Discutii in contradictoriu

DeletedUser

miss, nu are rost sa continuam discutia. este normal ca tu si carrhae sa va aparati colegii si sa fiti putin subiectivi. au fost extrem de putine cazurile in domeniul bugetar ca cineva din interior sa spuna lucrurilor pe nume. ba mai mult, intotdeauna se incearca musamalizarea chestiilor urate. cum?...prin sistemele interne de judecata. (alta discriminare intre bugetari si muritori). cateva exemple de sisteme interne si paralele (la unele nu le stiu exact numele, imi cer scuze):
-parlamentul si imunitatea parlamentara care este aberatia maxima
-consiliul suprem al magistraturii
-colegiul medicilor
-consiliile de onoare din armata si politie
-consiliile profesorale (aici chiar nu stiu exact denumirea dar stiu ca exista o forma interna de ancheta si judecata)
-consistoriile bisericesti
si poate mai sunt dar nu imi vin in minte acum.
fiecare dintre aceste organisme se substituie intr-un fel sau altul puterii judecatoresti. dau verdicte si de cele mai multe ori fac tot posibilul sa scoata basma curata pe cei impricinati.
exemple?...o gramada:
- parlamentari invinuiti de diferite acte de coruptie
- judecatoarea beata de la targoviste care e bine mersi
- medicii din cauza carora au murit oameni. ultimele cazuri cele de la Vaslui
- politisti spagari
- cadre militare prinse cu licitatii frauduloase
- profesorii acuzati de relatii cu elevele (si acum vreo 2 saptamani a fost un caz cand s-a sinucis o pustoaica)
- calugarii homosexuali mutati "disciplinar" la alta manastire
samd

la postarea mea anterioara mi-ai dat contraexemple la tot. insa nu mi-ai raspuns la 2 intrebari principale:examenul psihologic al profesorilor si programul incarcat al elevilor (circa 50 de ore saptamanal din care 30 scoala si 20 acasa fata de cele 18 ore ale profesorilor). oare niste copii sau adolescenti pot face fata acestui ritm infernal?...pentru ca undeva scriai ca profesorii dupa 18 ore de lucru cu elevii sunt in pragul colapsului. tin sa-ti reamintesc faptul ca la profesori este rutina: regula de 3 simpla tot aia e de 5000 de ani, Himalaya tot acolo ramane si nu mai creste, Stefan cel Mare tot intre 1457 si 1504 a domnit. nu se schimba prea mult materia. si se presupune ca voi o stiti deja. iar daca intre timp, destul de rar, apare o metoda noua, pentru voi e destul de usor de asimilat deoarece orice noutate contine 75% ceva vechi, si ai cu ce sa faci corelatii. dar noutati apar in toate domeniile. in unele, cum ar fi informatica de exemplu chiar din luna in luna. in contabilitate si finante publice se schimba radical totul din an in an. in drept apar schimbari tot asa, foarte des.

din pacate, societatea romaneasca este divizata azi intre contribuabilii din sectorul privat si sectorul de stat. sectorul privat este in pragul colapsului. cauzele sunt 2, mari si late: situatia economica de pe plan mondial si guvernarile execrabile din ultimii 20 de ani (nu numai ultima).

inca un aspect al discriminarii sector de stat-sector privat: pensiile speciale
se spune ca au fost date 80 de asemenea legi sau ordonante, toate in favoarea diferitelor categorii de bugetari. ce spun aceste legi? in mare ste cam asa: se stabileste pensia ca80% din veniturile(atentie!, nu salariul din cartea de munca) din ultima luna sau ultimele 6 luni, in functie de caz. ce inseamna asta? au fost cazuri cand in ultima luna si-au luat prime, salarii de merit, sporuri bagate pe ultima suta de metri. pensia rezultata? zeci de mii de lei noi. paradoxul?..poate omul ala a lucrat doar 3 ani din care 2 a avut minimum pe ecnomie. sau in cazul cadrelor militare. 80% din ultimele 6 solde. pai ala a fost toata viata general? a platit contributii numai ca general? nu..a inceput de la sublocotenent cu salariu destul de mic fata de un general dar f mare fata de un om de rand. (ca o paranteza, sa va dati seama de venituri, un soldat angajat pe baza de contract are cel putin salariul mediu pe economie, fara sporuri, norme de hrana, bani de tinuta, bani de chirie etc etc). cine plateste toate aceste aberatii? sectorul privat si contribuabilii de acolo.
sectorul privat nu mai poate sustine acest mastodont care este sectorul bugetar. si ar fi vremea sa se faca o curatenie generala acolo. sa se curate ce este de curatat, si ce ramane sa fie platit corespunzator.
singurul lucru cu care sunt de acord cu voi, bugetarii, este urmatorul: acum guvernul incearca, timid, sa curete putregaiul dar partea cu platitul corespunzator uita sa o aduca in discutie.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser26904

........
-consiliile profesorale (aici chiar nu stiu exact denumirea dar stiu ca exista o forma interna de ancheta si judecata)
aici vorbesti de o sedinta .....stii asta nu? sedinta cu profesorii din scoala se numeste 'consiliu profesoral', mai exista si 'consiliu de administratie' care ioa hotararile administrative........dar nimeni nu judeca!!! nimeni nu ia decizii care sa "se substituie intr-un fel sau altul puterii judecatoresti. dau verdicte si de cele mai multe ori fac tot posibilul sa scoata basma curata pe cei impricinati."

- profesorii acuzati de relatii cu elevele (si acum vreo 2 saptamani a fost un caz cand s-a sinucis o pustoaica)
stai asa ca de la a fi acuzat pana la a fi ceva real e cale luuuunga. mult dintre elevi sunt atrasi dpdv sexual de unul sau mai multi profesori de sex opus, mi sa intamplat si mie de cateva ori sa-si imagineze ca au o relatie speciala cu mine , desi nu s-a intamplat nimic niciodata, ba mai mult, in cazul in care primeau o nota mica sau ceva, in fata clasei afirmau "te-ai suparat pt aseara " sau nu stiu ce. sunt foarte multi care fac bravada cu asa ceva, asta nu inseamna ca e real. sau ca se intampla ceva din toate astea.In primii ani au fost sanctiponati disciplinar mai multi elevi pentru hartuire, am avut bodyguard-ul care ma ducea pana acasa. nu-mi spune mie de acuzatiile astea care sunt foarte grave si trebuie demonstrate.
si daca se intampla la 1 din 40 000 tu dai vina pe toata tagma...toti sunteti de vina. si daca un inginer a proiectat gresit o masina si-are deefcte..toti sunt de vina? sau poate arhitectii...e absurd sa gandesti asa. care e profesia ta..poate avem exemple si din ea....

la postarea mea anterioara mi-ai dat contraexemple la tot. insa nu mi-ai raspuns la 2 intrebari principale:examenul psihologic al profesorilor si programul incarcat al elevilor (circa 50 de ore saptamanal din care 30 scoala si 20 acasa fata de cele 18 ore ale profesorilor). oare niste copii sau adolescenti pot face fata acestui ritm infernal?...pentru ca undeva scriai ca profesorii dupa 18 ore de lucru cu elevii sunt in pragul colapsului. tin sa-ti reamintesc faptul ca la profesori este rutina: regula de 3 simpla tot aia e de 5000 de ani, Himalaya tot acolo ramane si nu mai creste, Stefan cel Mare tot intre 1457 si 1504 a domnit. nu se schimba prea mult materia. si se presupune ca voi o stiti deja. iar daca intre timp, destul de rar, apare o metoda noua, pentru voi e destul de usor de asimilat deoarece orice noutate contine 75% ceva vechi, si ai cu ce sa faci corelatii. dar noutati apar in toate domeniile. in unele, cum ar fi informatica de exemplu chiar din luna in luna. in contabilitate si finante publice se schimba radical totul din an in an. in drept apar schimbari tot asa, foarte des.
la alevi aduni munca de acasa cu cea de la scoala, adevarat? la profesor nu! unde e obiectivismul tau? aduna si orele de corectat lucrari, de facut planuri de lectie, de completat fise de observatie pentru fiecare elev(ca trebuie sa ai asa ceva) ai dat exemple din geografie si istorie nu? care nu se schimba. o ora pe saptamana..18 ore in norma inseamna 18 clase la care intri si 450 de elevi. corect? faci fise pentru fiecare cum se comporta la ore, cat de mult invata si care e modul de invatare cel mai dezvoltat la el. cat iti ia? asta n-o faci in clasa, nu? sa cauti materialele si sa faci planul de lectie pentru cele 18 ore..iti spun eu ca ia cel putin dublu ca 36 de ore asta in ritm sustinut.o data pe sapt de mers la intalnirile metodice sa vezi ce e nou si care-s directivele... deja inebunesti ca n-ai atatea ore-n saptamana.

din pacate, societatea romaneasca este divizata azi intre contribuabilii din sectorul privat si sectorul de stat. sectorul privat este in pragul colapsului. cauzele sunt 2, mari si late: situatia economica de pe plan mondial si guvernarile execrabile din ultimii 20 de ani (nu numai ultima).
si exact profesorii si doctorii sunt in plus..preferi o societate fara ei! daca s-ar desfiinta maine invatamatul de stat. cati crezi ca ar avea bani sa-si dea copiii la scolile private?(la asta chiar verau raspuns) cati dintre noi ar avea bani sa mearga la doctori?

inca un aspect al discriminarii sector de stat-sector privat: pensiile speciale
se spune ca au fost date 80 de asemenea legi sau ordonante, toate in favoarea diferitelor categorii de bugetari. ce spun aceste legi? in mare ste cam asa: se stabileste pensia ca80% din veniturile(atentie!, nu salariul din cartea de munca) din ultima luna sau ultimele 6 luni, in functie de caz. ce inseamna asta? au fost cazuri cand in ultima luna si-au luat prime, salarii de merit, sporuri bagate pe ultima suta de metri. pensia rezultata? zeci de mii de lei noi. paradoxul?..poate omul ala a lucrat doar 3 ani din care 2 a avut minimum pe ecnomie. sau in cazul cadrelor militare. 80% din ultimele 6 solde. pai ala a fost toata viata general? a platit contributii numai ca general? nu..a inceput de la sublocotenent cu salariu destul de mic fata de un general dar f mare fata de un om de rand. (ca o paranteza, sa va dati seama de venituri, un soldat angajat pe baza de contract are cel putin salariul mediu pe economie, fara sporuri, norme de hrana, bani de tinuta, bani de chirie etc etc). cine plateste toate aceste aberatii? sectorul privat si contribuabilii de acolo.
din nou ne avantam aiurea. platesc si cei de la stat la fel...sa nu mai spun ca si la privat iesi cu pensia din ultimeloe salari nu? nu cu cat te-ai angajat in copilarie? astea nu le plateste acelasi stat? la stat nu-ti da pe ultimele luni mai mult ca asa vrea cineva..ca trebuie sa te iunscrii in grila..la patron se poate bineinteles..sa ai pensie mai mare, sau poti sa-si platesti singur 6 luni contributii mai mari dand din buzunar, nu? ca pe urma sa ai pensia mai mare...

sectorul privat nu mai poate sustine acest mastodont care este sectorul bugetar. si ar fi vremea sa se faca o curatenie generala acolo. sa se curate ce este de curatat, si ce ramane sa fie platit corespunzator.
singurul lucru cu care sunt de acord cu voi, bugetarii, este urmatorul: acum guvernul incearca, timid, sa curete putregaiul dar partea cu platitul corespunzator uita sa o aduca in discutie.

blabla-uri politice.... fara legatura nici o legatura cu realitatea. daca nu se privatizau gazele, apa, medicamentele si telefonia(astea din urma cel putin partial) statul se sustinea singur, s-au privatizat si s-au distrus, s-au vandut la straini. de ce nu recunosti ca nu mai avem industrie si productie si sectorula sta privat care se vaita de una si alta mare parte este format din comert (care de fapt e specula), banci si servicii. dar nu are findamentul pe care l-ar da o industrie functionala.
 

DeletedUser

aici vorbesti de o sedinta .....stii asta nu? sedinta cu profesorii din scoala se numeste 'consiliu profesoral', mai exista si 'consiliu de administratie' care ioa hotararile administrative........dar nimeni nu judeca!!! nimeni nu ia decizii care sa "se substituie intr-un fel sau altul puterii judecatoresti. dau verdicte si de cele mai multe ori fac tot posibilul sa scoata basma curata pe cei impricinati."

profesorii sunt scosi basma curata la anchetele inspectoratului...solidaritate de breasla.

stai asa ca de la a fi acuzat pana la a fi ceva real e cale luuuunga. mult dintre elevi sunt atrasi dpdv sexual de unul sau mai multi profesori de sex opus, mi sa intamplat si mie de cateva ori sa-si imagineze ca au o relatie speciala cu mine , desi nu s-a intamplat nimic niciodata, ba mai mult, in cazul in care primeau o nota mica sau ceva, in fata clasei afirmau "te-ai suparat pt aseara " sau nu stiu ce. sunt foarte multi care fac bravada cu asa ceva, asta nu inseamna ca e real. sau ca se intampla ceva din toate astea.In primii ani au fost sanctiponati disciplinar mai multi elevi pentru hartuire, am avut bodyguard-ul care ma ducea pana acasa. nu-mi spune mie de acuzatiile astea care sunt foarte grave si trebuie demonstrate.
si daca se intampla la 1 din 40 000 tu dai vina pe toata tagma...toti sunteti de vina. si daca un inginer a proiectat gresit o masina si-are deefcte..toti sunt de vina? sau poate arhitectii...e absurd sa gandesti asa. care e profesia ta..poate avem exemple si din ea....
miss, ai inteles gresit. nu e vorba de tine ci de cazurile multe si adevarate intamplate. profesori care au probleme psihice si profesori sau profesoare care au avut relatii cu elevii...chiar si un pupat. aceste relatii au dus pana la sinuciderea copiilor


la alevi aduni munca de acasa cu cea de la scoala, adevarat? la profesor nu! unde e obiectivismul tau? aduna si orele de corectat lucrari, de facut planuri de lectie, de completat fise de observatie pentru fiecare elev(ca trebuie sa ai asa ceva) ai dat exemple din geografie si istorie nu? care nu se schimba. o ora pe saptamana..18 ore in norma inseamna 18 clase la care intri si 450 de elevi. corect? faci fise pentru fiecare cum se comporta la ore, cat de mult invata si care e modul de invatare cel mai dezvoltat la el. cat iti ia? asta n-o faci in clasa, nu? sa cauti materialele si sa faci planul de lectie pentru cele 18 ore..iti spun eu ca ia cel putin dublu ca 36 de ore asta in ritm sustinut.o data pe sapt de mers la intalnirile metodice sa vezi ce e nou si care-s directivele... deja inebunesti ca n-ai atatea ore-n saptamana.
elevii au intre 6 si 18 ani si muncesc la fel, daca nu mai mult decat adultii profesori. in toate domeniile sa zicem mai "elitiste" in afara de ce faci la serviciu trebuie sa muncesti si sa te pregatesti suplimentar si acasa sau in biblioteci. insa numai profesorii fac bravada din asta. de ce?...pentru ca ei incearca sa justifice diferenta de la 72 ore/luna pana la 168. restul, ca in 18 ore face si desface nu prea ne intereseaza...asta e meseria lui, cum nici pe un profesor nu intereseaza cat de periculos e in mina sau cat isi bate capul un programator sa iasa o chestie perfecta.


si exact profesorii si doctorii sunt in plus..preferi o societate fara ei! daca s-ar desfiinta maine invatamatul de stat. cati crezi ca ar avea bani sa-si dea copiii la scolile private?(la asta chiar verau raspuns) cati dintre noi ar avea bani sa mearga la doctori?
eu nu am sustinut asta. marea majoritate a lor trebuie sa ramana. la fel si scolile si spitalele de stat. insa sectorul bugetar nu se limiteaza la profesori si medici.
pe de alta parte, daca ar apare scoli adevarate, elitiste, particulare nu vad ce ar fi gresit. sunt si acum gradinite, scoli, licee si facultati particulare. dar nu fac decat sa emita diplome pe banda. daca ar fi un colegiu sau universitate unde sa se bata 100 pe un loc sa intre ar fi perfect.
de ce marile si cunoscutele universitati americane gen Harvard au maxim 20.000 de studenti iar spiru haret 300.000? sti ce salarii au profesorii aia de la spiru haret? sti la cate universitati particulare preda un profesor universitar de la stat? si pe ce salariu?...adevarul ca se si plictisesc...au norma de 2 ore/saptamana. adica 8 ore de munca/luna!


din nou ne avantam aiurea. platesc si cei de la stat la fel...sa nu mai spun ca si la privat iesi cu pensia din ultimeloe salari nu? nu cu cat te-ai angajat in copilarie? astea nu le plateste acelasi stat? la stat nu-ti da pe ultimele luni mai mult ca asa vrea cineva..ca trebuie sa te iunscrii in grila..la patron se poate bineinteles..sa ai pensie mai mare, sau poti sa-si platesti singur 6 luni contributii mai mari dand din buzunar, nu? ca pe urma sa ai pensia mai mare...
1. statul pentru angajatii lui muta banii dintr-un buzunar in altul. banii din primul buzunar sunt platiti de restul contribuabililor
2. sistemul de pensii pentru muritorii de rand s-a schimbat de mult. se ia in calcul toata perioada de cotizare. se incearca sacoaterea la pensie la 65 de ani iar speranta de viata a barbatilor din Romania nu trece de 70 de ani. deci cotizezi peste 45 de ani sa beneficiezi 4-5 ani.
pensiile speciale pentru bugetari au alt regim. de-aia le zice speciale. sunt "spagi legale" acordate de stat unor categorii privilegiate de bugetari. zeci de mii de lei noi/luna (adica sute de milioane de lei vechi pensie). este celebru cazul fostului director de la Autoritatea Aeronautica Civila. In ultima luna a incasat tot ce putea incasa: salariu, prime de merit, bani pe concediu neluat etc etc. Pensia i s-a calculat dupa acest venit. rezultatul? peste 20.000 ron pe luna pensie. cat a fost director?...cateva luni fiind pus politic.
3. nu poti sa-ti platesti singur contributii foarte mari. exista o limita maxima a contributiilor individuale.

blabla-uri politice.... fara legatura nici o legatura cu realitatea. daca nu se privatizau gazele, apa, medicamentele si telefonia(astea din urma cel putin partial) statul se sustinea singur, s-au privatizat si s-au distrus, s-au vandut la straini. de ce nu recunosti ca nu mai avem industrie si productie si sectorula sta privat care se vaita de una si alta mare parte este format din comert (care de fapt e specula), banci si servicii. dar nu are findamentul pe care l-ar da o industrie functionala.

statul sau angajatii lui sunt cei mai prosti administratori ai unei afaceri. pentru ca nu ii intereseaza sa o faca sa mearga. pentru ca nu e a lor. pentru ca fiind director la firma de stat fac aprovizionarea prin firma lui fie-meu.
doua exemple de intreprinderi neprofitabile zeci de ani privatizate: Sidex Galati si Petromidia. Ambele nu au mers niciodata in profit cat au avut patron statul. ba mai mult au avut pierderi uriase acoperite de contribuabili. dupa privatizare, in primul an, practic cu aceiasi oameni si aceiasi tehnologie, au fost pe profit si au adus bani la buget. doar managementul s-a schimbat.
in alta ordine de idei, in toata lumea sectorul care aduce cea mai mare contributie in PIB-ul unei tari, este sectorul serviciilor. poate ajunge pana la 80%. deci buticarii si spalatoriile de masini, dar si bancile si asiguratorii. numai la noi tot plangem dupa fabrici si uzine. sunt tarisoare care traiesc bine mersi din vanzarea de timbre postale.
 

DeletedUser26904

elevii au intre 6 si 18 ani si muncesc la fel, daca nu mai mult decat adultii profesori. in toate domeniile sa zicem mai "elitiste" in afara de ce faci la serviciu trebuie sa muncesti si sa te pregatesti suplimentar si acasa sau in biblioteci. insa numai profesorii fac bravada din asta. de ce?...pentru ca ei incearca sa justifice diferenta de la 72 ore/luna pana la 168. restul, ca in 18 ore face si desface nu prea ne intereseaza...asta e meseria lui, cum nici pe un profesor nu intereseaza cat de periculos e in mina sau cat isi bate capul un programator sa iasa o chestie perfecta.

nu fac tam tam cu asta deloc..li se scoate ochii mereu ca au numai "18 ore".... si-atunci se face apel si la celelte din spatele programului prestat la scoala


eu nu am sustinut asta. marea majoritate a lor trebuie sa ramana. la fel si scolile si spitalele de stat. insa sectorul bugetar nu se limiteaza la profesori si medici.
pe de alta parte, daca ar apare scoli adevarate, elitiste, particulare nu vad ce ar fi gresit. sunt si acum gradinite, scoli, licee si facultati particulare. dar nu fac decat sa emita diplome pe banda. daca ar fi un colegiu sau universitate unde sa se bata 100 pe un loc sa intre ar fi perfect.
de ce marile si cunoscutele universitati americane gen Harvard au maxim 20.000 de studenti iar spiru haret 300.000? sti ce salarii au profesorii aia de la spiru haret? sti la cate universitati particulare preda un profesor universitar de la stat? si pe ce salariu?...adevarul ca se si plictisesc...au norma de 2 ore/saptamana. adica 8 ore de munca/luna!


1. statul pentru angajatii lui muta banii dintr-un buzunar in altul. banii din primul buzunar sunt platiti de restul contribuabililor
2. sistemul de pensii pentru muritorii de rand s-a schimbat de mult. se ia in calcul toata perioada de cotizare. se incearca sacoaterea la pensie la 65 de ani iar speranta de viata a barbatilor din Romania nu trece de 70 de ani. deci cotizezi peste 45 de ani sa beneficiezi 4-5 ani.
pensiile speciale pentru bugetari au alt regim. de-aia le zice speciale. sunt "spagi legale" acordate de stat unor categorii privilegiate de bugetari. zeci de mii de lei noi/luna (adica sute de milioane de lei vechi pensie). este celebru cazul fostului director de la Autoritatea Aeronautica Civila. In ultima luna a incasat tot ce putea incasa: salariu, prime de merit, bani pe concediu neluat etc etc. Pensia i s-a calculat dupa acest venit. rezultatul? peste 20.000 ron pe luna pensie. cat a fost director?...cateva luni fiind pus politic.
3. nu poti sa-ti platesti singur contributii foarte mari. exista o limita maxima a contributiilor individuale.

iar amesteci statul cu profesorii si cu nea marin din fundul vaii ... desparte si tu in bucatele sa le analizam in parte.

statul sau angajatii lui sunt cei mai prosti administratori ai unei afaceri. pentru ca nu ii intereseaza sa o faca sa mearga. pentru ca nu e a lor. pentru ca fiind director la firma de stat fac aprovizionarea prin firma lui fie-meu.
doua exemple de intreprinderi neprofitabile zeci de ani privatizate: Sidex Galati si Petromidia. Ambele nu au mers niciodata in profit cat au avut patron statul. ba mai mult au avut pierderi uriase acoperite de contribuabili. dupa privatizare, in primul an, practic cu aceiasi oameni si aceiasi tehnologie, au fost pe profit si au adus bani la buget. doar managementul s-a schimbat.
foarte bine..la cat mai multe! cat mai multe intreprinderi care sa produca, nu s aimporte din china sau japonia sio sa vanda la de 3 ori mai scump. de stat mi se pare important sa ramana numai monopolurile(apa si gazele) si partial ce e vital pentru stat(medicament, aeroporturi si telefonie). medicamente pentru ca in cazul unei crize ai nevoie de ele si controlul telefoanelor, nah
in alta ordine de idei, in toata lumea sectorul care aduce cea mai mare contributie in PIB-ul unei tari, este sectorul serviciilor. poate ajunge pana la 80%. deci buticarii si spalatoriile de masini, dar si bancile si asiguratorii. numai la noi tot plangem dupa fabrici si uzine. sunt tarisoare care traiesc bine mersi din vanzarea de timbre postale.
ce tari traiesc din timbre postale? cum poti sa afirmi ca esti un stat independent? si-apoi m-as uita si pe stiri ca asta, unde e vorba tot de productie. locuri de munca , somaj si criza
 

DeletedUser

blabla-uri politice.... fara legatura nici o legatura cu realitatea. daca nu se privatizau gazele, apa, medicamentele si telefonia(astea din urma cel putin partial) statul se sustinea singur, s-au privatizat si s-au distrus, s-au vandut la straini. de ce nu recunosti ca nu mai avem industrie si productie si sectorula sta privat care se vaita de una si alta mare parte este format din comert (care de fapt e specula), banci si servicii. dar nu are findamentul pe care l-ar da o industrie functionala.

ura de clasa, bolsevismul au fost testate, nu dau rezultate bune in practica; mai ales implementate de ideologi pentru care viata reala e o mare necunoscuta

lipsa respectului (fata de toate categoriile profesionale - pe orizontala si pe verticala, din partea autoritatilor) pare cea mai suparatoare problema in viata noastra romaneasca de zi cu zi
 

DeletedUser6558

elevii au intre 6 si 18 ani si muncesc la fel, daca nu mai mult decat adultii profesori.

toţi elevii?


insa numai profesorii fac bravada din asta. de ce?...pentru ca ei incearca sa justifice diferenta de la 72 ore/luna pana la 168. restul, ca in 18 ore face si desface nu prea ne intereseaza...asta e meseria lui, cum nici pe un profesor nu intereseaza cat de periculos e in mina sau cat isi bate capul un programator sa iasa o chestie perfecta.

Un agent de vânzări, un tip de la Electrica, un agent de pază sau un recepţioner de hotel, câte ore din alea 8 pe zi efectiv munceşte, şi câte nu. Dacă e să fim coerenţi. Că tot le daţi cu 72 de ore.

de alta parte, daca ar apare scoli adevarate, elitiste, particulare nu vad ce ar fi gresit.

În America, aşa-zisul model de dezvoltare, sunt o grămadă de universităţi de stat. "particular"="adevărat" e greşit.
 

DeletedUser

ce tari traiesc din timbre postale? cum poti sa afirmi ca esti un stat independent? si-apoi m-as uita si pe stiri ca asta, unde e vorba tot de productie. locuri de munca , somaj si criza

a fost o mica exagerare, dar nu departe de adevar:

Cel mai vechi stat minuscul de pe glob este San Marino, care exista independent din secolul al XV-lea. O minuscula enclava in Italia, la cca 20 de km de coastele Adriaticii, San Marino este cea mai veche republica de pe planeta, proclamindu-si independenta in anul 1463. Pentru a supravietui ca stat, San Marino si-a dezvoltat turismul ca nici un alt stat de pe glob. La o populatie de cca 25.000 locuitori, turismul aduce anual in micul stat cca 3 milioane de vizitatori si venituri pe masura. O alta sursa de alimentare a bugetului este industria filatelica, cele doua ramuri aducind cca 50 la suta din PIB.

sa discutam insa de articolul tau. ma contrazice el cu ceva?

Biroul american al Statisticilor de Muncă estimează, conform unei prognoze publicate recent, că sectorul serviciilor profesioniste şi de business va crea în SUA, în următorii opt ani, un total de 4,19 milioane de locuri de muncă. În sănătate şi asistenţă socială vor apărea 4 milioane de posturi, în timp ce industria prelucrătoare va pierde 1,2 milioane de angajaţi.

deci serviciile creeaza locuri de munca si nu industria. industria intr-un stat dezvoltat economic nu aduce mai mult de 25% din PIB. si e un fenomen normal atata timp cat un robot pe o linie de montaj face munca a douazeci de oameni, nu are pretentii salariale, nu intra in greva si nu are concediu.

si sa nu vaitam noi America. America este un stat privilegiat atata timp cat este singurul care nu da socoteala nimanui in legatura cu masa monetara si politica fata de dolar. Nimeni nu stie cati dolari sunt in circulatie in lume. Este singurul stat din lume care emite moneda prin o companie privata si prin mai multe filiale (Rezervele Federale). Aceasta banca privata emitatoare de moneda, este complet independenta fata de politicul de la Washington si nu se supune nici presedintei americane nici Senatului, nici Camerei Reprezentantilor. economia americana este greu de inteles pentru noi. faptul ca citim un articol intr-un ziar economic nu inseamna ca si intelegem ce scrie acolo.

propunerea mea e sa facem fiecare ce stie mai bine. tu sa fi cadru didactic si eu economist. niciodata profesorul nu va intelege exact economia si finantele iar economistul pedagogia. deci suntem chit :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser26904

a fost o mica exagerare, dar nu departe de adevar:



sa discutam insa de articolul tau. ma contrazice el cu ceva?



deci serviciile creeaza locuri de munca si nu industria. industria intr-un stat dezvoltat economic nu aduce mai mult de 25% din PIB. si e un fenomen normal atata timp cat un robot pe o linie de montaj face munca a douazeci de oameni, nu are pretentii salariale, nu intra in greva si nu are concediu.

si sa nu vaitam noi America. America este un stat privilegiat atata timp cat este singurul care nu da socoteala nimanui in legatura cu masa monetara si politica fata de dolar. Nimeni nu stie cati dolari sunt in circulatie in lume. Este singurul stat din lume care emite moneda prin o companie privata si prin mai multe filiale (Rezervele Federale). Aceasta banca privata emitatoare de moneda, este complet independenta fata de politicul de la Washington si nu se supune nici presedintei americane nici Senatului, nici Camerei Reprezentantilor. economia americana este greu de inteles pentru noi. faptul ca citim un articol intr-un ziar economic nu inseamna ca si intelegem ce scrie acolo.

propunerea mea e sa facem fiecare ce stie mai bine. tu sa fi cadru didactic si eu economist. niciodata profesorul nu va intelege exact economia si finantele iar economistul pedagogia. deci suntem chit :D
industria filatelica produce ceva-timbrele alea
americanii creaza 4 mil locuri de munca in asistenta sociala--de stat!
si n-a zis nimeni ca nu ramai economist :p
 

DeletedUser

j123 man..vorbesti si vorbeste gura fara tine, vorba aia romaneasca. ai auzit si tu 2 chestii la tv si citit 3 in ziare si deja esti expert in sistemu de invatamant, in economie, si vad ca in orice poate screme mintea unui forumist obosit. ca sa nu pici de idiot pune si tu niste "cred", "am auzit", "m-a indobitocit tv-u" in fata atator afirmatii care le faci gratis. ai lucrat in invatamant ca sa vezi despre ce e vorba ? ai o vaga idee ce inseamna sa predai ? (si sa nu trecem in nici o extrema - nici de profesori care nu fac nimic si nici de aia care exagereaza..) stii ce inseamna sa iti pregatesti o lectie ? sa nu pici de idiot cand un elev te intreaba ceva ? stii ce inseamna sa stapanesti o clasa de 30 de copii ? whatever the age...

ce e trist e ca nu o sa pricepi ce mesaj vreau sa iti transmit...

toate cele bune.
 

DeletedUser

nici nu ma chinui sa pricep vreodata un mesaj de la cineva ca tine sau ca altul care foloseste epitete ca "idiot" si "indobitocit". zici ca esti cadru didactic?...ce or invata copiii aia de la tine?
dar cel mai ciudat este faptul urmator: cum poate tasta cineva cu oglinda in fata?

in fine, sa trecem peste asta, sa revenim on-topic. mai baieti si fete, intelegeti un lucru: nu ma intereseaza ce faceti voi. asta va e meseria. aveti drepturile care le aveti dar si obligatii. singurul lucru interesant pentru mine e nu ceea ce faceti in clasa sau in afara ei, ci aspectul financiar si economic al problemei. pe intreg sectorul bugetar. in rest sa fiti sanatosi si la punga grosi...aia care veti mai ramane in sistem :D...pentru ca sita va cerne :)
 

DeletedUser

eiii hai hai, dragi malciki si dievushke :) ... degeaba va aratati cu degetul unul pe altul.Tisk tisk ;)

Hai sa punctez cateva aspecte, ca sa se observe mai clar cat de simplu se prezinta problemutsa asta

1) majoritatea bugetarilor sunt vai de preputzul lor... pentru astia, un salariu de 10 maimutse ( 1000 ron ) e considerat chiar decent.
2) cei pe care-i acuza @j123 ( judecatori, doctori, directori, pope, generali ) isi au echivalentii lor si-n sectorul privat. Stati voi fara grija, ca nimeni n-o duce rau, atata timp cat e mare bashtan. Fericiti cei cu portofelul plin, caci peste ei va ploua cu beneficii :) .
3) nu mai denigrati bugetarii. Daca privatii urmaresc doar profitul, bugetarii reprezinta rotitele alea mici care fac un ceas sa mearga. Ceasul fiind statul. Politisti, profesori, medici, pompieri, armata, tribunalul, administratia... ce tara exista fara astia? Ce te-ai face fara ei, doar tu cu salariul tau baban de la MediaPro ( doar un exemplu de corporatie ).
4) am un prieten farmacist, platit cu 3000 ron pe luna ca sa joace Zuma timp de 8 ore. Vorbesc serios. Au nevoie de el si de studiile lui doar ca sa tina farmacia deschisa, atata tot. Iar asta, salariul lui, ii o suma infima din profitul urias pe care-l aduce o farmacie deschisa. Tema pentru acasa : iesiti maine la o plimbare pe artera principala din orasul vostru... si numarati-mi cate banci si cate farmacii va ies in cale. Eu n-am de unde sa-mi iau tigari in Centru, dar credit si aspirina...slaaava Cerului. Iar mafiile astea, farmaciile si bancile, cu cine sa lucreze ele daca nu cu bugetarii, medicii si directorii?
Si asa ajungem la concluzia acestei mici dezbateri bugetar vs. privat : cei de sus nu se vor certa niciodata ca chiorii, asa cum o facem noi. Cei de sus se pupa duios si reciproc pe umar, cei de sus conlucreaza impreuna. O ard simbiotic. Numa noi ne flegmam intr-o veselie... pe culori politice, pe sectoare, pe echipe de fotbal. Mai iesim si noi din monotonie :)

Bun... tema era: "De ce ai pleca din Romania". Si "de ce te-ai intoarce". Mai stoarcem ceva din ea? :)
 

DeletedUser

te-a jignit chestia cu indobitocitu de tv ? sa presupun ca tu ai dedus tot ce ai scris pe ultimele pagini jucand tarot, nu ? sau ai vre-o sursa ascunsa prin fisc de iti face rezumate. tot ce ai scris sunt idei preluate din media..media care manipuleaza masa asa cum bate vantu (aka asa cum ii este "sugerat") Si idiot eu nu te-am facut fii sigur...dar din pacate nu pot sa te vad altfel atat timp cat tu nici macar nu reusesti sa pui un dubiu in fata atator prostii care le spui. EU unu stiu sigur ca nu am idee de toate dedesubturile si nu o sa am vreodata, ceea ce e sigur e ca treaba pute si din ce in ce mai tare. Spre deosebire de tine care detii adevaru absolut in toate probleme ridicate pana acum...
 

DeletedUser

miss, ai inteles gresit. nu e vorba de tine ci de cazurile multe si adevarate intamplate. profesori care au probleme psihice si profesori sau profesoare care au avut relatii cu elevii...chiar si un pupat. aceste relatii au dus pana la sinuciderea copiilor
Adica ce vrei sa insinuezi? Ca ale ei nu-s adevarate?!
Iar faza cu sinuciderea dupa pupatura e chiar... Sau na, poate vad eu mai crucis la ora asta.

PS. Mai, ori te pomenesti ca voi chiar aveati o discutie serioasa, hm?:D
 

DeletedUser

te-a jignit chestia cu indobitocitu de tv ? sa presupun ca tu ai dedus tot ce ai scris pe ultimele pagini jucand tarot, nu ? sau ai vre-o sursa ascunsa prin fisc de iti face rezumate. tot ce ai scris sunt idei preluate din media..media care manipuleaza masa asa cum bate vantu (aka asa cum ii este "sugerat") Si idiot eu nu te-am facut fii sigur...dar din pacate nu pot sa te vad altfel atat timp cat tu nici macar nu reusesti sa pui un dubiu in fata atator prostii care le spui. EU unu stiu sigur ca nu am idee de toate dedesubturile si nu o sa am vreodata, ceea ce e sigur e ca treaba pute si din ce in ce mai tare. Spre deosebire de tine care detii adevaru absolut in toate probleme ridicate pana acum...

mi-am amintit un episod din vremea unei scurte aventuri profesionale in presa de la inceputul carierei mele: lucram la departamentul tehnic al unui ziar, director al ziarului, actionar (undeva sub 20%) fiind un jurnalist foarte bun, talentat, corespondent la prestigioase trusturi de presa vest europene etc.; din tot ziarul nu citeam decat editorialele lui, fiind excelent scrise; la un moment dat pe prima pagina era conflictul de munca dintr-o mare uzina neprivatizata inca, in care actorii principali erau liderul de sindicat si managerul (numit politic).. ei bine, fiind un subiect important si implicati multi baroni locali, de subiect s-a ocupat directorul ziarului personal... conflictul avea loc de cateva zile, se urmarea modificarea une OG... nu mai retin, erau multe detalii la mijloc, toata suflarea astepta sa vada cum va iesi, era vorba de vreo 1000-1500 de posibili someri; directorul nostru care tocmai avusese o intalnire cu "actorii" vine la noi in departament si duce doua materiale la cules: unul impotriva liderului de sindicat, celalat impotriva managerului, ambele articole excelente, documentate, argumentate, scrise cu talent, de-ti venea sa-ti iei lumea in cap indiferent pe care il citeai... omul a spus sa fie amandoua pregatite de pus pe prima pagina, ca inca asteapta un raspuns sa vada la care da drumul

au trecut orele, ziarul era gata de trimis la tipografie, prima pagina avand doua variante, total opuse ...
tarziu, noaptea apare directorul voios din biroul lui si zice: "dati-mi prima pagina"; se uita pe ele, rupe una din ele, si la cealalta da drumul spre tipografie... era fericit, ne-a facut cinste, ne-a facut confidente, ne-a dat lectii... ii placea sa stea de vorba cu cei de la tehnic... motivul fericirii lui era suma pe care reusise sa o obtina, practic facuse un fel de licitatie cu cei doi, care a dat mai mult, a avut sustinerea ziarului (era o situatie in care ziarul nu avea alte interese, deci doar cel economic conta)... si era doar un mic ziar de provincie, cu un tiraj modest...



in rest am vazut multe idei cu care nu pot fi de acord, doua ar fi:

referitor la agentii de vanzari, un caz pe care il cunosc foarte bine, exista diferente uriase intre veniturile si conditiile lor de lucru, nu se poate generaliza, unul care vinde masini (mai putin acum, in criza) castiga mii multe de euro pe luna din vanzarea a catorva unitati, unul care vinde FMCG lucreaza si 14-16 ore pe zi, poate ajunge la 5-600 euro, insa aproape sigur pe CM are salariul minim pe economie, restul ii vine sub forma de comision

am membri de familie care lucreaza in invatamant, in nici un caz nu au probleme cu timpul liber, dimpotriva, au insa alte probleme si nu am vazut reactii ale reprezentantilor profesorilor referitoare la aceste aspecte scandaloase: incoerenta legislativa, programa, impostura impunerii managementului pe criterii politice sau obscure, sumele contractelor care se deruleaza prin firmele care sunt impuse de inspectorate pentru realizarea diferitelor lucrari


si on topic: adesea ma gandesc ca daca nu as avea responsabilitati care ma fac sa nu plec din tara, as alege sa emigrez intr-un trib african care sa nu aiba nici o legatura cu "civilizatia", sperand ca as fi acolo un fel de intemeietoare, nu de tiganca alba marginalizata printre negri :D
 

DeletedUser

nu exclude niciodata chestia cu africa :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6558

in fine, sa trecem peste asta, sa revenim on-topic. mai baieti si fete, intelegeti un lucru: nu ma intereseaza ce faceti voi. asta va e meseria. aveti drepturile care le aveti dar si obligatii. singurul lucru interesant pentru mine e nu ceea ce faceti in clasa sau in afara ei, ci aspectul financiar si economic al problemei. pe intreg sectorul bugetar. in rest sa fiti sanatosi si la punga grosi...aia care veti mai ramane in sistem :D...pentru ca sita va cerne :)

Aici nu mai sunt argumente. Să fii şi tu sănătos. Şi dacă nu mi-am pierdut încă capacităţile logice, aş zice că dacă nu te interesează ce fac eu, atunci nici cu cât sunt plătit nu te interesează. Că nu poţi judeca fără să cunoşti situaţia, sau cum ai vrea să le dai tu salarii, din burtă? După ochi frumoşi, sau după părerile total greşite pe care le ai despre un domeniu sau altul, pentru că, după cum spui, nu te interesează ce şi cum. "Treaba voastră. faceţi ce vreţi, da vedeţi că vă dau afară, că deh, ie criză." Nu ştiu de ce mă cobor la un asemenea nivel de discuţii, pardon, de cleveteli.
 

DeletedUser6558

si on topic: adesea ma gandesc ca daca nu as avea responsabilitati care ma fac sa nu plec din tara, as alege sa emigrez intr-un trib african care sa nu aiba nici o legatura cu "civilizatia", sperand ca as fi acolo un fel de intemeietoare, nu de tiganca alba marginalizata printre negri :D

Dacă ar fi să aleg unde să trăiesc, aş merge în Rusia, sau undeva în Africa, unde mai există, poate, o şansă să poţi trăi normal, ca un om, nu ca o maşină. Posibil să fie imaginaţia mea şi să nu existe nici un loc neatins de societatea de consum şi de miracolele automatizării, dar dacă există vreun asemenea loc, ar trebui să fie undeva prin Rusia, sau undeva prin Africa, pe la ceva trib care nu cunoaşte numerele. Probabil că nu există, oricum.
 

DeletedUser

si on topic: adesea ma gandesc ca daca nu as avea responsabilitati care ma fac sa nu plec din tara, as alege sa emigrez intr-un trib african care sa nu aiba nici o legatura cu "civilizatia", sperand ca as fi acolo un fel de intemeietoare, nu de tiganca alba marginalizata printre negri :D

Dacă ar fi să aleg unde să trăiesc, aş merge în Rusia, sau undeva în Africa, .

Teoretic e ok dar practic daca incerci sa traiesti in salbaticie te confrunti cu diverse probleme: igiena precara, lipsa mancare , apa nepotabila toate astea duc la probleme de sanatate. In cel mai fericit caz te alegi cu o diaree si in cel mai nefericit poti face boli locale malarie etc.
Acuma nu cred ca oamenii au inventat "civilizatia" de bine ce le-a fost in salbaticie.
 

DeletedUser6558

Teoretic e ok dar practic daca incerci sa traiesti in salbaticie te confrunti cu diverse probleme: igiena precara, lipsa mancare , apa nepotabila toate astea duc la probleme de sanatate. In cel mai fericit caz te alegi cu o diaree si in cel mai nefericit poti face boli locale malarie etc.
Acuma nu cred ca oamenii au inventat "civilizatia" de bine ce le-a fost in salbaticie.

Ce să zic, epoca în care trăim este, evident, cea mai îndestulată, cea mai fericită din punct de vedere material dintre toate câte au fost , cel puţin din câte înregistrează istoria noastră. Niciodată oamenii nu au avut mai multe, un om poate astăzi să facă multe lucruri care acum 200 de ani, să nu merg mai departe, păreau imposibile. Asta nu îi face totuşi fericiţi. Dovada ... de exemplu, faptul că jumătate din America îşi încredinţează psihologilor viaţa, pe care ei ar trebui să o trăiască prin contumacie. Voiam să spun că aş prefera Africa pentru că aerul pe care îl respiri acolo nu e îmbâcsit de noxe, şi cred că nici MTV nu au. Şi nici fast food. Astea sunt doar însemnele unui mod de viaţă, evident, nişte mărci, simboluri, steme. Ceea ce nu mai există odată cu revoluţiile industriale este capacitatea omului de a simţi, înlocuită de capacitatea de a prelucra, de a amesteca, de a malaxa idei, concepţii şi cronici de artă, adică prefabricate.
 

DeletedUser

buey, voi n-ati inteles nimic. @ Blonda Dulce e o gurmanda. Nu vrea in Africa din motive eco, ci ego. Adica'i egoista. "Intemeietoare" e doar aluzie fina pentru "sefa cu drepturi incontestabile". O Dumnezeia. S-apoi, cine ar putea sa o blameze? Eu unul nu...ca doar si eu m-am visat de-atatea ori guru spiritual al unui grup de negrese cu trupuri parca sculptate si mirosind a cafea proaspat prajita. Miam :D

S-apoi ce-aveti cu globalizarea capitalista? E un lucru bun, boierilor. Luati, par egzample, cele doua Koree. La un moment dat in istorie aceste doua tari au fost identice. Ulterior, una si-a deschis portile, cealalta si le-a incuiat. Una a devenit o super-putere economica, exportatoare de masini si high-tech-uri... in cealalta intreg poporul se afla la dieta involuntara, se spala la lighean si au curentul oprit de la 8 seara. Asa...acum, dintre cele doua, unde ati prefera sa traiti?

Omul a devenit masina, ziceti? Ba bine ca nu. Inca e in puterea fiecaruia de a fi constient de sine, de a-si stabili singur prioritatile. Depinde de individ daca se lasa prins in iures sau nu. Iar chestia asta, s-o luam ca pe-o selectie naturala...asa isi cerne lumea moderna geniile :D
 
Ultima editare de un moderator:
Sus