de pe legătura de internet a locţiitorului (incluzând prieteni, familie sau colegi cu care acesta împarte legătura de internet). Această regulă include toate conturile, inclusiv conturile la care aceste persoane sunt locţiitori.
Toate interacţiunile sunt interzise până ce trec 24 de ore de la încetarea modului de vacanţă.

x si y sunt raspunzatori in egala masura

Omule , nu protestam , dadeam exemplu ce fel de actiuni ar trebui explicate CONCRET cum am facut eu si ai completat tu :) !

Eu cel putin nu reprosam nimic ..

Analist - au dreptate ca te exprimii mult prea elevat , daca vrei si se pierde esenta .

Asa cum spuneai teoria formelor fara fond , vorbesti mult si spui destul de putin sau chiar deloc ( nu e cazul la tine, totusi ) .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9103

Stai mai linistit ca nu am zis ca-i protest, daca consideram ca-i protest nu raspundeam. Nu ai inteles un citat din regulament. Ceea ce am facut, a fost sa te fac sa-l intelegi :)
 
Sus