Lumea 43

  • Autor subiect DeletedUser46513
  • Data de început

DeletedUser44123

la viteza 2-1 se tremina repede lumea, deci slabe sanse la un 2-1.
iar daca va fi 2-1 sigur va fi biserica, fara steaguri, cercetare pe 15 nivele , nobili pe pachete (curte pe nivele), moral activ, limitaq farm si toate cele ce sunt de durata.
In schimb vor fi activate toate optiunile cu PP
O lume rapida nu aduce bani. Tre sa fie cat mai lunga.
 

DeletedUser29124

Cred ca e timpul si pentru o lume care sa adune jucatorii inaintea banilor....altfel, daca jucatorii dispar, nu o sa vina nici banii...speciala a venit inainte de sarbatori si fiind viteza mare multa lume nu a intrat...de altfel am observat ca este aproape gata...de aceea sustin o lume la a carei setari sa se tina seama de parerile "consumatorilor"!
 

DeletedUser44123

Cred ca e timpul si pentru o lume care sa adune jucatorii inaintea banilor....altfel, daca jucatorii dispar, nu o sa vina nici banii...speciala a venit inainte de sarbatori si fiind viteza mare multa lume nu a intrat...de altfel am observat ca este aproape gata...de aceea sustin o lume la a carei setari sa se tina seama de parerile "consumatorilor"!

Pro.
O medie intre 1,6-2 pt toate lumile ar fi benefica. 1 e prea lenta si plicticoasa, 4 e odata pe an si uneori nu cade tocmai bine. Iti imaginezi ca au sondaje si stiu exact ce setari is mai benefice. Probabil ca si eu sau tu am face la fel,nu? Dar,totusi sunt de parere ca uneori tre sa mai asculti si vocea masei, chiar daca din asta nu dobandesti un castig imediat.
Fain ar fi sa se faca setari diferite fata de cele actuale (la nivel de trib) . Chiar daca implementarile pt a porduce bani is multe,pot balansa asta.
Eu unu as seta o lume astfel:
2-1 (cu toate facilitatile ce produc bani) steaguri,injumatatiri,reducere,productie,targ
trupe,cercetari,curte = clasic
moral,bonus = clasic
trib cu nr mare (ca oricum se fac academii garla)
iar extra , pt balansarea jocului as seta urmatoarele:

Relatiile diplomatice (alianta ,pna) fara posibilitatea de atac. Internele nu mai sunt de mult intrene (nu mai explicam)
Iar cea mai importanta setare (opinie personala ) ar fi.

Posibilitatea de a schimba triburi = inactiva.
EX:
Daca eu incep in tribul X si apoi parasesc tribul (diferite motive) si doresc sa intru la "inamic" sa nu pot face asta. PE scurt. cel de "da parasire trib" sa nu poata infiinta un trib si nici sa se alature altuia. (asta ar reduce cu mult actiunile tradatorilor)
Echilibru ar fi prin concediere. Daca sunt concediat pot sa intru in alt trib. (condititiile find cele de mai sus. atacurile intre relatiile de alianta/pna si atacurile din trib sa nu fie posibile) Pe scurt: Daca nu pot fi atacat,trebuie sa fiu dat afara. Dar daca sunt dat afara pot intra in alt trib. Daca dau parasire , pa trib.
 

DeletedUser

Seven, intradevar infiintarea unui numar de academii poate fi compensat printr-o limita mai mare de membri insa ceea ce vrei tu ( ma refer la fraza despre parasirea tribului ) nu inseamna altceva decat ingradirea dreptului fiecarui jucator de a decide ce face cu contul sau. Spionii au facut si vor face parte din joc, nu pot fi eliminati printr-o simpla setare.
 

DeletedUser44123

Spionii is una , bataia de joc e alta. E putin hilara situatia subliniata. Sunt si vor fi multe chestii la nivel de cont,dar mai nimic la nivel de trib.
Cu ce se ingradeste dreptul ? Este o regula. O regula care o accepti sau nu. Exact ca si "accepta conditiile" and next for install/...
Gandeste-te la setqarile "tribul nu poate fi parasit pt x zile" acolo nu este ingradirea dreptului (chiar daca este limitat) . Timp de x zile esti obligat sa .... De aceea se anunta setarile inainte de deschiderea serverului si inainte de a intra pe lume. Pt a sti daca iti convine sau nu. Fara obligatie.
In loc sa cautati fructificari din fiecare aberatie propusa....
 

DeletedUser

Daca facem o paralela in real life ( pentru ca asa suntem obisnuiti, in multe discutii despre joc sa ne raportam la real life), asta ar echivala cu interdictia de a te angaja undeva dupa ce ti-ai dat demisia).

Ca sa revenim on topic:
server 2 cu trupe 0.5
biserica
paladin cu arme imbunatatite
bonus de noapte activ 23/24-07
sate barbari crescatoare la maxim 2000-2500 pct
nobilul poate parcurge 250 campuri
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser19202

E absurd -ar insemna sa pui o putere si mai mare in mana celor care au intemeietor in dauna simplilor membri.
In plus nu poti obliga pe nimeni sa joace undeva daca el nu vrea.
Nu vad de ce sa limiteze jocul atacurile in functie de diplomatie.(nu crezi ca e chiar mai mult decat absurd?)

Daca as avea vreo propunere ar fi sa se lase umplerea lumilor.
 

DeletedUser44123

Tocmai asta este: Este un joc, nu RL.
Si da, sunt multe de discutat si de comparat, referitor la dreptruri. O regula de trib este catalogata ca fiind ingradirea dreptului, dar
(ca ex) daca eu nu mai joc 2 luni si las sitter, pt a se ajuta de cont prin sustinere de resurse si trupe, se catalogheaza ca fiind ilegal. Dar daca este contul meu si eu decid ce vreau sa fac cu el....chiar sa pompeze resurse altui coleg de trib, interzicera acestui lucru de ce nu se mai numeste ingradirea dreprurilor? Este contul meu,fac ce vreau cu el. Daca vreau sa pompez resurse si trupe, s-o fac. pt ca este dreptul meu,nu ?
Vezi, si multe de comparaat si analizat.
 

DeletedUser44123

E absurd -ar insemna sa pui o putere si mai mare in mana celor care au intemeietor in dauna simplilor membri.
In plus nu poti obliga pe nimeni sa joace undeva daca el nu vrea.
Nu vad de ce sa limiteze jocul atacurile in functie de diplomatie.(nu crezi ca e chiar mai mult decat absurd?)

Daca as avea vreo propunere ar fi sa se lase umplerea lumilor.

Cu ce e absurd? Explica prin exemple.
 

DeletedUser

Cazul la care te referi tu se incadreaza la push accounts
§10) Conturi de susţinere (push accounts)

Nu este permisă crearea unor conturi doar pentru ajutorarea unui alt cont sau ţinerea conturilor inactive cu acest scop(farmarea conturilor proprii). Conturi folosite doar pentru sustinerea altora vor fi închise. Conturile care sunt ajutate vor fi de asemenea închise. Dacă dumneavoastră consideraţi că un cont este folosit doar pentru a ajuta alt cont, vă rugăm să raportaţi acest lucru imediat prin intermediul suportului. Dacă primiţi resurse / trupe de la un cont de susţinere trebuie să raportaţi acest lucru, altfel veti primi şi dumneavoastră ban alături de contul de susţinere.
Exemple:
Dacă vă decideţi să părăsiţi jocul, nu aveţi voie să jucaţi pe cont doar pentru a trimite resurse altor jucători. Folosirea sitter-ului pentru a face aceasta este de asemenea interzisă şi va rezulta într-un ban pentru sitter cât şi pentru jucătorul care renunţă la joc.
Este una dintre reguli pe care cu totii am acceptat-o cand ne-am creat conturile. Dar nu despre asta vorbim aici.
Intradevar este doar un joc insa stii bine ca in orice discutie legata de regulile jocului multi jucatori fac o paralela la regulile din real life. De ce nu am face o paralela si cand este vorba de interdictii? Pe de o parte afirmi ca este contul tau si vrei sa faci ce iti trece prin cap cu el dar pe de alta parte propui metode de a ingradi acest drept. Mie imi pare a contrazicere, esti de acord?
Cred ca cel mai bine ar fi sa faci o propunere in acest sens: http://forum.triburile.ro/forumdisplay.php?49-Propuneri-si-discutii-joc
 

DeletedUser19202

N-are nici un rost.Pierdem vremea in discutii inutile(poate tie iti foloseste asta la ceva ,mie insa nu).
Cine are habar de jocul asta stie ca asemenea propuneri nu pot fi luate in seama.

Dar sa revenim la ce e important.
Eu am zis permiterea umplerii serverelor.Mai pe larg asta tine de asezarea satelor la start si desfasurarea pe k-uri.
Din punctul meu de vedere pre-inregistrarea a fost una din principalele cauze ale aglomerarii din centru.
Deci ca o continuare a propunerii permiterea umplerii lumilor implica si disparitia pre-inregistrarii.

Iar referitor la setarile de joc-cred ca o metoda ideala ar fi apropierea de serverul .de ca si modalitate.(este cred eu singurul concurent real pentru .ro ).Asta presupune 2 lumi deschise odata la o perioada un pic mai mare ca pe .ro acum cu setari diferite(deobicei una mai lenta si una mai rapida).
 

DeletedUser44123

Nu, ceea ce vreau sa spun este ca deja sunt ingradite drepturi (moral/etic) si se sustine ca nu este adevarat. Pai daca nu este adevarat, atunci de ce o setare este catalogata ca fiind din acea categorie?
E ca si cum un hor ar tine morala unui altui hot. "ba, nu e bine sa furi ca te pedepseste D-zeu, karma,greutarile ce le porduci altora,etc..."
 

DeletedUser

Multumesc pentru ca ma faci hot, totusi:
6.3. Toate reclamaţiile sau criticile în legătură cu activitatea moderatorilor sau a adminilor de pe forum sau din joc (incluzând aici sancţiunile primite) se vor face numai prin sistemul intern de suport. Orice încercare de a deschide o discuţie pe această temă pe forum se va considera infracţiune şi va fi pedepsită cu sancţiune, iar tema va fi închisă/ştearsă.
Excepţie de la regulă este discuţia la modul general, fără absolut nici o referire la o anumită persoană (membru al forumului, moderator sau admin) şi/sau sancţiune primită. Aluziile de orice fel sunt de asemenea interzise.
Practic ( am spus si mai sus ) tu ceri ca tu sa poti face ce vrei cu contul tau iar altii nu. Unde mai e dreptatea/ egalitatea intre jucatori?
O seara buna.
 

DeletedUser44123

N-are nici un rost.Pierdem vremea in discutii inutile(poate tie iti foloseste asta la ceva ,mie insa nu).
Cine are habar de jocul asta stie ca asemenea propuneri nu pot fi luate in seama.

Dar sa revenim la ce e important.
Eu am zis permiterea umplerii serverelor.Mai pe larg asta tine de asezarea satelor la start si desfasurarea pe k-uri.
Din punctul meu de vedere pre-inregistrarea a fost una din principalele cauze ale aglomerarii din centru.
Deci ca o continuare a propunerii permiterea umplerii lumilor implica si disparitia pre-inregistrarii.

Tipic. Fara argumente ne rezumam la "degeaba explic sau etc"

iti explic eu.

1 Daca eu sunt in tribul tau si ajung la un nivel de joc avansat, atat de avansat incat prierderea unui cont se simte, nu ti-ar conveni ca peste noapte sa te trezesti cu mine de partea opusa. (etic si moral, imi bat joc de toti aceai care au avut legatura directa si indirecata in ajungerea mea pe pozitia actuala) , deci nu ti-ar conveni asta.
2 Daca eu dau parasire pt a-ti face tie rau (inclusiv colegilor care ,cum am zis mai sus, direct/indirect m0au ajutat sa ajung acolo) sa nu pot intra in alt trib. de ce? pai daca eu vreau sa-mi bat joc de voi, sa raman in fundul gol. dupa fapta si raspala.
3 Daca atacurile intre relatii nu sunt posibile atunci si eu stau linistit ca tu ca si conducator nu imi faci figura peste noapte (mii si mii de cazuri) , cu alte cuvine: setarile nu iti permit tie (sau altor colegi sa va bateti joc de mine), deci joc cu incredere. Tu sau colegii stiu ca nici eu nu imi permit sa-mi bat joc de voi, pt ca daca vreau sa tradez, pa trib.
4 Daca un conducator este marsav si ma concediaza, (ca asa vrea muschiul lui....cazuri penibile sunt cu duiumul. "ca nu am vrut sa-i dau 20 de pp, ca nu am vrut sa-l blindez,etc") atunci o face pe pielea lui. de ce? pt ca eu ma pot alatura in alt trib. Deci si eu ca simplu membru sunt "asigurat" ca munca nu-mi va fi luata in bataie de joc,dar si tu ca si conducatori esti "asigurat" ca nu imi bat joc de munca ta, inplicit a colegilor.
5 Daca fac anti joc pt tirbul tau = concediere pt innobilare

Deci sunt echilibrate. Nu este o putere prea mare pt nimeni , ci putin mai multa siguranta , atat individauala cat si tribala.

Cine are habar de jocul asta stie ca asemenea propuneri nu pot fi luate in seama.
daca nu aveai vechime pe joc te-as fi facut noob. Asta pt ca ai impresia ca doar tu stii jocul fiind admin ,cand defapt refuzi sa-l vezi cu adevarat.
 

DeletedUser

Seven, mai bine ai lasa forumul putin si ai merge dupa o felie de cozonac( un sfat prietenesc, te indepartezi de subiect)
ca nu am vrut sa-i dau 20 de pp
§5) Vânzarea şi cumpărarea de conturi şi obiecte ingam

Nu este de dorit folosirea conturilor doar în scopuri comerciale. De aceea, este interzisă cumpărarea sau vânzarea conturilor, a satelor sau materiilor prime. Totodată este interzis schimbul de resurse între lumi diferite. Este interzisă crearea unui cont având ca singur scop susţinerea altui jucător (resurse şi armată). Dacă decideţi să părăsiţi jocul, este interzis să continuaţi să jucaţi doar pentru susţinerea altui cont. De asemenea, utilizarea unui locţiitor permanent sau temporar pentru acest scop este interzisă. În cazul în care primiţi resurse de la un cont de împingere, sunteţi obligaţi să raportaţi administratorilor acest fapt. Nu este considerat cont de împingere jucătorul activ care participă la diverse forme de suport organizat conform strategiilor tribului
Exemple:
Este interzisă vânzarea de materii prime prin ebay.
Este de asemena interzisă vânzarea dreptului de joc sau a licenţei contului propriu.
Este interzisă oferirea contra bani de materii prime sau puncte premium în profil.
Este interzisă oferirea sau acceptarea unor afaceri personale în schimbul punctelor premium.
 

DeletedUser44123

Nu mai da paste la reg ca-l stiu.
Cunosc zeci de cazuri de concedieri/interne din motive de pp.
Nu ma indepartez, sunt exact pe subiect. Setarile respective au ca scop o siguranta la nivel individual si de trib.
 

DeletedUser44858

Mult spam p-aici :)
Eu as zice sa fie o lume de viteza a serverului 1,75, viteza a trupelor 0,75, fara steaguri, cu moral, limita de membri in trib 60, fara atacuri in interiorul tribului si posibilitatea de a parasi tribul la care ai aderat sa devina activa dupa 30 de zile. Fara facilitati de comert pt pp-uri dar cu facilitati de injumatatire si comert cu negustorul NPC.
 

DeletedUser

O idee mai extravaganta ar fi ca raportul dintre nr jucatori si a satelor de barbari si bonus de la inceput sa fie 1 la 1. Lumile sunt tot mai mici si mereu suntem inghesuiti in centru, indiferent ca e cu pre-inregistrare sau nu. Si sa creasca doar pana la 500-800 pct.
Ar fi ceva nou, ar ajunge lumea pana la k10-19 si k80-89, alta viata, mai multe triburi vor creste pe harta, mai multa actiune.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser37982

Mi se pare foarte buna ideea ready, dar nu cred ca e prea posibila. In conditiile astea, s-ar farama mai mult, jucatorii se vor dezvolta prea repede, si lumea se va termina prematur. De aici rezulta si pierderea unor bani a celor de la inno, din vanzarile de pp-uri. Asta s-ar contrabalansa cu o lume cu viteza mica 1 sau sub 1.
Oricum eu unul as juca pe o lume cu asemenea setari, cu viteza de 1,5-2, si fara biserica.
Din ce stiu eu barbarele nu sunt generate de joc, satele bonus sunt. Barbarele se formeaza din jucatori care dau inceput nou, stergere cont, sau daca nu mai intra 14 zile pe cont.
 
Sus