L10 - taleri cost redus?

  • Autor subiect dexteriade
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Pe L10 am intrat sub numarul de 2000 de jucatori (1950 dupa TW stats).

In conditiile de aplicare a costului redus la taleri e mentionat plafonul aproximativ de 3000.
Astfel din cate am observat eu in ultimele 3-4 luni numarul de jucatori a scazut dramatic (de pe la 5000 la mai putin de jumatate) si cred ca au fost si destul de multi jucatori mari.

Satele de barbari stau pe harta neinnobilate cu saptamanile.

Pot sa intreb respectuos adminii de ce nu inchid inscrierile pe lume astfel incat in aprox 2 luni sa facem sondajul si sa trecem la taleri cu cost redus?

Nu de alta da daca nu ma insel ne si indreptam cu pasi mari catre aniversarea celui de-al treilea an al acestei lumi.

Multumesc mult si spor.
 

DeletedUser38023

Nu mai joc de muuult pe l10, dar chiar as fi curios ce transformari s-ar produce pe harta daca s-ar reduce costul talerilor..
Sper sa vi se aprobe.

Numai bine,
R. :D
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Pentru a modifica costul talerilor pe un server vechi va trebui sa se indeplineasca anumite conditii si anume:

1. vechimea serverului
2. numarul de utilizatori ramasi activi (aproximativ 3000 utilizatori)
3. lumea obligatoriu sa fie inchisa la inscriere (minim 2 luni de la inchidere)
4. sondaj de opinie - atentie! votul trebuie sa fie individual in functie de dorinta si nu in functie de manipulare prin circulare si mesaje cu "apasa da ca asa e mai bine"


Cand vom considera ca un anumit server intruneste acele conditii, vom initia procesul de votare pe serverul in cauza, iar la un anumit interval de timp de la votare se va aplica (daca majoritatea doreste acest lucru)


Aceste conditii se pot modifica in prealabil fara a se face un anunt expres

Cica trebuiesc indeplinite conditiile astea .

In special , numarul 3 este mai greu de indeplinit. :D
 
Ultima editare:

DeletedUser5970

Pfff, nu au vrut sa auda de asa ceva pe l4 dar pe l10... vezi ce topicuri deschizi, se irita foarte tare la asa ceva, pe ai nostri i-au saltat destul de repede :p
 

DeletedUser

de acord cu dex
stiu care e situatia si am ajuns sa ne plangem toate triburile importante care am mai ramas de lipsa nobiliilor
 

DeletedUser

Cica trebuiesc indeplinite conditiile astea .

In special , numarul 3 este mai greu de indeplinit. :D

pai eu ce zic.

pt. 1 - ok - ne apropiem rapid de cei 3 ani ce constituie media unui server de triburile (cel putin asa afirma Innogames)
pt. 2 - depasit - suntem sub 3000 si pana mai trec 2-3 luni de la inchiderea inscrierilor ajungem pe la 1500
pt. 3 - pai aar cam fi timpul - si asta este subiectul temei - de ce nu se intampla? ca fara el nu putem merge mai departe.
pt. 4 - abia asteptam sa ajungem acolo.


iar initiativa cu talerii redusi nu o fac numai pentru ca eu - sau altii ramanem fara nobili - ci si pentru ca am impresia ca din cauza asta multi jucatori se lasa de joc.
e posibil sa ma insel - se poate face de catre Inno - o analiza - dar dupa parerea mea ieftinirea nobililor ar pastra mai multi jucatori pe server = mai mult pp folosit - deci si interesul immo....


ca acum e in functiune spirala urmatoare:
- cei mai activi din trib nu au nobili
- pentru ca nu au nobili trebuie sa bata taleri
- ca sa bata taleri - nu mai fac armata (ca oricum nu au la ce o folosi ca nu pot innobila ce au curatat)
- daca nu fac armata - nu ataca
- daca nu ataca - nu coordoneaza atacuri ale mai multor jucatori
- daca jucatorii activi nu participa cu colegii la actiuni (ci intra doar 1 data pe zi sa bata taleri) - colegii mai putini activi sunt si mai innactivi
- jucatorii innactivi - nu folosesc premium ca sa trimita atacuri si sa isi refaca armata (ca nici liderii - cei activi din trib nu le cer - vezi mai sus - sau chiar daca cer nu ii asculta - vezi mai jos).
- jucatorii innactivi nu pot fi pedepsiti cu innobilarea pt innactivitatea - de unde nobili si pentru ei
- daca nu poti pedepsi un jucator - nu te asculta
- jucatorii innactivi - nefolosing premium ca's rare actiunile isi neglijeaza contul
- cont neglijat = barbari.
- barbari - inseamna sate de innobilat mult mai usor pentru cei activi decat sa atace

Si spirala o ia de la capat.


Daca se baga taleri redusi.
- cei activi vor avea mai multi nobili decat pot sa innobileze barbari
- cei activi vor trebui sa organizeze atacuri
- avand nevoie de sate de atac - vor pune bata pe jucatorii mai putini activi sa faca armata si sa atace
- jucatorii mai putini activi isi vor pune premium ca sa poata sa isi refaca trupele si sa atace...
- deci mai putine sate de barbari - deci jucatorii activi vor trebui sa atace mai mult...

si tot asa - spirala se inverseaza...

ca sa nu mai spun ca unii jucatori activi se lasa de joc pentru ca in lipsa actiunilor coordonate se apuca de lumi noi, mai palpitante (de pe care isi dau delete la cont dupa ce 1-2 luni rad toti jucatorii din raza lor si cand trece de 20-30 de sate isi dau delete, de speed, de tot, etc)....


si inca ceva - daca nu ai nobili - stai in banca ta - daca ia nobili si nu ai sate de innobilat le cauti - si astfel se nasc razboaie - si razboiul inseamna actiune, palpitatie - se schimba configuratia harti, etc, etc...

de asta ne-am facut cont - ca sa ne jucam de-a razboiul cu alti jucatori reali - nu de-a innobilatul barbarilor - pentru asta ma joc sims...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Cand harta este ocupata in proportie de 80% se inchide lumea de la inscriere .

de principiul asta nu stiam...

dupa calculele mele aproximative suntem pe la 75-78% grad de ocupare. deci suntem pe aproape...

dar nu prea stiu care e rata de noi jucatori - ca paote este ritmul atat de mic incat vom ajunge la 80% in inca 2-3 ani...

cred ca nu e batuta in cuie cifra de 80%...
 

DeletedUser2821

de principiul asta nu stiam...

dupa calculele mele aproximative suntem pe la 75-78% grad de ocupare. deci suntem pe aproape...

dar nu prea stiu care e rata de noi jucatori - ca paote este ritmul atat de mic incat vom ajunge la 80% in inca 2-3 ani...

cred ca nu e batuta in cuie cifra de 80%...

Asta nu e o problema , faceti apel la tribul vostru ( banuiesc IMMO ) si la aliati ( banuiesc noobs ) sa intrati fiecare cu cate inca 1-2-3 conturi , etc , dela voi sau de pe alte ipuri doar sa faceti sate noi , stiu ca nu e o practica ortodoxa , dar , daca altfel nu se poate !?
 

DeletedUser

tare asta - sa facem toti multiaccounturi si sa ne luam frumusel toti bannuri :)
 

DeletedUser1630

calm oameni buni
pana acuma doar l1 si l3 sunt lumi inchise,au cost redus la taleri si distanta mai mare la nobili
si aproape sigur...lumea 5 se va inchide prima,sau poate l4 si se vor baga aceste setari
oricum lumea 10 mai are de asteptat...chiar si dupa l7 si dupa l8
cand o sa vedeti pe l7 ,sau l8 cost redus la taleri atunci sa strigati
 

DeletedUser20103

calm oameni buni
pana acuma doar l1 si l3 sunt lumi inchise,au cost redus la taleri si distanta mai mare la nobili
si aproape sigur...lumea 5 se va inchide prima,sau poate l4 si se vor baga aceste setari
oricum lumea 10 mai are de asteptat...chiar si dupa l7 si dupa l8
cand o sa vedeti pe l7 ,sau l8 cost redus la taleri atunci sa strigati

ia uite la el ce revoltat e:)..esti crescut in vreun catun de ai invatat sa te exprimi asa?:eek:
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Oricum ideea lui este total gresita .... se pot inchide lumi mult mai avansate decat primele lansate, sau chiar castiga (de exemplu w12, pe .net)
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Cand ai facut afirmatia, ai tinut cont de viteza, harta, clasament etc ?

Continui cu exemplele de pe .net : w12 - prima lume inchisa (castigata) ... in curand se vor inchide (termina) : w7, w18, w27. Deci ?
 

DeletedUser

Prin urmare Lord Adex - avand in vedere tot ce am spus mai sus - puteti lua in considerare un prim pas spre talerii redusi si anume oprirea intrarilor pe L10?

Multumesc mult
 

DeletedUser1630

Cand ai facut afirmatia, ai tinut cont de viteza, harta, clasament etc ?

Continui cu exemplele de pe .net : w12 - prima lume inchisa (castigata) ... in curand se vor inchide (termina) : w7, w18, w27. Deci ?

topktribes.png

harta pe l5
topplayers.png

top 15

2,024 jucători, 136 triburi, 305,467 sat
Speed 1.6
topktribes.png

harta pe l7
topplayers.png

top 15

2,181 jucători, 165 triburi, 293,079 sate

Speed 2
topktribes.png

harta pe l8
topplayers.png

top 15

1,556 jucători, 120 triburi, 252,805 sate
Speed 2
topktribes.png

harta pe l10
topplayers.png

top 15

1,972 jucători, 130 triburi, 220,124 sate
Speed 1.6

.lumea 10 s-a deschis cu 10 luni mai tarziu decat lumea 5; 7 luni mai tarziu decat l7; si cu 5 luni mai tarziu decat l8

l5 are cu 85k sate mai mult decat l10,e mai veche...adex,l10 e mai avansata ca l5? si ambele lumi au aceeasi viteza, 1.6
l7 are cu 73k sate mai mult decat l10, are viteza 2 (l10 are doar viteza 1.6) si e mai veche...
la fel si l8,are cu 32k sate mai mult decat l10,are viteza 2...si e mai veche

comparand l10 cu cele 3 lumi nu observ nici un + pt l10

si nu s-a pus in discutie l2 sau l4...care is deschise de multa vreme
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus