Demers de bun simt

  • Autor subiect DeletedUser9837
  • Data de început

DeletedUser5151

Pentru toti care au postat aici :

1. Nimeni nu este blocat/pedepsit pe nedrept, evident exista si cazuri cand se greseste, chiar eu am gresit si mi-am cerut scuze jucatorului respectiv.

2. Daca se fac abuzuri sau nu, nu am cunostiinta, dar va asigur pe toti ca avem si noi pe cineva acolo sus care sapa prin niste loguri in caz de "pute" ceva.

3. Nimeni nu isi risca locul in echipa pentru a da orice fel de ajutor de orice natura altui coleg.

Asta asa pe scurt, probabil cine ma cunoaste mai bine imi da dreptate, in fine, ar trebui sa va puneti si voi macar imaginar in locul nostru, suntem o mana de oameni si avem pe cap 300 si ceva de mii de jucatori, din care o mare parte sunt fie analfabeti, inculti si injura ca la usa cortului ( si nu cred ca suntem aici pentru asa ceva ), fie gresesc involuntar si apoi tipa ca din gura de sarpe ca sunt "defavorizati". Eu personal cunosc jucatori de top care nu au fost niciodata blocati, fratilor....se poate si corect.

Fiecare crede ce doreste, ciomagul dintre ochi nu poate fi dat laoparte asa usor.

Eu nu am fost banat, in toata viata mea. Dar totusi urlu, de ce? Ptr ca am vazut, diverse situatii, gen in care adminu era sunat, si hai ca ne intelegem noi. Sau, daca nu suna direct pe un admin ceva mai mare in rang.
 

DeletedUser

Eu nu am fost banat, in toata viata mea. Dar totusi urlu, de ce? Ptr ca am vazut, diverse situatii, gen in care adminu era sunat, si hai ca ne intelegem noi. Sau, daca nu suna direct pe un admin ceva mai mare in rang.

Serios? telefon mobil-->youtube--> sa vad si eu ca pina nu vad nu cred.
Din cate stiu eu de pe net.
Adminii de pe forum pot juca dar nu pot modera lumea in care au cont activ.
Adminii din joc care care au cont activ de jucator (am aflat de curand ca se poate) nu pot modera/cerceta lumea respectiva.
Daca acuzi un admin ca triseaza, implicit ii acuzi pe cei care se ocupa de versiunea romanesca/ cei care au pus bazele echipei de faptul ca ar ingadui/promova asemeanea lucruri.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Tu ai un mod aparte de a privi problema, nu zic ca nu exista momente cand pedepsele le stabilesc si in functie de discutia cu respectivul/respectiva. Dar in limitele normelor interne, fiecare dintre noi avand girul de a da un plus/minus. Evident ca unul care face pe "niznaiu" desi ii sunt prezentate in mod evident toate dovezile necesare va primi conform normelor fata de altcineva care recunoaste in mod elegant ca a gresit. Eu personal am recurs la avertismente verbale in cazuri putin grave de incalcari de regulament, din pacate metodologia nu imi permite sa dau exemple clare. Nu suntem aici sa taiem in carne vie, suntem aici pentru a veghea in limita posibilitatilor noastre fizice si mentale ca jocul sa se desfasoare cat mai corect posibil. Dar, cum orice om are niste limite ale suportabilitiatii, evident ca exista riscul de a nu mai judeca limpede anumite cazuri.

Later edit :

Ca sa fiu ontopic : In mare sunt deacord cu Karma, cu exceptia publicarii listelor de pedepse. Si la punctul 3, care este discutabil, dupa stiinta mea numai carmi poate da acele drepturi.
 
Ultima editare:

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Aşa este, ai dreptate. Personal cunosc o sancţiune destul de gravă (multiaccount, dovada fiind logări la distanţă foarte mică) dar fără ca între conturi să existe vreo interacţiune sau avantaj creat din asta, un coleg de trib care anterior recunoscuse acel fapt - ceva legat de contul prietenei care se lăsase şi pe care mai intra, din când în când.
Jucătorul respectiv a reuşit să-l înduplece pe admin (de fapt nu a recunoscut, s-a ajuns la explicaţii ultra tehnice despre acel ID al pc-ului care identifică unic un acces) şi a transformat sancţiunea în avertisment, dând dovadă de o interpretare justă (al doilea cont fiind foarte mic, nu se punea problema de ajutor din partea lui, de altfel a şi fost închis ca urmare). La momentul respectiv am apreciat aceasta judecată, de fapt şi acum sper să fie la fel interpretate, în limitele regulamentului desigur).
Acel admin are nickul stil, merită aprecieri sincer.

Dacă vă deziceţi şi de acele acuzaţii şi luaţi măsuri ca ele să nu se petreacă niciodată (printr-o exigenţă ridicată în ce priveşte activitatea voastră şi eliminarea "nepotismelor"), pot dormi liniştit la noapte :)
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Eu personal nu plec urechea la acuzatiile care se aduc echipei, eu mi-am blocat un prieten ( blackdude poate sa confirme acest lucru ), si incerc sa imi fac treaba cat mai corect posibil.

O seara placuta sa aveti.
 

DeletedUser5151

Eu personal nu plec urechea la acuzatiile care se aduc echipei, eu mi-am blocat un prieten ( blackdude poate sa confirme acest lucru ), si incerc sa imi fac treaba cat mai corect posibil.

O seara placuta sa aveti.

rakanishu, sa fim cinstiti,

e ca, a zis carmi ceva de genu: va rog sa nu mai scoateti nimic in public

De unde aţi apărut mă? :)) Întrunirile nu sunt plătite de voi, se duc şi jucători obişnuiţi acolo :)

Mai sunt si unele organizate de Inno ;)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Asadar,eu va propun 3 chestiuni de bun simt de bun simt:

1. Un sistem de ticketing numai contra adminilor...loc unde sa se depuna reclamatiile(pentru ca atunci cand asupra mea s-a comis un abuz sa nu mai fiu nevoit sa privesc musamalizarea acestuia)

2. Sa faceti public regulamentul intern de pesepse...

3. Adminii de rang inalt:p(cei ce isi pot da singurei functii pe o lume...fie si pentru 5 minute) sa nu mai aibe acces la joc,ca playeri....caci ei primesc ceva banuti ...nefiind muncitori altruisti

incep cu 2.: nu vad de ce nu putem stii si noi regulile dupa care suntem banati. tocmai pt ca "si adminii sunt oameni si e firesc sa mai si greseasca" mi se pare corect sa stim si noi despre ce e vorba. daca sunt banata ca am facut nu stiu ce chestie, intru si ma uit... imi ia 10% din sate, ma baneaza permanent si tot asa. ca la scoala... dupa examen ti se pune baremu cu ce trebuia sa scrii pe foaie si iti faci singur calculul cam ce nota iei.
3. si la banca daca mergi sa iei un credit te pun sa dai cu pixu ca nu faci parte din conducerea lor. adica, directorul bancii X sucursala Y nu poate face ce vrea el (ca persoana fizica) in sucursala Z. e imposibil sa nu ai "clientii" tai dupa alte lumi si fiind totusi romani si invatati sa bagam degetele dupa cum ne taie cheful, e imposibil sa nu incercam sa "ajutam" putin mersul unui joc. ce am vazut eu pana acum din posturile adminilor: s-a spus de prea putine ori "e posibil sa fie si admini corupti" si prea des "nu se face asa ceva, suntem toti corecti, nici nu stiam de ceva de genu'".
si 1. (pt ca imi face o placere deosebita):
a. in martie am depus tiket pt un multicont, unde am postat din "gura" celui in culpa ca are 2 conturi si care e. dupa cateva ore, primesc raspunsul deja bine cunoscut ca mi se multumeste pt sesizare si ca s-au verificat cele indicate de mine. pedeapsa?! nici unul din conturi inchise. am continuat sa intreb de sanatate si nu a mai spus nimeni nimic, conturile fiind active pana le-am "banat" tot noi cu nobili;
b. in aprilie, eu si inca un jucator am fost banati "permanent" pe lumea 11 pentru "niste" logari comune cu un alt player. acele "logari comune" fiind una singura (care conform regulamentului e permisa). dupa ce am explicat regulamentul si o parte din viata mea personala (relatia cu persoana de la care ma logasem), banarea nu a mai fost permanenta, chiar s-a ridicat.
pentru greseli de genu ar trebui totusi sa ne putem plange si noi. platiti sau neplatiti, adminii ar trebui sa isi faca datoria (si corect daca se poate).
si, postarea regulamentului nu ar strica nici pentru ei, poate asa nu se mai comit unele greseli. nu cred ca-i strica nimanui sa mai citeasca din cand in cand regulamentul. nu spune nimeni sa il respecti 100%, dar nici pe baza lui sa faci oarece abuz (intentionat sau nu).
 

DeletedUser7708

Şi eu sunt de acord cu mine, la punctul 1, restul am alte păreri...la 2 încă îmi menţin părerea că dacă respecţi regulamentul, nu-ţi trebuie tabloul cu pedepse. Sau dacă ţineţi neapărat, încercaţi să buşiţi tot regulamentul şi notaţi-vă cam ce primiţi :)
 

DeletedUser

aveti incredere ca adminii vegheaza pentru voi ,
sunt corecti cu toata lumea, nu gresesc si chiar daca ar gresi printr-o minune cu 'imi pare rau' se rezolva treaba dar nu iti pot da ce ti-au luat.

si totusi ei sunt voluntari . de ce?
 

DeletedUser

...

De ce va mai chinuiti cu ei? Nu ati vazut ce a scris singur adminul ISeeVoices despre ce manevre se fac intre admini si anumiti jucatori?

Lasati-va de jocul asta administrat de romani ... jucati pe alte servere sau lasati-va de tot.
 

DeletedUser

Mi-ar placea sa se publice regulamentul de pedepse, sa stiu cat poti lua pentru fiecare incalcare a regulamentului. Dar asta nu cred ca se va intampla niciodata. Tine de intern, e GEKADOS ptr noi userii de rand.



De ce va mai chinuiti cu ei? Nu ati vazut ce a scris singur adminul ISeeVoices despre ce manevre se fac intre admini si anumiti jucatori?
Poate suntem masochisti....
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Regulamentul nu se va posta in veci, de asta sunt sigura. Asta ar insemna sa avem motive sa contestam deciziile luate cu niste argumente palpabile.
Si faza cu lasatul de triburile romanesti... daca ne lasam, premium cine mai plateste?! =))
 

DeletedUser21652

eu sunt cu totul de acord cu [player]mine[/player] si dupa cum a spus si ea mai sus niciodata nu se va pune pedepsele pe forum ca poate apoi nu ar mai avea cine sa fie banat si premium cine plateste cei ce vor juca in continuare pe serverul romanesc ptr ca nu toti renunta niciodata nu vor renunta cu totii
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Să presupunem prin absurd că, vizualizând nişte profile de jucători gasiţi nişte linkuri interesante, către nişte ipotetice site-uri de gazduire fotografii, unde eventual aţi vizualiza aceste sancţiuni ... deci să presupunem doar, nu este nimic real ...
cu ce contribuie asta la liniştea mea ? ma ajută să fiu mai corect să ştiu că dacă aş avea două conturi care interacţionează în faza de început a jocului şi am mai puţin de, să zicem, 600 puncte, se dă restart ? ... sunt numai speculaţii, desigur, nu am de unde să stiu aceste pedepse, dar cred că afişarea lor nu ar rezolva problema respectării regulamentului dar mai ales a sancţionării celor care nu o fac.
Este alegerea lor să ascundă pedepsele şi a noastră să încercăm să le aflăm. Dar dacă ştiindu-le vom putea mai bine să le ocolim, să mai găsim nişte portiţe ? Totuşi, trişorii nu ar trebui încurajaţi !

Este adevărat, s-a constatat că introducerea pedeapsei cu moartea în unele state americane a redus mult gradul de criminalitate, astfel că aducerea la cunoştinţă a unor sancţiuni dure ar fi în măsură să mai potolească avântul celor care nu respectă în mod voit regulamentul, probleme apar însă atunci când, datorită complexităţii unor reguli, pot apărea situaţii particulare nespecificate printre speţele din lista de sancţiuni şi atunci ţine de cel ce judecă aplicarea ei, nu de puţine ori în mod diferit faţă de un coleg de al său. Ăsta să fie norocul celui care, din necunoştinţă sau neştiinţă (se ştie că nu te exonerează de respectarea unor reguli) are parte de un tratament mai dur sau mai puţin dur ...

În rest, totul ţine de interpretare, cunoscând pedepsele vor fi situaţii în care se vor susţine lucruri contrare şi, am evocat, administratorii jocului au demonstrat că pot discerne situaţiile reale, rău-intenţionate, de unele sub semnul întrebării şi nevoite.
Adică se va deschide cutia polemicii, mărindu-se numărul de nemulţumiri de acest fel.
 

DeletedUser

Avand in vedere ca suntem 300.000 pe lumile triburi romanesti si ca multi cumparam cont premium de ani de zile, un pic de transparenta ar fi binevenita. Adevarul este ca imaginea TT s-a deteriorat la scurt timp dupa inceputul jocului iar daca am face acum un sondaj e greu de crezut ca acestia ar mai obtine increderea a 10% din jucatori.
In aceste circumstante, un fel de DNA sau sectie "afaceri interne" care sa ii verifice din cand in cand pe admini, sau la care sa poti apela in caz ca te simti nedreptatit, ar fi de folos.
Inainte de a incepe Triburile la noi, am jucat pe international ani de zile si nu au fost probleme cu adminii. La scurt timp dupa inceperea jocului romanesc, a trebuit sa vina un neamt de la Inno sa faca ordine in administrarea jocului. Acum Carmi a mai reglementat situatia insa nu ar strica o instanta superioara.
 

DeletedUser

Dap, o instanta suprema, dar la care sa putem apela si noi in caz de abuz :D
 

DeletedUser

Nu ma gandeam neaparat la jurati ci la un fel de supracontrol, ca pe trenuri...

Sau cum este DNA in cazul arbitrilor romani, care s-au crezut infailibili si acum raspund pentru faptele lor.
 
Sus