Lideri si leadership

DeletedUser

Au existat pana acum cel putin 4-5 teme pe acest subiect. As fi curios sa stiu in stadiu actual al jocului, cu 26 lumi active sau mai putin active, sa aflu care este parerea voastra despre calitatile necesare unui jucator pentru a fi un bun lider si ceea ce inseamna leadership in jocul asta.

Va pot expune cateva variante de raspuns date acum mult timp:

* Leadership-ul care pregateste lideri fara principii e un leadership pervers si ticalos, dar destul de eficient...pana la un punct...dupa care...

* dictatura (democratia pe triburile.ro e o poveste - mersi andurill ca de la tine am aflat asta).
dar sa stii cand sa aplici acea dictatura.
jucatori in trib foarte buni care sa isi dea interesul.
binele tribului sa fie mai presus de razbunarile personale si interesele proprii
flexibilitatea. nu ai cum sa iti faci o strategie foarte buna daca persoana nu e maleabila si dispusa la schimbari bruste
elementul surpriza

* 1. Nu trebuie sa aiba oamenii motive sa ramana in trib, ci trebuie sa se straduiasca sa imi dea motive sa ii tin ..

2. Nu trebuie sa aiba timp sa se gandeasca la treaba asta .. Daca le dai sarcini zilnice, o sa se axeze pe ele .. Nu trebuie nici verificari non-stop, dar acolo unde observ o neregula, sabia!

3. Sunt multe posibilitati .. De exemplu cand aplici o sanctiune minora, o aplici in grup .. adica pedepsesti 2 odata .. acestia doi o sa te injure pe mess intre ei la momentul respectiv, ceea ce ii va face simpatici unul altuia.. aici e un mic sacrificiu, dar pe mine o sa le treaca supararea )
Sau ii pui sa isi tina spatele unul altuia .. Tu jucator ofensiv, astia doi de langa tine defensivi, ceea ce ii va obliga sa isi tina spatele unul altuia ca daca nu, pica toti .. aici ii pui intr-o conjuctura de interdependenta ..
Sau faci totul de asa natura incat sa se simta datori .. orice favor sa para si sacrificiu.. Plus multe alte metode

* in primul rand, atunci cand vrei sa conduci un trib (o echipa) trebuie sa te gandesti bine; esti gata sa joci ca sa castige echipa ta sate?
----
asa ca daca vrei sa faci un trib bun ai nevoie in primul rand de minim 5-10 oameni buni. nu neaparat toti buni la triburile, ci oameni pe care sa te poti baza ca joaca cel putin 2 luni, si oameni pe care sa-i cunosti, si sa le stii atuurile si slabiciunile

* 1.lider care reuseste sa formeze un trib de la 0 , necunoscand si neivitand nici un cunoscut din joc atunci cand a pus bazele tribului
----
2.lider care convinge prietenii sai tribali datorita realizarilor si capacitatilor sale sa intre pe o anumita lume .

* nu e absolut necesar (dar daca le stie cu atat mai bine) ca un leader sa fie expert strateg, bun diplomat, luptator, aparator...un leader are nevoie de 3 calitati de baza, el trebuie sa fie legatura, catalizatoru care sa puna echipa in miscare. Trebuie sa isi respecte cuvantul dat, numai asa vei avea increderea celorlalti (aliati, membri tribului..), trebuie sa aiba o buna deschidere spre contactul cu oamenii si trebuie sa fie organizat si sa fie in stare sa organizeze si sa conduca o echipa.

* Un lider experimentat, dupa parerea mea, 'tace si face' . Adica a ajuns la nivelu ala in care isi da seama ca orice discutii si pledoarii inutile sunt doar risipa de energie si concentrare. Faptele sunt mai presus de vorbe si cine stie sa le aprecieze, o va face. Cine nu o va face probabil nici nu merita sa stie.

* Parerea mea e ca te poti considera un lider atunci cand un om iti spune ca vine sa-ti stranga mana, sa bea o bere alaturi de tine si sa te conoasca personal.
Cand faci un jucator sa te urmeze, sa dea stergere de cont atunci cand tu te retragi si initiezi un proiect pe o alta lume...si multe alte sacrificii.

* Un lider bun trebuie sa stie sa se impuna si sa ii faca pe ceilalti sa il urmeze, trebuie sa stie cum sa i motiveze pe ceilalti asa incat echipa sa lucreze eficent.
Trebuie sa fie un bun diplomat atat in interiorul tribului pentru a aplana eventualele conflicte care mai apar din cand in cand cat si in relatiile cu vecini.
Trebuie de asemenea sa gandeasca in perspectiva nu numai in prezent.
Oricum de la un anumit nivel jucatori se organizeaza si singuri rolul conduceri este motivarea lor si mentinerea unei diplomatii stabile, asta in cazul in care s-a formayt deja o echipa puternica in sanul tribului si jucatori coopereaza eficent intre ei.
Daca nu reusesti sa formezi o echipa buna din membri tribului tau care sa se descurce si in lipsa ta atunci ca lider poti considera ca ai esuat.

Voi ce ziceti ?
 

DeletedUser

??? Sa inteleg ca nu exista lideri pe forum? Sau de frica sa nu fie luati la misto tac toti? Ciudat...
 

DeletedUser

??? Sa inteleg ca nu exista lideri pe forum? Sau de frica sa nu fie luati la misto tac toti? Ciudat...

:):) hai sa-ti satisfac curiozitatea desi la primul punct imi e cam neclar care este punctul si care sunt subpunctele :( multi ma stiti doar din postura de forumist nu si din cea de jucator sau conducator , marea majoritate a celor cu care am jucat sau joc nu prea frecventeaza forumul .

dictatura ... sa zicem ca nu e nimeni dictator ci doar ca sunt oameni care stiu sau care nu stiu sa se faca ascultati si urmati de ceilalti si poate de aia din afara primii sunt priviti ca niste mici dictatori . cred ca sunt 2 feluri de conducatori , unii mai duri si altii mai moi din fire . eu cred ca ma incadrez in categoria celor duri dar nu discutam aici despre ce fel de jucator/conducator sunt eu .

1. poate da poate nu . trebuie sa stii sa te faci ascultat de oameni si nu sa te impui cu ajutorul bulinelor , nu trebuie sa abuzezi de ele . intradevar sunt momente in care ajungi la concluzia ca x este tinut degeaba in trib si il elimini ( concediere-innobilare ) . daca nu le dai motive sa stea in trib ( trib bun -unit , atmosfera placuta .... ) poate totusi vor sta in el daca harta nu ii ajuta sa mearga in alt trib dar sigur vor juca cum vor vrea ei si nu asa cum ai vrea tu .
2. hmmm , eu nu sunt contra verificarilor ci dimpotriva . este o realitate ca nu toti jucatorii stiu toate chichitele jocului si prin verificari ( nu dese si nici organizate ci la intamplare ) poti corecta aceste greseli . eu 1 turbez cand gasesc un bonus atelier facut sat de atac sau de aparare sau cand gasesc sate cu toate cladirile la maxim . recent chiar am descoperit fiind siter cateva zile pe o lume mai veche un player cu 21 mil pct rang 5 ce avea biserica pe 30 sate de atac . logic cu spumele de rigoare i le-am rupt schimbandu-le profilul fara insa a-i mai si spune ceva . daca el pana acum n-a invatat ... e cam tarziu sa o fac eu :(
3. oamenilor nu prea le place sa fie pedepsiti . ar fi prea mult de scris aici si decat sa scriu n randuri prefer sa zic ca pedepsele se aplica doar in cazuri foarte grave ( innobilari de sate fara a recruta ulterior si trupe , dezinteres fata de cont/trib cand e atacat , spionaj in favoarea altui trib ... )
ca sa faci un trib bun trebuie sa ai jucatori care vor sa joace si de jucatori care vor sa joace sau accepta sa joace in echipa . individualistii ... oricat de buni ar fi ei nu sunt de dorit .
4. ca sa fii lider in primul rand trebuie sa stii sa joci cat mai bine , sa stii sa faci o strategie ( pe termen scurt sau termen lung ) , sa stii sa ( te ) organizezi . nu poti fi lider daca vrei sa conduci prin circulare de genul ' sprijin pt x coleg ' sau 'vreau sa-l atacati toti pe x ca sa-l mutam la margine' . nu poti fi lider daca tu te bati cu barbarii pana ti se strica mouse-ul .

* Parerea mea e ca te poti considera un lider atunci cand un om iti spune ca vine sa-ti stranga mana, sa bea o bere alaturi de tine si sa te conoasca personal.
Cand faci un jucator sa te urmeze, sa dea stergere de cont atunci cand tu te retragi si initiezi un proiect pe o alta lume...si multe alte sacrificii.


parerea mea e ca cele 2 afirmatii sunt reale . poate ma insel . sau poate nu . daca tu nu esti un lider bun ... de ce te-ar urma oamenii ? ca doar nu o fac pentru poza aia frumoasa de la profil .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5970

Dar un lider care intoarce armele impotriva aliatilor de-o viata, invita inamicul comun alaturi de el, asigura prin asta alor lui resurse imense atrase din interne, isi asigura rang 1, domina 60% din harta... e sau nu considerat un lider bun ?
 

DeletedUser4133

Sunt lideri pe forum Bloom si cred ca sunt destul de multi...

Parerea mea ?...Pt a fi un bun lider trebuie:
1.- sa stii jocul
2.- sa stii sa lucrezi cu oamenii si sa stii sa te faci ascultat
3.- sa fii un bun diplomat

Se poate discuta mult pe aceasta tema si chiar ar fi un subiect interesant.
 

DeletedUser

??? Sa inteleg ca nu exista lideri pe forum? Sau de frica sa nu fie luati la misto tac toti? Ciudat...

Nu am incredere in sanctionarea severa a spamului sau a atacurilor ad personam, este un motiv.

Dar un lider care intoarce armele impotriva aliatilor de-o viata, invita inamicul comun alaturi de el, asigura prin asta alor lui resurse imense atrase din interne, isi asigura rang 1, domina 60% din harta... e sau nu considerat un lider bun ?

excelent lider. Evul Mediu cuprindea foarte multa politica. Cred ca referitor la caracterul asumat de catre administratia jocului, un lider este cu atat mai valoros cu cat foloseste mai eficient politica. Lumea se inchide cand se ating criterii, nu cand se releva umanitatea din jucatori.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Dar un lider care intoarce armele impotriva aliatilor de-o viata, invita inamicul comun alaturi de el, asigura prin asta alor lui resurse imense atrase din interne, isi asigura rang 1, domina 60% din harta... e sau nu considerat un lider bun ?

Desigur ca e considerat bun . Un lider bun face EXCLUSIV tot ce e mai bine pentru tribul lui si ATAT . Dupa cum ziceam o alianta e bazata pe echilibrul hartii , nu neaparat pe respectul dintre triburi !

Toti o sa il tina minte ca pe cel care a castigat lumea , nu ca pe cel care nu a fost moral :))) .

Sunt atatea cazuri in istoria reala ce sa mai zic de cea virtuala , deci nu are rost sa blamam aiurea !
 

DeletedUser5970

Dar nu blamam nimic, tactica e excelenta, adorabila chiar. Incercam doar sa aflu criteriile de selectie :p
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Dar un lider care intoarce armele impotriva aliatilor de-o viata, invita inamicul comun alaturi de el, asigura prin asta alor lui resurse imense atrase din interne, isi asigura rang 1, domina 60% din harta... e sau nu considerat un lider bun ?

Ce ai spus tu aici nu prea are de-aface cu lidărşipu. Ai enuntat perfect un obicei foarte vechi al omului, inca de pe vremea lui Abel si Cain : Da-i in cap fratelui tau ca sa fii tu mai bun ! Fiind un joc de razboi, orice schema de acest gen este permisa :D

Sa fii un lider bun inseamna sa stii sa-ti tii oamenii aproape, uniti, sa-i faci sa lucreze toti ca un singur individ. Daca ai un astfel de trib nu ar trebui sa-ti puna nimeni probleme prea mari pe harta :)
 

DeletedUser5970

Ai si tu dreptatea ta. Are mai mult legatura cu neputinta si cu o dorinta disperata de a te agata de orice solutie pentru a iesi in fata, daca erai un lider bun nu ajungeai la astfel de solutii si nu apelai la ele.
Nu o sa fiu niciodata de acord cu astfel de manevre si mizerii, exista un risc ascuns, acela de a pierde din colegi in urma unei astfel de manevre.
Imaginea creata atarna mai greu decat un clasament, conturile moarte atarna mai putin decat conturi insufletite ;)
Se poate sa fii un lider bun si fara sa te manjesti cu noroi.
 

DeletedUser

Ca unul care nu are stofa de lider din vari motive, lene, lehamite, scarba de prosti, prea putina rabdare/timp si perseverenta in socializare dar cu experienta a cativa ani si cateva triburi unde am fost in conducere:

Raspunsuri punctuale:
- democratia este singura metode de conducere viabila in stadii avansate ale jocului, ca e un fel de dictatura de grup e si asta adevarat :) cei care se implica ajung conducatori si fac jocurile, dar un fel de lider tot e necesar care sa reprezinte tribul
La inceput de lume trebuie sa fii dictatorial ca lider sau grup de conducere pana cerni jucatorii dar dupa ce ai un team pe care poti sa te bazezi nu mai tine figura cu I'm the boss

*1 contravine in totalitate principiului democratiei, daca ii tin cu forta in trib se duc cu prima ocazie, daca nu au ocazia sa plece din trib se lasa de joc

2 fiecare face ce poate si vrea cat timp serveste sau macar nu face rau restului de colegi/tribului, sa le dai sarcini si sa-i tii ocupati e chiar demoralizator daca joaca de placerea jocului si pentru echipa.
Rolurile se stabilesc de la sine in functie de stilul de joc, daca esti jucator precaut vei ajunge fabricantul de defensiva, daca te manaca degetul pe mouse vei ajunge atacant fara dar si poate, selectia naturala :)

3 Pedepse - singura care are rost e excluderea/innobilarea restul sunt povesti de adormit copii, daca e greseala minora de comportament ii bati obrazul daca persevereaza inseamna ca nu e materie de trib

Ca unul sau altul zice/sau chiar vine sa-ti stranga mana si sa beti o bere impreuna nu te face bun leader, aia inseamna ca esti jucator de echipa :D cu toate ca e placut si e esenta jocului sa-ti faci prieteni poate reali intr-o lume virtuala.


Cugetari libere despre lider:
Sa fii jucator bun care cunoaste jocul (nu neaparat razboinicul luminii) si stie sa faca o strategie, sa asculte de oamenii din jur pentru a forma strategia tribului.

Sa fii exemplu si de jucator si ca moralitate pentru ca liderii dau tribului tinuta generala, iar cei ce se aseamana se aduna, cum sunt liderii asa ajung si masa de jucatori.... corecti sau jeguri umane.

Dedicat jocului si cu timpul necesar de sacrificat pentru a fi prezent si a conduce, fara asta are degeaba toate calitatile de lider.

A fi diplomat si rabdator/diplomat cu oamenii + skill-uri sociale sunt obligatorii, flexibil si adaptabil dar totodata dur in functie de necesitati.

Daca mai ai si niste calitati de "profesor" sa inveti pe cei care nu stiu secretele jocului si/sau ale vietii vei lasa o amintire frumoasa in mintea colegilor si vei ridica tribul :)

Sunt si parti mai putin placute si calitati mai putin de "apreciat" necesare, daca nu pervers macar siret sa fii, altfel nu ai nici o sansa cand dai de altii care incearca sa te faca pe la spate, fara retineri cand ajungi sa tai si sa spanzuri, sa faci sacrificii si sa sacrifici !!! pentru binele tribului...
 

DeletedUser

Nu stiu daca s-a mentionat, dar cred ca trebuie sa pui nevoile tribului in fata nevoilor personale.Ca lider, este posibil sa faci si miscari de care nu esti mandru, dar sunt necesare tribului :)
 

DeletedUser5970

Depinde cu cine defilezi pe scena alaturi.
Daca-mi permiteti sa dau un exemplu ce ma priveste - pe vremurile cand jucam nu mi-as fi permis sa fac asta, aveam alaturi oameni destul de maturi si cu o varsta destul de inaintata care nu ar fi gustat miscarea, e mult mai important sa ai respectul celor din jur decat sa te murdaresti pentru ceva statistici favorabile.
 

DeletedUser

Eu sunt de parere ca un lider nu trebuie sa fie un jucator extraordinar, nu trebuie sa fie un maniac. Consider ca insusirile pe care trebuie sa le aiba un lider foarte bun ar fi urmatoarele:
- o mare putere de convingere (un lider deloc persuasiv nu ar putea aduce nici macar membri in trib. Asa ca visul de trib s-ar opri chiar inainte sa inceapa)
- un foarte bun tactician - dupa cum am zis, el, luat singur, ca jucator nu trebuie sa fie Chuck Norris, dar un bun tactician trebuie sa fie, el trebuie sa stabileasca o tactica de grup in trib. Am intalnit cazuri in care intemeietorul numea anumiti generali in trib pentru ca el era pe dinafara cu tactica... Evident, numeni nu l-a mai respectat si nimeni nu l-a mai ascultat, a scapat fraiele tribului in timp record.
- un bun diplomat - asta conteaza foarte mult... totul incepe de la primele aliante intre 2 triburi puternice si bine puse la punct.

Personal... nu pot spune ca am fost un lider foarte bun... am fost cam dezinteresat cand am vazut in jurul meu idiotenie si cretinism acut. De-aceea mai spun ca un lider trebuie sa fie si rabdator, nu ca mine. Cat despre modul de conducere... nu pot spune ca am aplicat vreunul anume, am invatat din greselile altora mai mult. Doar ca personal nu cred in democratie, nici pe Triburi, nici altundeva.
 

pirates406

member
Scor reacție
0
total de acord cu ce spuneti voi mai sus... insa eu vad totul foarte simplu!... dupa cum spunea si cineva : ,,Un lider este un om obisnuit cu o vointa neobisnuita.``... subscriu si spun: Un lider e un lider prin simplul fapt ca l-am ales noi sa fie acolo... Cine se crede lider fara sa fie ales de cineva, si noi il lasam in continuare sa-si desfasoare activitatea, inseamna ca noi suntem cei cu probleme...

sper ca s-a inteles mesajul si nu am jignit pe nimeni!
o seara faina! >:D<
 

DeletedUser5970

Gresesti, ai facut o confuzie de tipuri de lideri.
Pe jocul asta, un lider nu este lider pentru ca are cu 1 vot mai mult decat celalalt. Un lider nu este ales, a fi lider in adevaratul sens al cuvantului... e ceva nativ, se "pune" singur in pozitia de lider iar daca e bun, ramane acolo
 

DeletedUser4133

uite o replica la care chiar nu am ce comenta, e perfect adevarata. :)
 
Sus