rapoarte de razboi

  • Autor subiect DeletedUser964
  • Data de început

DeletedUser

Chiar nu puteti lasa topicul acesta numai pentru povestirile lui veetrok si pentru comentarii legate de ele ?Desi el nu mai are asa de mult timp,noi cititorii lui speram ca din cand in cand sa revina.
Sunt atat de multe topicuri pentru tot felul de discutii.Lasati-l pe acesta in pace!

Omul are dreptate, sunt destule topicuri unde va puteti lauda ghinionul.
Noroc:)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser964

Stau cocotzat pe zidul cetatii ,si privesc cerul plin de stele tragand dintr-o mahoarca ordinara si uda. Sprijinit de zid , in dreptul unui crenel, incerc la lumina opaitului sa mazgalesc niste istorioare , comice care de multe ori descreteau frunti.
Asadar nici nu stiu ,..."...'ratzi ai dracului cu mahoarca voastra, phii puturoasa mai e.." , incovoindu-ma de tusea puternica , ma aplec peste zid si incerc sa nimeresc un strajer...astept sa se apropie , si calculat lansez scuipatul perfect, nu dupa mult timp un zgomot metalic, sec se aude mai jos.L-am nimerit, ma trag inapoi rapid , iar la adapostul zidului mai fac o liniutza in carnet...pana acum sunt 64, imi iau catrafusele si cobor scarile in graba punandu-ma la adapost de un eventual soldat suparat.
Unde ramasesem?...A, da...treburile la noi inca sunt bune, evenimente notabile ( in afara plecarii tuturor membrilor ) nu au fost, suntem pacifisti si bineviotori cu toata lumea , probabil ca aceasta "inactivitate" i-a facut pe toti sa plece.
Se apropie iarna , noptile s-au lungit si au devenit din ce in ce mai friguroase, satele s-au inmultit , iar muncitorii trudesc de dimineata pana seara la stransul proviziilor pentru iernat.
 

DeletedUser

veetrok : cred cã mesajul tãu își avea locul mai degrabã la una dintre pastilele lui balieca... Nu era cazul sã renaști un topic mort de prin august !

EDITARE : am observat cã topicul îți aparține, deci nu am avut dreptate sã îl închid, și am vãzut cã Dave ți l-a mutat aici, dar nu îi mai vãd rostul la P&P L1... Redeschis și mutat la Off-topic !
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1079

Salut pe aceasta cale pe mentorul meu: inegalabilul veetrok! Lui i se datoreaza aparitia Pastilei! Ma inclin, frate!
 

DeletedUser

Respectul...

datorat unui artist, trebuie in mod implicit aratat. Te salut, cu stima si prosternatie artistica, asteptand si alte asemenea posturi. Sunt hamesit de astfel de posturi.... succes si mult respect....:D
 

DeletedUser

Bine ai revenit maestre!!! :)
@slimslick & belica - nu va panicati, citesc si povestirile voastre:D . Va felicit pe aceasta cale pentru reusite si va urez succes, cine stie, poate facem si un concurs de povestiri:D
 

DeletedUser1195

Ce bine ca ai revenit! Sa stii ca are dreptate lordul,citesc si pastilele albastre,roz-bombon si de alte culori ,daca vor apare,dar pana si autorii pastilelor recunosc ca tu esti mentorul lor.Acum chiar merita sa intri pe forum:)
 

DeletedUser

Veetrok si toti de pe acest subiect

Veetrok si toti de pe acest subiect, as vrea ceva.
Va dau o adresa: http://triburilero.forumotion.com
Veetrok, acesta este forumul meu. Sa te inregistrezi pe el ca iti fac o sectie intreaga numai pentru tine si pentru povestile si bancurile tale!!!
Si toti sa va inregistrati cu numele de pe Triburile, ca forumutu meu are cateva reguli! Da? Va inscrieti cu numele asta si e forum despre triburile! Pentru fani! Si as vrea ca veetrok sa-mi inveseleasca forumul cu povestile lui!:)
 

DeletedUser964

Hai noroace , tot eu sunt , Adelin dar nu mai am coiful pe cap ca pe ploaia asta mi-e cam frica , cine stie ? ...vreun fulger.De la ultima relatare s-au schimbat f multe pe aici , numarul satelor a crescut dar la fel si amenintarile. S-a desfiintat tribul celor doi membri ( veetrok si valahul) si au intrat intr-un trib , unde nu prea au intalnit stabilitate si unitate intre membrii tribului. Stati ....ca vad ca apare Veetrok...nu pare prea vesel..." ...zeii mamii lor de idioti, si doar le-am spus -ba calculati naibii timpul de atac sa nu depasiti miezul noptii ca mierliti drac' p'acolo, si "va intalniti " si cu bonusul de noapte....na! asa imi trebe , s-au mai dus 3000 , ptiu...iar cheltuieli , coliva , adu vin si imbata-i pe imputitii astia , asteapta 4 zile sa iasa din coma....explica-le pe ce lume se afla...etc, "
" Si tu ? ce te tii ca scaiul ala dupa mine? ori vrei sa-ti pun coiful pe cap si sa te urc in salcamul ala...toata lumea la treaba , tu Adeline du-te la fierarie ca e cald si bine acolo , si poti gandi mai bine povestioarele alea pentru "boieri"....sa vina boierii aici in glodul pana la gat si sa...."apuca bine de acolo...ba tu ai mancat azi?"...unde ramasesem? , aha glodul pana la gat sa impinga carute infundate pana la osii , si sa bage mainile in balegar proaspat ca sa se incalzeasca, si pe urma mai vorbim"
" Gata liber ...poa' sa plece carutele.....liber Adeline , vin si eu acum la fierarie cu o bardacutza de tuica sa ne facem lemn...cheama capeteniile la taifas , pana maine dimineata liber la odihna"
Ma indrept obosit si ud catre locul cel mai drag noua , ploua neincetat de vreo 10 zile , soldatii au ajuns la capatul puterilor dar nu am vazut unul macar sa spuna ca a obosit ...Veetrok e alaturi de ei ,si cand vede pe cate unul ca nu mai poate, il trimite la odihna si intra el in locul lui.Intru in fierarie , zgomotul ciocanelor a amutit demult, doar foalele se aud ritmat intetind focul...imi iau locul langa foc si ma infofolesc cu ce apuc, se aud voci , pe semne ca apar si baietii...o sa fie super noaptea asta....v-am lasat si va tin la curent.
 

DeletedUser

BV...

Salut cu caldura reintoarcerea maestrului Veetrok, mentorul meu si motivul pentru care am prins curajul de a asterne pe hartie cateva randuri... Te-am asteptat indelung si sper ca aceasta sa fie o revenire in forta... Plecaciune, Maestre..
 

DeletedUser964

" Traiesc in mizeria asta ....mda cam mult spus "traiesc", incerc sa nu-mi pierd mintile intre peretii acestei celule imputite.Imi indrept privirea spre locul unde incepusem , plin de speranta, sa insemn zilele care trec, zambesc am incetat demult sa mai fac insemnari si sa mai sper.E liniste si e placut, pasi grei se aud odata in zi, cand amicul meu gardianul, zornaie cheile grele inca din capul scarilor dandu-mi de veste sa ma indepartez de usa si sa stau cu fata la perete...Trebuie sa-i fac jocul ,nu ma pot impotrivi unui asemenea animal, incerc sa ma ridic proptind palmele pe pardoseala rece si umeda, imi dau camasa jos si iau in brate peretele a..mia oara?...nu cred sa fi trecut atat de multa vreme, gardianul intra, tranteste castronul cu laturi jos si se pregateste sa-mi daruiasca portia saptamanala de "fericire"...cum spune el.Prima data am lacrimat de durere dar nu am scos un sunet, acum simt doar o imbratisare dureroasa care incearca sa smulga si ultima suflare din pieptul unui luptator.Imi iau camasa in brate, si gol cum sunt ma sprijin cu spatele insangerat de zid, mii de ace de gheata imi strabat trupul , ma las ve vine si cu ochii incetosati privesc cum gandacii dau navala peste resturile infecte din castron.Ma intind pe jos si ma acopar cu zdreanta murdara si urat mirositoare, adorm .. somn lin , si ca prin vis aud batai in usa...e ciudat de ce sa bata gardianul...deschid ochii si o lumina puternica ma izbeste in ochi, ...bum bum bum...
Desteptarea Capitane...a cazut prima zapada; ma frec la ochi si ma uit in jur si sprijinindu-ma in cot privesc spre fereastra acoperita cu flori de gheata, ..."ho ma nebunilor ca ...-nu apuc sa termin ce am de spus ca usa se deschide si Adelin impreuna cu inca doi vlajgani intra in odaie , ma umfla pe sus si da duc afara, inca nu mi-a revenit din cauza cosmarului si nu am timp sa reactionez, ma trezesc aruncat intr-un troian de zapada si bombardat cu bulgari, tot satul e afara si se bucura de neaua care este din belsug, incepem bataia generala cu zapada, sunt fericit si imi sterg cateva lacrimi de pe obrazul inghetat, acele zile s-au dus demult ....ma ridic si ma scutur de zapada,

-Capitane se apropie soldati , dinspre rasarit,
-Sa fie primiti cum se cuvine, pregatiti bucatele si ...Adeline vezi de betivii aia, ca iar au daramat bradul ...un suierat se aude si o si mii de pocnituri strabat satul, ma arunc speriat la pamant in rasetele camarazilor...ma ridic nervos:
- V-am spus ca nu aveti voie cu pocnitori decat de Anul Nou ,...toti privesc in jos facand eforturi sa nu izbucneasca in ras, ma uit la mine : in camasa de noapte, plin de zapada incercand sa dau ordine....pe cine incerc sa pacalesc, ma bufneste rasul odata cu ceilalti,
- Da , in regula pocniti , imbatati-va , dati foc la sat...faceti ce vreti , e Craciunul
-Adelin..pune mana si scrie :

" Fie ca aceste sarbatori de iarna sa aduca liniste in sufletele si in casele voastre,
visele sa se implineasca,
norocul sa va gaseasca,
boala sa va ocoleasca ,
pan' la anu, cand v-astept
cu carnati si cu vin fiert
si cu multa sanatate
ca-i mai buna decat toate

La Anul si La Multi Ani "

trimiti cate un exemplar in fiecare sat impreuna cu o salba de carnati...executarea
 

DeletedUser964

La Multi Ani ,
In noul an, sa puneti ban langa ban,
Masina sa v-o schimbati,
Pe parinti sa-i ascultati,
Bucate alese pe masa,
Acoperis Bramac pe casa,
Bunele sa va gaseasca,
Relele sa ocoleasca,
La anul cand am sa vin,
Pe la voi prin batatura,
M-asteptati cu-n vin pelin,
Si c-o mica uratura,
La Anul si La Multi Ani...


n-a iesit ce vroiam,dar ...,in fine.
Sa fiti iubiti
 

DeletedUser523

Anul vechi a trecut!Anul nou a sosit!Fie ca in noul an cele rele sa se spele, cele bune sa se adune, sa fie belsug de bucate pe masa in casa si fericire in suflet!Un an nou plin de realizari va doresc!
 

DeletedUser

Anul vechi a trecut!Anul nou a sosit!Fie ca in noul an cele rele sa se spele, cele bune sa se adune, sa fie belsug de bucate pe masa in casa si fericire in suflet!Un an nou plin de realizari va doresc!

si noi iti dorim la fel:)
 

DeletedUser964

Este ajunul si cum e si firesc este seara in care se impodobeste bradul, pai da , la noapte Mosul unda sa lase cadourile?
Tot anul m-am pregatit pentru clipa asta, am coborat din pod toate cutiile, si ma apuc incetisor sa scot din ele globuri, beteala, stelute...e frumos si ma trec fiorii cand ma gandesc cum va arata cand va fi gata.
Prinde contur cu fiecare steluta prinsa la locul ei, dau fuguta in jurul lui infasurandu-l cu luminite care il vor face cel mai frumos brad din cati au existat.
Obosit de alergatura, bag stecherul in priza si ma asez turceste , pe covor si stau asa in pijamale si picioarele goale privind prostit minunea din fata mea.
Ma mai uit odata pe geam, noaptea e senina..privesc spre semineu, azi nu s-a facut focul...:)), sa nu-si murdareasca Mosul barba cea alba, si ma indrept spre odaie, unde am sa adorm cu zambetul pe buze , cu gandul la dimineata de maine.
Ma bag in pat si trag plapuma pana sub barbie, e placut, odaia e luminata de o luna mare si rotunda, este luna plina....
Deschid ochii, si ca prin ceata vad o lumina alba , puternica care iti patrunde pana in suflet...e Craciunul, sar din pat direct in fata ferestrei pe care o deschid in graba, iau zapada de pe pervaz si arunc in sus, minunat....alerg jos topaind si sarind intr-un picior, sub brad nu este nimic, dar asta nu ma face sa ma simt altfel, stiam ca nu va fi nimic...
Ma opresc zambind, ma duc in hol si ma privesc in oglinda, din ea ma priveste un batran de vreo 70 de ani, nu nu oglinda asta....inchid ochii, apoi ai deschid, in oglinda e un copil de 12 ani care zambeste ca si cand a facut o boacana si urmeaza sa fie descoperit, asta da, asta e oglinda pentru suflete,
toti simtim craciunul in acelasi fel, toti suntem copii de 12 ani, Mosul nu exista, dar sentimentul asteptarii cadourilor e al naibii de placut,
Sa aveti parte de cat mai multe sarbatori de Craciun
 
Ultima editare de un moderator:
Sus