Aceeasi Marie, dar cu alta palarie

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Te contrazic dementhor, acronimele pot contine conjunctii sau alte elemente de legatura.
De exemplu acronimul laser provine de la light amplification by the stimulated emission of radiation.
Ele sunt abrevieri sau in unele cazuri reprezinta doar primele litere ale cuvintelor care compun o sintagmă, o expresie, un titlu etc.

imi place cand cineva se contrazice singur :D unde in acronimul LASER vezi tu B, T, si O ?
in acromine se folosec doar CUVINTELE nu si elementele de legatura, dupa cum am mai spus.
hait ! D-post. am crezut ca mai posteaza cineva dupa mine :(
mea culpa.
 

DeletedUser34831

. Tribul STF a fost facut la caterinca, dar nu cu gandul la Suntem Trib de Fete. denumirea "pe larg" a aparut mai tarziu cand s-a pus intrebarea, "ce zicem ca sa parem ca nu incalcam regulamentul?"

Fals , e pacat ca mintea multora se infierbanta asa usor , afara e cald ce as putea face acum? sa fac un ticket pentru "Moni Columbeanu" -scuze Moni- sau pentru "lamine" -tie nu iti cer scuze-, deoarece sunt jignitoare la adresa unor semeni sau au conotatii sexuale in anumite cartiere sau dupa anumite ore ? Aceasta discutie trecand peste frumoasele idealuri umple de ridicol un grup .
Se spune ca cei mai periculosi credinciosi nu sunt cei nascuti intro religie ci cei convertiti , acestia produc o multime de nenorociri prin faptul ca sunt inflexibile . Asa si aici daca nu a fost cultura de la inceput . proaspat culturalizatii tin sa o arate si celor din jur .
Exemple anterioare de genul "fuck off " alaturat cu STF sunt cel putin fortate , 2 expresii una in clar o alta prescurtare explicata in clar si perfect logica .
Daca din nefericire STF in Pantelimon dupa'blocuri sau in colturile obscure din Salajan sau ale netului inseamna si altceva credeti ca trebuie sa popularizam formula ?
Daca voi folositi STF in adresarea curenta , ma bucur ca nu va cunosc .
Si in fond ce inseamna ? Pentru mine intodeauna a insemnat "Suntem Trib de Femei " sa "Sa Te Felicit " orice alte formule sunt denigratoare si sunt jignitoare in primul rand pentru membrii Grupului ce poarta acest nume . Daca se avea bunavointa si se urmarea dezvoltarea si evolutia tribului sar fi remarcat ca o lunga perioada toti am avut la profil sex feminin , deci Suntem Trib de Femei .
Dar oare nick-ul Verminat0r nu deranjeaza ? Daca da dece ? Daca nu , mai googalitzi . Si apropo GOOGLE si WWW nu te culturalizeaza ci doar te zapacesc , vezi cazul de fata STF eu spun ce inseamna si de unde vine si ce semnifica , Tu Nu , E Batman !
Si dece? Doar pentru ca confundati realitatea virtuala cu viata de zi cu zi ...
 

DeletedUser

imi place cand cineva se contrazice singur :D unde in acronimul LASER vezi tu B, T, si O ?
in acromine se folosec doar CUVINTELE nu si elementele de legatura, dupa cum am mai spus.
hait ! D-post. am crezut ca mai posteaza cineva dupa mine :(
mea culpa.

Uite un exemplu sa vezi si tu ca nu ma contrazic deloc stii care este acronimul expresiei "si asa mai departe" s.a.m.d. . Daca nu s-ar folosi uneori si elementele de legatura s-ar fi scris a.m.d. fara s.
De exemplu pentru acronimul UNESCO (UNITED NATIONS EDUCATIONAL, SCIENTIFIC AND CULTURAL ORGANIZATION) nu se foloseste si elementul "and" care in traducere inseamna "si" asta asa ca si o diferenta. :p
 

DeletedUser

s.a.m.d., s.a, d.p.m.d.v, etc, sunt folosite in forma abreviata pentru a facilita comunicarea si a scurta textul. ele se folosesc CU elemente de legatura pentru ca altfel nu ar avea sens dar sunt abrevieri speciale pentru ca nu sunt folosite in cazul pronumelor personale sau a denumirilor de insitutii, programe etc.
apropos etc vine de la "et caetera" care nu are 3 sau mai multe cuvinte dar ec nu ar avea sens si semnificatie.
Oricum nu facem cursuri de gramatica pe forumul Triburile si suntem offtopic.
 

DeletedUser

Da stiu ca suntem offtopic dar daca nu se sesizeaza nimeni inseamna ca este permis. :D
Toate acronimele reprezinta o forma abreviata sau prescurtata cum vrei sa-i spui, folosite pentru a falicita comunicarea. :D
Ca si un rezumat interzicerea unei forme de genul STTF nu are nici un fundament sau o justificare, acest acronim nu contine nimic peiorativ sau vulgar.
 

DeletedUser

lamine ... la tine ... cu ce deranjeaza STTF ??? Faptul ca ai deschis un tiket inchis, solutionat deja, pentru a da un raspuns contrar solutionarii colegului tau, indica o oarecare 'inversunare' a ta impotriva acestul trib .... nu ti se pare ca abuzezi de functia pe care o ai, uitand ca trebuie sa fi nepartinitor si corect? Reclamatii despre tine unde se pot face?
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Deci parerea mea : STF [ Suntem Trib de Femei ] nu reprezinta nimic ilegal , dupa cum a spus si domnul sef , citez :

sa luam un caz concret: tribul suntem trib de femei [stf] - o denumire ce la prima vedere pare legala[adevaru e ca denumirea in sine nu incalca regulamentul]

insa a fost nevoit, vezi doamne, sa implementeze modificari la absolut toate abrevierile de acest gen din urmatorul motiv , citez :

EDITAT TT

Aceasta este parerea mea . Probabil voi fi si banat pentru asta :)
 
Ultima editare de un moderator:

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Nu inteleg de ce toata aceasta polemica, chiar nu mai exista motivare in a pastra putina decenta pe acest joc ? Chiar trebuie sa fortam permanent niste limite ale bunului simt doar pentru a iesi cu ceva in evidenta ? Mine a avut un mesaj excelent, la care subscriu in calitate de jucator : Jucati si va remarcati pe harta, cu mijloacele specifice jocului nu prostioare. Satisfactia va fi mult mai mare, va garantez.

@xblaandy, este evidenta atitudinea ta fata de acest forum, de noi. Nu este prima oara cand actionezi impotriva acestei comunitati, este inacceptabil acest lucru. In calitate de moderator te rog sa iei act de acest mesaj-rugaminte de a ne respecta, utilizatori si staff deopotriva. In caz contrar vei lua o vacanta binemeritata si indelungata. Sunt sigur ca poti intelege acest ultim avertisment si sa-l tratezi ca atare. Multumesc anticipat pentru asta. (Nu este nevoie de replica, atitudinea ta va reflecta intocmai felul cum intelegi sa continui - user sau guest).
 

DeletedUser

Te rog lasa amenintarile astea pentru tine si ia-ti si tu o vacanta binemeritata.
Daca scrii normal crezi ca nu se observa?
Am depus in cursul serii un tichet prin care mi-am exprimat dorinta sa mi se stearga contul de pe acest forum.

Printre altele o sa te rog sa gasesti o modalitate sa-mi explici cu ce anume crezi tu ca actionez eu impotriva acestei comunitati deoarece daca ai facut o afirmatie trebuie sa ai si argumente.
Este altceva ca actionez atunci cand sesizez o neregula, pentru ca eu intotdeauna am fost corect si imi place corectitudinea.

In opinia mea STTF nu ar trebui sa fie interzis si nu cred ca exista nici un argument care sa justifice interzicerea utilizarii acestui nume.
 

DeletedUser

Nu inteleg de ce toata aceasta polemica, chiar nu mai exista motivare in a pastra putina decenta pe acest joc ? Chiar trebuie sa fortam permanent niste limite ale bunului simt doar pentru a iesi cu ceva in evidenta ? Mine a avut un mesaj excelent, la care subscriu in calitate de jucator : Jucati si va remarcati pe harta, cu mijloacele specifice jocului nu prostioare. Satisfactia va fi mult mai mare, va garantez.

@xblaandy, este evidenta atitudinea ta fata de acest forum, de noi. Nu este prima oara cand actionezi impotriva acestei comunitati, este inacceptabil acest lucru. In calitate de moderator te rog sa iei act de acest mesaj-rugaminte de a ne respecta, utilizatori si staff deopotriva. In caz contrar vei lua o vacanta binemeritata si indelungata. Sunt sigur ca poti intelege acest ultim avertisment si sa-l tratezi ca atare. Multumesc anticipat pentru asta. (Nu este nevoie de replica, atitudinea ta va reflecta intocmai felul cum intelegi sa continui - user sau guest).

adex, bine ai venit printre noi, de mult tot caut sa mai vina un team-ist sa se dea cu parerea. sincer, STTF, in opinia ta e sau nu permis?
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Da, parerea mea ca nu este nici o problema cu aceasta prescurtare sau nume de trib. Cea dinainte insa avea conotatii licentioase in limbajul de mess si putea induce o stare neplacuta unor jucatori si nu e vorba de pudism exagerat aici. Cred ca ultimele precizari ale adminilor pe joc cu privire la acest aspect sunt binevenite si menite sa inlature acest eventual disconfort.
 

Lord Catau

member
Scor reacție
1
Da, parerea mea ca nu este nici o problema cu aceasta prescurtare sau nume de trib. Cea dinainte insa avea conotatii licentioase in limbajul de mess si putea induce o stare neplacuta unor jucatori si nu e vorba de pudism exagerat aici. Cred ca ultimele precizari ale adminilor pe joc cu privire la acest aspect sunt binevenite si menite sa inlature acest eventual disconfort.

adex de cand in romania ne ghidam dupa limbajul de mess?
numele sa schimbat dar vreau sa intelegeti ca sa facut un abuz in cazul asta

eu am avut trib care se numea "scula" si nimeni nu la interzis desi cuvantul ala avea conotatie in limba romana nu pe mess
dar adminii in cazul respoectiv au inteles ca nu e injurie aducandule exemple in apararea numelui,
la fel cred ca a fost si aici
 

DeletedUser

.... si se face abuz in continuare ... pentru ca, desi unul dintre admini a concluzionat - in scris - ca STTF e OK, un altul a re-deschis tiketul si a anuntat ca STTF NU este OK!
 

Lord Catau

member
Scor reacție
1
stie careva povestea cu paznicul caruia ia fost data o usa sa o pazeasca si se credea dumnezeu?:)))
de aici puteti trage concluzii, iar care nu stiiu povestea sa o afle cumva:))
 

DeletedUser

adex de cand in romania ne ghidam dupa limbajul de mess?
numele sa schimbat dar vreau sa intelegeti ca sa facut un abuz in cazul asta

eu am avut trib care se numea "scula" si nimeni nu la interzis desi cuvantul ala avea conotatie in limba romana nu pe mess
dar adminii in cazul respoectiv au inteles ca nu e injurie aducandule exemple in apararea numelui,
la fel cred ca a fost si aici

Nu se ghideaza nimeni dupa limbajul de mess, ci doar il i-au in considerare.

Exemplul tau nu e elocvent si are la baza o cu totul alta situatie. Cuvantul "scula" (ce online poate fi citit ca "scula" sau "sculă") e perfect explicat in DEX si are doar o conotatie vulgara sau obscena cand e folosit in anumite expresii/conditii (ca jumatate din DEX de altfel). Nu e vulgar si nici injurie daca e luat de unul singur. "STF", in schimb, poate insemna in egala masura atat "Suntem Trib de Femei", "Sa Te F.." (asta fiind si foarte cunoscuta in mediul online/mess -- motivul pentru care e "ilegal") cat si orice alta expresie sau nume ce contine cele trei litere.

@mine: banuiesc ca ai intrebat de ce nu ai voie sa pui "STTF". De curiozitate, nu ne impartasesti ce ar putea sa insemne de nu-l poti folosi!?
 

DeletedUser

1. un derivat din stf
2. dublarea t-lui nu face decat sa sublinieze acelasi mesaj

astea 2 variante mi-au fost date

faza e ca si Y daca as pune oriunde in cuvant mi s-ar spune acelasi lucru... nu stiu ce inseamna in conceptia unora STTF, probabil un STF la patrat, in grup, sau poate asa se ... balbaitii... "sa te te teeeee f..."
 

DeletedUser11365

nu va ajunge reclama?18 pagini de povesti inutile,pentru un amarat de nume de trib..decizia e luata si nu o mai schimba nimeni..oricum mai dureaza maxim 2 luni pana va saturati de l20 si lasati tribul pe mana unui noob care ulterior se va lauda cu mostenirea pe toata harta..daca doreati sa evitati orice discutie pe tema asta de la bun inceput,nu trebuia sa aratati voi lumii cat sunteti de "nonconformisti"...."hai sa punem si noi un nume sa iesim in evidenta..daca are cineva,ceva de comentat,suntem acoperiti legal de numele complet al tribului :X "..asta ii un circ ieftin..in timpul verii si a campionatului mondial,voi stati sa discutati despre decizia asta frauduloasa care nici pe voi nu va intereseaza prea mult defapt
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus