Ce se asteapta oare?

  • Autor subiect DeletedUser1282
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser37

Nu sunt eu expertul atestat in engleza:)..dar sunt destul de sigur ca fun se traduce doar ca distractie,distractiv etc.
 

DeletedUser

nici eu nu-s expert se poate sa ai dreptate dar tot din fun deriva "funny"...deci banuiesc ca depinde de context...daca cineva stie mai bine rog sa ne lamureasca :)
 

DeletedUser37

Funny cred ca inseamna doar amuzant:D.Nu umor.Se pare ca avem intr-adevar ceva dileme.

SOLICITAM SUPORT ATESTAT AICI!
 

DeletedUser

grrrrr deci: www.google.ro - >search dictionar englez-roman -> found -> search word fun -> found -> rezultatul e cum am banuit in functie de cum e folosit:
varianta 1 :
fun

gluma / glume distractie, amuzament, veselie batjocura, ridicularizare partea amuzanta

varianta 2:
be good fun

a fi plãcut / distractiv / amuzant

varianta 3:
for fun

in gluma / joaca de amuzament

varianta 4:
in fun

în glumã, în joacã, de haz



acestea is doar 4 din variante prezentate in acel dictionar


pt a evita o viitoare contestare a acestor definitii iata si explicatia cuvantului UMOR

UMÓR s.n. Înclinare spre glume ºi ironii, ascunse sub o aparenþã de seriozitate; manifestare prin vorbe sau prin scris a acestei înclinaþii; p. ext. veselie, haz. ♦ Categorie esteticã ce constã în sublinierea incompatibilitãþii ºi absurditãþii laturilor unor situaþii în general fireºti. [Var.: humór s.n.] – Din fr. humeur, humour. Cf. engl. h u m o u r.

Dupa spusele d-nului Pruteanu coroborat cu formule matematice avem urmatoarea situatie:

fun = haz
umor = haz
din aceste 2 relatii => fun = umor
the defence has close the case ...
 

DeletedUser

Frate, tu chiar n-ai ocupatie...:rolleyes:

Atata vorbarie si tot n-a rezultat ca fun=umor. =))
Goddamn it, man...data viitoare citeste o poezie...vei fi mult mai castigat :)
 

DeletedUser

daca asta e umor la ei,le spun clar sa nu se faca comici pt ca o sa moara d foame:)
sau,poate ,vorba ta,om fi noi lipsiti d simtul umorului:D

de ce trebuia sa strici o discutie care decurgea frumos pana acum ???? si vorba aia te rog nu te ca** in gusturile omului nu ma vezi pe mine criticandu-ti gusturile in materie de glume..haine ...mancare...etc.....poate tie iti place Vacanta Mare si mie Divertis asta inseamna ca unu din noi are gusturi proaste ???
 

DeletedUser37

De dragul distractiei...sa continuam.Nu vad unde mai sus scrie fun=haz:)
 

DeletedUser

Frate, tu chiar n-ai ocupatie...:rolleyes:

Atata vorbarie si tot n-a rezultat ca fun=umor. =))
Goddamn it, man...data viitoare citeste o poezie...vei fi mult mai castigat :)
citeste atent(a) definitia cuvantului umor si definitia cuvantului fun
 

DeletedUser184

in cazul in care doriti sa aflati adevaratul sens al cuvantului "fun"/"funny" va recomand offtopicul sau daca tot o luam pe sensul de glumitza - sectiunea de bancuri.
datorita lipsei de discutii ontopic acest topic este INCHIS



CLOSED - redeschiderea va fi posibil doar prin mesaj privat adresat unui moderator (atentie insa - asteptam argumente pentru a-l redeschide).
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus