Sondaj - strategia preferata

trategie de joc preferati ?


  • Total votanți
    219
  • Sondaj închis .
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser27056

Din pacate eu nu mai am trib pe nicaieri, ce sa va arat ?! Din amitiri pot sa zic multe :)
Dar sunt pro Ofensiva solo si sa se ia satele inteligent, iar defensiva a tribului, am scris putin mai sus.

cu asta te-ai dat de gol;)...ai spus totul despre felul cum gandesti tu
de asta nu vei putea mentine un trib f mult fiindca in final deffensiva castiga razboaie
cei care cunosc stiu ca asa e...offensiva te face sa te mentii pentru o perioada!
 

DeletedUser

Defensiva - peste 60 % din sate defensive



Munca nu a omorat niciodata pe nimeni...dar de ce sa risti?
 

DeletedUser

flexible. totu depinde de o lista de factori, de la pozitia pe teren la ce fel de trib ai in spate, cat de activ esti sau cat de profesionist... :)
 

DeletedUser26528

Acum depinde de situatia pe harta
Am ales varianta 1 , dar folosesc varianta 2 :))
 

DeletedUser

Nu tu trebuie sa iti modifici tactica dupa adversar, el trebuie sa si-o modifice dupa tine.
Ai trimis vreodata trenulet - primii 3 nobili slab insotiti si al 4-lea cu full de atac, pentru a lua un sat?
Mi se pare ca e tocmai invers: tu schimbi tactica in functie de adversar. ;)
Exemple sunt multe... am sa pomenesc doar unul:
- dai 4 nobili la secunda, insa ajungi sa vrei satul unui jucator care poate sa-i intrerupa.(desi multi nu sunt in stare). Ce faci?
1. Ori il apreciezi si feliciti totodata, urmand sa faci echipa cu el.
2. Ori nu mai trimiti trenul nobil din acelasi sat, ci cu full atac din mai multe sate de atac.
Asadar, schimbi "foaia". (tactica, pardon!)
Daca astepti ca adversarii sa-si schimbe tactica, stagnezi... totdeauna tu trebuie sa preiei initiativa. Iar ca agresor, cum spuneai, nu ai timp sa stai. :)
---
E doar o parere...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

cu asta te-ai dat de gol;)...ai spus totul despre felul cum gandesti tu
de asta nu vei putea mentine un trib f mult fiindca in final deffensiva castiga razboaie
cei care cunosc stiu ca asa e...offensiva te face sa te mentii pentru o perioada!

Te-ai gandit ca poate nu ma intereseaza sa il tin ?

Nu ma intereseaza sa inot in mocirla a sute de sate per membru ?

Te-ai gandit ca asta e un joc si poate cand vei ajunge la experienta mea (de joc, ca si timp sau altele multi au mai mult) ti se vor parea plictistoare topurile si mai important sa te simti bine alaturi de cei "dragi", sa nu ii vezi cum renuntat unul cate unul si in schimb sa plecati toti la o alta lume...

Sa joc cum imi place, sa ii killaresc pe toti si apoi sa las o masa de gri de cateva K`uri !?
Nu stiu cat de FUN ti se pare sa joci defensiv, mie nu mie se pare.
Prefer sa ma simt bine si sa nu iau alte alte topuri la rand pe X lumi.

Oricum o lume se termina in cam 7 ani.... Daca renunti dupa 1 an, dupa 3 sau cu 1 an inainte de terminare e tot aia.
In schimb devine tot mai chiunuitor cu cat ajungi mai aproape de final

Si pana la urma pentru ce sa o termini ? Te lauzi dupa la parinti, la cine ? Pana si lumea TW da uitarii daca lumea viitoare pe care o joci nu esti de top, e decat pentru tine satisfactia, care si aia daca te uiti in urma te cam oftici... Nu are nici un echivalent RL, JOCUL asta e sa iti faci prieteni nu sa termini lumi. Cu ei ramai (nu intotdeauna), depinde si la ce nivel te implici, doar nu pui clasamentu in rama in living si prezinti tuturor celor care trec pe la tine ce ai facut tu pe ... Triburile :) Cand avansezi si vei realiza ca 10% din prietenii alaturi de care ai inceput inca mai sunt cu tine esti un norocos, asta nu mie se pare prea..... bine.


In schimb sunt niste lucrurile general valabile... De obicei cele mai bune triburi nu mai exista pe lumile lor, gen TLD pe L1, CRUX pe L2 si tot asa... Jucatorii buni nu stau in mocirle de genu astora, nimeni nu sta 5-7 ani sa se termine o lume...

Si aia de pe .de, ca pe .net nu s-a terminat nici o lume, la final prin conturile de au terminat deja au trecut multi "de drept" si foarte foarte multi sitteri.


Asta nu mai e joaca, e un chin... Pentru nimic. E un JOC.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

mult timp am jucat 80% off, asta cum ati permite harta si depinde de mai multi factori
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Spike, tu ai o problema cu mocirla ? Tot ce nu iti place este o mocirla ?
Esti cam superficial in cazul asta, nu trebuie sa gandesti asa.

Strategia aleasa de tine trebuie sa fie in functie de circumstante altfel dovedesti ca esti un jucator slab si iresponsabil. In fapt, cel din urma defect caracterizeaza cred multi jucatori de pe acest server, perceptia fiind apropiata de ce a ta.
 

DeletedUser

Adex tu vrei sa zici ca iti place sa joci 7 ani un joc ?!

Sa nu mai zic ca e joc, e o lume oarecare din alte 50 ale unui joc.

