Obtuzitate, rea vointa, ingustime?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

http://forum.triburile.ro/showthread.php?t=6568


Oare care este, totusi, menirea moderatorilor? Sunt, oare atat de siesi suficienti incat sa nu plece urechea la nicio propunere, nicio sugestie, considerand ca viziunea lor asupra felului in care ar trebui sa arate starea de fapt, este cea mai buna?
Astept warn-ul, ban-ul, dar le cer moderatorilor sa se opreasca si sa se gandeasca, sa nu dea cu barda inainte de a digera niste idei.
Stiti, niste procese cognitive mai intense, n-o sa faca rau nimanui ;)


LE Fac acest apel in primul rand la adminii forumului, ei fiind puterea decizionala suprema :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Daca e sa fie bal macar sa fie frumos...
Scumpii nostrii moderatori au atatea pe cap incat nu isi pot permite sa mai incerce ceva nou, ceva care sa faca atractiv forumul asta... E mai usor asa... intrii, dai doua trei banuri, inchizi un topic si gata... Vorba lui jiji : poc pac...Sau cam asa ceva:rolleyes:
 

DeletedUser3251

Eu una chiar doresc ce propune Noisette, asta pemtru a evita sectiuni de off topic peste tot.
Eu una nu citesc mai nimic din rubrica general, acolo am vazut chestii gen fazan, ce moderator iubiti...etc etc.
Cred ca se mai pot face si cateva mici schimbari si se poate discuta pe tema asta si fara dat cu parul in cap.
 

DeletedUser184

Oare care este, totusi, menirea moderatorilor? Sunt, oare atat de siesi suficienti incat sa nu plece urechea la nicio propunere, nicio sugestie, considerand ca viziunea lor asupra felului in care ar trebui sa arate starea de fapt, este cea mai buna?
Astept warn-ul, ban-ul, dar le cer moderatorilor sa se opreasca si sa se gandeasca, sa nu dea cu barda inainte de a digera niste idei.
Stiti, niste procese cognitive mai intense, n-o sa faca rau nimanui
am subliniat ceva - propunere.
din cate stiu aceasta sectiune este menita politicii si propagandei si nu propunerilor.
daca se dorea a se propune ceva se putea utiliza sectiunea aceasta
de ce nu este utila o sectiune de offtopic pe fiecare lume?
un motiv principal ar fi acela ca o sectiune noua inseamna mai mult spatiu de supravegheat.
in momentul de fata exista 8 lumi normale, o clasica si un speed.
8+1+1 = 10 sectiuni noi
in fiecare sectiune -->cel putin 2-3 topicuri -->20/30 de zone de supravegheat.
adaugati-le pe acestea de mai sus la cele deja existente si vedeti finalitatea.
oricum chiar daca s-ar fi acceptat aceasta propunere cine ar fi garantat ca ar fi fost "curat" pe forum? va zic eu ca nimeni nu e nebun sa garanteze pentru nebunia altuia.
acest forum in esenta nu este un forum pentru spamaci sau offtoperi (nu cautati in dex ca nu exista - cred acesti termeni).
daca cumva forumul se numeste altfel decat forum.triburile sa imi spuneti si mie ca il redenumim ...
in cazul in care doriti sa discutati pe seama acestei teme - o voi lasa deschisa in sectiunea de propuneri.
 

DeletedUser

Nu stiu de ce m-am asteptat la deschidere? Nu cred ca e greu sa desemenzi un moderator care sa se ocupe doar de sectiunea respectiva, fiind totusi off-topic, nu ar avea chiar atat de mult de munca.
Nu garanteaza nimeni pentru nebunia altuia, dar oricum forumul este la momentul actual de o calitate indoilenica, si asta in conditille in care nu este permis off-topicul.
Daca voi ati dat gres, forumul nefiind locul minunat pe care va chinuiti sa-l zugraviti, de ce nu sunteti deschisi la niste propuneri care vin, totusi, din partea unor membri vechi ai forumului, care au fost aici in diverse momentele ale forumului, si care, au tras niste concluzii si poate au chiar niste idei constructive si de natura sa rezolve o parte din probleme.
Forumul este departe de a mai fi un loc placut, in care sa vii si sa te intalnesti cu prietenii din joc.
Avem cativa catzelandri care maraie destoinic si aplica fericiti si foarte impliniti, warn-uri si ban-uri si niste membri vechi ai echipei, plictisiti, blazati, sictiriti, foarte incantati de catzelandrii respectivi, care-i usureaza de munca, nestand sa judece cat de sanatoasa si constructiva este activitatea respectivilor caztelandri ci doar savurand partiala lipsa de griji.

Stimati admini de forum, supermoderatori si moderatori, ganditi si pe termen lung, faceti niste proiectii si faceti-va o idee despre directia in care se indreapta forumul.

Ati esuat partial, forumul nu este o comunitate, asa ca, in locul vostru, mi-as deschide un pic mintea si la niste idei noi.

Si bineinteles, din aceeasi comoditate mai sus pomenita, topicul a fost mutat aici, unde oricum nu intra nimeni si unde nu risca sa fie citit si aprobat...

Felicitari! (A se citi rusine)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser184

1. este o propunere drept urmare isi are locul aici
2. daca cumva esti nemultumita de prestatia celor vechi sau celor noi te invit sa trimiti mail catre carmi (carmi@triburile.ro, info@triburile.ro)
3. o sectiune de offtopic este de ajuns pentru toate lumile
4. o sa te invit sa utilizezi functia de edit daca cumva mai ai ceva de adaugat.
5. s-a mai gandit odata pe termen lung cand s-a creat sectiunea de offtopic initial si tot degeaba - a se observa ca spamacii exista si tot nu le ajunge o anumita zona
 

DeletedUser

Ni se aduce mereu scuza cu timpul necesar ptr a modera ceva in plus , iar de acest timp voi nu dispuneti...Aveti impresia ca cei care posteaza fac cuiva din echipa de moderare o favoare prin acest lucru... Am o veste proasta pentru voi... Noi va facem o favoare, fara noi nu ar fi acest forum cu adevarat minunat...:rolleyes:
Fiti mai deschis la sugestii , chiar daca nu va convin aceste lucruri ...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Poate ca ar fi timpul ca si pe acest forum sa se treaca la moderarea pe sectiuni.
2 moderatori pe fiecare lume in parte sunt suficienti.( 2 pentru lumea 1, 2 pentru lumea 2 s.a.m.d.)

Deasemenea, mi se pare o idee buna cea cu off-topicul pe fiecare lume in parte.
Creat un topic special unde sa se poata spama, dar nu orice fel de spam.Ci un spam care are legatura cu acea lume .Spam pentru care pe un topic normal am fi avertizati sau chiar banati, pe acel topic am putea discuta mai pe larg despre anumite lucruri si moderatorii sa fie mai indulgenti acolo.
In ultimile zile s-au dat foarte multe warn-uri pe sectiunea de forum a lumii 7, pe topicuri care pot fi considerate ca spam.Daca s-ar crea pe fiecare lume un off-topic, am putea discuta mai multe lucruri fara sa ne fie frica ca vorbim pe langa subiect.Si totul ar fi numai pentru amuzamentul nostru ,eu zic ca am avea cu totii de castigat in cazul in care ar exista un astfel de topic.
In acest fel ,nu vom mai avea nicio scuza pentru off-topicurile de pe celelalte topicuri si in acelasi timp am putea sa ne dam "drumul la gura", sa vorbim liber despre anumite lucruri ...
 

DeletedUser3251

Dupa cum am zis, eu citesc efectiv sectiunile lumilor unde joc... fara General sau alte lumi. Cred ca imi sterg contul de pe forum daca incep sa vad lovituri de bata in cap.
Hai sa incercam sa facem un forum placut pentru ca si off-topicul face parte din viata oricarui forum.
 

DeletedUser6

Sunt complet de acord cu ceea ce spune rumi si sunt foarte constient ca exista cativa admini si moderatori care habar nu au ce trebuie sa faca si dupa cum probabil ati observat pana acum in celelalte posturi ale mele am vb numai de bine adminii si i-am sustinut insa incetul cu incetul calitatea serviciilor oferite de unii dintre ei lasa de dorit. Daca as fi sa dau cu parerea de ce s-a ajuns aici as zice ca este din cauza faptului ca adminii si moderatorii nu au nici o motivatie sa faca ceea ce fac(probabil nu stiati ca munca de admin si moderator este probono inafara a cateva puncte premium care sunt oferite) insa cu toate acestea daca mai tineti minte la inceput parca lucrurile nu erau asa... si asta pentru ca era mult mai mult timp sa inveti adminii ce anume trebuie sa faca... acum adminilor le sunt spuse cateva idei generale si gata li se da mana libera si e normal si de asteptat sa greseasca. Desi multi nu vor sa recunoasca aceasta este situatia actuala iar faptul ca doar negam aceasta realitate ne va costa mult. Innogames nu vrea sa sperie jucatorii de tribalWars prin banuri si pedepse ''prea dure'' pentru ca le e frica sa isi piarda din jucatori insa acest lucru va face ca trisorii sa ramana si jucatorii de calitate care chiar platesc premium se vor satura si vor pleca.
 

DeletedUser1195

Ideea Noisettei e chiar de luat in seama si in discutie.Sunt destui utilizatori de forum(recunosc fac parte dintre ei)care nu se pot abtine de la un mic comentariu off topic daca tot se ofera ocazia.Parca pana la urma rostul forumului este acela de a crea o comunitate.Dar ce comunitate e aia fara un pic de umor,de barfa si de ironie? :)
De ce a fost respinsa din start ideea Noisettei? Sunt de acord: acum forumul e varza,dar daca fiecare lume ar avea subforum de off topic,atunci topicurile de politica si propaganda ar putea fi mai curate,iar pedepsele pentru amestecarea off topicului in P&P ar fi meritate.Nu pedepsele cu nemiluita meritate sau poate nu vor face disciplina pe forum.Si intrucat nu toti jucatorii au cont pe toate lumile separarea of ftopicului pe fiecare lume pare chiar logica.
 

algernon

member
Scor reacție
0
o idee interesanta, la care subscriu.acum insa,depinde si de deschiderea pentru schimbare...
 

DeletedUser

forum - FÓRUM, forumuri, s.n. Adunare, întrunire (de mare amploare şi importanţă). – Din lat., fr. forum.

forum - FÓRUM, forumuri, s.n. Adunare, întrunire (de mare amploare şi importanţă). – Din lat., fr. forum. FÓRUM s. n. adunare, colocviu, simpozion; for1 (3). (< lat., fr. forum)

forum - FÓRUM, forumuri, s.n. Adunare, întrunire (de mare amploare şi importanţă). – Din lat., fr. forum. FÓRUM s. n. adunare, colocviu, simpozion; for1 (3). (< lat., fr. forum) fórum s. n., pl. fórumuri

forum - FÓRUM, forumuri, s.n. Adunare, întrunire (de mare amploare şi importanţă). – Din lat., fr. forum. FÓRUM s. n. adunare, colocviu, simpozion; for1 (3). (< lat., fr. forum) fórum s. n., pl. fórumuri FÓRUM n. Adunare importantă; întrunire de mare amploare. /<lat., fr. forum

forum - FÓRUM, forumuri, s.n. Adunare, întrunire (de mare amploare şi importanţă). – Din lat., fr. forum. FÓRUM s. n. adunare, colocviu, simpozion; for1 (3). (< lat., fr. forum) fórum s. n., pl. fórumuri FÓRUM n. Adunare importantă; întrunire de mare amploare. /<lat., fr. forum FÓRUM s.n. v. for.


Defintii diferite ale cuvantului FORUM. Iar forumul jocului triburile.ro este creeat pentru discutii referitoare la acest joc.
Sectiunea de offtopic existenta deja a fost creeata (si tu Noisette stii asta) tocmai pentru a exista un loc unde sa se mai descreteasca fruntile, pentru un anumit "spatiu liber" daca pot sa spun asa pentru utilizatorii acestui forum.

In esenta, fiecare sectiune destinata unei lumi de joc are doua threaduri bine stabilite, dupa cum stie fiecare. Politica si propaganda si Triburi si membrii. Suficient pentru a se discuta pe marginea intamplarilor din joc.

Nu consider obtuzitate sau rea-vointa pastrarea offtopicului si a spamului doar in acea sectiune, pentru ca ideea acestui forum nu este de divertisment general.
In plus, apelativul "catelandrii" este o jignire directa fata de fostii tai colegi din echipa de moderare. Gest care lasa de dorit...Iar "membrii vechi, blazati, plictisiti, sictiriti"...cuvinte care nu-si au rostul. Apropo de procese cognitive, le puteai folosi pentru a nu jigni persoanele din spatele acelor nick-uri.
 

DeletedUser

1.Nu consider obtuzitate sau rea-vointa pastrarea offtopicului si a spamului doar in acea sectiune, pentru ca ideea acestui forum nu este de divertisment general.


JOC, jocuri, s.n. 1. Acţiunea de a se juca (1) şi rezultatul ei; activitate distractivă (mai ales la copii); joacă. ♢ Joc de societate = distracţie într-un grup de persoane care constă din întrebări şi răspunsuri hazlii sau din dezlegarea unor probleme amuzante

Acesta este forumul unui joc, in caz ca cineva a uitat acest lucru. Dar atat de mult au mers anumite persoane in calitate de admin/moderator, ca intra-adevar, s-a uitat ca acesta este un joc. Am crezut ca e suficient sa renunt la drepturi pe server pentru a putea redescoperi bucuria jocului. Gresit! Bucuria jocului imi este umbrita de unii care au fost pusi sa vegheze ca jocul sa decurga frumos si care au uitat acest lucru.


2. In plus, apelativul "catelandrii" este o jignire directa fata de fostii tai colegi din echipa de moderare. Gest care lasa de dorit...Iar "membrii vechi, blazati, plictisiti, sictiriti"...cuvinte care nu-si au rostul. Apropo de procese cognitive, le puteai folosi pentru a nu jigni persoanele din spatele acelor nick-uri.

"Catzelandri" este o metafora foarte buna pentru tinerii epigoni ai unor oameni care chiar au facut ceva pe acest server si a caror memorie si contributie le este respectata.
Si da, termenii de "blazati, plictisiti, sictiriti" nu-i retrag si ii sustin in continuare. Nu sunt o jignire, ci doar o constatare.


Iar pentru a inlatura o parte din indoieli, nu m-am retras din team din lipsa de timp sau probleme personale, ci din motive care fac parte din categoria celor insiruite mai sus.
 

DeletedUser2147

subscriu la aceasta propunere. Eu joc pe L1, L7 si L clasica. Pe langa joc, citesc forumul destul de des, cat imi permite timpul, dar in ultima vreme cel putin pe L1 tot ce vad sunt jigniri, discutii de slaba calitate despre 2-3 atacuri date aiurea, si cam atat. Poate si cate o statistica.

Asta, din punctul meu de vedere, pentru ca oamenii au ajuns sa fie speriati sa mai posteze ceva pe forum, ca sa nu cumva sa fie considerat off-topic si dat ban/warn.

In schimb, daca s-ar face o sectiune de off-topic, s-ar putea discuta acolo, nu neaparat despre razboiul cutare, sau cine stie ce alt lucru, cu care eu nu am treaba in mod direct. Eu sincer m-am cam sictirit in ultima vreme de ce vad pe forum, de asta de cateva zile nici nu am mai intrat, nu mai e nimic care sa ma atraga la el...
 

DeletedUser

JOC, jocuri, s.n. 1. Acţiunea de a se juca (1) şi rezultatul ei; activitate distractivă (mai ales la copii); joacă. ♢ Joc de societate = distracţie într-un grup de persoane care constă din întrebări şi răspunsuri hazlii sau din dezlegarea unor probleme amuzante.

Ai perfecta dreptate.

Jocul = www.triburile.ro
Forumul = http://forum.triburile.ro

Doua notiuni diferite, deci abordari diferite.

q.e.d.

Joc placut in continuare. (in joc)
 

DeletedUser2147

forumul unui joc din punctul meu de vedere ar trebui sa faca parte din joc, adica sa fie si el la randul lui distractiv, cu anumite limite bineinteles.
 

DeletedUser

Chiar nu intelegi ca cele doua sunt indisolubil legate?
Este forumul jocului, este locul unde jucatorii se intalnesc, nu sunt independente unul de altul, influenta reciproca este uriasa, dar greu de vazut pentru ochii care nu vor sa vada.
Forumul poate sustine prezenta oamenilor in joc, asa cum, in varianta negativa, care este si cazul meu, ii pot face sa se lase de joc.
 

DeletedUser

Deci, nu pot sa cred cat de "incuiati" sunteti(Scuze daca se simte careva jignit) dar nu uitati ca va aflati aici datorita noua, datorita celor care joaca jocul asta! Si cred ca avem dreptul sa ne luati parerile de bune! Voi chiar considerati ca Sunteti Dumnezei acestui forum? Acestui joc? Si ca doar voi contati? Nu uitati un lucru: Voi sunteti vanzatori si noi clienti! Si CLIENTUL INTOTDEAUNA ARE DREPTATE! Mda de parca stie cineva asta...


Sunt dezamagit de ceea ce vad.... Nu asa se face...

Parerea mea personala e ca ar trebui facuta o schimbare aici(si in joc). Nu trebuie sa fim ca la inchizitie aici! Nu uitati ca e doar un JOC. Si nu e vb de S.R.I aici! Eu unul joc acest joc din placere! Dar pe zi ce trece imi schimb parerea...:p
 

DeletedUser

bloom bloom...cum inchizi orice canal de discutie...apropo...aici suntem la "Propuneri si discutii - forum", dar presupun ca tie iti este cam greu sa porti o discutie, sa te pui in pielea celuilalt, sa'i inteleg motivele, argumentele...e beyond you asa ceva, nu?

@ rumi...cam tarziu cu propunerea ta...nu inteleg de ce nu ai pus'o in aplicare inca de cand erai mod...si mare pacat ca ai parasit echipa...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus