Semnificaţia şi originea numelor

DeletedUser

Iti dai seama ce ar face copii la scoala cu al meu/a mea, daca mi-ar trazni prin cap sa-i zic ADALBERT (pentru ca-mi place se inseamna) sau URSULA...
Va trebui sa le zic cumva acceptabil, si sa pun al doilea prenume...
 

DeletedUser

pfff. ambele mele nume au semnificatie religioasa.

dar am hotarat sa imi numerc paladinul adelin :D
 

DeletedUser

adelin petrisor? ala cu microfonu prin Bosnia/pe la cutremure/mineriade?
 

DeletedUser

Aceasta rubrică nu ţine de triburile, ci o explicatie a numelor purtate, cele mai importante.
Ca să Descoperiti ce semnificatie si istorie are numele dvs!

45 DUMITRU
- corespunde zeului grec "Demetrius", zeul agriculturii

Straniu, nici o data nu am fost pasionat de agricultura:confused::eek::D
 

DeletedUser

Probabil, dar provine de la un zeu, insa daca citesti si despre acel zeu, ti-ai mai putea face o parere
 

DeletedUser

ia te uita, dupa nume sunt urmasul lui cristos:)) plus protector al barbatilor/oamenilor, numai ca firea mea nu-mi permite lucrul asta, sunt un emotiv care plange des, hai k m-am facut de ras aqm:))
 

DeletedUser

eu sunt urmazul lui Cristos, si mai sunt si domnitor(ce-mi place partea asta):rolleyes:
 

DeletedUser

Ştefan

"purtatorul cununei invingatorului"
de asta o fi castigat Ştefan cel Mare
 

DeletedUser

Avatar - nume dat diferitelor încarnări ale zeului Vişnu (hinduism)
 

DeletedUser

eu is "sanatosul",dar asta e al doilea prenume ca pe primu nu l-am gaist
 

DeletedUser

..."domnitorul"...:rolleyes: probabil am un palat de mostenit pe undeva si n`am aflat inca..can anyone help me:confused:
 

DeletedUser

MANUEL
Gender: Masculine

Usage: Spanish, Portuguese, German, Romanian

Pronounced: mah-NWEL (Spanish), mahn-oo-EL (Portuguese), MAHN-oo-el (German) [key]

Spanish and Portuguese form of EMMANUEL, as well as the German and Romanian short form of EMANUEL. This was the name of two kings of Portugal and two Byzantine emperors

roialitate frate :p pan'aici ii bine :)))


aici intru'n pamant :(

EMERALD
Gender: Feminine

Usage: English

Pronounced: EM-ur-awld [key]

From the name of the green precious stone, which is the birthstone of May. The emerald supposedly imparts love to the bearer.
...;))) oricum ii frumos :))=)))
 

DeletedUser

GINA

1. GEORGINA - Latinate feminine form of GEORGE ("farmer, earthworker")
2. REGINA - From a Late Latin name meaning "queen". A city in Canada bears this name. asta imi convine :->
3. LUIGINA - Pet form of LUIGIA->Italian feminine form of LOUIS->French form of LUDWIG->"famous warrior"

un amalgam de istorie zace in numele meu, ce mai...
 
Sus