PRO sau CONTRA ?

DeletedUser

Da Adex, este adevarat... dar nu prin contra argumente la ceea ce a spus primul din cei care dezbat asta am vrut sa specific.. daca facem o regula de genul asta si este un subiect care m-ar tenta in limita timpul as dezbate si eu

dar pt asta ar trebui timp de documentatie

Tocmai, dle, incercam sa nu "punem la dispozitie" timp de documentatie si ne intereseaza reactia spontana :)

mai mult, timp n-am nici eu aproape deloc. dar e distractiv sa ne "contram" pe un subiect fara a ne arunca si cuvinte grele-n cap, nu crezi ? (am zis bine, Adex ? mi-am pus cenusa aia de o cauti ? :D)

Fiind o tema unde spontaneitatea si parerile puternice sunt la ele acasa, va invit sa treceti dintr-una intr-alta fara limitari si sa analizam daca nu cumva "albul e un gri relativ", neh ? Inca o data, Adex, nu prea vad cum as fi putut-o spune mai bine. Plecaciune... :D

Cand eram mic si la scoala (incep o scoala si mare fiind, mama naibii... nu scapi de astea nici taiat, neh?) jucam un joc de cultura generala. Il scoteam pe unu' ghinionist in fata clasei si dadeam cu intrebarile-n el. Pe parcurs, din intrebari inchise sau cu raspuns specific, am trecut la dezvoltari pe subiect, cu argumente pro si contra. Cam asta mi-ar placea sa facem si aici. Veniti cu teme si haideti sa vedem de unde scoatem argumentele. "Job"-ul meu e sa va conving de contrariul oricarui argument. So ? Doritori ?
 

DeletedUser

Convinge-ma ca nu are rost sa iubesti fara limite. :) Daca nu m-am inscris in tema, se poate sari fara probleme peste "chestiunea" asta, ai zis spontaneitate, asta imi bantuie prin cap acum...ce vrei...:rolleyes:
 

DeletedUser6681

Daca tu vrei sa ma convingi prin contra argumente.. la ceea ce spun eu.. inseamna ca nu e dezbatere.. deci eu nu particip..

spui ca nu exista timp.. si trebuie sa fie spontan raspunsul, atunci ar trebui sa fim toti participanti on, ceea ce nu cred ca se intampla.. in concluzie perioada de la afisarea raspunsului meu.. pana la urmatorul raspuns, se numeste timp de pregatire, pe care o faci sau nu
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Convinge-ma ca nu are rost sa iubesti fara limite. :) Daca nu m-am inscris in tema, se poate sari fara probleme peste "chestiunea" asta, ai zis spontaneitate, asta imi bantuie prin cap acum...ce vrei...:rolleyes:

Iubire fara limite zici ? Adica acel sentiment de dependenta pe care ti-o dau furnicaturile din piele si fluturii din stomac la auzul/vederea unei persoane pentru care, nefericitul/a de tine nutresti dorinta de a-l simti ... des ... cat mai des ... ? Prea mult, prea des ...
Eu zic ca cine nu a facut/face asta o data in viata se poate considera un om sarac, fericirea lui fiind o forma primitiva de placere, limitata de lipsa unor sentimente profunde, dincolo de ratiune.
Eu zic ca cine face asta este un om implinit, se situeaza oricum la un alt nivel, pe toate planurile.

Ramane doar sa ne lamurim daca este impartasita aceasta iubire.
 

DeletedUser

Iubire fara limite zici ? Adica acel sentiment de dependenta pe care ti-o dau furnicaturile din piele si fluturii din stomac la auzul/vederea unei persoane pentru care, nefericitul/a de tine nutresti dorinta de a-l simti ... des ... cat mai des ... ? Prea mult, prea des ...
Eu zic ca cine nu a facut/face asta o data in viata se poate considera un om sarac, fericirea lui fiind o forma primitiva de placere, limitata de lipsa unor sentimente profunde, dincolo de ratiune.
Eu zic ca cine face asta este un om implinit, se situeaza oricum la un alt nivel, pe toate planurile.

Ramane doar sa ne lamurim daca este impartasita aceasta iubire.
Multumesc. :) Atat. :)
 

DeletedUser12196

dependenta?
de ce asociezi iubirea cu dependenta?iubirea nu e dependenta ,e comuniune,e bucurie ,e spontaneitate si exclude orice calcul . aaaaaaaa,alta e situatia daca vorbesti despre sex.sexul da dependenta.da nevoia acuta de celalalt,dorinta unei atingeri ,unei aproprieri,schimb de nimicuri si minciuni frumoase.mental ne programan sa vrem mai mult si mai mult si de aici se ajunge la nevoia de a poseda ,de a spune cu certitudine "este al meu"/ "este a mea" sau "sunt a lui"/ "sunt al ei",depinde de pozitia pe care o ocupi,adica dependent=sclav sau pretendent=stapan.si uite cum istoria se repeta in cele mai mici detalii.razboaiele vor aparea si ele,la fel si revoltele...
iubirea fara limite exista.este acel sentiment pe care il au unele mame fata de copiii lor,sau anumite persoane care pun binele celorlalti mai presus de propria fericire .
 
Ultima editare de un moderator:

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Ary, parerea mea ca tocmai dependenta este semnul unei iubiri adevarate ... esti dependent de persoana respectiva (sentimental vorbind) o iubesti, nu esti ...
Totusi, nu putem amesteca iubirea mamei pentru fiul iei cu dragostea dintre doi adulti ... este putin diferita, nu crezi ?
 

DeletedUser12196

pebntru ca voi vorbiti despre sex.dar exista iubiri in adevaratul sens al cuvantului.iubirea e un sentiment.cand iubesti vrei binele celuilalt nu pe al tau personal.nu-l privesti pe celalalt ca pe un bun ,ca pe o posesie.iti poti pastra luciditatea si poti vedea limpede dincolo de aparente.nu cazi in capcana autoaprecieri spunandu-ti ca esti cel mai bun/cea mai buna pentru el/ea.iubesti constient si-i lasi toata libertatea de decizie pastrandu-ti-o totodata pe a ta.nu-i intinzi capcane si nu-i creezi dependenta de tine.intr-o iubire adevarata sexul e ceva firesc,nu e impus si nici cersit.:D:D:D
 
Sus