scaderea calitatii echipelor de pe serverele de triburi

DeletedUser

deschid acest forum in speranta de a avea o dezbatere corecta, punctuala si fara atacuri la persoana, spam sau jigniri, indiferent daca ne place sau nu de cel care posteaza o idee, inddiferent daca ne-a inobilat sau nu pe vreo lume, scopul este sa crestem calitatea echipelor pentru ca atunci cand joci intr-o echipa in care te simti bine, jocul e o placere.

in ultimile doua lumi am tot intalnit lideri de top, cu triburi de top care se poarta in cadrul echipelor lor cu mai putin tact si mai putina prevedere decat un bulibasa analfabet din evul mediu. nu dau exemple, nu-si au rostul, sunt sigur ca fiecare jucator a intalnit asa ceva, dar am eu impresia sau calitatea actului de lidership a scazut vertiginos in ultimul timp?
 

DeletedUser39777

Din punctul meu de vedere, a scazut, spre deosebire de anii trecuti.
O cauza a acesteia ar fi ca cei din conducere nu-si dau interesul pentru trib asa cum se facea pe vremuri, ci doar pentru contul lor. Toti se uita sa ajunga in top, si sa ramana acolo. Majoritatea jucatorilor de top(nu toti) intra cu acele conturi de suport pentru a arata cat sunt ei de tari. Sunt multi jucatori individualisti care prefera sa nu isi ajute un coleg aflat la ananghie, pentru a se ajuta doar pe ei.
Din aceste cauze cred ca a scazut, dupa cum spui tu, calitatea actului de lidership.

Injuraturile pe privat! :D

L.E.: Inca mai sunt triburi conduse foarte bine, daca vreti va pot da exemple, dar pe privat ca sa evit anumite discutii ulterioare. "O haita de lei condusa de o oaie este mai slaba decat o haita de oi condusa de un leu"
 
Ultima editare de un moderator:

LadyLethal

member
Scor reacție
143
L.E.: Inca mai sunt triburi conduse foarte bine, daca vreti va pot da exemple, dar pe privat ca sa evit anumite discutii ulterioare. "O haita de lei condusa de o oaie este mai slaba decat o haita de oi condusa de un leu"


Nu vreau sa fac spam la topicul lui martian dar eu nu mai suport acest anacronism ,repetat la nesfarsit.In forma lui originala "Mă tem mai mult de o armată de o sută de oi conduse de un leu decât de una formată din o sută de lei conduşi de o oaie.

citat din Talleyrand

Suna bine,dar cum ar spune martian are o "fractura logica".Avem prima echipa,100 oi si un leu,viteaz,bun strateg,inteligent pe langa oile pe care le conduce-echipa 2 o oaie si 100 lei viteji,strategi,inteligenti(ori sunt lei ,ori nu sunt).Echipa 2 nu poate exista pentru ca cei 100 lei nu ar accepta conducerea unei oi,altfel si primul leu ar fi coplesit de oile din echipa lui si condus de ele.Nu se specifica daca primul leu e mai smecher si ca cei 100 ar fi retradati:confused:
 

DeletedUser12439

poate pentru ca se face greseala de a pune conducatori, jucatorii care ii intereseaza clasamentul in primul rind. acestia nu pot fi si una si alta.in primele luni ale jocului in special.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Eu as prefera sa ma abtin cat de cat, asta ca sa nu insir un roman pe care oricum majoritatea il va citi pe diagonala :) , ca fost jucator ( L1,2,5,7 ), din pacate rar mai vezi triburi duse cap-coada, adica de la inceputul lumii, sau ma rog...de cand se aseaza lumile mai bine dpdv al hartii si al relatiilor diplomatice pana la sfarsit, aici as putea da un exemplu demn de toata lauda, tribul IMMO de pe L10, trib care a dominat lumea de la inceput pana la sfarsit ( daca ma insel cumva va rog sa ma corectati ), daca mai sunt si altele de pe alte lumi, jos palaria...prefer sa nu ma arunc in afirmatii pe care nu le pot si sustine sau despre care doar "am auzit...", din pacate, dupa cum se spune si mai sus...in ultima perioada, cu mici exceptii, fiecare este interesat de sine indiferent de metode, referitor la afirmatia de mai sus cu "MED", prefer sa ma opresc, adevarat, sunt cativa jucatori buni, vechi, dar si altii....

Si ca un scurt rezumat, din punctul meu de vedere, jocul merge dupa tendinta generala a societatii, mai exact fiecare pentru el, fie ca ne place, fie ca nu.

Martzian...intotdeauna o placere sa citesc topicurile/posturile facute de tine.
 

ChineZeu

member
Scor reacție
37
referitor la afirmatia de mai sus cu "MED", prefer sa ma opresc, adevarat, sunt cativa jucatori buni, vechi, dar si altii....

Jucatori buni, vechi sau nu, putini ar fi renuntat la primul sat dupa 2 saptamani de joc la cererea liderului lor
puncte premium si zile pierdute
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Daca imi aduc bine aminte, a fost postata pe forum o circulara in care se specifica in mod destul de clar ca nimeni nu este obligat sa o faca, dar unii au ales sa o faca totusi, de ce ? Nu cred ca este un subiect de dezbatut in mod special....la final stim bine toti cum suna : "Felicitari tribului x care a castigat azi lumea y....." crezi ca mai intereseaza pe cineva ce s-a intamplat cu n luni in urma ?

Ideea topicului este o discutie la modul general, nu punctual...ce s-a intamplat pe 40 cu MED chiar nu este relevant pe termen lung.
PS. Nu am specificat la care jucatori sau la ce trib m-am referit.
 

DeletedUser11365

Cand vor disparea injumatatirile,steagurile,reducerea costului cladirilor,si in special comertul cu pp-uri,vom avea din nou un server competitiv,cu jucatori buni si conducatori competenti(adica niciodata).Daca e sa ma refer strict la conducatori,e de mentionat faptul ca ei vin din randul jucatorilor,nu apar din neant sa-i conduca,ori daca tu nu ai o arie de selectie solida,e foarte probabil ca si cei care vor scoate capul(conducatorii) sa nu se ridice la nivelul asteptarilor.

Cum bine puncta eisberg,jocul asta primeste ce merita..din pacate..
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Măi băieţi, lumea evoluează.
Jocul în sine evoluează.

Aş vrea şi eu să analizez situaţia, aşa că voi încerca să-mi exprim ideile cât mai clar şi fără să supăr pe nimeni (că abia am venit din vacanţă :D ).

Plecând de la cele două titluri, vă aduc aminte că acum 5,6 ani pe jocul ăsta nu existau atâtea scripturi, nu se investeau atâţia bani, iar internetul la modul general nu-ţi oferea atâtea alternative ca în ziua de astăzi. Nu aveau chiar toţi acces la internet şi nu existau opţiuni de conectare pe purtătoare în buzunar. Ţigările erau mai scumpe.. :))
Legat de ce ne înconjoară, nu vreau să intru în polemici exprimând şi păreri pe baza încălzirii globale, politicii ş.a.m.d. , dar pe internet merge din rău înspre mai rău.
Timpul petrecut, conectat, este din ce în ce mai mult. Avem generaţii întregi de copii educaţi astfel, din păcate.

Şi jocul ăsta, ca oricare altă chestie de pe internet face legătura între două sau mai multe generaţii. Oferă imaginaţiei mai multe posibilităţi de a jongla cu personalitatea şi de a-şi construi propriul personaj, propria realitate "ireală". Nu există "joc la mişto", cu toţii ne implicăm şi ne place să ne implicăm atunci când jucăm triburile. Mai distractiv pentru unii, mai obsesiv pentru alţii..dar o facem în acelaşi mod, pe internet.
Dacă jocul ăsta nu ar mai mobiliza online mase mari de jucători, cred că nu s-ar mai pune problema calităţilor echipelor..dar nici acelaşi farmec nu ar mai avea.
Am fost nevoiţi (sau obligaţi) de internet să ne modificăm stilurile de viaţă, cum spuneam..apariţia telefoanelor deştepte, posibilitatea de a fi conectat tot timpul pe joc sau oriunde în altă parte pe browser..
Aici, ideea e simplă. Petreci mai mult timp cu o persoană (sau mai multe), ajungi mai repede la contradicţii, la certuri.

Dar, nu asta ar fi scuza calităţii jocului (al echipelor este formulare greşită) ci implicarea tuturor. Ca să mulţumeşti o persoană (sau mai multe) care stă mai mult ca tine sau ca x-ulescu în faţa monitorului, şi bagă şi nşpe milioane în puncte premium, este o misiune aproape imposibilă comparativ cu ceilalţi care intră ocazional, sau nu-şi permit butoaiele cu pp-uri.


Jocul a creeat o fereastră de superioritate, avem jucători cu pretenţii acum (80% dintr-un trib,sau puţin mai puţin, care investesc aici).Asta a dăunat calităţii echipelor. Fiecare trage pentru reputaţia proprie, pentru numele său de pe internet şi pentru laudele de pe skype sau facebook (alte cauze dăunătoare).
În echipele bune, am prins şi eu vreo două.. se juca doar în browser, toţi erau egali ca drepturi şi nu cereau mai mult decât meritau. Se comunica doar prin mesaje şi exista o decenţă în limbaj. Nu se puteau rezerva sate ca acum şi vă zic sincer, că n-am văzut atâtea certuri atunci câte văd acum, cu sistemul "modern" de rezervare a satelor. Blajini sau nu, acei jucători nu mai există acum.

Şi ca să închei prin virgule ideea, că am lungit-o prea mult..(pot continua eventual dacă e nevoie) o fac printr-o frază a unui prieten vechi (tot jucător de triburile) "Crivăţ" :

ATENȚIE! Utilizarea excesivă a internetului duce la atrofierea simțului limbii române, vizuale, mentale şi sexuale.

Concluzionez încă o dată, că poate mi se pierde ideea printre atât de multe cuvinte:
Nu mai suntem egali pe jocul ăsta. Nici înainte nu eram, ca persoane. Dar ca şi caractere online, lăsam impresia asta.
Q
 

DeletedUser

jocul are totusi pe .ro 7-8 ani daca nu ma insel ? in astia 7-8 ani a atras cat de multi jucatori putea atrage . nu mai ai de unde atrage altii . orice se naste la un moment dat si moare . iar cei vechi , fostii lideri ... au ajuns la un punct in care din diferite motive au spus stop joc . poate injumatatirile , poate lipsa timpului , poate lehamitea de joc ... nu conteaza , fiecare cu motivele lui . fiecare dintre noi se va retrage la un moment dat ( noobi sau profesori ) .

cristi : cand vor disparea cele pe care le spui tu jucatorii vor fi aceiasi . poate vor reveni unii , nu ma hazardez sa avansez cifre dar procentul va fi redus .
 

LadyLethal

member
Scor reacție
143
Cand vor disparea injumatatirile,steagurile,reducerea costului cladirilor,si in special comertul cu pp-uri,vom avea din nou un server competitiv,cu jucatori buni si conducatori competenti(adica niciodata).Daca e sa ma refer strict la conducatori,e de mentionat faptul ca ei vin din randul jucatorilor,nu apar din neant sa-i conduca,ori daca tu nu ai o arie de selectie solida,e foarte probabil ca si cei care vor scoate capul(conducatorii) sa nu se ridice la nivelul asteptarilor.

Cum bine puncta eisberg,jocul asta primeste ce merita..din pacate..

Exista lumile speciale unde nu sunt facilitati premium.nimeni nu ii opreste pe cei nemultumiti de avantajele oferite pe pepeuri sa joace pe ele.
 

quz0r

member
Scor reacție
144
nimeni nu ii opreste pe cei nemultumiti de avantajele oferite pe pepeuri sa joace pe ele.

Doar jucătorii care folosesc şi ştiu să folosească bine scripturile, metodele de a fenta jocul (şi implicit adminii). Revin iar la ideea mea, că nu mai suntem egali aici. Sunt cu moţ, fără moţ şi în funcţie de astea şi pretenţiile cerute sau dobândite prin investiţiile pe alte lumi. Pe o specială se intră ori cu reputaţia (şi din nou, construcţia unui trib pe baza autenticităţii - ăsta e bun, îl luăm), ori cu suporţi şi tot tacâmul. [care, mă repet..(acum 5,6 ani)..când activau triburile conduse bine, nu erau)].
Ai un nume, primeşti invitaţie. Nu ai un nume, chemi nişte prieteni să te ajute ..ajungi în tot, primeşti invitaţie. Nu ai prieteni, nu ai nume..creşti satele pentru cei care au primit invitaţie.
 

DeletedUser

Nu ai un nume, chemi nişte prieteni să te ajute ..ajungi în tot, primeşti invitaţie. Nu ai prieteni, nu ai nume..creşti satele pentru cei care au primit invitaţie.
nu e nimic rau in a da invitatiile selectiv .
 

DeletedUser44523

Daca imi aduc bine aminte, a fost postata pe forum o circulara in care se specifica in mod destul de clar ca nimeni nu este obligat sa o faca, dar unii au ales sa o faca totusi, de ce ? Nu cred ca este un subiect de dezbatut in mod special....la final stim bine toti cum suna : "Felicitari tribului x care a castigat azi lumea y....." crezi ca mai intereseaza pe cineva ce s-a intamplat cu n luni in urma ?

Ideea topicului este o discutie la modul general, nu punctual...ce s-a intamplat pe 40 cu MED chiar nu este relevant pe termen lung.
PS. Nu am specificat la care jucatori sau la ce trib m-am referit.

Analizand mesajul de mai sus, ajung la concluzia ca noi (muritorii de rand) mai jucam degeaba pe 40... daca Med is deja castigatorii.
Ceea ce nu prea inteleg eu este ce treaba ai tu cu tribu Med, de tot postezi atat in numele lor?
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
@grande , sa nu crezi ca facandu-ti n conturi vei mai avea acces la acest forum, semnat ( ala ieftin ).

Prefer sa nu iti raspund la asta, daca tu atat ai inteles din postarile mele.
Pana sa fie pomenit acest nume cu atata insistenta pe forumul .ro ( si nu numai ) habar nu aveam despre ce e vorba, si sincer nici nu ma intereseaza, doar am tras niste concluzii urmarind forumul si atat.
Off...paranoia asta.

Parca era vorba de o situatie generala, si culmea e ca nu eu am deschis subiectul "med".
 

DeletedUser45873

Prefer sa nu iti raspund la asta, daca tu atat ai inteles din postarile mele.
Pana sa fie pomenit acest nume cu atata insistenta pe forumul .ro ( si nu numai ) habar nu aveam despre ce e vorba, si sincer nici nu ma intereseaza, doar am tras niste concluzii urmarind forumul atat.
Off...paranoia asta.

Parca era vorba de o situatie generala, si culmea e ca nu eu am deschis subiectul "med".

Absolut, paranoia asta... d-aia suntem toti banati cand deschidem putin gura. Generala, negenerala...in calitate de "ce" iti dai cu parerea despre situatia de pe lumea 40 si implicit tribul med? In calitate de admirator?
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Pe bune ca nu inteleg ce aveti ? S-a facut referire la un caz, am comentat si eu ca oricare altul, nu vad care e problema.
Da, comentez in calitate de fost jucator si de moderator ( printre altele ) al forumului, strict neutru.

Daca nu puteti vedea/intelege ce am scris mai sus, este problema voastra, nu a mea. Aici se discuta de cazul MED, nu de trib, jucatori sau mai stiu eu care, de unde sti ca eu aici :

referitor la afirmatia de mai sus cu "MED", prefer sa ma opresc, adevarat, sunt cativa jucatori buni, vechi, dar si altii....

m-am referit stric la MED ?

Cumva scrie ca in tribul X sau Y sunt jucatorii aia ? Nu stimabile...sunt peste tot acei jucatori buni si vechi, sau buni si noi, si altii...ai inteles acum ? Si nu inteleg ce e rau in a spune ca exista jucatori buni, vechi, noi sau ...altii ? Exista oriunde, chiar si tu esti un jucator bun, vechi, nou, sau "altul", ai inteles acum ?

Stai calm, ca nimeni nu e banat fara motiv, nici pe joc si nici pe forum.
 
Sus