Cine mai tine minte?

DeletedUser

Este o prostie sa vezi asa zisii "rockeri" ca pe niste drogati cu plete,sunt atatea tipuri de rock care nu includ ragete plete si droguri,e un singur gen ce include datul din cap si plete mari ,nu imi amintesc acum cum se cheama.

oricum sa spui ca rockul este pt drogati e ca si cand ai spune ca populara e doar pentru tarani si batrani.

doar manelele sunt pentru un anumit grup anume tigano-analfabeti,si aici da POTI generaliza

La rock nu se poate generaliza din cauza ca este prea vast! Dar nu trebuie sa cine stie ce ureche ca sa deosebesti rock-ul de calitate de mizerii, unde se aude un zgomot deranjant de chitara electrica suprapus peste niste ragate salbatice.
 

DeletedUser2821

Si totusi si genurile alea " urlate "(death,black in special si restul " afluentilor " ) au parte de ascultatori si de multe ori si oameni nu chiar tineri ca sa pui pe seama teribilismului, ceea ce ma face sa ma gandesc ca nu sunt cu nimic mai speciali de cei care asculta muzica de la MTV ( mai sunt si exceptii ).
 

DeletedUser

Mda... si Lady Gaga cati asculta? Si cati asculta Justin Bieber?
Dar manele cati asculta? Si nu sunt cumva si oameni mai inaintati in varsta printre cei care asculta manele? Nu sunt si oameni maturi printre ei?
 

DeletedUser36071

Justin Bieber e cel mai sexy baiat :X e cantaretzul meu favorit ... de ce te iei de el? inteleg ca esti ofticat pentru ca el este faimos si dragutz si are talent , de aia il vorbesti de rau? :(
 

DeletedUser36071

Asa , imi place ca ti-ai dat seama ce fel de om poti fi ca sa te iei de marele Justin Bieber !!!! Sper sa te gandesti la fapta ta si sa te vad si la un concert de al lui ... :)
 

DeletedUser

Da! O sa fiu acolo in primele randuri, sa pot sa-l tintesc mai bine.
 

DeletedUser489

O muzica facuta dupa un tipar, adica sa respecte gamele, notele muzicale, o linie melodica adecvata este cu totul altceva decat sa dai cu mana peste stiu eu ce chitara si sa zbieri!
Eu nu sunt dezamagit!

Nu prea citesc si nu prea scriu pe forum, dar minunatia de mai sus m-a uimit prea tare.

Ca sa folosesc aceeasi retorica, una este sa spui: "nu ascult genul XXX de muzica pentru ca nu imi place" - si este dreptul tau - si alta este sa vii cu niste teorii despre notiuni muzicale pe care, cu un minim efort de lectura sau macar un click la Wikipedia, ai fi vazut ca mai bine le lasai in pace.

Gamele... ca dansator si interpret tocmai de muzica populara, adica exact acea muzica dezvoltata in paralel cu muzica "culta", in afara notiunii de gama temperata si de "note muzicale", ma intreb sincer la ce gama te referi? Cumva la scara pentatonica specifica folclorului romanesc? Sau poate la modul in care casele de cultura si activistii culturali au inteles sa "corecteze" folclorul su sa-l traga spre ce stiau ei ca e bine si frumos, game si masuri, creand un hibrid destul de neplacut, numit folclor de scena?

Sau poate te refereai la moduri, game cu trepte modificate, folosite in mai toate muzica "usoara" - inclusiv de Bon Jovi?

Nu vreau sa intind pelteaua la discutia despre cum o fi sa respecti "notele" muzicale... in schimb mi-as dori sa ne imaginam o clipa cum ar arata muzica daca toti ar fi facut muzica "dupa un tipar". Pai cred ca foarte plicticos... indiferent care ar fi fost tiparul.

Hai sa lasam teoria muzicala celor care se pricep sa o faca, iar noi sa ascultam ce ne place si sa mai dam cate un link pe la prieteni.
 

DeletedUser15142

Du-te si culcate, pentru ca discutia asta este clar peste nivelul tau, probabil ca niciodata nu o sa intelegi complexitatea muzicii pe care o numesti "urelete, zbieraturi si zdranganeli", nu pentru nu vrei, ci pentru ca nu poti.
 

DeletedUser2821

Destul de bine zis noobule... :)

Unii pur si simplu nu pot, deci nu trebuie acuzati.
 

DeletedUser

Era in filmul ala cu Sean Connery, Liga domnilor extraordinari, o faza cand ala rau le zicea celor de pe Nautilus ca sa nu se mire de faptul ca le spune toate planurile sale, deoarece pe submarin erau plasate bombe care erau activate printr-un sunet pe care doar cainii si animalele inferioare il pot perceepe, urechea omului nu!
Asa ca, noob spart ai dreptate! Intr-adevar nu am capacitatea necesara de a regresa in asa fel incat sa pot sa inteleg acele sunete!
;)
V-am pupat! :eek:
 

DeletedUser

Din pacate este in realitate! Ca uita-te si tu cati redusi sunt in lumea aceasta!
Ce sa faci! Sunt si ei oameni si trebuie sa-i acceptam! Intr-o zi isi vor da si ei seama! Ca acest teribilism este trecator! :)
 

DeletedUser

Rockul este frumos! Am mai spus, gen Bon Jovi

O muzica facuta dupa un tipar, adica sa respecte gamele, notele muzicale, o linie melodica adecvata este cu totul altceva decat sa dai cu mana peste stiu eu ce chitara si sa zbieri!
Eu nu sunt dezamagit!


si zici ca gion bovis ala canta rock? Io credeam ca doar il dor ovarelele. Hai ca ala cu giastin beaver ii de iertat ca nu stie cu ce se manca veverita dar tu ala care o dai pe teorii muzicale din care vrei sa dai de inteles la tot boboru tribalist ca esti mai mozart decat papa, ar trebui sa stii ca gionel ala canta rock cam in aceeasi masura in care tu ai habar despre ce vorbesti.
 

DeletedUser

Într-adevăr!
End ai sei tu maiself, uat ă uandărful uărld!!!

Da statanov, maxim, maxim! :eek:
 

DeletedUser36071

si zici ca gion bovis ala canta rock? Io credeam ca doar il dor ovarelele. Hai ca ala cu giastin beaver ii de iertat ca nu stie cu ce se manca veverita dar tu ala care o dai pe teorii muzicale din care vrei sa dai de inteles la tot boboru tribalist ca esti mai mozart decat papa, ar trebui sa stii ca gionel ala canta rock cam in aceeasi masura in care tu ai habar despre ce vorbesti.

lolz =))
 
Sus