Exista viatza dupa moarte?

  • Autor subiect the patriot
  • Data de început

DeletedUser

Cand cineva nu mai are argumente se foloseste de caterinca ieftina sa iasa din incurcatura. Ai deschis un subiect extrem de interesant si complex, ai inceput in forta amintindu-ne de scrieri sau documente de care nu multi au auzit, insa ai renuntat prea usor la primele dovezi prezentate.
Daca vrei sa ne mistocarim sa stii ca am si eu oarece talent.
In consecinta, te-ai umflat ca un balon si-ai sfarsit printr-un fas! :)

PS. Ce treaba are de unde cumperi o biblie sau care este pretul ei de achizitie cu subiectul de fata?
Nu mai ai argumente?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser16450

Nicio problema, Patriotule, contiuam discutia unde a ramas ea.
 

DeletedUser

Eu te-am ghicit de la bun inceput, banuiesc ce-ti poate pielea. Daca ai nevoie, sfatul meu este sa te refugiezi la toaleta. Nu e nimeni obligat sa-ti accepte mizeriile.

Iata ca a revenit bula, sub alt nick, dar cu aceleasi obiceiuri culese din mahala.
Din acest moment ai ignore din partea mea.

PS. Oricand, YaraYana, dar intai sa scapam de "bruiaj". Sunt unii oamenii ce nu stiu sa poarte o discutie civilizata. Asta e mentalitatea noua, a omului format pe strada.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Eu te-am ghicit de la bun inceput, banuiesc ce-ti poate pielea. Daca ai nevoie, sfatul meu este sa te refugiezi la toaleta. Nu e nimeni obligat sa-ti accepte mizeriile.

Iata ca a revenit bula, sub alt nick, dar cu aceleasi obiceiuri culese din mahala.
Din acest moment ai ignore din partea mea.

PS. Oricand, YaraYana, dar intai sa scapam de "bruiaj". Sunt unii oamenii ce nu stiu sa poarte o discutie civilizata. Asta e mentalitatea noua, a omului format pe strada.

:D Te temi? TREABA TA, FACI CUM VREI. Dar calmeaza-te ca nu mai sar pe tine. Priveste semnatura mea si poate te prinzi . Daca nu stii despre ce este vorba nu te mai baga . Ti-am zis ca discutam dupa ce dispare roseata de la semnatura? Capisci?
 

DeletedUser

Imi dati voie sa va rastorn teoriile? Daca suntem crestini, nu putem crede in viata dupa moarte. De ce? Pentru ca una dintre invataturile de baza ale religiei crestine (dublata la noi, urmasii dacilor, si de credinta lor) este existenta ietii vesnice. Ori, daca viata este vesnica, moartea nu exista.
In urma cu cativa ani, mama mea a fost in moarte clinica, si, desi medicii ne-au spus sa ne pregatim de inmormantare, in acele momente am putut doar sa ma rog la bisericuta de langa spitalul Tractorul, din Brasov. Cred ca a fost cea mai intensa traire emotionala pe care am avut-o vreodata. La intoarcerea in salon, am vorbit cu mama, iar medicii era mirati si nu intelegeau cum de cea care a fost(aproape) moarta, imi vorbeste. Ei, Dumnezeu i-a mai oferit o sansa, nu in alta viata, ci tot in viata aceasta. Toate sansele ni se ofera acum, aici, in fiecare zi. Nu as fi vorbit despre asta daca ieri nu as fi schimbat cateva cuvinte cu una dintre angajatele mele. Mi-a spus cate ceva despre ea, sotul ei...si la cateva ore dupa discutie, am avut o revelatie: desi nu o mai vazusem pana anul acesta, eu ii datoram ceva. In urma cu vreo 6 ani, un coleg de facultate mai tanar intrase in sala de clasa de la Facultatea de teologie, unde dadeam examen, si ruga pe cei prezenti la examen, cu o anume grupa de sange, sa doneze sange pentru sotia lui care nascuse si din neglijenta medicilor era in pericol de moarte. Am plecat de la examen decis ca dimineata urmatoare sa merg sa donez sange, ceea ce am si facut, mentionand pentru cine donez. Azi, dupa mai bine de 6 ani, i-am spus cine sunt, ca sangele meu este, putin si in venele ei, si a lacrimat,spunandu-mi ca datorita celor care au fost atunci si au donat sange timp de mai multe zile, ea este in viata. Astfel, ea mi-a oferit sansa sa intorc o parte din binele pe care Dumnezeu mi l-a daruit. El lucreaza in si prin fiecare din noi, iar caile Lui nu pot fi intotdeauna intelese, sau nu atunci cand credem noi ca trebuie sa le intelegem, dar ne-a lasat si liberul arbitru care sa ne ajute sa ne alegem singuri calea, in aceasta viata.
 

DeletedUser16450

Exista o carte a vietii. In care fiecare detaliu este bine conturat si care contine absolut tot. Nu exista liber arbitru decat in senul in care putem alege noi o varianta din multele variante pe care Dmnezeu le=a planificat pentru noi. Nu ne putem abate nici macar cu o secunda de la calea aleasa de El.
 

DeletedUser

Nu pot fi de acord cu acest lucru. Daca ar fi asa, ar fi legiferata si crima, violul, etc...pentru ca eu, si daca te-as ucide si apoi chinui, sau in alta ordine, cum iti place mai tare, nu as avea nici o vina. Este doar vina destinului vietii mele. Iar daca eu nu as avea nici o vina, nu ar fi justificat sa pot fi indrumat catre iad. Iar daca iadul nu ar exista, nu si-ar mai avea rostul nici raiul..si atunci Dumnezeu ar muri, ca si zeu. Ar ramane doar o ideologie golita de orice sens. Iar fara nici un sens in viata, nu inteleg de ce sa-ti mai raspund frumos, dulce, la dulceata vorbelor tale. Ar mai conta la ceva? Credinta, speranta si iubirea sunt cele trei virtuti care il trezesc pe Dumnezeu in inimile noastre, ne poarta spre el si ne pot face sa recapatam, pe langa chipul pe care l-am pastrat chiar si dupa caderea parintilor nostri, si asemanarea cu El.
Nu eu, ci un fizician, Blaise Pascal, ne propune un pariu, un pariu cu credinta noastra. El constata apriori existenta a 4 variante, sa le spunem de joc, posibile:
1. Dumnezeu nu exista, noi nu credem, nu pierdem nimic.
2. Dumnezeu nu exista, noi credem, nu pierdem decat ceea ce am pus in joc, adica faptul ca am crezut.
3. Dumnezeu exista, noi nu credem, am pierdut totul.
4. Dumnezeu exista, noi credem, am castigat totul.
Deci, pariind doar credinta noastra, nimic altceva, nu riscam decat sa pierdem aceasta credinta, dar, tot cu aceasta credinta, putem castiga totul.
Ce ziceti, merita sa puneti in joc doar credinta voastra?
Eu zic ca da, chiar si fara a mai face zeci de rationamente si calcule de risc al profitului.
Cel ce crede in Mine are viata vesnica, la judecata nu va veni, si se va muta din moarte la viata
 

DeletedUser16450

E de discutat. Imediat. Tine-mi companie, te rog, la o cafea si la o tigara
 

DeletedUser

doar putin...multa munca in fiecare zi, cafea beau rar, doar pentru voi, iar de tigari...nu sunt indragostit. Prefer sa fiu indragostit de ochii tai.
 

DeletedUser

pana azi, nu stiam de ce-mi place iarba, padurea, si marea la tropice. Pana azi, nu stiam de ce ma simp iubit de natura. Pana azi. Azi, am aflat ca ochii tai sunt verzi, am inteles de ce smaraldul este favorita mea dintre pietrele pretioase si m-am imbatat. Betia dragostei m-a invaluit intr-un val de emotii al caror izvor era in ochii tai.
 

DeletedUser16450

ne-am imbatat amandoi. El de verdele meu nebun,eu de existentza lui. Cine se mai uita la topicuri :D
 

DeletedUser19095

hai ca m-am distrat copios citind "salatile de cuvinte" scrise pe aici...desi, recunosc, nu am avut rabdarea sa citesc chiar tot.

"exista viata dupa moarte?" parca era titlul?
ma intreb de ce ati sarit repede la comentarii despre dumnezeu, sau, si mai rau, despre credinta, sau, cel mai rau...despre biblie sau alte scrieri "sacre" si "inspirate divin"...

voi nu vedeti cat de off-topic sunteti?:)

the patriot...posturile tale sunt delicioase...nici nu iti dai seama cat de ratacit esti daca tu crezi ca ai gasit adevarul in biblie...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

era scris bine si inaite de a edita,
si pentru alex
fugiiiiiiii , are ochii verzi
 

DeletedUser16450

de ce sa fuga??? Abia m-a gasit. Lasa-l sa se imbate cu verdele ochilor mei
 

DeletedUser

hai ca m-am distrat copios citind "salatile de cuvinte" scrise pe aici...desi, recunosc, nu am avut rabdarea sa citesc chiar tot.

"exista viata dupa moarte?" parca era titlul?
ma intreb de ce ati sarit repede la comentarii despre dumnezeu, sau, si mai rau, despre credinta, sau, cel mai rau...despre biblie sau alte scrieri "sacre" si "inspirate divin"...

voi nu vedeti cat de off-topic sunteti?:)

the patriot...posturile tale sunt delicioase...nici nu iti dai seama cat de ratacit esti daca tu crezi ca ai gasit adevarul in biblie...

Te inseli amarnic, eu nu sunt un ratacit.
In fine, lumineaza-ne si pe noi, de ce am fi noi off-topic daca am vorbit despre biblie, despre credinta, despre Dumnezeu?
 

DeletedUser19095

esti ratacit pentru ca vezi adevar intr-o scriere care poate fi desfiintata in nu mai mult de 3 fraze

de ce off topic...
nu poti apela la credinta pentru a gasi raspunsuri...credinta este prin definitie nimic altceva decat o convingere intima fara fundament;
dumnezeu? ai inteles conceptul? pentru a putea vorbi despre?
 
Sus