Si nu ca devine o placere, e mai incitant, nu, defapt e din ce in ce mai greu, fara alte provocari... Ajungi sa ai 2000-3000-5000 de sate si ramai singur.

Asta inteleg eu prin mocirla, adica iti petreci N ore pe zi pentru ceva care nu se merita. Nu mai sunt provocari, nimic.. Aceiasi rutina.
Nu orice de nu imi place e o mocirla, asta e o mocirla. Nu mai definesc nimic altceva asa.

Nu stiu daca sunt superficial, ma cunosti suficient de bine sa zici asta ? Poate sunt suficient de bun incat sa fac bine ce altii nu ai vazut tu pana acum ca au facut. Pana acum am jucat asa si cred ca a fost destul de bine, strategia mea a fost cea a tribului si cifre genul ODA x2 decat pozitia a2a o confirma, avans in clasament si tot tacamul.
Poate am ajuns la concluziile de mai sus in urma unor experiente si am incercat destule variante pana acum.
Nu stiu ce experienta de joc ai, dar sunt convins ca ai si poate esti unul din cei 1% care le face placere sa (ce am zis eu mai sus), dar daca o vei face vei fi singur.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

te inseli in anumite privinte..stii de ce ? pt ca tu nu ai jucat nicicodata un joc ..hai nu pana la capat...dar sa zicem pana la un punct avansat al jocului. jocu e usor la inceput si nu e cine stie ce realizare sa ai oda mare in fazele initiale ale jocului, mai ales daca esti un jucator activ. adevaratii jucatori pro se deosebesc in fazele avansate de joc, atunci cand jocul devine mult mai strategic si de organizare interne, atat a tribului cat si a conturilor in particular, cand nu mai e haosul de la inceput si cand cei care raman in joc sunt de cele mai multe ori oameni care au experienta.
 

DeletedUser

Si cand ar fi asta ? Zii cat sa aiba cel mai mult din lume sate dupa tine... Cam la cat se trece de limita incat sa zici tu ce sustii.

Experienta e data de cat stai pe lumea aia ? Nu poti sa fii experimentat si fara sa stai multi ani pe o lume ? Intradevar numai stand mult timp pe o lume poti sa ajungi sa faci niste chestii care initial nu le puteai face, dar asta nu inseamna ca cineva care nu a stat mai mult de 1 an pe o lume nu poate sa intre si sa dea clasa pe o lume mai lunga de 3 ani si cu sa zicem 1000 de jucatori ramasi.

Sau nu... Ce asa diferit faci ?? Ai ceva diferit, vreo provocare noua ? Apar noi unitati sau cine stie ce chestii sf ? Nu.. totul e la fel din ziua 1 in ziua in care se inchide lumea. Decat ca sunt numai jucatori cu o oarecare mai mare experienta.

Experienta nu se masoara in cat petreci pe o lume. Multe conturi din W1 .net deja se stie si se pune pe forum ca sa renunte la conturi si cine vrea sa le preia. Aia sunt nebuni de fac asta ? Renunta de placere ? Ajungi la niste limite, mai devreme sau mai tarziu.

Majoritatea jucatorilor buni au plecat, raman doar o parte, poti sa te trezesti cu cine stie ce noob pe conturi de mii de sate pentru ca ele sunt cedate.

Asta nu e un joc al celor buni, e al celor mai perseverenti. Al celor cu mai mult timp liber, nu al celor cu servici care chiar ii solicita sau ai celor si cu familie, facultate la care chiar invata...
Cum nu e viata, nu iti da nimeni vreun premiu sau esti cine stie ce, eu unul prefer sa fiu perseverent cat ma simt bine.



Contraziceti-ma va rog.
In nici un caz nu le stiu eu pe toate si sper ca pentru toata lumea asta e o discutie amicala, constructiva.
 
Ultima editare de un moderator:

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Iti reamintesc ca este un topic in care se cere o preferinta in privinta jocului.

In rest, inteleg ce spui, singura mea observatie era legata de faptul ca, dupa ce ai jucat si ai ajuns la unele concluzii in ce te priveste , numesti ce lasi in urma o mocirla. Spuneam, este superficiala si simplista aceasta gandire. Unii jucatori se vor lasa, altii le vor lua locul. Nu stii tu despre 200k de jucatori ce si cum. Sa lasam filosofiile acestea demne de "niste cauze mai bune".

Revenim la subiect, va rog.
 

DeletedUser

o sa fiu scurt
850k puncte
85 sate
toate la 10000
65 sate offence
15 sate nobles
5 sate deff
:d
 

DeletedUser

Si cand ar fi asta ? Zii cat sa aiba cel mai mult din lume sate dupa tine... Cam la cat se trece de limita incat sa zici tu ce sustii.

Experienta e data de cat stai pe lumea aia ?

.....

Nu pot sa iti zic precis cand trece dar e foarte aproape de momentu cand pe lumea aia raman sub 1000 jucat (activi) si doar cateva triburi. nu se masoara in sate sau puncte.

experienta e data de cat de mult stai pe o lume, unul care a jucat 20 de lumi dar nu a trecut de primu an are mult mai putina experienta decat unu care a jucat doar 2 lumi si a ajuns in fazele finale ale lor. jucand doar in partea initiala pierzi multe chestii care se schimba. ti-am zis - in faze finale jocul decine mult mai strategic oriented, mai de echipa, de coordonare, cand dusmanii sunt experimentati si ei si nu mai merge vesnica strategie trimit nuke trimit nobili si am luat satu, cand tre sa fii flexibil si mai ales tre sa incerci sa inventezi noi metode ca sa strapungi o aparare buna...si ar mai fi multe de zis.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus