O.S

DeletedUser1959

mesteruuu multam de rãspuns.
o intrebare ptr tine si alti pro` sa zic asa.

care sunt sanele ca un trib mamut cu 5 razboaie in cap sau nu neaparat in fine,pot sa fie si 10.Sa formeze o elita de 100 de membrii,deci ceilalti sa fie innobilati sau "fugari" iar cei 100 de inshi care raman din cca 800 sa "rupa scena".

Ok.Vreau sa stabilim o chestie inainte sa iti raspund,pentru ca exista cel putin 2 variante in care poate evolua aceasta tactica.In primul rand toti care joaca jocul asta o fac pentru distractie,dar se pare la un anumit nivel distractia devine stres,stresul duce la boala si putem continua cu o multitudine de exemple.Care e totusi ideea?

Varianta 1.
5-10 prieteni formeaza un trib,fiecare mai aduce cate 4-5 oameni de incredere cu care a mai jucat pe alte lumi si uite ca se incheaga un nucleu care este coloana vertebrala a tribului.Pana aici nimic neobisnuit.Ei stabilesc ca vor sa faca un trib cu nmr jucatori(unde n ia valori peste 3).Se apuca invita frivol si pana la urma ajung la cifra propusa(daca si-au propus una).Oficial au dat nastere unui mamut.
Si acum urmeaza jocurile de culise.Aia 50 de oameni care se stiu incep sa traseze deja linii:"pe xulescu il iau eu,pe zetulescu il iei tu samd".Fac o gramada de aliante si PNA-uri ca sa fie safe.Si ajung la nobili si incep sa isi
cucereasca proprii jucatori pe diferite motive.Bineinteles ca intr-un mamut e clar ca exista o majoritate de incepatori care vor pierde in fata conducerii care avea prestabilita tactica.Si uite asa explic cum din distractie jocul devine un stres si o deceptie.
Genul asta de triburi sincer nu mi-a fost dat sa vad des,dar mi-a fost dat sa vad.Cel mai bun exemplu cred ca este M.T,de fapt chiar numarul 1 al serverului,Thor MT pe numele lui,are mai multi colegi cuceriti decat dusmani.Parerea mea este ca e o tactica prin care se ajunge sus foarte usor,dar platesti cu pretul onoarei,onoare la care daca nu ti...nu e nici o problema.Totusi trebuie sa precizez ca genul asta de triburi nu prea au dusmani...si daca ii fac ii fac cand deja au ajuns la un numar respectabil de oameni,de fapt la oamenii de baza.
Parerea mea e ca sansele se opresc undeva la 30% maxim,ca sa vedem asa ceva.

Varianta 2
Cativa prietenii se apuca si formeaza un trib.Se apuca invita o gramada de lume care incepe sa intre,lume care nu stie sa joace bine jocul acesta,lume care daca apasa pe butonul "harta" si vede albastru in jurul ei e perfect,lume care isi propune sa cucereasca sate parasite ca sa se dezvolte etc.
Conducerea are o idee de organizare(daca o are si pe aia,pentru ca mie personal sau tribului meu nu ne place sa subestimam),dar idee care nu va tine din cauza motivelor pe care le-am spus.Fiind un trib mare si ca numar si ca extindere pe harta,normal ca va fi atacat de catre triburile mici,triburi cu oameni pentru care culoarea albastra pe harta e cea mai urata,oameni care si-au cucerit frica si care nu se ascund in spatele a enspesute de jucatori,care nu sunt neaparat elita.Ceva le spune lor ca unde sunt putini acolo e de lucru si acolo e organizare.
E normal ca mamutii sa fie la dusmani cu 4-5 triburi,dar care culmea insumate sa nu faca nici trei sfert din numarul total al jucatorilor acelui mamut.
Iti propun un exercitiu.Alege 3 oameni de incredere si impartei in 3 triburi.Divizeaza tribul in 3.Alta va fi organizarea,altele vor fi rezultatele.
Cat despre sansele de a creste 100 de elitisti in formatul unui trib mamut eu zic ca sunt mult sub 3%.Oamenii activi si care au habar pleaca nu de frica sau pentru ca sunt tradatori,ci pleaca pentru ca nu se poate lucra cu colegii.Colegi care stiu sa intre pe forum numai cand arde si incep cu mesaje de genul:"Ajutatzima si p mine k ma atak fraeru ala din noobs" sau "ajutttttttoooooooor vine cu nobilu xulescu din noobs".Cand le ceri un raport sa vezi cu ce se aparau...te doare capul.Solutia?Un mesaj sugestiv cand intra in trib,stabilirea unui barem de trupe la un nr de puncte,pentru ca daca sunt incepatori asa invata,verificarea periodica etc.
Invatati-i ca ajutandu-se pe ei ajuta tribul,nu invers...ajutandu-i tribul ei vor ajuta tribul.Nimeni nu s-a nascut invatat.Pentru un incepator e muuuult mai sanatoasa o harta rosie..daca va vrea sa invete,va invata pe cea mai grea cale.Era si un proverb:Otelul cel mai bun e ala ce trece prin cel mai fierbinte foc.
Eu sper ca te-am lamurit;)
 

DeletedUser6843

cand o sa apara l8 si vrei sa formezi trib,nu ma uita.ms de raspunsuri

ideile tale le aveam si eu in cap,ori imi veneau treptat in minte,dar nu credeam ca am sanse chiar asa de mici sa formez ceva.
 

DeletedUser6843

scuza-ma,l7 se intelegea ca te-am luat la misto` si nu vreau asta.
 

DeletedUser

Ma doare capu cand vad ca pe toate topicurile va legati de cei care innobileaza pe cei slabi din trib!
Daca ati gandi logic si ati lasa orgoliu si ura la o parte probabil v ati fii dat seama ca acel lucru s-ar fii intamplat o data si o data.
Am un principiu, de ce sa imi pierd timpul cu niste noobi? Vreau sa ma joc, si nu vreau sa o fac cu cei mai slabi, si din cauza asta ii exclud, ce imi e ca il dau afara si il cuceresc ce imi e ca il iau direct cand e in trib. El a avut aspiratii si a zis intruu unde e cel mai bine, cel mai tare si stau si o clocesc(e nu e asa).
Va bateti cap in cap cu threaluri vostre. Mamuti nu e binem, ca un trib vrea sa ajunga la putini membrii nu e bine, las o frate la punctu mort.
Asta e un joc de strategie si ala care gandeste cel mai bine iese in frunte.
Automat, dau un exemplu, daca vine unu la mine si zice ba vreau sa ma joc..."baschet" cu tine, si nu stiu valoarea lui, ma joc un joc, vad ca pierd in continuu si il exclud la echipa adversa pentru ca nu imi place sa pierd sau nu am chef sa imi pierd timpul pentru ca el nu stie cu ce se mananca.
Asa ca eu zic sa lasati acuzatiile si sa nu va mai uitati in ograda altuia!

Semnat, OferCucSalbatic :)
 

DeletedUser1959

Ma doare capu cand vad ca pe toate topicurile va legati de cei care innobileaza pe cei slabi din trib!
Daca ati gandi logic si ati lasa orgoliu si ura la o parte probabil v ati fii dat seama ca acel lucru s-ar fii intamplat o data si o data.
Am un principiu, de ce sa imi pierd timpul cu niste noobi? Vreau sa ma joc, si nu vreau sa o fac cu cei mai slabi, si din cauza asta ii exclud, ce imi e ca il dau afara si il cuceresc ce imi e ca il iau direct cand e in trib. El a avut aspiratii si a zis intruu unde e cel mai bine, cel mai tare si stau si o clocesc(e nu e asa).
Va bateti cap in cap cu threaluri vostre. Mamuti nu e binem, ca un trib vrea sa ajunga la putini membrii nu e bine, las o frate la punctu mort.
Asta e un joc de strategie si ala care gandeste cel mai bine iese in frunte.
Automat, dau un exemplu, daca vine unu la mine si zice ba vreau sa ma joc..."baschet" cu tine, si nu stiu valoarea lui, ma joc un joc, vad ca pierd in continuu si il exclud la echipa adversa pentru ca nu imi place sa pierd sau nu am chef sa imi pierd timpul pentru ca el nu stie cu ce se mananca.
Asa ca eu zic sa lasati acuzatiile si sa nu va mai uitati in ograda altuia!

Semnat, OferCucSalbatic :)

Sa inteleg ca esti din MT?
Eu zic ca e doar un joc,dar un joc care iti reflecta adevaratul caracter...ce faci aici faci si in RL...iar daca aici esti magar(scuzati expresia,dar e cam uzuala) si in RL vei fi la fel.Dar poate pentru tine nu conteaza :)
 

DeletedUser

ca nu vreau sa convietuiesc cu o persoana care imi face rau nu inseamna ca sunt magar, eu zic sa gandesti bine inainte sa zici ceva :)
SI iar nu ma surprinde deloc ca ai inceput cu postarea. ESTI DIN MT NU? Conteaza? se pare ca pentru unii da... o_O
Fiecare are principiile lui de viata. dar unii dintre voi vreti ca toata lumea sa urmeze caile voastre. m am tot uitat peste tot unde postati si daca puneti unele acuzatii cap la cap se ciocnesc.Hristos A Inviat!
 

DeletedUser

Tot nu v-ati saturat?

Mestere, tot nu te-ai saturat sa te legi de M.T.? Voi sunteti ca administratia americana: trebuie sa aveti un dusman despre care sa vorbiti non-stop si sa-l criticati asa incat, tribul vostru sa para ingeras comparativ cu marele diavol care este M.T.-ul .

Puteti sa mai scrieti cat vreti deoarece nimeni nu se supara pe voi si nimeni nu pune la inima.

Eu de azi renunt de joc si va urez multa bafta atac in aici cat si in viata de zi cu zi! Salutari intregului O.S. din partea mea. Sper sa dormiti mai linistiti noaptea daca nu ma mai vedeti !
 

DeletedUser1959

Mestere, tot nu te-ai saturat sa te legi de M.T.? Voi sunteti ca administratia americana: trebuie sa aveti un dusman despre care sa vorbiti non-stop si sa-l criticati asa incat, tribul vostru sa para ingeras comparativ cu marele diavol care este M.T.-ul .

Puteti sa mai scrieti cat vreti deoarece nimeni nu se supara pe voi si nimeni nu pune la inima.

Eu de azi renunt de joc si va urez multa bafta atac in aici cat si in viata de zi cu zi! Salutari intregului O.S. din partea mea. Sper sa dormiti mai linistiti noaptea daca nu ma mai vedeti !

Asa e..pacat ca TWstats zice altceva.
Eu zic ca orice jucator adevarat pune accent pe onoare,orice trib care se respecta pune accent pe onoare.Daca cineva care are un an de joc(cam acum un an a inceput varianta romaneasca a jocului) imi zice acum ca e jucator adevarat ala de isi cucereste colegii mai mult decat dusmanii eu imi dau delete la cont.
Si da!Continui sa o tin pe a mea.E pararea mea si nu mi-o schimba nimeni.
Si OS-ul iti ureaza bafta in RL :)
 

DeletedUser1959

ca nu vreau sa convietuiesc cu o persoana care imi face rau nu inseamna ca sunt magar, eu zic sa gandesti bine inainte sa zici ceva :)
SI iar nu ma surprinde deloc ca ai inceput cu postarea. ESTI DIN MT NU? Conteaza? se pare ca pentru unii da... o_O
Fiecare are principiile lui de viata. dar unii dintre voi vreti ca toata lumea sa urmeze caile voastre. m am tot uitat peste tot unde postati si daca puneti unele acuzatii cap la cap se ciocnesc.Hristos A Inviat!

Nu iti convine nu il tine in trib...mare lucru.Da-i o sansa si lui macar sa poata lupta,nu il fa sa se simta in siguranta si dupa aia poc si ii la margine.E un joc si toti meritam sa avem sanse egale nu?Eeee sau e vreun concurs in care se ia milionu de euro si eu n-am stiut? :))
Eu zic ca nu se ciocnesc cap la cap.Respectul meu pentru iomrapid nu inseamna neaparat respectul pentru MT,daca la asta vrei sa te referi.
Adevarat a inviat!
 

DeletedUser

Asa e..pacat ca TWstats zice altceva.
Eu zic ca orice jucator adevarat pune accent pe onoare,orice trib care se respecta pune accent pe onoare.Daca cineva care are un an de joc(cam acum un an a inceput varianta romaneasca a jocului) imi zice acum ca e jucator adevarat ala de isi cucereste colegii mai mult decat dusmanii eu imi dau delete la cont.
Si da!Continui sa o tin pe a mea.E pararea mea si nu mi-o schimba nimeni.
Si OS-ul iti ureaza bafta in RL :)

dar daca lumea se lasa de joc... se va lasa Thor si iarasi se vor adauga innobilari interne, nu?
 

DeletedUser

Nu iti convine nu il tine in trib...mare lucru.Da-i o sansa si lui macar sa poata lupta,nu il fa sa se simta in siguranta si dupa aia poc si ii la margine.E un joc si toti meritam sa avem sanse egale nu?Eeee sau e vreun concurs in care se ia milionu de euro si eu n-am stiut? :))
Eu zic ca nu se ciocnesc cap la cap.Respectul meu pentru iomrapid nu inseamna neaparat respectul pentru MT,daca la asta vrei sa te referi.
Adevarat a inviat!

Nu ma refer la tine si iomrapid ca nu stiu eu ce bucurii ascunse ai tu cu el o_O
Am zis ori il iei direct, ori il dai afara si a doua zi il iei. Ce vrei sa stau dupa maria magdalena sa intre in alt trib, sa schimbe tovarasii si alte chestii? am mai multe lucruri importante decat sa stau dupa toti :eek:
nu stau sa ma imprietenesc cu tot serverul sau sa caut prietenie cu japca. sunt multe criterii sa alegi prietenii si slabiciunea la un lucru care ne leaga nu e atuul.
Daca e naiv nasol :(
Mai bine ati inceta cu carcoteala asta pe toate forumurile si posturile posibile....
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1959

Nu ma refer la tine si iomrapid ca nu stiu eu ce bucurii ascunse ai tu cu el o_O
Am zis ori il iei direct, ori il dai afara si a doua zi il iei. Ce vrei sa stau dupa maria magdalena sa intre in alt trib, sa schimbe tovarasii si alte chestii? am mai multe lucruri importante decat sa stau dupa toti :eek:
nu stau sa ma imprietenesc cu tot serverul sau sa caut prietenie cu japca. sunt multe criterii sa alegi prietenii si slabiciunea la un lucru care ne leaga nu e atuul.
Daca e naiv nasol :(
Mai bine ati inceta cu carcoteala asta pe toate forumurile si posturile posibile....

pai aici e problema...ca nici macar nu sunt dati afara :)
Oricum cei slabi cad pana la urma...deci pentru cineva experimentat nu cred ca ar fi o problema...
 

DeletedUser1959

dar daca lumea se lasa de joc... se va lasa Thor si iarasi se vor adauga innobilari interne, nu?

eu nu cred ca cineva incepe lumea pentru o luna si dupa aceea se lasa.Si daca totusi exista asemenea jucatori cu siguranta ca sunt foarte putini.Insa 11 innobilari interne...numai daca se lasa 3-4 jucatori care au 3-4 sate fiecare...ceea ce intr-o luna de joc suna cam imposibil.
Si daca depicam problema mai adanc care e probabilitatea ca 3-4 jucatori experimentati sa pice in aceeasi zona si sa se lase de joc?sau...
De ce coincide cresterea in puncte a lui Thor cu scaderea in numar a membrilor MT?Ciudat nu?...
Si da...e normal ca satele sa ajunga in trib,insa cu consimtamantul celui care se lasa de joc.
 

DeletedUser

eu nu cred ca cineva incepe lumea pentru o luna si dupa aceea se lasa.Si daca totusi exista asemenea jucatori cu siguranta ca sunt foarte putini.Insa 11 innobilari interne...numai daca se lasa 3-4 jucatori care au 3-4 sate fiecare...ceea ce intr-o luna de joc suna cam imposibil.
Si daca depicam problema mai adanc care e probabilitatea ca 3-4 jucatori experimentati sa pice in aceeasi zona si sa se lase de joc?sau...
De ce coincide cresterea in puncte a lui Thor cu scaderea in numar a membrilor MT?Ciudat nu?...
Si da...e normal ca satele sa ajunga in trib,insa cu consimtamantul celui care se lasa de joc.

iata si un coleg de langa mine se lasa ce sa fac, sa nu iau satu?

PS pe forumu tribului doar sunt topicuri unde clar scrie "Renuntare"

PS nr2 Sa nu ma considere cineva spion, ca divulg asta, doar ca se lasa lumea, satele le da colegilor, prietenilor si nu trebuie sa-i subestimezi pe cei care a luat satu
 

DeletedUser1959

"Si da...e normal ca satele sa ajunga in trib,insa cu consimtamantul celui care se lasa de joc."

nu ai vazut asta?
 

DeletedUser

"Si da...e normal ca satele sa ajunga in trib,insa cu consimtamantul celui care se lasa de joc."

nu ai vazut asta?

eu am confruntat ideea in sine, care a fost in general aici pe forumului OS-ului ca MT innobileaza intern si am spus ce si cum se intampla :)

nu mai facem flood si offtopic ca niciodata nu am avut ban si nici nu vreau :D
 

DeletedUser

pai aici e problema...ca nici macar nu sunt dati afara :)
Oricum cei slabi cad pana la urma...deci pentru cineva experimentat nu cred ca ar fi o problema...


nu am vrut sa mai postez pe forum , dar mi s-a parut iar k se bat campii ... nu cred k s-a intamplat k un membru sa fie cucerit intern fara acordul lui si fara a fi dat afara din trib si anuntzat macar cu 2-3 ore de inceperea atacurilor . dupa cum ai spus si tu cei slabi cad pana la urma , asa k e mai bn sa cada satele si sa ajunga la noi in trib decat sa le ia altii , dar totul se intampla numai dak membrul respectiv a fost concediat .

am vazut k ai spus k ti se pare ciudat k s-au lasat cam multi ... nu cred k ar trebui sa ti se para ... gandeste-te cate persoane au renuntzat la joc in ultimele luni din cauza k dau bacul anul asta , sau pur si simplu din lipsa de timp sau chiar si din cauza k jocul i-au plictisit , asa cum s-a intamplat la multi din membrii vechi , care mai joaca si pe alte lumi si care au renuntzat lasand satele in trib . de asemenea nu putini sunt aceia care au renuntzat la lumea 6 in favoarea altei lumi (L3 in cea mai mare parte)...

de asemenea aud tot felul de afirmatii k "membrii mt se comporta cu lasitate si fara pic de respect in joc , asa cum o fac si in realitate" . aici iar este o mare greseala din 2 motive : 1. majoritaea persoanelor din acest trib sunt persoane f. corecte , iar cei din conducere au incercat si vor incerca mereu sa fie numai membrii cu adevarat buni in trib , asa cum se intampla si in viata , dak iti doresti succesul trebuie sa scapi de ce nu e bun si care nu poate fi adus pe linie de plutire si sa ramai doar cu cei care merita . 2. nu puteti face astfel de afirmatii despre persoanele din spate monitoarelor pentru k la ura urmei e doar un joc si fiecare are diferite identitati si se comporta cum vrea , asa k dak nu stiti o persoana cum e o persoana in realitate mai bn nu te lauzi k o cunosti .

un ultim lucru pe care iar l-am auzit pe aici ... mt nu a incheiat nici o aliantza pana acum de la inceperea lumii ! crek e un argument suficient ptr a nu mai dezbate diplomatia mt-rului .


eu zic k ar trebui sa te gandesti la toate aceste aspecte si sa nu mai tavalesti numele tribului si al jucatorilorlui prin noroi ptr k nu e frumos . asa cum spunea si aztecul: inamicii trebuiesc si respectati .

o zi buna .
 
Ultima editare de un moderator:
Sus