La ei da la noi nu..dc?

  • Autor subiect andreiuntaru
  • Data de început

DeletedUser

tu Habar nu ai ce spui acolo dar in fine:)
Jackass spunea ca s-ar putea face o sectiune unde cei deveniti moderatori mai nou sau chiar admini sa se prezinte:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser16039

Master of B.C.T. chiar nu se poate opri ... :eek: i`am mai zis si aseara
 

DeletedUser

Sunt unul dintre cei care urmaream (acum ceva mai putin) foarte atent forumul vizat. Imi permit sa iti replic, in cunostinta de cauza :

1. ce intelegi prin aceasta legatura ? simti echipa de moratori rece si distanta, se trateaza jucatorii / userii gresit ?
Afirmatia este gratuita dupa parerea mea.

2. transparenta este mult mai mica. intr-adevar, discutiile sunt ceva mai libere (de aici si stilul meu mai permisiv in ce priveste spam/off-topic), dar nicidecum nu putem vorbi de transparenta, dimpotriva.
Parerea mea este exact invers.

3. are mare legatura cu propunerile si initiativele jucatorilor/userilor pentru noi teme si subiecte. in fapt, implicarea pe forum este exact invers : la ei mozi/useri 10-90 % in timp ce la noi mozi/useri 90-10 %. Am incercat sa fac teme, sa le initiez, in speranta ca vor fi continuate de useri, direct interesati in primul rand. Continuarea nu a fost cea dorita. Voi continua insa sa gasesc acele aspecte care sa intereseze jucatorii, limitat insa de timpul liber alocat acestei activitati.
Parerea mea : as asculta, as lua in seama, propuneri sa fie.

4. sunt in parte de acord, dar eu zic ca lucrurile s-au indreptat. moderatorii sunt foarte prezenti, in toate sectiunile iar de regula actiunile lor sunt supuse dezbaterii si impartasite userilor din timp.
Parerea mea : se poate si mai bine.

5. "simulacrul" acela este reluat si tradus in romana, acelasi chestionar fiind cu ceva timp disponibil pe .net (am si acum un link chiar la semnatura mea). feed-backurile in general sunt pe grade de complexitate, acesta se dorea unul destul de simplu iar rezultatul a fost probabil pe masura asteptarilor.
Parerea mea : rautate.

6. -

Este doar o opinie personala, cum spuneam in cunostinta de cauza. Oricum, dezbaterile de acest gen as prefera sa fie insotite de argumente si nu doar de afirmatii : la ei este asa, la noi nu.


LE : master of BCT : nu, nu se poate aplica. iti spun din experienta, orice referere la viata reala este cat mai putin recomandata. si este obtiunea fiecaruia sa isi dezvaluie sau nu astfel de aspecte.

in primul rand tu explici ceea ce faci tu...asta insa nu este valabil pentru intregul team. daca as da exemple concrete cu nume si atitudini imi voi lua vacanta mai mare decat copiii acum.
insa hai sa polemizam putin pe tema data:

1. nu este vorba numai de moderatori ci de tot teamul. eu unul personal am o relatie buna spre foarte buna cu marea majoritate a lui. asta si pentru ca practic nu ma intereseaza sau afecteaza atitudinea. stilul de comunicare este rece, oficial deci este romanesc. eu fac insa comparatia cu stilul de pe .net.
2. transparenta inseamna putin din bucataria interna: modul de recrutare a membrilor teamului, anuntarea locurilor disponibile etc.
3. stiu ca tu faci asta si ai intiativa. insa repet, ma refer la propuneri adevarate adresate adminilor si nu moderatorilor. propuneri legate de joc, de cum si-ar dori jucatorii sa arate o noua lume etc. (aici chiar sunt curios sa aflu cine a avut ideea de pe l18 cu interzicerea atacurilor "fratesti". sunt sigur ca o singura persoana si cand sunt zeci de propuneri referitoare la viteze sunt tratate cu ignore). de cele mai multe ori ti se da peste nas cu ceva de mult depasit dar pe care nu are nimeni curajul sau initiativa sa schimbe. de multe ori se cere ieftinirea talerilor, inchiderea unei lumi etc. se merge in continuare pe chestia veche desi o mica schimbare ar remobiliza jucatorii si ar face lumea mai atractiva. se compara lumi cu viteze diferite ceea ce este ilogic. este ca si cand ai compara un caine de 15 ani cu un adolescent. cainele e deja senil pe cand in asta colcaie hormonii si sparge peretii. ni se spune stai asa ca mai sunt 100 de caini in haita. dar nu se tine cont ca 90 sunt muribunzi si restul de zece se arunca sub rotile masinilor de plictiseala.
4. ma bucur ca suntem de acord. mereu e loc si de mai bine.
5. nu e rautate e realitate. eu unul am specializarea marketing si stiu exact ce inseamna un sondaj. ala a fost vax. daca exista 4 grade de multumit si unul de complet nemultumit nu vei putea afla niciodata adevarul. sa fiu mai explicit. e o chestie care poate fi imbunatatita. am ultimele doua optiuni: complet nemultumit ceea ce se traduce ca nici nu vreau sa aud de ea sau multumit, pasul urmator. sa fiu complet nemultumit nu se poate pentru ca eu consider ca merita o sansa ideea, sa fiu multumit iar nu merge ca ma mint pe mine si mint si pe cei care fa sondajul. sau sunt intrebari unde chiar habar n-am ce trebuie raspuns. ce fac? aduc multumiri din burta?...ca daca nu bifez nu pot trece mai departe. nu a existat si optiunea "nu stiu". si mai e ochestie deosebit de importanta la un sondaj: reprezentativitatea. asta inseamna ca nu toata lumea sa participe ci un esantion reprezentativ. esantionul reprezentativ inseamna ceva de genul: 75% barbati, 25% femei. apoi 5% sub 14 ani, 20% intre 14 si 18, 30% intre 18 si 30 etc. apoi 75% veterani, 25% incepatori. apoi 75% fara abateri, 25% cu abateri. apoi 50% atacatori, 50% aparatori (cifrele sunt scoase din burta intrucat datele mele sunt din ceea ce stiu eu). se stabileste baza de votare si se selecteaza jucatorii care sa raspunda. si asa mai departe. e mult prea tehnic sa discutam asta aici.
p.s. de-aia la alegeri ies sondajele cum ies pentru ca se fac dupa ureche si la gramada, fara sa se asigure decat o reprezentativitate minima care si aia e data peste cap de prezenta la urne, turismul electoral si multe altele.
6. -

eu unul doresc mult succes echipei si tie personal deoarece chiar esti printre cei mai buni moderatori, dar tu nu esti teamul esti doar unul dintre cei care ridica media echipei.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus