First-Timers

DeletedUser

Generatia First-Timers


Nascuti la inceputul anilor 70-80, vedem acum in anul 2007 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani.
Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o da ta.

Suntem ultima generatie care a jucat "Ascunselea" , "Castel", "Ratele si vanatorii", "Tara, tara! Vrem ostasi", "Prinsea","Sticluta cu otrava", "Pac Pac", "Hotii si vardistii", ultimii care au strigat "Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care am facut petreceri video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme2 zile inchisi in casa), primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu CD-uri.

Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.
Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere.
Noi am fost ultimii "Soimi ai Patriei" si ultimii "Pioneri".

La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza... Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari.

Am sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills, Melrose Place , Twin Peaks, Dallas .. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.
Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe cu apa. Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala.

Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys si Take That, si inca nu auzisem de manele singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam!
Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears.
Am citit "Licurici", "Pif", Ciresarii, si am baut Cico si Zmeurata si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri "de la TEC" fara sa ne fie teama ca "au prea multe E-uri", iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.

Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul. Noi nu ne da deam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf. Abia asteptam la chefuri sa jucam "Fantanita", sau "Flori, fete sau baieti", sau "Adevar sau Provocare", sau orice ne da dea un pretext sa "pupam pe gura" pe cine "iubeam".
Noi suntem cei care inca au mai "cerut prietenia", care inca roseam la cuvantul "sex", care da deam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au "child proof the house", ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.

Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea "Feriti-va de magarus".

Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de "first-timers" ...
Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru !


Copyright - phlo


Personal Edit: Vor fi pareri pro si contra, dar cei nascuti in acea perioada vor recunoaste adevarurile spuse in acest text.Tot respectul pentru autor.
 

DeletedUser

frumos :) cel care a scris are in mare parte dreptate :) dar inca mai sunt copii care joaca ascunselea 123 la perete stai sotronul si altele :) dar per total e un text foarte frumos si merita citit :)

Spor (post by rockgirl)
 

DeletedUser

first timers

Ai dreptate bloom, cred ca ne regasim multi in aceasta categorie, ce vremuri.
 

DeletedUser1079

frumos :) cel care a scris are in mare parte dreptate :) dar inca mai sunt copii care joaca ascunselea 123 la perete stai sotronul si altele :) dar per total e un text foarte frumos si merita citit :)

Spor (post by rockgirl)

Jocurile astea se mai practica la gradinita! De la 12--13 ani fetele o iau razna si la 14-max. 15 incepi sa le gasesti prin cluburi! Pacat!
 

DeletedUser

Jocurile astea se mai practica la gradinita! De la 12--13 ani fetele o iau razna si la 14-max. 15 incepi sa le gasesti prin cluburi! Pacat!

Din nefericire balieca, ai dreptate.

Stiu ca acest thread este ciudat..dar care thread deschis de mine este normal?:confused:

Nu e un thread contra generatiilor dinainte sau de dupa anii 70-80, desi diferentele sunt clare, no offence fata de nimeni, exista ceva scris in acel text...
dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data.
...din pacate realitatea este vizibila cu ochiul liber. Nu intelegeti gresit, acuma nu este lumea mai proasta, scuzati expresia, ci pur si simplu mai ignoranta.Parerea mea.Nu toti, e normal, dar comparativ cu acea eprioada, enorm de multi.
Si nu e vorba de baieti sau de fete, ci in general.Plus, democratizarea, liberalizarea, informatizarea....prost inteleasa....a dus la asa ceva.

later edit: Pentru cei care nu inteleg, poate un mic videoclip va va ajuta sa intelegeti... Diferente - Atentie!!! contine unele cuvinte explicite!

ROG echipa de moderatori sa ia masurile necesare daca acest thread incalca regulamentul acestui forum...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Personal Edit: Vor fi pareri pro si contra, dar cei nascuti in acea perioada vor recunoaste adevarurile spuse in acest text.Tot respectul pentru autor.

Si noi ,cei nascuti la inceputul anilor 90 tot jocurile astea le practicam,tot aceleasi lucruri urmaream la tv.Ne regasim total in acele cuvinte ...
Zilnic treceam prin piata sa vad daca au mai aparut noi dischete pt jocul pe televizor :)
Singurul lucru pe care nu "l-am prins" din aceasta descriere,e Ceausescu.

Cand am citit aceste randuri,acum cateva zile ,pe profilul unui jucator din l1, m-a cuprins o melancolie adanca ... si totusi am inceput sa zambesc,amintindu-mi de copilaria mea ...

mileniul 3 ... tv,internet ... :(
 

DeletedUser

Jocurile astea se mai practica la gradinita! De la 12--13 ani fetele o iau razna si la 14-max. 15 incepi sa le gasesti prin cluburi! Pacat!

de acord :) i'm happy ca inca nu am luat-o razna :)

BlooM ... imi pare rau sa iti dau dreptate , dar asa e ... cultura generala nu mai e punctul forte al noii generatii. Html , Php etc. sunt cele mai apreciate ... tot ce e legat de pc-uri , informatica si desigur noul trend in materie de profesii jurnalismul (aici trebuie sa ai ca punct forte o gramatica foarte proasta si lipsa semnelor de punctuatie) sunt cele mai apreciate acum :(


le: total de acord cu gaby:)
 

DeletedUser184

va recomand un site foarte interesant celor ce doresc sa isi reaminteasca acele vremuri ...www.igu.ro/latrecut.este un site ce mie m-a provocat furnicaturi si m-a facut sa imi aduc aminte de acele vremuri ...

ce vremuri.....dar ma rog....ramanem cu nostalgia...
 

DeletedUser

Html , Php etc. sunt cele mai apreciate

Acestea sunt specializari...si pot fi folositoare.Dar cultura generala....lasa uneori mult de dorit.
Acum nu mult timp in urma, un fost coleg de munca de al meu (18 ani) ma intreba cum se masoara un unghi cu raportorul. Iertati-ma, dar am inceput sa rad, pana am realizat ca vorbeste serios.Si exemple sunt o gramada...

Trist...:(
 

DeletedUser1195

m-ai prins BlooM,citeam:)
Ce devreme ati devenit voi nostalgici!:)
Eu ce sa mai spun?Contrar asteptarilor,o sa va contrazic si pe tine si pe Balieca.Generatia celor de 14 ani de acum nu e mult altfel decat celelalte.Vremurile se schimba si desigur azi se schimba mai repede decat altadata.Poate ca da,nu mai e timp pentru cultura generala asa cum o concepem noi,cei maturi:),dar imi aduc aminte ca daca imi uitam cordeluta de par acasa eram catalogata drept membra a unei generatii care nu mai are educatie ,respect,etc,o generatie care va duce tara de rapa.:)
Dar chiar exista un conflict intre generatii ,iar voi ati cazut in capcana asta mult prea devreme.E adevarat,asta stiu sigur,am avut ocazia sa constat ca 80% dintre tinerii da azi nu au citit prea multe carti,dar nu trebuie blamati.Acesta e motorul ce duce inaintea umanitatea cu o viteza incredibila:specializarea.Este modelul american si cum modelul a dus America pe locul intai,pare un model verificat si credibil,pe care toti vor sa il imite.
Aflata in urma cu cativa ani intr-o vizita in Olanda ,am fost socata sa vad doar intr-o singura casa in care am intrat o ...biblioteca si aceea era o casa de romani.In casele olandezilor in afara de cateva ziare si reviste ,nu existau carti.Asa incat din acest punct de vedere noi ne straduim sa ii ajungem din urma pe ei.
Foarte curand cultura generala va disparea ca notiune,asa cum dispar toate lucrurile care nu-si mai au rostul.Si nu avem incotro trebuie sa acceptam asta si sa gasim alte valori pentru a cataloga omenirea.

Intre mine si voi sunt cateva generatii.Ne-a impiedicat asta sa comunicam?Am gasit printre voi oameni de talent(balieca m-ai dat gata cu postul de la "Ganduri pentru eternitate."Al saselea simt"e unul dintre filmele mele de suflet)oameni cu cultura,oameni care gandesc si simt ca mine si pe care nu numai ii stimez,dar chiar ii indragesc desi nu ne cunoastem personal.Sunt si cativa foarte tineri,nu-i nominalizez ca si-o iau in cap,care arata ca viitorul nu-i chiar asa negru.Arta si cultura nu poate sa dispara din viata noastra,dar probabil va fi un lux,doar pentru o minoritate,dar acea minoritate va exista tot timpul.
Sper:)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

E frumos, n-am ce spune!;)
E un fel de retrospectiva a schimbarilor aduse de timp, care e intr-o continua miscare.
Deja, triam intr-o lume in care nu mai poti fi la moda, pt. nu vei avea timp pana sa apra urmatoarea.
Noua generatie ... noi oportunitati!;)
 

DeletedUser

:) da..., apropo era un post mai sus in care se zice ca si cei de la inceputul anilor '90 se jucau de-a ascunselea si tetris :) eu sunt din aceia, cu nostalgie imi aduc aminte cum vroiam un "tetris" si cum stransem bani pentru un "dendy" (un fel de joc video, acum uitat si prafuit)
 

DeletedUser

AMINTIRI PLACUTE VALABIL VARSTA 20+ ! ACUM Generatia PRO/NET

AMINTIRI PLACUTE VALABIL VARSTA 20+ ! ACUM Generatia PRO/NET

dupa cum stim cu toti... chiar si cei care avem doar de la 20 anishori in sus ... care am prins cat de cat schimbarile mari din viata noastra (cei care au avut parte de asa ceva)daca ne amintim ... au fost vremuri grele...(cel putin pentru mine). Atunci cand lumina se lua la ora 22, atunci cand mancam fructe doar la sarbatori, ne ajutam parintii care stateam pentru noi ore in sir la randurile imense pentru a ne cumpara lapte , o paine , o butelie :( :(((( ce viata...
Sper ca acest video sa trezeasca in voi acele amintiri... nu vreau sa ma ganditi de rau deoarece va pun sa faceti asa ceva ; acum cred ca ar fi momentul sa gandim pozitiv , nu ?
Va multumesc si sper sa va placa acest video asa cum mi-a placut si mie cand l-am vazut !

Pentru vizionare click aici :

http://www.youtube.com/watch?v=VXnhOiin06M

Daca doriti sa il downloadati ; aveti link-ul aici:

http://rapidshare.com/files/89712102/Copilaria_noastra_vs_copilaria_lor_.wmv.html

ma scuzati ... nu am vrut sa postez aici ... dar daca nu este nici o problea e ok !
sry :(
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Nostalgie...dar asta este cursul istoriei. Dar macar cand mergem in vizita la parinti stim ca intr-o anume carte de pe un anume raft din biblioteca inca mai gasim surprizele turbo, final 90, cin cin, pantzer si multe altele care ne bucurau copilaria.
 

DeletedUser

este o super melodie .. o stiu de mult timp si desi am numai 16 ani am inteles-o f. bn ...
 

DeletedUser

super melodia chiar dak eu am prins apropae 2 ani din comunism mai stiu din ce spun parintii, dar fazele cu joaca pe afara le-am prins, eheeeeeeee ce vremuri, plus k pana acum 5 ani nu stiam ce sunt ala pc-uri, mergeam in sali de net plateam o oara sa stam si noi pe acolo sa ne jucam o fifa, un CS, copii din ziua de azia de azi parca s-au nascut cu pc-uri, parca au fost aruncati din placenta direct in fatza monitorului, mai nou cu laptopul in bratze.
cel mai grav e k ne strica imaginatia, dar un plus ar fi k ai mai mult curaj cand nu ai persoana cu care vb in fatza....

eheeee oare unde vom ajunge????
 

DeletedUser5596

eu am avut primu calculator acuma 3 ani pana atunci mergem la sala de calculatoare sa ma joc Half live,mai apoi unreal si mai tarziu canter acuma cand am doua calculatoare nu mai ii farmecu ala.Din clasa a 5 pana in clasa 12 daca ma cautai cineva stia sa ma gasesaca la "games mania" dar ma ocupam si de scoala si am avut note mari des chiuleam foarte des deoarece stiam ca daca nu ma descur la scoala nu mai vad bani.Dar copii din ziua de azi avand calculatoru mereu la dispozitie nu-i mai intereseaza alte lucruri.Eu mi-am luat primu calc din bani mei un amd de 700 cu video de 2 mega am dat 100 pe el dar eram asa de mandru dar copii din ziua de azi nu vor altceva de la parinti decat calculatoare multiperformante.Pacat!!! Cei care au fost in aceasi situatie ca mine intaleg ce vreau sa spun.mai am si acum calcu ala ca ii bun ii camin!!! nu-i asa studentilor???:D
 

DeletedUser5596

rog administratori sa mute topicu la off topic pentu ca merita si ar fi pacat sa il inchdeti:)
 
Sus