Intalnire de 1 Decembrie la Alba Iulia

  • Autor subiect DeletedUser5673
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser8266

Eu tiam spus si in mesajul privat vedem lucrurile din unghiuri diferite prin prisma ta de nationalist roman nu vezi pentru ca fiind nationalist si foarte incantat de aceasta ,,realizare" te face sa fi subiectiv nu obiectiv
 

DeletedUser8266

cum am mai spus si cum ai spus si u ,,istorie comunista" stim cu toti ce propaganda era atunci si cum au invatat multi ca Stefan cel Mare nu a suferit nici o infrangere si el defapt a mai luat cate una (vezi is obiectiv ma iau de un moldovean de Stefan)
 

DeletedUser8266

e un document pur roman de pe wiki deci daca nu a fost o lupta nu putea sa il invinga :

Unirea Ţărilor Române
Ţările Române după Unirea de la 1600, sub domnia lui Mihai Viteazul

Domnia lui Ieremia Movilă, devotat polonezilor, însemnase practic îndepărtarea Moldovei de Sfânta Alianţă. În Transilvania, Sigismund renunţa la tron în favoarea vărului său, Andrei Bathory (deasemenea înclinat către politica polonă). În această situaţie, unitatea militară a ţărilor române se diminuează iar Mihai Viteazul, pus în faţa destrămării coaliţiei antiotomane, decide aplicarea "planului dacic", în speţă Unirea celor trei ţări române[necesită citare]. În iulie 1599 trimite o solie la Praga pentru a cere încuviinţarea împăratului Rudolf al II-lea pentru punerea în practică a iniţiativei sale. Primind un răspuns favorabil, la sfârşitul aceluiaşi an, intră în Transilvania prin pasul Buzău, şi după victoria asupra lui Andrei Bathory (Şelimbăr, 18/28 octombrie 1599) îşi face intrarea triumfătoare la Alba Iulia pe 1 noiembrie 1599,primind cheile fortăreţei de la episcopul Napragy. În mai 1600, Mihai Viteazul îl alungă de pe tronul Moldovei pe Ieremia Movilă, învingându-l la Bacău, şi realizează astfel, prima unire a ţărilor române. Titulatura folosită de voievod (într-un document din 6 iulie 1600) era: "Domn al Ţării Româneşti şi Ardealului şi a toată ţara Moldovei".

nam chef sa caut ceva si mai concret si cu batalia de la suceava , cand movila a fugit in polonia a revenit cu oaste de acolo si sa batut si la suceava
 

DeletedUser

cum am mai spus si cum ai spus si u ,,istorie comunista" stim cu toti ce propaganda era atunci si cum au invatat multi ca Stefan cel Mare nu a suferit nici o infrangere si el defapt a mai luat cate una (vezi is obiectiv ma iau de un moldovean de Stefan)

stiu cate victorii si cate infrangeri a avut stefan cel mare...sunt mandru de el

nu mai arunca cu noroi inainte de a studia nitel situatia...ai vorbit urat si ar trebui sa iti ceri scuze
 

DeletedUser8266

ce am spus si mai devreme nu prezentati nimic concret vad doar acuze si intrebari ...prezintami ceva concret , nu lam jignit cu nimic pe Stefan nici nu mias fi permis deoarece ii port un mare respect , doar am vrut sa dau un exemplu de istorie ,,cosmetizata"
 

DeletedUser

ce am spus si mai devreme nu prezentati nimic concret vad doar acuze si intrebari ...prezintami ceva concret , nu lam jignit cu nimic pe Stefan nici nu mias fi permis deoarece ii port un mare respect , doar am vrut sa dau un exemplu de istorie ,,cosmetizata"

doar lui stefan ii porti respect? vlad tepes, mircea cel batran, iancu de hunedoara, mihai viteazu...ei ce sunt?

alexandru ioan cuza?
 

DeletedUser8266

iar nu prezinti nimic ci doar intrebari dar eu iti voi raspunde mizand pe faptul ca poate mai deschind mintile la uni care vad cu ochelari de cai
sa ii luam pe rand :
1. Vlad Tepes- nu are mai nici o realizare in afara ca ia tras pe aia in teapa , mai mult era un prost leeder si strateg mai mereu fiind infrant de turci si necesitand interventia lui Stefan pentru al scoate din inchisoare si al pune pe tron din nou

2- Mircea cel Batran- El a facut ceva pentru valahia lui un om destul de intelept , respectele mele

3- Iancu de Hunedoar -a fost jumate ungur si nu tin minte sa isi fi recunoscut aparteneta ardeleneasca (cea ce obligat ar fi impus retragerea tuturor rangurilor nobiliare) nu a facut nimic pentru ardeleni a luptat pentru unguri a avut niste lupte bune dar pentru Ungaria a luptat si atunci nu pentru Ardeal

4- Mihai Viteazu- cred ca am prezentat despre el in posturile anterioare oricum sa mai spun odata , a fost un bun strateg si a profitat de slabiciunea vecinilor ia cucerit pentru asi spori puterea in zona si asi proteja tara (valahia) a cazut victima propriului curaj naiv..crezand ca marile puteri vor accepta riscul formari unui stat puternic in coasta lor
 

DeletedUser

3- Iancu de Hunedoar -a fost jumate ungur si nu tin minte sa isi fi recunoscut aparteneta ardeleneasca (cea ce obligat ar fi impus retragerea tuturor rangurilor nobiliare) nu a facut nimic pentru ardeleni a luptat pentru unguri a avut niste lupte bune dar pentru Ungaria a luptat si atunci nu pentru Ardeal

taticule!!! cat iancu a fost sef peste ardeal, romanii au avut in sfarsit niste drepturi recunoscute!!!!!! la fel cum au avut clujenii cand mathias corvinus ( matei corvin) , care era din cluj. a ajung regele ungariei!!!!! trebuie sa traiesti aici ca sa cunosti anumite chestii!!! te rog rezuma-te la faptul ca faceti tot posibilul sai pupati peste tot pe rusi, si apoi sa vii sa comentezi despre loialitatea ardelenilor pentru ROMANIA !!!!pana si jumate unguri jumate romanii nascuti in ardeal sunt loiali ROMANIEI !!!!!!!
 

DeletedUser

taticule!!! cat iancu a fost sef peste ardeal, romanii au avut in sfarsit niste drepturi recunoscute!!!!!! la fel cum au avut clujenii cand mathias corvinus ( matei corvin) , care era din cluj. a ajung regele ungariei!!!!! trebuie sa traiesti aici ca sa cunosti anumite chestii!!! te rog rezuma-te la faptul ca faceti tot posibilul sai pupati peste tot pe rusi, si apoi sa vii sa comentezi despre loialitatea ardelenilor pentru ROMANIA !!!!pana si jumate unguri jumate romanii nascuti in ardeal sunt loiali ROMANIEI !!!!!!!

wooooohoooo bravo ely :D go go go go >:D<
 

DeletedUser13067

ce am spus si mai devreme nu prezentati nimic concret vad doar acuze si intrebari ...prezintami ceva concret , nu lam jignit cu nimic pe Stefan nici nu mias fi permis deoarece ii port un mare respect , doar am vrut sa dau un exemplu de istorie ,,cosmetizata"

vad ca nu ai inteles nimic din mesajele private!
 

DeletedUser

iar nu prezinti nimic ci doar intrebari dar eu iti voi raspunde mizand pe faptul ca poate mai deschind mintile la uni care vad cu ochelari de cai
sa ii luam pe rand :
1. Vlad Tepes- nu are mai nici o realizare in afara ca ia tras pe aia in teapa , mai mult era un prost leeder si strateg mai mereu fiind infrant de turci si necesitand interventia lui Stefan pentru al scoate din inchisoare si al pune pe tron din nou

2- Mircea cel Batran- El a facut ceva pentru valahia lui un om destul de intelept , respectele mele

3- Iancu de Hunedoar -a fost jumate ungur si nu tin minte sa isi fi recunoscut aparteneta ardeleneasca (cea ce obligat ar fi impus retragerea tuturor rangurilor nobiliare) nu a facut nimic pentru ardeleni a luptat pentru unguri a avut niste lupte bune dar pentru Ungaria a luptat si atunci nu pentru Ardeal

4- Mihai Viteazu- cred ca am prezentat despre el in posturile anterioare oricum sa mai spun odata , a fost un bun strateg si a profitat de slabiciunea vecinilor ia cucerit pentru asi spori puterea in zona si asi proteja tara (valahia) a cazut victima propriului curaj naiv..crezand ca marile puteri vor accepta riscul formari unui stat puternic in coasta lor

esti o musca ce se crede prea importanta...cum poti sa vorbesti asa de astfel de eroi ai neamului? si ei sunt doar cativa dintre cei care au luptat pentru acest neam...

stefan nu ajungea pe tronul moldovei fara oastea lui vlad tepes...stefan nu avea liniste la granita daca nu era vlad tepes...dovada ca dupa ce a murit vlad, stefan a tot incercat sa puna domn pe unul care sa-i semene, dar in zadar...toti erau tradatori.

vorbim diseara pentru ca din ce vad eu tu aberezi rau de tot...nu stiu ce istorie ai facut tu, dar cam e ciudata rau si nu prea e in concordanta cu realitatea.
 

DeletedUser13067

a invatat ceea ce i-a convenit lui din istorie si a interpretat-o la fel...cum a vrut...
eu m-am convins de el din discutiile prin pm:)
 

DeletedUser8266

Am observat aseara ca erau on si verra si aquila(care a pus si o intrebare si a sterso iar din cauza efectului de bumerang)

@ ak-47- deci faptul ca ai voie sa vorbesti romana si sa fi ortodox ti se pare ca au avut mare lucru , tin ra iti reamintesc ca celelate 2 tari vecine aveau aceste drepturi fara a fi nevoie de ...Un ,,mare" conducator zimi tu ca stai in ardeal eu in moldova si nu a ajuns pana la mine o realizare importanta a lui Iancu

@v3rra- vad ca citesti printre randuri ...probabil si istoria la fel ai invatato , am mai spus si o repet nu vad nimic concret de le voi vad doar intrebari si acuze ca e ,,istorie comunista" dar cand vedeti ca nu aveti dreptate cu istoria comunista va aparati vezi la aquila videoclipurile de pe vremea propagandei ceausiste

@aquila -1- lumea nu mai vede acu ca aseara ai stera intrebare cand ai vazut ca iar e bumerang si tot nimica concret , dar acolo ma acuzai pe mine ca jignesc lumea , tin sa iti aduc aminte ca eu nu team facut in nici un fel nu pe cand tu mai jignit de 2 ori pana acu spunandumi in mesaj privat ,,cocalar" si acu ,,musca" deci daca nu ai argumente nu da cu bata in balta te rog eu vorbeste calm si cu argumente

2-nam vorbit urat de nici unu am spus adevaru , spunemi ce nai inteles si iti explic in detaliu ,Stefan nu ar fi ajuns la tron daca nu era maicasa nici decum tzepes daca nu era el era altu , da nici unu nu la mai ajutat contra turcilor macar sa incerce ca tepes ca nici el nu prea il ajuta ca nu prea castiga contra turcilor , da ,,iubirea" valahilor fata de moldoveni se vedea de
atunci cand invadau valahi cu otomani moldova

3- o mare parte din istoria care am facuto eu la scoala ai facuto si tu da tu refuzi sa iti dai ochelari de cal de pe ochi sa vezi realitatea , inca ceva si te las sa vorbim diseara ...mai acuzat ca nu raspund la toate intreabrile am pus si eu niste intrebari si au ramas fara rasuns sau nu ai gasit pe ,,gugle"?

pe diseara si cei ca verra care nu au nimic de spus decat sa aprobe rog sa nu mai posteze degeaba incarca topicul aiurea nu este nevoie de aplaudaci
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser13067

1.imi pare rau ca te contrazic, insa aseara nu am fost on....poate aquilla, dar eu sigur nu:D
2. istoria am invatat-o mai mult din povestirile unchiului si strabunicului meu care a luptat in al doilea Razboi Mondial. (deci,stiu ceva mai mult decat din manual;))
3. nu aprob nimic decat ceea ce cred intr-adevar ( am incercat sa iti explic si prin PM dar vad ca nu am cu cine purta o discutie...)
4. te rog sa incerci sa folosesti acel dictionar de care ti-am povestit (nu iti bate joc de gramatica limbii romane)
5. nu ii iau apararea lui aquilla asa cum vor crede unele persoane, dar crede-ma,draga moldovean,urmas al lui Stefan, ca aquilla stie mai multa istorie ca tine.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8266

posibil eu jos te vedeam on cum citesti ...si atat , pai istoria care putea sa tio prezinte ei e doar relatarile de pe fron si bunelei mei au fost veterani de razboi , deportati in siberia si detinuti politici deci stiu toate ce sti tu, nu stiu daca la tine a mai fost deportat bunelu si apoi si detinut politic (da astai romania lupti lupti in primu razboi mondial lupti si in al doilea te deporteaza rusi si cand vii inapoi te baga in puscarie pentru politica )
Nu e asa importanta gramatica ca mesajul care vreau sa il spun eu sincer nici nu ma chinui sa scriu gramatical corect doar nu scriu o scrisoare de intentie sau mai stiu eu ce , si tiam mai spus cunosc si eu faza asta cand nu ai cu ce, ca nu sti, esti pe dinafar sa iti contracarez parteneru de discutie incerci sa il aduci pe alta discutie mai convenabila in cazul tau gramatica , pentru tine tin sa iti spun ca asta e ultimu post care raspund la alceva decat la istorie
Daca tot ai adus aminte de stefan ce a zis el ? da stim cu toti... nu imi aduc aminte sa fi spus ca e a valahilor si da ii ei aparare prin prisma faptului ca esti impotriva mea si daca tu nu sti istorie spre deloc de unde ai dedus tu cine stie mai multe si cine mai putine ai tu un har de ghicitoare in stele si ai tras la sort ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser13067

Ia-uite,stii si psihologie:D
vad ca esti o specie pe cale de disparitie.... ar trebui sa fii protejat prin lege:D o sa te vaneze nationalistii astia pe forum:(

totusi:nu eram on:D crede-ma pe cuvant;)
 

DeletedUser8266

cum am mai spus posibil sa nu fi fost , nu trebuie sa sti psihologie sa sti fazele prin care trece un om pur si simplu chestia asta o foloseste toata lumea chiar si eu numai ca probabil is mai subtil si nu se observa
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus