Problema zilei

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Ti se pare tie. Sa iti dau un exemplu. Stii ca sunt ziare care apar duminica? Iti spun eu ziarele alea sunt trimise prin intermediul postei. Oricum ciudat cum sotia lui ala a sunat la politie in timp ce dormea. :D



asta e problema...nu am facut eu ;)
 

DeletedUser

alta:

Pe stradă, se întâlnesc doi foşti colegi. Pentru că nu se văzuseră de mult, Petre îl întreabă pe Ion :
- Te-ai căsătorit, ai copii ?
- Da, raspunde Ion, am trei copii.
- Ce vârste au ? întreabă Petre.
- Socoteşte şi singur : Produsul vârstelor lor este 36, iar suma lor este egală cu numărul etajelor blocului de vis-a-vis ...
Petre, socoteşte, se uită la bloc, şi zice :
- Mai îmi trebuie o informaţie ...
Pe care Ion i-o serveşte prompt :
- Cel mai mic are ochi albaştri ...
Dumneavoastră puteţi spune câţi ani au copiii lui Ion ?

3 ani,3 ani si 4 ani?
 

DeletedUser

Da ai dreptate. :D Matematicile astea. :D Deci blocul avea 10 etaje iar cei care stau in acel bloc au un vecin cu ochii albastri in blocul de vis-a-vis. Totusi si 2*3*6 = 36 asta in cazul in care ultimii doi copilasi nu sunt gemeni. Daca primii doi copilasi sunt gemeni atunci mezinul ar avea un anisor iar copilasii mai marisori ar avea cate 6 ani.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

sincer, caut si eo raspunsul dar nu il stiu....
sa mai incerc si eo si *** nu-mi iesi caut raspunsul pe net!
 

DeletedUser

alta:

Pe stradă, se întâlnesc doi foşti colegi. Pentru că nu se văzuseră de mult, Petre îl întreabă pe Ion :
- Te-ai căsătorit, ai copii ?
- Da, raspunde Ion, am trei copii.
- Ce vârste au ? întreabă Petre.
- Socoteşte şi singur : Produsul vârstelor lor este 36, iar suma lor este egală cu numărul etajelor blocului de vis-a-vis ...
Petre, socoteşte, se uită la bloc, şi zice :
- Mai îmi trebuie o informaţie ...
Pe care Ion i-o serveşte prompt :
- Cel mai mic are ochi albaştri ...
Dumneavoastră puteţi spune câţi ani au copiii lui Ion ?


daca a spus ca ii mai trebuie o informatie inseamna ca sunt 2 varinate de varste care sa dea 36 cand sunt inmultite si o valoare x cand sunt adunate...

singura varianta pentru ca acel fost coleg sa fie confuz este cand blocul are 13 etaje...si varstele copiilor sunt

1 6 6
2 2 9

dar nu stiu care dintre cele 2 variante ar fi corecte...
 

DeletedUser

asa ma gandeam si eu...pentru ca stiam ca un studiu a aratat ca:

Toti bebelusii se nasc cu ochii albastri. Dupa cateva ore de la nastere, culoarea se poate schimba. Majoritatea oamenilor ajung pana la urma sa aiba ochi de alta culoare.

dar asta are deja 1 an...nu stiu ce sa zic...
 

DeletedUser

pai bine nu este relevanta treaba deoarece copilasii pot avea si varste : 1*2*18 sau 1*1*36.
 

DeletedUser

se transforma din scara celsius in alta scara pentru masurarea temperaturii...si se calculeaza...
 

PRADA

member
Scor reacție
6
Nu poti spune ca maine va fi de doua ori mai frig sau mai cald. Explicatia este simpla. Am sa-ti dau un exemplu asemanator cu acesta: Marul acesta este verde. Daca marul celalat este de 2 ori mai verde, cat de verde este cel de-al doilea mar?

Frigul si caldura nu sunt proprietati fizice, ci sunt 2 termeni foarte vagi, si subiectivi. Mie poate imi este cald la 25 de grade Celsius in timp ce tie ti-e frig. Deci la 25 de grade e cald sau frig? :)

------------

Randul meu (una usoara):

chameau.gif


Un om batran, pe patul de moarte, decide sa imparta averea lui, 17 camile, celor 3 fii ai sai. Cel mai mare dintre frati trebuie sa ia 1/2 din camile, cel mijlociu 1/3 iar cel mai mic sa ia 1/9 din camile. Cum nu reuseau sa imparta 17 nici la 2, nici la 3 si nici la 9, cei trei frati s-au dus sa-l gaseasca pe inteleptul satului. Acesta, in cateva secunde le-a propus o solutie care, fara sa taie camilele, satisfacea dorinta batranului.

Cum a facut inteleptul pentru a imparti camilele ? :)
 
Ultima editare:

DeletedUser

pai se observa ca 1/2+1/3+1/9=17/18...deci se mai poate pune o camila in plus doar ca sa se poata face calculele...apoi ea sa fie luata...:)...
 

PRADA

member
Scor reacție
6
Bravo allecs :p

Deci inteleptul a mai adaugat el o camila, ca era baiat bun.

Prin urmare, primul fiu a luat 1/2 din 18 = 9

Al doilea: 1/3 din 18 = 6

Al treilea: 1/9 din 18 = 2

=> 9 + 6 + 2 = 17 :)

Apoi inteleptul si-a luat camila inapoi si a plecat :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus