Obtuzitate, rea vointa, ingustime?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser706

1.Este adevarat

-Calitatea unui forum nu tine de numarul de theaduri , forumuri sau topicuri ..
Un forum este atractiv , respingator , pasionant sau nu in functie si de comunitatea [a se citi forumistii ] care posteaza acolo ..
Un forum poate fi interesant daca subiectele propuse sunt interesante , dar mai ales daca partenerii de discutie , pot duce conversatia la un anumit nivel
Poti face zeci de forumuri [chiar si off-topic] ....dar din pacate , daca discutile sunt la un nivel foarte coborat , de multe ori agramate pana la inteligibile ...nu se va realiza o curatare a forumului ...
Deci ceea ce sustin Dave si BlooM , in speta moderatorii , cum ca un forum civilizat are o anumita organizare , si ca cei care acepta invitatia de a participa in aceasta lume sunt obligati [macar moral ] de a respecta regulile celui care ti este gazda ...este adevarat !
Daca ve ti intra pe forumul unei anumite marci auto si ve ti dori sa discutati despre fotbal , este posibil ca , cei care gazduiesc forumul sa nu accepte si este firesc sa respectati regulile casei .
Orice indragostit de internet care a construit vreodata un forum phpBB , stie ca totul este ordonat , ca exista sectiuni [ printre care si off-topic ] ...si ca tine tare mult ca invitatii lui sa respecte acele sectiuni

Pana la urma la asta se rezuma toata discutia ...
Cu totii , suntem oaspeti , si este firesc sa ne supunem regulilor si sectiunilor pe care gazda noastra doreste sa le ofere .

2.Pe de alta parte ....
Propunerea lui Rumi ......am incercat sa o expun si eu cu ceva saptamani in urma ..
E adevarat , poate nu avand coerenta ei ...
Dar ideea in sine este aceeasi ...
Incercarea de a elibera putin din forumurile , de anumiti spameri ..
Ce se intampal in realitate ..
BlooM si Dave voi stiti mai bine ca oricine ..
Rumi si tu ...
Sunt jucatori care se inscriu pe forum ..
Multi copii [ nu o spun la modul acuzator]
Cei care avem putina maturitate stim cum este la varsta lor ..
Si noi am fost la fel ..
Dorinta de a epata , de a impresiona ...mai pe romaneste "de a te da mare "..
Si atunci incep sa posteze zeci , sute de spamuri fara nici o noima ...doar din dorinta dea si vede numele pe forum ...
Nici nu termina cineva de scris un subiect si ei raspund cu zece "reply" total paralele ..
Nu intotdeauna ilegale ..deci nu pot fi sterse , dar cele mai multe sunt de slaba , slaba calitate ..
Discutile se transforma in unele inteligibile care si pierd sensul ..
Asa a fost de cand a inceput jocul , si asa va fi pana se va inchide ...
Gazdele noastre , moderatorii, spun ...pe buna dreptate , ca nu sunt ei de vina pentru calitatea discutilor ...
Ei cer sa se respecte regulile .....si atat .
Dar dincolo de regulament , intervine acea dorinta de a gasi o solutie...
Nimeni , niciodata nu va oprii pustii sa caute sa mareasca numarul de posturi la un nivel ridicat , dar prin discutii nu intotdeauna de calitate ...
Ei nu se vor duce niciodata in sectiunea de forum off-topic ...pentru ca ei cauta locul unde sa epateze , nu sa faca conversatie ...


BlooM , Dave ..MD ...toti am fost copii ...
E vreunul dintre noi atat de "sfant" incat sa nu fi facut zeci de prosti pentru a impresiona ?

Poate propunerea lui Rumi , va crea acel "dop" care sa ajute la aerisire forumurilor...
Nu sunt sigur ca va fi asa ...
Depinde de oamenii care sunt pe forumuri ...
Dar merita incercat ..

Este ca si cum ai avea la locul de munca 9 fumatori din 10 ...
Daca esti patron ai doua variante :
a]Sa le interzici sa fumeze [ si vor fuma pe ascuns ...sau vor gasi zeci de scuze pentru a iesi din sfera ta de observatie si a fuma]
sau
b]Creezi un loc de fumat ...
Macar sa i ai sub observatie , daca tot nu ai cum sa i opresti ...

Ca "patroni" ..
Este decizia voastra ..
[BlooM sti bine ca nu am comentat cand ai spus ca nu se poate ...]
Dar din pacate ..."vor fuma pe ascuns"...iar discutile vor fi interminabile ..

Aceasta este umila mea opinie .
Aztecul
 

DeletedUser

Foarte de acord cu propunerea facuta de Noisette. De ce? simplu, cum s-a zis si mai sus utilizatorilor le este frica sa mai posteze la un topic de p&p pentru a nu fi offtopic asa ca un fel de bodega pentru fiecare lume in parte ar fi foarte benefica :)


Ps: nici eu nu ma pot abtine sa nu il salut pe Dave, deci.. salut Dave si bine ai revenit :p
 

DeletedUser4681

Nici macar vreun termen ceva, nimic...silentio stampa dragi moderatori?

Ti s-a cerut o opinie, atat.
Daca ai asa ceva, esti liber sa o postezi, asa cum ti s-a cerut.
Daca ai alte comentarii, nu e locul aici pentru asa ceva.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Revin cu cererea mea de a primi un raspuns.
Va multumesc inca o data!
 

DeletedUser

Am vazut pe net , ceva aproape similar ptr w6. S-a infiintat o "cafenea" pentru cei de ce acea lume. Mie mi se pare o masura similara cu ceea ce se doreste si aici, doar ca aici se doreste pe toate lumile sa fie astfel de "cafenele". A fost data in folosinta la data de 2008,April 11th, 20:20 si pana azi vad ca nu a fost inchisa.
linkul

Cateva postari de acolo :

Prima postarea:
Taters a spus:
Alright guys and gals, here it is, the long awaited discussion thread :D
WOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Anyway, this is not a spam thread, but instead a place where people can talk to likeminded players of their world.
This is a reward, please don't make me regret giving it, nor should you proove the "Give an inch, they take a mile" theory. Most of you are mature enough to handle this, and those that aren't will face my.... displeasure :icon_twisted:

So here you go, have fun, keep it clean, and for the love of god, no swearing, that guy won't be able to look in here if there is!

-----------------------------------
Postarea de raspuns la intrebarea ce sa faca acolo userii:

hmm, good question
i would say from the title, discuss things, you know, things that would be considered off topic in other threads, but discuss them here
maybe quote something from another thread, and start a discussion about what the player said?


Macar un termen ceva nu se poate da ptr discutarea si luarea unei decizii? Ne-am expus opiniile regulamentar, era corect sa ni se spuna si o data pana cand va fi luata o decizie.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Renunt la aceasta inititativa, e zadarnica. Judecata nu se va face, de catre majoritatea, pe considerente obiective. Nu voi comenta pe ce considerente se va face, nu are sens.
Prin urmare, nu mai astept niciun raspuns, un moderator poate sa inchida sau chiar sa stearga acest post.
Ar fi foarte multe de spus, dar n-as rezolva nimic, degeaba ma aproba unii jucatori, daca sistemul nu se va schimba in veci.
Cu bine, www.triburile.ro!
 

DeletedUser

In conformitate cu decizia echipei de moderatori, precum si decizia celei care a deschis acest topic, propunerea a fost respinsa.

Decizia este definitiva si irevocabila.

Topic inchis.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus