Descopera spionul

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Stim cu totii cat este de neplacut sa ai un spion (cel putin) in trib dar cu totii ne-am confruntat cu aceasta situatia. Desi este mult mai bine sa previi infiltrarea lui printr-o recrutare foarte atenta, nu stii niciodata cine se afla in realitate in spatele conturilor din tribul tau.

Problema este : ce metode cunoasteti pentru a-i desconspira si afla cat mai repede pe spionii din tribul vostru si cum procedati odata cu aflarea lor
 

DeletedUser5809

O metoda care am incercat-o mai de mult, dar merge mai mult daca ai restrans la grup mai pic pe cei care ii suspectezi, este sa le trimiti la fiecare un msg care ar trebui sa contina "informatii importante", gen la ora aia ii atacam pe x, ora diferita in fiecare msg pentru fiecare persoana, sau ma rog, ceva similar. Daca ai si tu un spion in tribul inamic, afli imediat care e spionul la tine in trib:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2821

Exact asta e cea mai buna .

Dar daca-s 2 spioni e cam greu la faza asta , mai bine verifici toate conturile cauti chestii ciudate gen ipul depe care s-a logat , sitterele care le-a avut ca poate cine stie , noaptea pe la 5 intra cineva pe contul lui si vede tot , impartirea leg de net - parca si asta se poate vedea.
 

DeletedUser

O metoda care am incercat-o mai de mult, dar merge mai mult daca ai restrans la grup mai pic pe cei care ii suspectezi, este sa le trimiti la fiecare un msg care ar trebui sa contina "informatii importante", gen la ora aia ii atacam pe x, ora diferita in fiecare msg pentru fiecare persoana, sau ma rog, ceva similar. Daca ai si tu un spion in tribul inamic, afli imediat care e spionul la tine in trib:D

jackass in cazul in care incerci metoda spusa de tine dai fiecarui banuit in parte un mesaj diferit de cel dat celorlalti

Exact asta e cea mai buna .

Dar daca-s 2 spioni e cam greu la faza asta , mai bine verifici toate conturile cauti chestii ciudate gen ipul depe care s-a logat , sitterele care le-a avut ca poate cine stie , noaptea pe la 5 intra cineva pe contul lui si vede tot , impartirea leg de net - parca si asta se poate vedea.

acum nu mai poti vedea din postura de siter impartirea leg de net sau prietenii dar ii poti verifica ip-ul de logare cu un site de localizare a ip-ului , o schimbare ilogica de ip ( ip1 in bucuresti ip2 in timisoara la interval de 2-5 ore ) iti cam creeaza suspiciuni . si daca tinem cont de faptul ca cine se preteaza la multicont nu va intra pe contul de baza de pe proxy niciodata se cam restrange cercul banuitilor .

intrebarea mea : daca l-ati descoperit ce faceti , in zburati din trib , il innobilati sau il pastrati pentru furnizarea de informatii false ? :)
 

DeletedUser17342

orice conducator care crede ca nu are spioni in trib e naiv

sunt atatea situatii prin care se poate spiona... intentionat, din accident, spionaj 'intre prieteni', etc etc. cel mai bun mod de a proceda e sa faci spionii sa isi dea seama ca tribul tau e mai misto si mai bun decat cel pentru care spioneaza, si sa schimbe taberele. functioneaza

ps: poti sa inobilezi la conturi cat vrei, nu contul spioneaza ci oamenii
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

da' ce-aveti, bre, cu spionii? sunt si ei oameni, nu? plus ca... am mai spus ieri parca tot pe undeva pe-aici, deja nu se mai pune problema spionilor ca pe vremuri... sa stai sa verifici IP, impartirea (care nu se mai vede de pe L10 parca)... not funny, pt ca deja spionul e om care a jucat cu tine pe lumea X si acum se apuca zilnic sa iti dea pe skype, mess, tot ce te intereseaza. nu trebuie sa intri tu pe contul lui ca sa citesti forumul dusman sau circularele, doar sa astepti din partea lui sa te tina la curent.
ca sa-l afli pe al tau la ei si eu practic "circulara diferentiata"... data pe grupe de 5-10 membrii, trimisa la TOT tribul, ca sa nu suspecteze cineva ceva (asta in caz ca sunt mai multi si se intreaba de ce n-a primit si alalalt circulara). dar, nu e vorba de schimbat ora, eu prefer semnele de punctuatie. toti care au jucat cu mine stiu ca am prostul obicei sa trimit ditamai circularele (si pe-aici se vede ca scriu destul de mult) si, dintr-o circulara de 10 randuri sa zicem, se gasesc 20 de semne de punctuatie pe care sa le omiti sau sa le "gresesti". circulara asta, precum si lista cu cei carora le-ai trimis-o, se salveaza frumos intr-un word, cu boldirea diferentei si astepti sa se posteze pe forumul lor sau sa se intoarca la tine de la spionul tau acolo. si asa vezi, din cei 5-10 carora le-ai trimis-o care e de-al casei si care nu. ce faci cu el? nimic... e si el om... si atata timp cat il stii, nu poate sa iti faca decat bine.
 

DeletedUser

imi place cum pui problema la final, mine, si metoda de identificare

eu caut un spion coreland informatii, mergand din aproape in aproape. totusi spionarea este un dat pe triburile si tare greu poti pastra secret deplin. cel mai bine, cum a zis cineva anterior, arata ca la tine e mai bine. de obicei informatiile sensibile le discutam pe subforumul dedicat conducerii extinse sau numa' prin mesaje spre conducerea restransa. din fericire inca nu am prins pe nimeni in conducere ca ar fi spion, e ca si cum si-ar da careva hotarat cu ciocanul peste deste.
 

DeletedUser

un spion care-l duce capu' nu prindeti niciodata!


feriti-va de astia care va ajuta fara sa ceara nimic la schimb!
 

DeletedUser24788

pfff

un spioni da copy paste la informatii le trimite pe skype la "receptor" si a facut o treaba "curata"

cel ce primeste informatiile le da doar conducerii si nu tot tribului ... asa cand il mai prinzi??/
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser17342

un spion nu da doar copy-paste. daca e bun poate sa influenteze si politica externa, sau administratia interna a tribului
 

DeletedUser36212

ehe....Slabutz rau:)

Dar daca-s 2 spioni e cam greu la faza asta
-Nu0i greu iti zic eu!Daca dai de unu care habar nu are iti zice imediat ca da informatii etc..(Esco cuscra de la voi din BBS era in TMH-PG....Am prinso prin verificare sitter ca spunea informatii Scream-ului deoarece primise mesaje de la voi exact cand am luat sitterul +ca nu era atacata.Avea pe sate cate 3000 lanci spade...Niste atacuri ddeala extraordinare [5 topoare 5 spioni etc])


un spion nu da doar copy-paste. daca e bun poate sa influenteze si politica externa, sau administratia interna a tribului
-Aici sunt de acord!Nu da copy-paste la diplomatie la rezervari (se intampla credetima;) )


sunt atatea situatii prin care se poate spiona... intentionat, din accident, spionaj 'intre prieteni', etc etc. cel mai bun mod de a proceda e sa faci spionii sa isi dea seama ca tribul tau e mai misto si mai bun decat cel pentru care spioneaza, si sa schimbe taberele.
cum ati facut voi cu feta 123 si vd09?=)))


daca de exeplu spionul este conducator automat cel de-al 2lea spion este acoperit de tot;)
 

DeletedUser36212

Tata daca vrei un trib in care sa nu ai spioni si tote cele este 1 trib DOAR de prieteni;)Cand am facut chestia asta (de exemplu pe americani suntem primul trib romanesc care a fost loc 1 timp de 1 luna;)Actualmente suntem pe 3....)Si conducatorilor incercati sa nu mai puneti accent pe cantitatea jucatorilor ci pe calitate;)
 

DeletedUser25287

La inceput de lume este relativ mai usor sa il descoperi deoarece de obicei fac asta cei dupa granitele de conflict cautand astfel protectia impotriva adversarilor, astfel ca verificari periodice ale modului cum se dezvolta, ce innobileaza, sau eventual oarecum stagneaza, inamicii invinsi, de ce nu si acel trofeu moarte de erou, vezi astfel cate trupe i-au murit la colegi ca sprijin, ca de obicei spionii nu prea trimit sprijin, de asemenea insistenta in implicarea tuturor pe atacuri organizate si cei care se fofilesc ceva mai des trebuie sa fie pusi sub observatie.

Mai tarziu cea mai eficienta pare insa a fi metoda cu mesaje insemnate, mici modificari pe care numai tu sa le recunosti in fiecare mesaj, si repeti asta periodic notand totul ce si cui ai trimis pana cand unul din mesaje apare la adversar, in ambele cazuri insa spionii este bine sa fie lasati in pace si folositi impotriva adversarului prin dezinformari pana la urma sunt sanse ca adversarul sa renunte la serviciile lui, problema poate insa aparea la planificator daca spionul se pastreaza, eventualele rezervari facute pe adversari avertizandu-i pe acestia, de aceea se pot face sau rezervari false tot pentru dezinformare sau sa se faca rezervarile prin mesaje private doar intre partile implicate in atac, cei in care se poate avea incredere, ca pana la urma nu prea conteaza cine ia satul de la dusman important este sa intre la tine in trib.
 

DeletedUser

Rezervari anti-spion

Daca problema cea mai mare o reprezinta rezervarile satelor de la dusmani, solutia e simpla:
1. Organizarea de atacuri in masa cu participanti alesi pe spranceana dintre jucatorii de incredere
2. Se creaza topic de rezervari special pentru atac si se lasa la vedere numai pentru jucatorii de incredere din trib (cei carora le acordati dreptul de a vedea acel topic)
3. Se creaza un topic-fantoma pentru atac organizat pe alte tinte decat cele reale, iar timpul de atac sa fie cu 1 zi mai devreme fata de atacul real, topicul este lasat la vedere pentru toata lumea si se fac rezervari si acolo "de ochii spionului"
4. Pe satele rezervate in topicul-fantoma se trimit fake-uri

Rezultate posibile:
- Sprijin trimis pe sate care sunt atacate doar cu fake (cum grosul sprijinului e trimis de la distante astronomice, puteti fi siguri ca e scos din uz pentru cateva zile...timpul pe drum la dus si la intors plus timpul pe drum spre alta tinta)
- Demoralizarea jucatorilor si a liderilor tribului inamic.
- Sanse mai mari de reusita la inobilarea satelor atacate.
- Scaderea increderii liderilor tribului advers in informatiile obtinute prin intermediul spionilor.
 
Sus