Propuneri imbunatatire joc...

  • Autor subiect Seimour-Birkoff
  • Data de început

DeletedUser

Nu stiu cati bani ies de pe urma acestui joc, si cati dintre jucatori sunt dispusi sa plateasca doar pentru a avea o interfata ma ergonomica si cateva mici facilitati in joc, dar eu vin cu cateva propuneri noi, si anume:

1. Creerea unei loterii, in care cine joaca sa poata castiga resurse sau diverse avantaje temporare cum ar fi:
- castig de resurse (lemn, argila, fier - random)
- castig de aparare pentru 1 zi, 7 zile, 30 zile (si de asemenea in procente 5% sau 10% etc)
- castig in atac pentru 1 zi, 7 zile, 30 zile
- imunitate (alocata pe perioade de 1 zi, 7 zile, 30 zile, depinde cum pica norocul) - in perioada respectiva nu poate fi atacat si nu poate ataca

2. toate cele de mai sus sa se poata si cumpara prin intermediul site-ului si activa cand vrea fiecare. (sigur multi jucatori vor dorii asa ceva si vor fi dispusi sa plateasca sau sa joace la loterie toate trupele si resursele ca poate castiga)

3. organizarea unei burse de marfuri in care fiecare sa poata da o alta resursa ca sa ia ceva, si cu cat e cererea mai mare cu atat sa creasca valoarea acelei resurse si invers. Desigur sa existe si o limita de bun simp sa nu creasca la infinit...
Aceasta bursa sa se poata face atat intre triburi cat si doar in interiorul tribului, dar sa fie separate una de alta... (un fel de bursa internationala de marfuri si bursa locala a tribului) la cea internationala regulile sunt fixe, la cele locale, sa se poata modifica limitele maxime de catre administratorii triburilor.

4. sa se introduca elemente noi in joc, aleatorii, care sa ofere avantaje temporare sau permanente jucatorilor sau satelor si care sa poata fi si cumparate prin intermediul site-ului.

Sunt curios de parerile voastre asupra acestor propuneri, eu cred ca sunt benefice atat din punctul de vedere al jucatorilor cat si al celor care castiga bani de pe urma jocului...
 

DeletedUser7708

Puştiule, cu alte cuvinte vrei să-mi spui că Imperiul Otoman juca barbut cu Ţara Românească ? :))
Jocul ăsta iniţial se numea tribalWARS, război între triburi adică. Tu omori războiul. Deci total împotriva a ce ai scris.
 

DeletedUser

1. nu cred ca sunt pusti la 34 de ani, asa ca te rog ai grija la limbaj...
2. am propus variante de a scoate bani de pe urma jocului, daca sunt acceptate bine, daca nu, nu e nici o suparare...
3. ma joc si alte jocuri si pot spune ca am destula experienta (atat ca programator cat si ca jucator) ca sa stiu ca ceea ce am propus poate fi o sursa de venit pentru cei care scriu codul la acest joc... si nu cred ca ceea ce am propus va omora jocul, ci dimpotriva il va face mai competiv.
 

DeletedUser

Nu se poate face pentru forumul intern al tribului, cand postezi ceva, langa expediere sa apara si privire de control. Ar fii de folos !
 

DeletedUser

1. nu cred ca sunt pusti la 34 de ani, asa ca te rog ai grija la limbaj...
2. am propus variante de a scoate bani de pe urma jocului, daca sunt acceptate bine, daca nu, nu e nici o suparare...
3. ma joc si alte jocuri si pot spune ca am destula experienta (atat ca programator cat si ca jucator) ca sa stiu ca ceea ce am propus poate fi o sursa de venit pentru cei care scriu codul la acest joc... si nu cred ca ceea ce am propus va omora jocul, ci dimpotriva il va face mai competiv.

Te-ai gandit cati elevi joaca acest joc?
De unde sa aibe ei bani sa plateasca
Mai sunt si oameni care nu prea isi permit mai mult de un cont premium
Tu nu faci altceva decat sa ii promovezi pe cei cu bani

Parerea mea
 

DeletedUser

pai sa stii eu sunt doar de 11 ani si numi pot permite atata auzi loterie dar ce crezi ca noi suntem fabrici de bani (o ce bine ar fi!!!!!!!!!) si in plus CP este suficient ata bonus cat si cumparat
 

DeletedUser

stiu ca 90% din voi nu aveti bani, dar aveti parinti care de obicei dupa putin stres cedeaza :) si eu am venit cu propuneriile alea in 2 sensuri, adica se pot castiga lucruri bune si random dar si pe bani... deci chiar daca nu platiti nimic, aveti sanse sa primiti lucruri care sa va dea un avantaj in joc pentru o anumita perioada, asta daca jucati desigur...
Deci nu e vorba numai de bani aici, lucrurile alea se pot da si aleator la cei care joaca (daca se accepta propunerile mele)
 

DeletedUser

:|..deacum ce facem? ne dam salariile, profiturile din viata reala pe un joc!
tu nu gandesti cand faci asemenea afirmatii?..
mai mult de 50% din jucatorii de aici s-ar lasa de triburi daca ideile tale s-ar pune in aplicare fiindca s-ar crea un dezechilibru evident si nici nu asta semnjifica acest joc.
du-te si joaca altceva mai bine.
fara suparare dar ideile tale sunt proaste rau!
sa iti dau un ex. x ataca pe y, y isi cumpara protectia aceea de care ziceai si x ce face?..isi baga ceva in jocul asta si sterge contul!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Puştiule, cu alte cuvinte vrei să-mi spui că Imperiul Otoman juca barbut cu Ţara Românească ? :))
Jocul ăsta iniţial se numea tribalWARS, război între triburi adică. Tu omori războiul. Deci total împotriva a ce ai scris.

Am fost intr-o sceneta unde razboiul dintre daci si romani era la inceput un joc de carti :D

Cat despre propunerea cu banii, cei de la un alt joc de browser au sistem de avantaje prin bani, care nu mi se pare corect fata de cei care nu platesc.

Oricum, propunerile voastre sunt citite si analizate, daca celor care se ocupa de joc le plac, vor fi puse in aplicare.
 

DeletedUser

:|..deacum ce facem? ne dam salariile, profiturile din viata reala pe un joc!
tu nu gandesti cand faci asemenea afirmatii?..
mai mult de 50% din jucatorii de aici s-ar lasa de triburi daca ideile tale s-ar pune in aplicare fiindca s-ar crea un dezechilibru evident si nici nu asta semnjifica acest joc.
du-te si joaca altceva mai bine.
fara suparare dar ideile tale sunt proaste rau!
sa iti dau un ex. x ataca pe y, y isi cumpara protectia aceea de care ziceai si x ce face?..isi baga ceva in jocul asta si sterge contul!

fi sigur ca m-am gandit 2 zile inainte sa postez :) si m-am inspirat tot dintr-un joc online unde sunt astfel de avantaje pentru cei care platesc si unde sunt in jur de 1500 de jucatori online pe fiecare server (din 300 de servere cat are jocul)(nu vreau sa dau nume) si pot spune ca si cu acele avantaje tot iei bataie daca stii cum sa joci...

revenind la exemplul dat de tine, x nu poate ataca pe y in perioada de protectie, iar perioada de protectie de obicei va fi mica, 12-24 ore, cat sa isi refaca ceva trupe si sa cheme ajutor eventual, dar dupa aia atacatorul va avea tot timpul sa atace fara probleme...
si protectia se aplica pe sat nu pe cont, deci daca ai 20 de sate si din care doar 4 protejate, celelalte le poti ataca...
iar in momentul cand cumper protectie, protectia nu se aplica imediat, ci dupa un anumit timp de la cumparare sau dupa ce ai primit-o (ca si castig din loterie) deci chiar daca stii ca vei fi atacat in 5 ore, protectia se va aplica de fapt peste 12 sau 24 ore :) (cand tu deja e posibil sa fi pierdut acel sat)

Oricum, eu am dat ideile, daca e sa stau sa detaliez fiecare idee mi-ar trebui vre-o 20 de pagini de forum si nu cred ca isi are rostul aici...
 

DeletedUser

n00b SPaRT tie ti-ar conveni sa lucrezi 5-6 luni pe gratis? Daca da, te invit la mine la firma, te invat programare si 10-12 ore pe zi stai si scrii cod pentru jocuri pe gratis, cu satisfactia ca dupa 6-8 luni de scris ca nebunu (printre care se include development, debuging, testing, refactoring), jocul scris de tine va fi jucat de mii de oamenii desigur pe gratis, ca doar tu lucrezi pe gratis :)

Zi ti-ar conveni?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2821

Pai ma ... Se castiga si din contul ala premium ca multi au .
Se castiga destul cat sa acopere bani de host plus sa castige si celcare l-a facut .
Inca ceva... Cred ca , costa destul de mult un banner cand dai log out si te duce pe pagina aia de reclama sau tot felulk de reclame aflate pe site fiecare costa enorm pentru ca este foarte populat site-ul asta ... .
 

DeletedUser

Propunere

Eu propun ca pe lumea 10 cand o veti face sa fie exact ca lumeaa 9 doar sa faceti speedul mai mare deoarece pe lumea 9 este este foarte mic!
 

DeletedUser

Eu propun ca pe lumea 10 cand o veti face sa fie exact ca lumeaa 9 doar sa faceti speedul mai mare deoarece pe lumea 9 este este foarte mic!

Ce legatura are asta cu discutia de aici ?:-??

Cat despre cont premium, mi se pare normal sa castige si ei din ceva. Totusi, sunt multi oameni care lucreaza la el si bani cheltuiti. Si fond, nu te obliga nimeni sa-ti cumperi C.P. Nu e ca si cum daca n-ai avea C.P. nu i-ai putea "bate" pe cei cu C.P.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Recunosc ca nu am citit tot topicul si imi cer scuze daca postul meu are ceva problema.

Comentariul meu :

Se presupune ca e un joc de razboi intre triburi , nu de pariuri .Loteria nu e buna .

Cat despre avantajele cu tremiumul:premiumul normal te ajuta prin a face jocul mai usor (in mare cam asta face) deci nu dezechilibreaza foarte tare jocul , doar putin .Dar ce ai zis tu i-ar promova pe cei bogati si fara talent si dezavantaja pe cei saraci dar cu talent.Asa cand cineva incearca sa ma cucereasca si eu bag aia pt aparate apoi atac cu cea de atac si celalalt sta si se uit cum moare ca nu poate sa faca nimic .Apoi cuceresc vreo 100 de sate si merg in vacanta cu imunitatea .
 

DeletedUser

Ce urasc eu cel mai mult la acest joc e ca nu am ce sa fac in cazul unui atac organizat, in cazul in care vin 10-15 atacuri organizate in echipa in acelasi timp, nu am nici o sansa sa mai am armata sau sa mai am sat dupa treaba asta, de aceea preferam treaba cu bursa de marfuri, macar mai fac rost de ceva trupe in timp scurt ca sa ma apar...
Jocul acum e destabilizat, cei care au multe sate si sunt in acelasi trib ataca coordonat satele din triburile inamice care nu au aparare, iar la sfarsit for fi doar 3-4 triburi gigantice, iar cei de la granite se vor batea ca nebunii pe cand cei din centrul tribului se vor plictisii ca nu mai au pe cine sa atace...

Eventual ca sa se evite situatia asta sa se bage altceva in joc, nu stiu...
Ce rost mai are ca pe o lume sa fie doar 3-4 triburi gigantice iar cei de la granite sa se bata ca nebunii pe cand cei din centrul triburilor sa moara de plictiseala ca nu au pe cine sa atace ca inamicul e la x zile distanta...
 

DeletedUser

De aparare organizata ai auzit ?
Dar de sprijin la secunda intre nobili ?
Cineva trebuie sa castige jocul asta .. unii sunt mai buni si au multe sate, altii mai slabi si ajung la margine pe fiecare lume pe care incearca sa joace, gen tu ;)
 

DeletedUser

Ce urasc eu cel mai mult la acest joc e ca nu am ce sa fac in cazul unui atac organizat, in cazul in care vin 10-15 atacuri organizate in echipa in acelasi timp, nu am nici o sansa sa mai am armata sau sa mai am sat dupa treaba asta, de aceea preferam treaba cu bursa de marfuri, macar mai fac rost de ceva trupe in timp scurt ca sa ma apar...
Jocul acum e destabilizat, cei care au multe sate si sunt in acelasi trib ataca coordonat satele din triburile inamice care nu au aparare, iar la sfarsit for fi doar 3-4 triburi gigantice, iar cei de la granite se vor batea ca nebunii pe cand cei din centrul tribului se vor plictisii ca nu mai au pe cine sa atace...

Eventual ca sa se evite situatia asta sa se bage altceva in joc, nu stiu...
Ce rost mai are ca pe o lume sa fie doar 3-4 triburi gigantice iar cei de la granite sa se bata ca nebunii pe cand cei din centrul triburilor sa moara de plictiseala ca nu au pe cine sa atace ca inamicul e la x zile distanta...

propun sa fie introdusa o arma noua: bomba atomica.
cind vezi ca esti cucerit ,o declansezi si distrugi toate satele de pe k-ul pe care te afli!:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 
Sus