Discutii in contradictoriu

DeletedUser

inca mai gasesti si la noi o gramada de locuri unde civilizatia asa cum o gandim noi nu a ajuns asa mult. verifica orice sat mai de la munte sa vezi...ca cat mai departe de orase cu atat mai ... "natural" o sa gasesti locul. problema nu e "civilizatia" in sine ci felul cum oamenii percep "progresu" asta. ca daca nu am fi asa risipitori, nepasatori, nesimtiti, fara nici un fel de respect pentru ceea ce ne inconjoara...ar fi altfel. si problema cea mai mare e ca natura isi va gasi mereu o supapa de refulare cand va fi nevoie...

later edit :

in timpurile moderne e mult mai greu sa "fii" geniu :). birocratia, societatea..si tot ce inseamna ele nu permit prea multa libertate. si eu unu sunt perfect de acord cu fraza asta :

"O birocratie buna e cel mai perfect instrument de oprimare inventat vreodata."
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

"O birocratie buna e cel mai perfect instrument de oprimare inventat vreodata."

Nu stiu cine a zis-o p-asta, dar sigur nu se cinstea prea des cu cate un paharel... asa ca romanu'

Singurul lucru pe care-l poate oprima birocratia e buna-dispozitie. Iar asta sumar si temporar :D
Bre, mereu de-a lungul istoriei, omul de jeniu a fost nevoit sa evadeze de undeva... dintr-un sistem, dintr-un regim, dintr-o doctrina impusa. Acum imi pare cel mai usor sa se faca asta, cu atatea resurse puse la dispozitie... plus conventiile de la Geneva :p

PS. Nu-i vorba de cum percep oamenii "progresul"... ci de ritmul in care "progresul" ajunge la ei. Localitatile alea indepartate de orase ( ca si tarile est-europene indepartate de occident ) ar prefera "progresul"...numa' ca vine ca melcu'
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Singurul lucru pe care-l poate oprima birocratia e buna-dispozitie.

din partea mea de gard as zice ca te inseli :p
Se spunea prin anii 50 (sper sa nu ma insel prea tare) ca in viitor oamenii vor avea tot felul de masini care sa ii ajute sa isi face cele necesare - de la treburile casei pana la locul de munca..si ca vom avea timp libeeeer si una si alta. Interesant e ca la o statistica facuta acu 1 an sau 2 a a iesit la iveala ca omu modern munceste cam cu 1h mai mult pe zi, iar restul treburilor ii iau cam cu 2h mai mult. si dormim mai putin cu 1h. Chiar daca nu ma incanta f. tare statisticile - cred ca nu se inseala cu foarte mult.
Gandeste-te cat timp pierdem in hatisu creat de societate si birocratie, pentru a rezolva si cele mai simple probleme. Gandeste-te ca odata prins in mecanismele societatii greu mai scapi..de cele mai multe ori niciodata. SI nu esti constient de asta cat timp esti tanar si esti suportat din spate de parinti, financiar si in orice alta problema ai. Majoritatea realizeaza prea tarziu asta...

AI dreptate - probabil satele alea ar prefera progresu..si sunt de acord ca pe de o parte castigam mult de pe urma modernizarii...dar pe de alta parte pierdem la fel de mult.

Cat despre scapat din sistem...as zice nu ca e greu...e foarte greu. :) Acu depinde ce vroiai tu sa zici...sa nu vorbim de lucruri diferite :)
 

DeletedUser

Iar vorbim despre bani? S-a discutat...daca vrei bani, fa-te bugetar :D. Sau intra la privat. Pe cine-l duce capul, se descurca.... prin diplomatie, prin agresivitate, prin sarm, prin mojicie, prin ochi dulci sau pumni in gat. Sau prin multa munca... dar asta nu se prea mai cheama ca "te-a dus capul" :p . In fine, fiecare dupa principiile lui.


Eu nu vad ce pierdem de pe urma progresului. In afara de alterarea ecosistemului... mai nou, domnul Progres si-a indreptat atentia si spre acest aspect. Ehhh, noi sa fim oameni, si sa ne meritam denumirea asta... de om.
Dupa cum ziceam, trierea exista. In marea asta de "roboti", "consumatori" si "hipsteri", se gasesc destui care apreciaza trecutul si valorile de altadata. Iar acestia sunt nascuti, ca si restul, in epoca asta moderna si plina de inovatii.
Nu cred ca pierdem nimic... si totul se cerne in continuare. :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

banii printre multe altele au importanta lor..da eu nu ma refeream in mod express la bani.

ce pierdem ? pai asa in mod direct legat de tine de ex - mananci mult mai prost ca acu 20 de ani chit ca avem "progresu". hai ca in romania inca mai gasesti si alimente naturale care ti le permiti...dar afara omu normal mananca numa alimente pline de chimicale, crescute cu chimicale ..ca na..e mai ieftinaie si mai rapid. ce mai pierzi ? contactu cu natura - majoritatea traiesc inchisi in orasele si civilizatia lor si habar nu au ce inseamna sa iesi in o padure adevarata..unde nu ti-a amenajat statu potecuta pe care sa mergi fara sa te murdaresti. pierdem timp incercand sa supravietuim in societatea pe care tot omu a facut-o...pierdem timp in fata atator lucruri moderne care ne impiedica sa ne dezvoltam si sa atingem capacitatile de care am fi in stare...

nu stiu la ce te referi cand zici ca triere exista si totul se cerne...e prea obscur ce zici deci e adevarat :D. dar daca ai detalia ar fi mai bine :)
 

DeletedUser6558

S-apoi ce-aveti cu globalizarea capitalista? E un lucru bun, boierilor. Luati, par egzample, cele doua Koree. La un moment dat in istorie aceste doua tari au fost identice. Ulterior, una si-a deschis portile, cealalta si le-a incuiat. Una a devenit o super-putere economica, exportatoare de masini si high-tech-uri... in cealalta intreg poporul se afla la dieta involuntara, se spala la lighean si au curentul oprit de la 8 seara. Asa...acum, dintre cele doua, unde ati prefera sa traiti?

Dacă nu îşi băgau americanii coada, Coreea de Nord nu ar fi ajuns aici. Războiul ăla nu a rezolvat nimic, în afară de a băga ură între cele 2 Korei.
 

DeletedUser

Incerc o schita de ghid de evolutie:
1. invatamant preuniversitar - inveti cat de mult poti
2. alegi o facultate dupa criteriul afinitatii, cred ca e important sa te califici intr-un domeniu care te atrage, in care te vezi imbatranind (oricum nu e sigur ca vei lucra in acel domeniu, dar macar vei invata ceva care iti place), la stat, la zi si pe cat posibil, dupa posibilitatile familiei, incerci sa nu lucrezi in timpul facultatii, ci sa inveti, sa nu ratezi nici un proiect, nici o oportunitate; in vacanta mare merge un job undeva in afara, de unde vii cu cateva mii de euro; in rest, distreaza-te si citeste cat mai mult in aceasta perioada
3. dupa absolvire lucrurile pot evolua in doua directii:
3.1. ai ales o directie si esti determinat sa o urmezi: intri intr-un sistem, te ajuti de o casatorie potrivita, de relatii, de politic, de orice, intelegi mecanismele sistemului si te adaptezi permanent la evolutia lui; fiind in sistem nu trebuie doar sa urmezi pasii pentru a urca in ierarhie pentru a ajunge un bugetar luxos
3.2. consideri profesia un mijloc de a invata si experimenta in continuare, iti repugna sistemele traditionale, nu te vezi bugetar orice ar fi, alegi un drum riscant

In ambele cazuri poti avea succes sau nu, in timp asta se poate schimba, poti castiga mai mult sau mai putin, poate sa iti placa ceea ce faci sau nu, pana la urma te adaptezi, in timp apare o familie care depinde de tine si posibilitatile de alegere se mai restrang.

Eu nu prea vad de ce s-ar discuta aici despre genii, poate doar in contextul emigrarii, e in firea lucrurilor ca acestea sa emigreze; un geniu insa nu e reprezentativ pentru ce se intampla cu o tara, cu legile samd, geniul e normal sa aiba propriile legi, nici nu pot sa imi imaginez ca as putea avea pareri personale vav de un geniu... cine a cunoscut genii pana la urma?

Oamenii normali conteaza pentru ce se intampla la un moment dat, geniul voteaza tot o singura data, ca si fata de pe centura, asta e democratia; problema e ce facem cand emigreaza normalii in masa, sunt mai multe avantaje decat dezavantaje: aduc bani in tara, si aici pot veni economistii sa ne explice ce au insemnat sumele aduse de capsunari (eu ca mic antreprenor am simtit puseul de valuta care a intrat, sunt sigura ca si bugetul a simtit, acum ma ia ameteala cand vad ce impozite plateam), vin cu o alta mentalitate, cu un respect mai mare pentru munca, cu un sentiment de independenta, ce ma surprinde an de an e ca vin cu dorinta de a se intoarce si a ramane... si cand se intorc... ghici ce? intra in sistemul bugetar care ca o masina de tocat carne de mare putere nu se lasa pana nu ii face pasta; daca au norocul sa fie umiliti de banci si sa nu obtina un credit pe care sa il investeasca in vreo afacere, pleaca iar la capsunile spaniole si prefera sa lucreze ca zombi un an, pentru a se bucura opt luni de un somaj de opt sute de euro... intre timp pentru ca nu isi permit sa isi ia copii la scoala acolo si daca parintii tot sunt pensionati pe caz de boala si se ocupa de cei mici cum stiu, realizeaza ca acesti copii au crescut si au niste probleme grave, pe care inca nu stiu cum le vor rezolva...

Sa fie viitorul al copiilor de capsunari cu fii baronilor locali la conducere?


Altceva, progresul - ar trebui sa fie minunat, totusi undeva se rupe filmul, mai recent sistemul reactioneaza la aceasta atitudine, nu stiu de ce, mi se pare atitudinea corecta, astept cu nerabdare sa vad ce se va intampla; globalizarea ar trebui sa fie si ea buna, dar pana la urma inca e in lucru chiar definirea ei, asa ca mai avem de asteptat

imi cer scuze pentru incoerenta, postul asta e scris printre picaturi :)

Dacă ar fi să aleg unde să trăiesc, aş merge în Rusia
- :)) Doamne fereste!
In cel mai fericit caz te alegi cu o diaree si in cel mai nefericit poti face boli locale malarie
- mi-as asuma riscul diareei, probabil ar avea ei niste coaja de copac sau vreun remediu naturist, nu stiu ce as face daca i-as imbolnavi eu cu cine stie ce bacterie de-a noastra
@ Blonda Dulce e o gurmanda. Nu vrea in Africa din motive eco, ci ego
- cine nu-si doreste o cura de banane sau kiwi nemodificate genetic?
 

DeletedUser

nu stiu la ce te referi cand zici ca triere exista si totul se cerne...e prea obscur ce zici deci e adevarat :D. dar daca ai detalia ar fi mai bine :)

haidi bre, ca nu-i nimic obscur... ba m-am exprimat la fel de clar ca apa de izvor, cu treizeci la suta clor :D

Vorbeam despre "drone", da? Si eu ma refeream la oamenii care nu uita sa fie oameni, care - chiar daca sunt prinsi in vartejul modern si birocratic - isi pastreaza si sunt constienti de valorile care conteaza cu adevarat. Iar progresul ii cerne... deoparte lenesii, dronele si sclavii consumatorismului, de cealalta parte ceilalti care stiu ca viata inseamna mai mult decat atat.
Oamenii nu-s mai lenesi, mai idioti sau mai superficiali din cauza progresului si vietii moderne. Parerea mea e ca asa au fost dintotdeauna.... si doar o "selectie naturala" pe criterii de inteligenta ( sau de bun simt, sau de bun gust ) a facut ca lumea sa tot mearga mai departe.
 

DeletedUser

... cine a cunoscut genii pana la urma?

eu :D . La un moment dat in viata a trebuit sa adorm un bebe. L-am tot leganat si i-am fluierat si am cantat...pana mi-au amortit bratele de nu le mai simteam.... si pana n-am mai avut scuipat in gura sa fluier sau sa cant. Iar bebele ori plangea, ori gangurea vesel, mai treaz ca niciodata.
Apoi a venit EA. Blonda, cu parul prins in coada, cu superbi ochi albastrii... in spatele carora citeai o personalitate puternica si determinata. Mi-a smuls puradelul din brate, s-a asezat confortabil in pat, a pus o perna pe picioarele-i lungi de gazela :eek:... apoi o pus copchilu' pe perna...si-a inceput sa-l legene FARA EFORT pe picioare, uitandu-se la televizor.
Atunci, in acel moment, cu dureri in brate, de sale si cu gura uscata, a fost singura data cand am exclamat : "GENIAL!!!"
 

DeletedUser

haha...aia era doar experienta, nu geniu :p...da tu ai fost asa cum au fost aborigenii aia cand au vazut prima data pusca :D.... moaaaaaaaaaaaaaaaaa :D

tu vorbesti de drone si de oameni care nu uita sa fie mai mult decat o drona..iar eu incerc sa iti spun ca nu ai timp sa fii mai mult decat o drona...micile scapari in cine stie ce weekend sau in un concediu de 1 saptamana nu se pun la socoteala. asta face progresu mai nou...
si sa dea naiba daca inteleg ce vrei sa zici cu asta : "Iar progresul ii cerne... deoparte lenesii, dronele si sclavii consumatorismului, de cealalta parte ceilalti care stiu ca viata inseamna mai mult decat atat." mi-o lipsi un pahar de vin, sau o doaga...da in afara faptului ca imi spui ca ii separa...ce vrei sa zici ? ca o sa dispara una din categorii ? ca o sa se schimbe forma de organizare a societatii in timp din cauza asta... ? ce ? :)
 

DeletedUser28078

Eu stiu toata povestea,Vulpone :)))) Stringi undeva ce ai scris de-a lungul timpului? Miine poimine poate editam o carte care sigur nu o sa faca subiectul emisiunii "Tichia de margaritar". :)))
Progres...unde vedeti voi progres.....???
Romanii aveau canalizari si te-ai fi asteptat ca dupa 2000 de ani tot taranul sa cunoasca "progresul"...si uite ca nu il cunoaste.
Inainte vreme mincam salam facut din carne ...acum e din praf de oase si faina de soia , ne imbracam cu lucruri facute din bumbac ,lina ,in, matase acum punem pe noi petrol sub diverse forme de prelucrare , inainte beam apa de izvor acum o bem reciclata , inainte daca te loveai puneai o frunza de patlagina si rezultatul obtinut ar fi fost acelasi cu luarea unei sacosi de unguente de la farmacie in schimbul careia dai o alta sacosa de bani, inainte de o masina, un frigider , un televizor te foloseai 30 de ani acum orice ai cumpara tine 5 ani nu mai mult. Inainte te duceai intr-o vizita si erai bucuros ca o faci acum dai un telefon si plictisit te bucuri ca ai terminat repede, inainte copiii statea cu parintii si familia inca mai insemna ceva , inainte daca gaseai o geanta pe strada intrebai a cui este , acum chemi antitero, pompierii si ambulanta , inainte discutam despre ce am mai citit acum discutam despre reducerile de la mall, inainte toata aceasta conversatie ar fi avut loc cu un pahar de vin in fata , acum stam intre 4 pereti cu draga de tastatura in fata si oricit de elocventi am fi tot nu ne facem intelesi intre noi. Asa ca eu nu prea vad unde este progresul...... poate doar periuta de dinti sa-mi trezeasca o banuiala....
 

DeletedUser

haha...aia era doar experienta, nu geniu :p...da tu ai fost asa cum au fost aborigenii aia cand au vazut prima data pusca :D.... moaaaaaaaaaaaaaaaaa :D

tu vorbesti de drone si de oameni care nu uita sa fie mai mult decat o drona..iar eu incerc sa iti spun ca nu ai timp sa fii mai mult decat o drona...micile scapari in cine stie ce weekend sau in un concediu de 1 saptamana nu se pun la socoteala. asta face progresu mai nou...
si sa dea naiba daca inteleg ce vrei sa zici cu asta : "Iar progresul ii cerne... deoparte lenesii, dronele si sclavii consumatorismului, de cealalta parte ceilalti care stiu ca viata inseamna mai mult decat atat." mi-o lipsi un pahar de vin, sau o doaga...da in afara faptului ca imi spui ca ii separa...ce vrei sa zici ? ca o sa dispara una din categorii ? ca o sa se schimbe forma de organizare a societatii in timp din cauza asta... ? ce ? :)


dupa cum vezi, discutia evolueaza... iar noi tot in duet ramanem. Are dreptate Lady Godiva, trebuia sa discutam la un paharel ( sau doua, trei, noua ). Eventual si cu o foaie de hartie si-un creion, ca sa ne desenam unul altuia, ca nu ne intelegem de fel. Hai ca desenez eu primu' :

(o) (o)
...) (
..( y )

Deci, dupa cum ziceam... Exista oameni care prefera sa citeasca o carte in loc sa se uite la un maraton de 10 ore cu Harry Potter... sau care mai degraba ar merge la o plimbare in parc, decat sa se uite la emisiunea Acces Direct, dupa servici. De fapt, i-a exemplificat Lady Godiva destul de bine. Numa' ca alea nu-s traditii muribunde... ci "fetisuri" decente ale oamenilor cu ceva materie cenusie intre urechi.
Vorbeam despre progresul tehnologic si social, care cica indobitoceste lumea... de ajung "drone" (nu doar din punctul de vedere al carierei ) care inghit orice li se serveste de catre media, publicitati, arta si asa mai departe. Si eu am zis ca nu... lumea a fost dobitoaca de cand e pe Pamant. Ca doar ce fac oamenii cand sunt lasati liberi de capul lor? Se imita unii pe altii ( vechi proverb murphyan ).
Nu-i vorba de timpul alocat unui job stresant...e vorba de individ, de el depinde daca ramane in turma sau daca se respecta ca fiinta umana.
 

DeletedUser

Eu stiu toata povestea,Vulpone :)))) Stringi undeva ce ai scris de-a lungul timpului? Miine poimine poate editam o carte care sigur nu o sa faca subiectul emisiunii "Tichia de margaritar". :)))

nu prea faci treaba cu o carte, in ziua de azi. Poate doar daca te cheama Dan Brown, Stephany Meyer sau Mihaela Radulescu. Si oricum, atraim in era blogurilor. Zic sa ne strangem toti pe un blog, scriem chestii...umplem spatiul ramas cu banere.... si ne umplem de bani stand acasa. Visul american, ce naiba :D



poate doar periuta de dinti sa-mi trezeasca o banuiala....

stii, periuta de dinti chiar e simbolul progresului. Ar trebui pusa pe steagul U.E.
 

DeletedUser

(.|.)
.).(
( v )
.\|/

cred ca ne intelegem la aspectu asta...:D

In primu rand eu vorbesc de lipsa de timp care sa il folosesti tu cum doresti si nu de cum il folosesti. SI societatea noastra iti rapeste din ce in ce maimult timp..nu iti ofera...cum se zicea in trecut...

NU am zis niciodata ca progresu indobitoceste (desi din anumite puncte de vedere o face ..sau mai bine zis e un instrument care folosit de altii da rezultate mult mai bune in domeniu asta :) )..da - lumea a avut dobitocii ei dintotdeauna...dar nu ti se pare ca in ultimu timp s-au cam inmultit ? :D ca mie asa mi se pare... (sau o fi faptu ca acu pot sa se etaleze pe unde nici nu te astepti..fapt datorat tot progresului nostru )

Cat despre ramasu in turma - orice ai face de unele aspecte de turma nu scapi...si eu la alea ma refeream in mod particular - nu scapi de corvoada birocratiei (si nu conteaza cat de destept esti sau nonconformist sau whatever ), nu scapi de "binefacerile" progresului...pentru ca sunt comode dar pe de alta parte creeaza dependenta..si mai rau...ceea ce ne face puternici acu poate deveni fatal in alte circumstante.

cum e o discutie in contradictoriu..ar fi offtopic daca as fi de acord cu tine nu ? :D
 

DeletedUser28078

:)))))))) mai, mai , mai....mor de ris ,lui Vulpone ii plac grasutele si fumuletului rotunjoarele..... o anorexica ceva...cine deseneaza???
A fost o emisiune la tv ..una cu fete oligofrene si la intrebarea "citi centimetri are un metru ? " au raspuns 60 de centimetri..... am crezut ca lesin de ris ..nu imi venea sa-mi cred urechilor. Iata cum progresul respectiv tv-ul promoveaza prostia crasa si unde mai pui ca la sfirsit nici nu spuneau raspunsul corect si stau si ma gindesc cite toante din fata ecranului au luat raspunsul drept corect ??!!
Emisiunea nu era "facatura" ptc am avut un tribist de lumea 9 in gardena cu masculii care pariau pe prostia fetelor...... acum totusi sa nu generalizam....
 

DeletedUser26904

buna dimineata tuturor.
progresul ajuta bineinteles, fara el societatea ar fi incremenita, generatii secole de-a randul intr-o singura ordine sociala si diferentele s-ar accentua din zi in zi ducand la scindare. mai mult inca..am deveni fiecare dronele predecesorilor nostri. ne trebuie nou, ne trebuie inovatie si creativitate pentru a ne simti noi in siguranta sa stim ca am contat si contam , sa stim ca avem personalitate. Oriunde exista si un revers al medaliei, asta nu putem schimba(chinezii le zic ying si yang)
birocratia--a aparut din necesitate, alfel n-ar fi rezistat, nu?de cand ne-am organizat in triburi si ginte, suveranul primeste de la supusi taxe, folosite pentru "ungerea rotitelor sistemului" , cum societatea a evoluat, a evoluat si sistemul, mi se pare firesc. daca stefac avea in oastea sa 8 000 de oameni i se parea mult, oare cati angajati are ministerul apararii?(numai un exemplu)
prosti au fost si sunt d-asta probabil si se spunea poporului de rand "prostimea"... numai ca mai nou au aparut curente care le spun ca ei sunt cei importanti (vezi comunismul) si ei ar trebui sa conduca (intelectualii au fost trimisi sa impleteasca cosuri, cunosc pilot erou de razboi carea trebuit sa faca sapun si incaltaminte)...bunnnnnnnn...( nu asa bun , dar nu avem ce face) si totusi era impus un respect pentru scoala si invatamantul facut obligatoriu si gratuit(inca-mi amintesc pe tata cu mine si sora-mea de mana trecand din casa in casa in Ferentari sa cheme copiii la scoala). vine revolutia..parinti din ce in ce mai multi afiseaza un dispret fatis fata de tot ceea ce ii inconjoara si avea o orarecare valoare. m-a surprins un prieten care, atunci cand i-a venit copilul suparat ca n-a tras liniutele bine, il linisteste "las ca bate tata invatatoarea aia", n-are bani d-aia iti cere d-astea!! nu te mai chinui.....copilul ala creste, nu? in 20 de ani care au trecut de la revolutie pana acum are copii la randul lui..pe care ii invata exact ceea ce stie "lumea asta e de rahat" , "important e sa ai bani, sa te distrezi ca viata e facuta sa fie traita la maxim","nu-ti spune tie nimeni ce sa faci ca e democratie"(asta traducandu-se pana la banalul nu arunca hartii pe strada, nu scuipa sau injura), economia de tranzitie s-a transformat si ne-a transformat societatea in cultura de tranzitie..care tinde sa devina societate de consum si atat .Banul si proasta crestere sunt printre noi pentru ca asa le-am crescut, nu va faceti iluzii,ele capata teren si a le infrunta e o lupta cu morile de vant ......adaptati-va! si mai ales scrieti cu "tz"
 

DeletedUser3919

buna dimineata tuturor.
progresul ajuta bineinteles, fara el societatea ar fi incremenita, generatii secole de-a randul intr-o singura ordine sociala si diferentele s-ar accentua din zi in zi ducand la scindare. mai mult inca..am deveni fiecare dronele predecesorilor nostri. ne trebuie nou, ne trebuie inovatie si creativitate pentru a ne simti noi in siguranta sa stim ca am contat si contam , sa stim ca avem personalitate. Oriunde exista si un revers al medaliei, asta nu putem schimba(chinezii le zic ying si yang)
birocratia--a aparut din necesitate, alfel n-ar fi rezistat, nu?de cand ne-am organizat in triburi si ginte, suveranul primeste de la supusi taxe, folosite pentru "ungerea rotitelor sistemului" , cum societatea a evoluat, a evoluat si sistemul, mi se pare firesc. daca stefac avea in oastea sa 8 000 de oameni i se parea mult, oare cati angajati are ministerul apararii?(numai un exemplu)
prosti au fost si sunt d-asta probabil si se spunea poporului de rand "prostimea"... numai ca mai nou au aparut curente care le spun ca ei sunt cei importanti (vezi comunismul) si ei ar trebui sa conduca (intelectualii au fost trimisi sa impleteasca cosuri, cunosc pilot erou de razboi carea trebuit sa faca sapun si incaltaminte)...bunnnnnnnn...( nu asa bun , dar nu avem ce face) si totusi era impus un respect pentru scoala si invatamantul facut obligatoriu si gratuit(inca-mi amintesc pe tata cu mine si sora-mea de mana trecand din casa in casa in Ferentari sa cheme copiii la scoala). vine revolutia..parinti din ce in ce mai multi afiseaza un dispret fatis fata de tot ceea ce ii inconjoara si avea o orarecare valoare. m-a surprins un prieten care, atunci cand i-a venit copilul suparat ca n-a tras liniutele bine, il linisteste "las ca bate tata invatatoarea aia", n-are bani d-aia iti cere d-astea!! nu te mai chinui.....copilul ala creste, nu? in 20 de ani care au trecut de la revolutie pana acum are copii la randul lui..pe care ii invata exact ceea ce stie "lumea asta e de rahat" , "important e sa ai bani, sa te distrezi ca viata e facuta sa fie traita la maxim","nu-ti spune tie nimeni ce sa faci ca e democratie"(asta traducandu-se pana la banalul nu arunca hartii pe strada, nu scuipa sau injura), economia de tranzitie s-a transformat si ne-a transformat societatea in cultura de tranzitie..care tinde sa devina societate de consum si atat .Banul si proasta crestere sunt printre noi pentru ca asa le-am crescut, nu va faceti iluzii,ele capata teren si a le infrunta e o lupta cu morile de vant ......adaptati-va! si mai ales scrieti cu "tz"

Madam, cum ramane cu http://forum.triburile.ro/showthread.php?p=492292#post492292?
Te invarti dupa cum bate vantul....

Comunismul e un curent ideologic mai vechi decat altele aparute si apoi apuse... vezi nazismul - fascismul. De fapt nazismul s-a construit pe aceleasi baze si a avut ca model ideologia marxista. Nazistii erau tot socialisti.
Te doare in carii la istorii...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser26904

bineinteles ca nu era vorba despre asta....ci despre de ce pleaca romanii, dar deh...apreciem interesul pe care il dai ca intotdeauna postarilor mele cautandu-le si invatandu-le pe dinafara

la noi in tara inainte de comunism eu stiu ca au fost legionarii...care pun amprenta pe intelectuali spre deosebire de comunisti care erau partid muncitoresc care incearcas arastoarne si sa distruga intelectualitatea... dar deh, poate ma insel eu ca doar nu stau toata ziua cu cartea de istorie in mana avand familie si alte lucruri de facut.
 
Sus