Propunere Unitati Noi

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Salut!
Sunt un mare fan al jocurilor de strategie si am jucat foarte multe. Triburile joc de foarte mult timp si am asistat la aparitia foarte multor versiuni. Acum, mi-am pus o intrebare: Cum pot unitatile, chiar si fara catapulte si berbeci, sa cucereasca o cetate daca nu au scari sau alte unitati specifice? Ma gandesc ca pentru zidul de lemn, pana in lv 5 sa se implementeze un berbec mic(care sa fie manevrat de soldati...exact ca in filme)...peste lvl 5 scari(dar sa se poata folosi daca se vrea si berbecul mic) iar de la lvl 15 in sus sa se poata folosi si berbec mic, si scari si turnurile acelea pe roti(apoi logica ar fi ca armatele de pe zid, coboara in interiorul cetatii si deschid portile abea apoi intra cavaleria si generatile de nobili(care ar fi calare) in cetate). Ma gandesc ca nu are nici o logica faptul ca unitatile pot cuceri o cetate cu zid lvl 20 fara a avea nimic cu care sa sparga zidul...

Si daca tot am deschis topicul, mai am o propunere...zid lvl 21, un ultim lvl dar foarte scump(n-ar mai avea sens daca ar face oricine)... La acest nivel, in turnuri ar exista soldati care ar arunca automat cu ulei incins si ar da foc unitatilor atacatoare si ar mai da putine puncte aparare....ar arde si scarile(jocul ar capata o trasatura reala)

Acum, facand o analiza, raportul dintre puterile unitatilor atacatoare si celor defensive nu ar mai fi egal...la lvl 21 zid mai bun si ulei incins...ar mai trebui implementata o unitate atacatoare...care ar putea fi care de lupta sau o unitate de elita cumva nu neaparat calare...ideala ar fi fara cal pentru a compensa cu zidul...calare ar sta neputincioasa in fata zidului...si ar fi din nou egalitate dar ar avea logica...atunci ai putea explica cum intra soldatii in sat/cetate...

Acum nu au nici o logica...zboara, dau cu arma in zid si crapa...cum pot intra in interiorul zidurilor?...care e logica?...acest joc e unul de strategie dar nu e SF... cu cat e mai real cu atat mai bine, parerea mea...

Voi ce pareri aveti?
 

DeletedUser

Salut!
Sunt un mare fan al jocurilor de strategie si am jucat foarte multe. Triburile joc de foarte mult timp si am asistat la aparitia foarte multor versiuni.

Acum, mi-am pus o intrebare: Cum pot unitatile, chiar si fara catapulte si berbeci, sa cucereasca o cetate daca nu au scari sau alte unitati specifice?

ca sa cuceresti un sat ai nevoie de nobili,nicidecum de catapulte sau berbeci


Ma gandesc ca pentru zidul de lemn, pana in lv 5 sa se implementeze un berbec mic(care sa fie manevrat de soldati...exact ca in filme)...peste lvl 5 scari(dar sa se poata folosi daca se vrea si berbecul mic) iar de la lvl 15 in sus sa se poata folosi si berbec mic, si scari si turnurile acelea pe roti(apoi logica ar fi ca armatele de pe zid, coboara in interiorul cetatii si deschid portile abea apoi intra cavaleria si generatile de nobili(care ar fi calare) in cetate).

eu ma gandesc,ca deja ocupi prea mult loc in ferma


Ma gandesc ca nu are nici o logica faptul ca unitatile pot cuceri o cetate cu zid lvl 20 fara a avea nimic cu care sa sparga zidul...

cum sa nu aiba?catapulte si berbeci

Si daca tot am deschis topicul, mai am o propunere...zid lvl 21, un ultim lvl dar foarte scump(n-ar mai avea sens daca ar face oricine)... La acest nivel, in turnuri ar exista soldati care ar arunca automat cu ulei incins si ar da foc unitatilor atacatoare si ar mai da putine puncte aparare....ar arde si scarile(jocul ar capata o trasatura reala)

scump in ce fel?cu PP?contra


Acum, facand o analiza, raportul dintre puterile unitatilor atacatoare si celor defensive nu ar mai fi egal...la lvl 21 zid mai bun si ulei incins...ar mai trebui implementata o unitate atacatoare...care ar putea fi care de lupta sau o unitate de elita cumva nu neaparat calare...ideala ar fi fara cal pentru a compensa cu zidul...calare ar sta neputincioasa in fata zidului...si ar fi din nou egalitate dar ar avea logica...atunci ai putea explica cum intra soldatii in sat/cetate...

raportul nu e egal,cel ce se apara e in avantaj(parerea mea)

Acum nu au nici o logica...zboara, dau cu arma in zid si crapa...cum pot intra in interiorul zidurilor?...care e logica?...acest joc e unul de strategie dar nu e SF... cu cat e mai real cu atat mai bine, parerea mea...

cine zboara?
nu cu toporul spargi zidul,ci cu berbeci/catapulte

Voi ce pareri aveti?

asta e parerea mea
p.s..in loc de ulei incins nu putem arunca cu pietre?
 

DeletedUser

Ma gandesc ca nu are nici o logica faptul ca unitatile pot cuceri o cetate cu zid lvl 20 fara a avea nimic cu care sa sparga zidul...

iti spun eu cum , sapa pe sub zid pentru ca nu exista sant cu apa ;)
am o completare la poanta cu uleiul incins , sa poata fi achizitionat de la fastfood . in felul asta ii ametesti pe aparatori cu mirosul de cartofi prajiti .


contra
 

DeletedUser

Mah voi nu stiti sa cititi cu atentie? Ca sa cuceresti stiu si eu ca e nevoie de nobili...noobilor daca tot incepe cu n...Faceti comentarii fara macar sa cititi cu atentie ce am vorbit...

Daca tot stiti ca jocul e asa cum ati scris voi mai sus, va vand un pont...defapt, pont e prea putin zis...e magie curata...dar va zic in soapta sa nu auda toti...mai ales tu mai Eminem Show sa fii atent si sa deschizi ochii bine de data asta...eu pot cuceri sate doar cu nobili si topoare...shht, nu mai ziceti la nimeni...fara catapulte si berbeci...

Si tu mai Chevyx, te credeam mai istet de cand iti tot urmaresc comentariile pe forum...zici ca sapa?...cu ce sapa?...cu lancea, sapa cu sabia, cu toporul?...aa...am uitat...pun caii sa sape cu copitele cailor atunci cand trimiti doar cavalerie si tot iti intra in sat si ajung la magazie sa jefuiasca...caii sapa pe sub zid...sau le pui aripi?...aaa...nu...ii plachezi cu fier si sparg zidul...

Desteptilor...Mi-e mila de ce a ajuns jocul asta
 

DeletedUser

nu cred ca esti destul de pregatit ca sa ma iau la cearta cu tine . din contra , mai ai de invatat la capitolul ' cum se face misto de altii' . next time inainte de a face o propunere iti recomand sa stai cateva ore si sa te gandesti daca propunerea ar aduce un + jocului sau nu . dpdv al tuturor ceea ce ceri tu ( scari , berbecuti la protap si ulei incins ) reprezinta o irosire de resurse , resurse dupa care cu totii alergam de ne ies ochii din cap ( tu nu ai de unde sti asta ) pentru ca ar trebui cercetate si recrutate . daca ai fi citit putina istorie despre unele din batalii ai fi stiut probabil ca nu intotdeauna se intra pe poarta cetatii ci si prin sparturile din zidurile ei . dar la fel de usor se intra si escaladand zidurile . la fel daca te-ai fi gandit putin mai mult inainte de a posta ti-ai fi dat seama ca si acum cateva sute de ani existau lopeti si alte obiecte de sapat . la o asa propunere ... asa raspunsuri . ma mir ca nu ai cerut si un buton numit 'cutremur' care sa darame dintr-o data toata cetatea atacata ( satul atacat ) . detaliile astea ( cum se desfasoara o lupta , ce se intampla in timpul ei ) atat noua cat si programatorilor ne sunt imposibil de descoperit . uiti ca nu jucam un joc in care fiecare controleaza un maimutoi cu ajutorul a 2-3 butoane si in care cine loveste mai rapid castiga .
vreau sa inchei prin a-ti face o recomandare , pe viitor nu mai face propuneri daca nu vei putea accepta ( ca multi alti noobi dealtfel ) atat parerile pro cat si parerile contra . intai invata sa joci si apoi deschide gura .
o zi frumoasa .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

:)) Crede-ma ca stiu jocul asta pana in cele mai adanci detalii. Dar ma amuza faptul ca cei care acum cativa ani, cand mai existau inca jucatori cu sange in vene si pe care te puteai baza si aveai ce vorbi, cei ca tine se incaltau cu fesul respectiv mergeau in picioare pe sub pat.

Nu ti se pare ciudat ca forumul si jocul s-au dus de rapa?...Nu am mai intalnit de cel putin 1 an nici o persoana noua in joc....nici o persoana care sa vrea sa invete si sa-i placa jocul...Poate si pentru faptul ca cei ca tine nu ii apreciaza pe cei care vor sa invete si nu ii ghideaza corect...Eu din primele luni de joc am fost pus general de cel mai mare jucator care l-am intalnit pe-aici. Am intrebat atunci o jucatoare, prietena buna de-a lui, cum e posibil sa ma puna general intr-un trib care avea un cuvant imens de zis pe harta, cand eu habar nu am ce e triburile. Stii ce a raspuns? -Pentru el nu conteaza punctele sau armata, ci omul din spatele monitorului; a vazut ca te intereseaza si iti dai interesul...si crede-ma ca era bun...si avea sange in vene...adminii ar trebui sa stie cel mai bine despre cine este vorba:))...nu dau nume...

Acum, voi astia care stiti sa ganditi logic...explicati-mi mie atunci de ce se imputineaza nr. de jucatori?...de ce nu mai exista persoane care sa vada jocul pe net si sa zica ...wow...vreau sa joc, vreau sa invat... Pt ca exista dastia ca voi care au ramas singuri pe forum si se cred cei mai tari... Pt ca defapt, cei buni nu se complica cu dastia ca voi...pacat ca m-am complicat eu acum...

Rog sa se blocheze acest topic. Nu o sa mai propun nimic. Lasati acelasi joc care cu siguranta nu doar pentru mine a devenit cam plictisitor. Poate ca nu puteti lua masuri fara acceptul alora din germania...atunci nu luati masuri...PROPUNETI-LE si sunt sigur ca nu-s atat de incuiati incat sa refuze o idee care ar aduce ceva interesant jocului...

A DEVENIT MONOTONIE. Bafta!


A fost ultimul meu mesaj pe forum.
 

DeletedUser

tu vrei sa ma ataci dar nu reusesti decat sa ma distrezi , nu ma pun la mintea ta si nu ma cobor atat de jos incat sa incep sa injur pentru ceva virtual ca tine .
daca nu in toate postarile cel putin in ultima fraza ai aratat ca esti total paralel cu jocul asta , tu si doar tu vezi propunerea asta ca fiind extraordinara . de ce nu iti faci propriul joc in cazul asta , sunt destule tutoriale pe net in care scrie cum sa creezi un server de triburile . ai un mod tampit de a-ti sustine propunerea , faptul ca nu da nimeni navala sa dea like-uri ar trebui sa iti dea de gandit asupra calitatii ei .
in fine . nu stiu de unde ideea asta ca tot ce visati voi noaptea noi trebuie sa aprobam .
chiar asa , inchide cineva prostia asta si o duce in arhiva ?
 
Ultima editare de un moderator:

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Ati ajuns sa va jigniti de la o propunere, nu este ok, in fine...

Topic Inchis.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus