O.S

DeletedUser6843

Uite o idee stranutelu. Din cate imi amintesc, faci parte din conducerea unui asemenea trib. Acum o spun fara nici o prejudecata, si incerc sa nu pun nici o eticheta tribului tau.

Dar explica-mi modul de organizare al unui asemenea trib.
Cati dintre membrii sunt activi?
Cati nu sunt ferme?
Cati au rezultate?
Cati trimit sprijin?
Cati cer sprijin in alt mod decat "ajutooooooor sunt atacaaaat!!!"?
Cum faceti in caz de razboi, sa ii mobilizati?
Cum organizati atacuri?

Vorbim de 500-1000-2000 de oameni care trebuie condusi. Un numar mic de oameni e mult mai usor de organizat, dar sunt curioasa cum aduci 500 de oameni online in acelasi timp, sa dea niste atacuri?

Nu ma intelege gresit, repet: nu este nici o acuzatie in intrebarile mele. Dar sunt f curioasa cum va descurcati. Oricum, pagina cu membrii tribului nu se incarca sub...700 parca.



cand primesc si eu raspunsuri o sa le ai si u.
 

DeletedUser

nu inteleg ce vrei sa spui. Incercam sa deschid discutia. Si chiar sunt curioasa cum te descurci fara dureri de cap.
 

DeletedUser7072

prin derogari ar fi cel mai simplu. ceva de genu masson pe 4. cu loje multe si conducatori de incredere si priceputi cu mare putere de convingere[nu e neaparat sa fie numite loje. pot fi numite oricum va taie capu] aici cel mia important e ca derogarile sa fie bine facute
 

DeletedUser6843

o sa iti raspund pana diseara la ora 00:00,dar sa nu se supere cineva ca fac off-topcic pe thdread-ul sau
 

DeletedUser6843

o sa fac un topic nou,logic sunt mai multi mamuti si chiar nu vreau deranjez pe cineva.o sa deschid un thread.
 

DeletedUser1959

Daca tot e topicul deschis de catre LizardKing,am si eu o intrebare de pus la un profesionist :D sau sa imi raspunda cineva sa ma lamuresc si eu.
Inca sunt la stadiul de n00b la o faza(tayfun-ataca-ma pe la spate,ti-am dat nas`)

Un trib mamut este format din mai multi membrii(asta am dedus si eu-si altii care mi-au spus.etc bla bla)

dilemele mele:

1.Care este numarul de membrii maxim pe care trebuie sa il indeplineasca un trib care sa nu fie "mamut"?
2.De ce se considera un trib ca>>>"mamut" cand nu cunoaste membrii de elita de pe alte "lumi"?
3.Care sunt sansele ca un trib mamut sa ajunga intr-un top.spre expemplu top 20.(va rog fara chestii si explicatii ca inteleg si eu care sunt puncte slabe si puncte bune,doar un procentaj)
4.De ce unii care nu conduc triburi mamut doresc diplomatii cu triburi -mamut-
(sa inteleg ca ei nu vin de pe alte "lumi"?


imi cer scuze daca am facut off-topic grav sau ceva de genu,dar necesit si eu ceva nelamuriri daca se poate.mai ales punctul 1 e departe de ideile mele.

Daca pot sa te lamuresc incerc eu,dar incep cu o remarca:Nu Lizz a deschis topicul,ci un player(cred ca e si in conducere) care actriveaza la un trib ce este deja in razboi cu OS de prin prima saptamana.

1.Nu exista un numar fix ci mai degraba un plafon,pentru OS e stabilit intre 100-130 de jucatori

2.Nu e mamut pentru ca nu cunoaste elita,e mamut pentru ca nu poate fi organizat efectiv.Si cand spun organizare spun recensamant de trupe,verificari periodice prin sitter.Haide ca sa iti faci o idee:In OS sunt cam 10 oameni in conducere,la o verifcare periodica e nevoie de circa 5 zile ca sa strangem informatia,sa o prelucram si sa dam mesaje oamenilor carora le gasim lispuri.Repet sunt 10 oameni de verificat la un membru din conducere,dar partea cea mai nasoala e cand luam la puricat fiecare detaliu...cam aia ne ocupa 85% din verificare...adica vreo 3 zile jumate.Sunt curios cum ar arata o asemenea verificare la 700-800 de oameni...eu zic ca urat.
Si ca sa explic si partea cu veteranii,elita etc. sa sti ca daca impui respect si ii inveti cum sa joace ii formezi ca elita.E drept ca avem cativa oameni(in jur la 30) care stiu sa joace foarte bine jocul si cam 80 de oameni care stiu sa joace bine jocul,insa avem si noi incepatorii nostrii.
In concluzie fiecare jucator are calitatile lui si depinde de conducere cum le scoate la suprafata si tot de conducere depinde ca acel jucator sa ramana loial steagului tribului sau.

3.Sanse sunt 100%,problema mamutilor nu e cum avanseaza,problema lor e ca nu se mentin in top20.Pariez cu tine ca top 20 scapa de mamuti in 3 luni de zile.De ce?Ai citit cateva randuri mai sus.

4.Acum nu ca vreau sa laud OS-ul dar daca iti fac o lista cu triburile aliate ma crezi ca triburile alea au fost aliate cu OS din prima saptamana?
Si acum ca sa ma intorc la intrebare.Diplomatia in sine este o arma.Am vazut la triburi care se preteaza a nu fi mamut aliante facute cu mamuti.
Dau un exemplu.Pe un continent exista un trib care prin pozitionarea lui se afla intre 2 mamuti.Face o alianta sau PNA cu unul dintre mamuti ca sa se poata ocupa de celalat...dupa ce termina cu un mamut intorc armele spre celalat...se practica frecvent.
Oricum politica gandita de un trib difera total de politica gandita de alt trib,de multe ori sunt prietenii de pe alte lumi sau din RL si se mai fac concesii,insa un trib elitist pune greu(sau deloc,cel mai des) semnatura pe un PNA sau o alianta cu un mamut.
Sper ca ai inteles de ce diplomatia e o arma.

@Ancients:Multumim pentru apreciere si spor la treaba in continuare,chiar daca suntem in tabere diferite si sa sti ca noi aici nu suntem oameni normali,toti suntem anormali :))
 

DeletedUser5596

eu pun pariu ca o.s. va rezista pana la sfarsitul lumi si vom deveni cel mai iubit trib
 

DeletedUser

ie o muchie extrem de fina intre iubiti si respectati. cum este intre respectati si temuti. io unu ii respect, cu singurul amendament ca au dus jocul in extrema tacticii si rigurozitatii. poate ca nu ie rau, pana la urma este un fel de sah in care intervine si factorul cel mai imprevizibil, factorul uman. io unu' is sigur ca nu as face fata in acest trib. ma simt mai bine ca aliat. macar nu are ce sa mi se reproseze :D
 

DeletedUser6843

mesteruuu multam de rãspuns.
o intrebare ptr tine si alti pro` sa zic asa.

care sunt sanele ca un trib mamut cu 5 razboaie in cap sau nu neaparat in fine,pot sa fie si 10.Sa formeze o elita de 100 de membrii,deci ceilalti sa fie innobilati sau "fugari" iar cei 100 de inshi care raman din cca 800 sa "rupa scena".


apropo toti care sunt in razboi cu tribul NOI,nimeni in afara de Tayfun nu a declarat razboi.Si nu sunt triburi mamute.


Sunt doar simple consecinte la mamutiata,sper(nu pot promite...wait and see
 

DeletedUser

Daca din aia 800 raman 100 care sa aiba o pozitionare buna si sa fie si jucatori cu experienta (nu neaparat toti) atunci se schimba placa... ai o bila alba la organizare.

Cu toate astea, sa faci un trib, sa aduni 500+ membrii ca apoi sa ramana un trib unit de 100 membrii din cei 500 este aproape imposibil...

Parerea mea... hac!
 

DeletedUser7072

de ce nu ai recrutat din prima 100 de membri. sau 500 de membri buni. de ce ai recrutat 800 de membri din prima? numa ca sa ai carne de tun? sa aiba dusmanii pe cine ataca pana te dezvolti tu si alti 100 de useri destul ca sa faceti o "elita"?
 

DeletedUser6843

categoric e partial imposibil.dar daca fugari sunt multi si sa zic strategii vor mai mult rosu in jur,ca au facut armata si nu joaca la misto`(oricum se vor plictisi si acestia mai devreme sau mai tarziu).Practic nu zic o sa se formeze in tribul din care fac parte zic asa din experienta voastra de pe alte "lumi" daca ati auzit ceva.Parerea mea e ca ar fi sanse de 20% sa se formeze asta.

Apropo nu ma reder asa din prima puf de la 500 la 100,atunci ori ceva a mers super prost ori au invatat altii sa joace(ambele variante nu le cred),dar in 5-6 luni daca o mamutiada s-ar tine bine zic ca ar putea face ceva,indiferent de alte triburi.Mamutiada acum...
 

DeletedUser6843

de ce nu ai recrutat din prima 100 de membri. sau 500 de membri buni. de ce ai recrutat 800 de membri din prima? numa ca sa ai carne de tun? sa aiba dusmanii pe cine ataca pana te dezvolti tu si alti 100 de useri destul ca sa faceti o "elita"?


sper sa fac fata la raspunsul tau,oricum iti raspund sincer.


Cand nu cunosti pe nimeni in joc,partial nu ai nici o pila si nici o valoare la momentul acela ca si in momentul de fata.
Am inceput jocul mai tarziu cu 7 zile decat altii...acolo unde m-am vârat erau deja triburi mari.Crezi ca din 100 de invitatii intrau 30?Neah` mai ales ca nu reprezentam ca si acum nimic(eu).Logic ca daca dadeam invitatii random pe toata plansa(mamutiada cea mare) puteam forma alaturi de membrii mei trib si de 1.500(gen M.I.R. multi,dar praf,in fine asta nu e treaba mea)
Trebuia sa ma axez si eu pe 3-4 continente ca makr (incepatorii) sa vina intr-un trib unde deja au intrat unii membrii(deci reprezita pentru ei o protectie)si uite asa a inceput sa se formeze tribul(sincer cu noroc).Am multe persoane in trib de care sunt mandru.intrebam ca fapt divers daca se poate forma o elita,habar nu am daca se poate forma.




eu nu sunt ca altii sa fac parte din conducere si sa imi placa razboaiele de pe alte continente-ceva de genu hai sa o dau la oha`
 

DeletedUser7072

ca sa iti raspund. eu cred ca se poate selecta o elita. pe clasica sunt intr-un trib "mamut"(900 de membri) si am reusit cumva sa ne concentram si sa dominam cu ajutorul unor jucatori buni, chiar de top, un continent, poate 2. dar probabilitatea ca 100 de jucatori macar bunicei sa nimereasca aproape unul de celalalt e destul de mica. si pe clasica avem membri cu potential care au avut nenorocul sa nimereasca in mijlocul inamicilor inconjurati numai de membri dezinteresati sau inactivi de la noi din trib, deci s-au irosit potentiali jucatori buni prin faptul ca au intrat la noi in trib
 

DeletedUser6843

da,sansele sunt mici din toate punctele de vedere cum ai spus mai sus(asa am gandit-o si eu) nu stiam daca s-a mai intamplat vreun precedent.Clar daca nu se mai intamplase,clar nici la mine nu se putea face nimic.logic e vorba de membrii si de mentalitati,de fugari si de oameni care au inteles cum se joaca(chiar si incepatori) daca le repet armata,armata si iara armata inteleg.Interesant ar fi sa se poata face asa ceva,totul depinde de timp si de disponobilitatea in joc.intr-un cuvânt rabdare si membrii care inteleg.
 

DeletedUser

Da, la fel cum un jucator cu potential nu s-ar simti bine pe o harta albastra... deci pana sa se trieze 500 - 800 de membrii multi dintre cei buni deja sunt plecati...

Pana la urma urmei e doar un joc, atata timp cat exista activitate si interes oricine poate deveni un membru important, cum zice si blestemat ("avem membri cu potential care au avut nenorocul sa nimereasca in mijlocul inamicilor inconjurati numai de membri dezinteresati sau inactivi de la noi din trib, deci s-au irosit potentiali jucatori buni[...]"), nu poti forma pe K** un nucleu de 100 de jucatori de elita, dar poti sa-i formezi ;)
 

DeletedUser7072

dar si daca eusesti sa inveti 500 de membri sa isi dea umpic interesu sa invete sa joace. sa citeasca forumul constant, sa citeasca si respecte regulile, sa dea atentie l circulare. si mai ales sa nu tipe ca din gura de sarpe ajutooooor! cand ei au 5 lancii in sat la 5000 de puncte si intra o data la 2 zile sa creasca magazia. bineinteles ca cererea de ajutor trebuie sa fie "urlata" cu 10 minute inainte ca atacul sa ajunga ca totul sa fie perfect. atunci ajuta-l!

am pierdut idee. daca reusesti asta vei avea un trib foarte misto. cu 500 de jucatori buni
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6843

asta e logic,dar majoritatea de pe triburile(poate ma insel)
joaca de plictiseala sau la misto`
 

DeletedUser6843

Da, la fel cum un jucator cu potential nu s-ar simti bine pe o harta albastra... deci pana sa se trieze 500 - 800 de membrii multi dintre cei buni deja sunt plecati...

Pana la urma urmei e doar un joc, atata timp cat exista activitate si interes oricine poate deveni un membru important, cum zice si blestemat ("avem membri cu potential care au avut nenorocul sa nimereasca in mijlocul inamicilor inconjurati numai de membri dezinteresati sau inactivi de la noi din trib, deci s-au irosit potentiali jucatori buni[...]"), nu poti forma pe K** un nucleu de 100 de jucatori de elita, dar poti sa-i formezi ;)




informatia exista constant din partea conducerii si implicit a mea,dar aici nu e vorba de razboaiele de care sunt implicat,chestia e câti oameni doresc sa se joace triburile dintr-un trib de 800?adik ceva de genu minim 4-5 luni(fara probleme in real-life de nici un fel si cei care vor sa se joaca sa inteleaga





PROBLEMA CARE LE VAD EU LA UN TRIB MAMUT:

incompetenti innobilati-logic au fost spionati inainte,dar frate nu zic nimic(ca sa nu mai zic ca dau si inceput nou si cred ca or sa sparga l5[- informatia a existat,deci nu doresc sa fiu si eu considerat incompetent-sef/B]

Punct Bun


sunt multi jucatori buni,care s-au sictirit sa iasa in fata-prin vorbe sau pfrins sfaturi dar continua cu armata si ce au in plan,dar si aia mari se vor plictisi si vor pleca.nu azi nu maine...de ce?au crescut prea mult si au observat ca mamutu e chiar IDIOT si ca nu are cu cine colabora
 
Sus