Apel catre moderatori ...

  • Autor subiect DeletedUser706
  • Data de început

DeletedUser2821

Deci nu sunt fan gigi becali intelegeti doar am vazut ca l-a facut cineva prost;)).
Oricum am mai zis desi sunt un copil nu inseamna ca scriu gresit:D
Nici nu imi place limbajul messenger:D
Deci mai sunt si altfel de copii.

P.S:Macar am corectat cu intra-devar:).Dar din greseala am scris "intradevar".
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Deci nu sunt fan gigi becali intelege-ti doar am vazut ca l-a facut cineva prost;)).
Oricum am mai zis desi sunt un copil nu inseamna ca scriu gresit:D
Nici nu imi place limbajul messenger:D
Deci mai sunt si altfel de copii.

P.S:Macar am corectat cu intra-devar:).Dar din greseala am scris "intradevar".
doua mici.:). este intelegeti si intr-adevar. este vorba de terminatia verbului la persoana a doua plural. (a doua a fost probabil greseala de tastatura)
 

DeletedUser

Bun, de ce vorbim de Becali? Ce legatura are cu dezbaterea noastra?

@bobinus: da, este o munca sisifica. Nu suntem nici noi monumente de cunoastere a gramaticii, dar ne straduim sa ne exprimam cat mai curat si mai coerent.

In momentul in care ti se raspunde la un avertisment cu "bah, dc i-mi da-i mie warn, nu sti cines eu, ceai cu mn?", te poti intreba ce rost are...dar poate facand putina curatenie si lasand pe forum o limba corecta, se vor stradui cei care vor posta dupa noi sa se ridice la standardele unei exprimari decente.
 

DeletedUser

Bun, de ce vorbim de Becali? Ce legatura are cu dezbaterea noastra?
@bobinus: da, este o munca sisifica. Nu suntem nici noi monumente de cunoastere a gramaticii, dar ne straduim sa ne exprimam cat mai curat si mai coerent.

Erau raspunsuri la mai multe posturi. Pe scurt totusi incercam sa le spun unor jucatori cu experienta ca pot schimba ceva daca aleg sa se implice mai mult in joc asa cum a fost alianta antimamut de pe L5. Acele triburi au stiut sa joace, sa se exprima gramatical corect si sa impuna o anumita stacheta pentru incepatori la care sa se raporteze. Aici inca nu am vazut asa ceva. Si cei de pe L5 au investit ceva timp in asta, asta e marea problema. Toti stiu sa ofere solutii, nimeni nu prea vrea sa le puna in practica pentru ca cere timp, la care este penurie in zilele noastre!
 

DeletedUser7497

Aztecul are dreptate.

E chiar asa grea limba asta romaneasca???

Si nu e vorba doar de gramatica ci de prescurtarile bomba care sunt legi fundamentale ale generatiei MIRC.

De acord.Din pacate foarte multi chiar nu stiu sa scrie corect romaneste iar atunci vin cu penibilele scuze "suntem pe forum,aici se vorbeste alta limba si ne supunem gramaticii Generatiei Pokemon"
Long live Pokemon Generation!
 

DeletedUser

Pe scurt totusi incercam sa le spun unor jucatori cu experienta ca pot schimba ceva daca aleg sa se implice mai mult in joc asa cum a fost alianta antimamut de pe L5. Acele triburi au stiut sa joace, sa se exprima gramatical corect si sa impuna o anumita stacheta pentru incepatori la care sa se raporteze. Aici inca nu am vazut asa ceva. !

Eu nu cred ca e prea tarziu acum. Lumea 6 a a inceput de cand, de 2 saptamani? Nu cred ca s-au conturat inca directii definitive...sau cine stie..
 

DeletedUser

eu nu is de-acor sa banam userii pe forum pt vorbirea k prescurtari si greselile limbii romane.....
 

DeletedUser

eu nu is de-acor sa banam userii pe forum pt vorbirea k prescurtari si greselile limbii romane.....

De ce trebuie sa scrii romaneste?
Pai sa vedem. Tu ai folosit "k" drept prescurtare pentru "cu". Altii il folosesc pentru "ca". Acum ai inteles?

E deja prea mult ca aproape nimeni cu foloseste diacritice. (Stii ce-s alea diacritice?) Mai stam si sa traducem ce spune fiecare ...

Si nu mai manca litere ...
 

DeletedUser

Ghinionul tau daca nu esti de acord. Dezacordul fata de lege nu te scuteste de respectarea ei.
Si nu se baneaza. Se da avertisment. Vezi topicul deschis de bloom, daca ai intrebari referitor la ce pedepse se dau pentru fiecare tip de incalcare de regulament
 

DeletedUser

litera "k" ... daca te-ai invatat sa citesti cum se scrie in acest moment ... te prinzi repede.... stii ce sens are in propozitie ... si nu noi , cei care scriem aq suntem de vina ... ci cei care au inventat aceste prescurtari .... asta-i tot ... e ca o boala , ne imbolnaveste pe toti si uitam lb romana...
 

DeletedUser706

eu nu is de-acor sa banam userii pe forum pt vorbirea k prescurtari si greselile limbii romane.....

Chiar daca vor exista persoane care ma vor ataca pe mine , sau ideea de a "face educatie cu forta " , daca este nevoie pe acest forum [bineanteles de catre moderatori ]...personal voi continua sa sustin ca este o datorie pentru jucatori ce au trecut de o anumita varsta , de a incerca sa le explice jucatorilor mult mai tineri ....ca nu exista rusine mai mare pentru un om , ca aceea de a vorbi prost , incorect , trunchiat ....limba materna

Nu toti oamenii pot sti care este formula chimica a unor minerale anoste , putini oameni stiu sa rezolve o ecuatie de gradul 2 ...nu ne pricepem la geografie , istorie ....dar macar limba romana sa stim sa o vorbim corect ...MACAR ATAT !

Iata cateva exemple [ care se regasesc in profilul tribului SCOALA din L6 ]

[player]Mateus yry[/player]

zimi si mie ce ai cu abitul dai tr mereu spioni
da ce vrei sa lataci vezi ca dau pe forumu tr si pe urma
nu cred ca tie bine


---------------------------------------

[player]Mateus yry[/player]

de ce nu raspunzi am si eu o intrebare la tine
ca poate intram toti 3 in trib si le dam zetu lu atia de linga
noi ce zici facem treaba



---------------------------------------

[player]b0bina[/player]

ce prosteala ai in tn la profil ai scris in romana si u pe mn ma ei k nu sty sa vb roamane k esti din kazastan :)) minte pe altu frate poti sa zici k nu intri :))

???????

----------------------------------------

[player]Caddy187[/player]

my bine iti dizolvi tribul...ca si asa nu a intrat nimeni in el si vi la noi...asa esti my in siguranta..;)

----------------------------------------

[player]Abisul the King[/player]

vad ca te+ai apucat de unul singur de joc ... si ar fi n'bine sa ai un trib mic (dar bun) si sa fi activ.

----------------------------------------

[player]NicolaDelfy[/player]

l mn jtiu qm s administrez
am mai mt puncte dekt NNicola

----------------------------------------

[player]NicolaDelfy[/player]

sunt proprietarul satului d 2 ore ji mia lasat el construind cv ase k pana maine nu fac miskri

----------------------------------------

[player]NicolaDelfy[/player]

po s jtiu c tot faci?
dc tot spionezi?

----------------------------------------

[player]NicolaDelfy[/player]

dak vrei s jtii nu mai are resursele alea mari
is cheltuite
aja k mai bn stai frumos sau pleci q buza umflata
----------------------------------------

Sincer ..
Daca unul din acesti copi , ar fi copilul meu ....in urmatoarele 5 minute ...calculatorul ar zbura pe geam , iar el ar mai juca triburi [ sau alt joc pe calculator ]..doar atunci cand voi fi sigur ca a inteles ca el nu traieste in triburi primitive pentru a scrie hieroglife ....iar cei care folosesc asemenea scriere o folosesc pentru a si numara AMR ul [zilele ramase] ..din scolile de corectie sau puscari .
Stiu ca pe acest forum 80 % sunt pusti ..
Dar ma adresez celor 20 % care au o varsta , si se presupune ca ar trebui sa gandeasca matur .
Inchideti ochii si imaginativa ca unul dintre acestia , ar fi copilul vostru .
Ce a ti face ?
Ce va ti dori sa faca moderatorii ?
Ce atitudine a ti dori sa aive colegi lor de joc ?
 

DeletedUser

---2.6.2 Este interzisa inlocuirea literei "c" cu litera "k" si alte asemena substituiri ce contravin corectitudinii limbii romane, tz, sh...etc. Dacă vreti să fiti sigur că ati fost inţeles, puteţi folosi diacritice, chiar dacă acest lucru nu este obligatoriu.

@darbeg: uite-te aici
 

DeletedUser

nici eu nu-s prea de-acord , totusi mai scap cateva cuvinte .... dar asta e .... sunt alti de la care nu inteleg 1 cuvant din toata fraza ....
 

DeletedUser1195

Erau raspunsuri la mai multe posturi. Pe scurt totusi incercam sa le spun unor jucatori cu experienta ca pot schimba ceva daca aleg sa se implice mai mult in joc asa cum a fost alianta antimamut de pe L5. Acele triburi au stiut sa joace, sa se exprima gramatical corect si sa impuna o anumita stacheta pentru incepatori la care sa se raporteze. Aici inca nu am vazut asa ceva. Si cei de pe L5 au investit ceva timp in asta, asta e marea problema. Toti stiu sa ofere solutii, nimeni nu prea vrea sa le puna in practica pentru ca cere timp, la care este penurie in zilele noastre!

mai intai bine ai revenit,e mult timp de cand nu te-am mai citit pe aici.:)
Apoi,vreau sa spun ca iti dau dreptate.De altfel acesta e un topic pe care mi-a placut sa il citesc pe indelete,sunt multe pareri pertinente si pline de adevar.
Si eu sunt de parere ca putem schimba ceva,cat de putin prin ...exemplul personal(oricat de anacronic si livresc ar suna).
Si am intrat sa raspund fiindca nu numai in lumea 5 se incearca o experienta ci si pe lumea clasica.Daca te uiti la tribul Omerta vei vedea ca este un trib mic,infiintat in urma cu doua luni si jumatate,majoritatea jucatorilor intrand atunci in lumea clasica.Ce vrem sa demonstram?Toti ne cunoastem de pe lumea 1,provenim din triburi rivale de pe acea lume,dar ne uneste dorinta de a arata ca se poate juca acest joc tinand sus stacheta,asa cum spui tu.Desigur ne-am atras deja animozitatea unora,am fost deja pusa la punct pentru asta pe forumul extern la un alt topic:)Si totusi vom continua,incercand sa impunem un alt mod de abordare a jocului:umor si voie buna,putina ironie,organizare si actiune bazandu-ne pe experienta de pana acum si repet,daca nu vom reusi va fi numai vina noastra.
 

DeletedUser6558

Da nu puteţi să îi scoateţi de pe forum pe toţi aceia care pun tz în loc de ţ , că-s prea mulţi... E evident... Tz-ul mi se pare ineluctabil...
 

DeletedUser

daca nu ma insel , acest forum , are blocare de cuvinte , sau inlocuirea lor .... si ce e cu tz sa inlocuiti cu t ....
 

DeletedUser

daca nu ma insel , acest forum , are blocare de cuvinte , sau inlocuirea lor .... si ce e cu tz sa inlocuiti cu t ....

nu suntem profesorii de romana, sa stam cu pixul rosu peste fiecare post.
si eu n-am vazut pe forum asa o optiune...
 

DeletedUser

stiu ca ar trebui sa fie .. am fost moderator pe lumea 2 in tribul falou2 , pe cand avea forum extern , si era si asa ceva....
 
Sus