Training de moderatori

DeletedUser

Mda , de la domnul Grima am primit si eu un warn , vezi doamne am spamat :eek: ... cand i'am dat reply lui SelenaX ... anyway ... un pic cam prea exigenti unii moderatori ...
 

DeletedUser

Flamer...mai bine stai linistit...ca de nu....te trezesti banat...daca nu pe forum(unde se poate vedea daca sunt sau nu motive)...atunci in joc!Asa cum am patit eu...pentru ca m-am apucat sa cer explicatii!Faza proasta este ca nici macar nu le ceream pentru mine....sau pentru cineva din RoD!Si....frumos....m-am pomenit incuiat....pentru transport ilegal de resurse si trupe!Hmm...si nu cred ca am facut ceva de genul....desi erau situatii in care ar fi fost de ajutor o chestie de genul asta!

ar fi culmea!resurse nu trimit nimanui,pt ca nu mi se cere,p e sitter nu intru.....nu ar fi motive sa ma baneze in joc,nu am incalcat vreodata o regula in 14 luni de cand joc....dar mai stii?:(
toate ca toate dar acea semnatura denota foarta multa lipsa de respect fata de membrii acestui forum-ceva de genul,eu sunt sef,fac ce vreau si nu-mi pasa de voi va fac in asa mod incat o sa-mi cereti mila sa scrieti pe aici......dar ce frate e forumul lui/ei?:mad:
 

DeletedUser

Se pare ca pana la urma se ajunge, din nou, la critica directa adresata moderatorilor. V-as fi recunoscatoare sa recititi regula 6.4.

Cat despre pedepsele date anumitor utilizatori ai forumului, cititi din nou regula 6.4.

Flamer, te-as ruga sa nu comentezi la adresa avertismentelor date de mine, mai ales daca nu esti direct implicat.
In acelasi timp, dupa cum presupun ca ai vazut, nu am facut secret motivul avertismentului, asa ca afirmatiile scoase din context nu-si au locul aici.

N-a spus nimeni ca suntem perfecti, totdeauna vom avea ceva de invatat, dar de aici pana la a contesta in totalitate abilitatea de a citi si a intelege un post, este o cale lunga.

Pe de alta parte, poate ar trebui sa se inteleaga si faptul ca moderatorul de pe forum nu poate cere sanctiune in joc pentru o incalcare de regula pe forum, decat:
5.3. In cazuri extreme se pot inchide direct atat contul de pe forum cat si cel de pe joc.
 

DeletedUser

inainte de a-mi da cu parerea, as dori sa aud punctul de vedere al colegului meu.
Personal, in cazul semnaturilor, intotdeauna am discutat in privat cu persoana vizata. Consider ca este corect sa-i dau cuiva, in acest caz, dreptul de a-si motiva alegerea, apoi sa judec.
 

DeletedUser

Destul, ca de obicei o astfel de tema nu isi atinge scopul si ies certuri.
Pregatirea moderatorilor se face pe Team Intern, nu pe forumul public si nu de catre membri obisnuiti.

Am sa imi schimb complet semnatura, nienna ai uitat sa pui emoticonul: :D , mi-e indiferent ce credeti despre mine si metodele mele, am o responsabilitate aici.
Topic inchis, va rezolvati probleme prin ticket.
 

DeletedUser184

se pare ca musai trebuie cineva mai vechi sa intervina - topicul - in esenta este bun - dar pana la un moment dat - de ce zic asta?simplu au inceput sa se discute despre 1-2 sanctiuni sau despre persoane directe - fapt ce nu da bine in poza si nici nu respecta regulamentul.

vreti tema sa mearga ?discutati la GENERAL - daca nu stiti ce inseamna la GENERAL nu mai postati.

redeschid tema - caci pare totusi constructiva - cu conditia ca orice discutie directa sau orice apropo subtil sa dispara - ati atins acest subiect (abateri minimale sau grave de reguli) luati CONCEDIU SAU VACANTA 2 saptamani fara drept de replica

ca adaugire - regulile sunt interpretabile pentru toti - asta e un lucru cert - eu inteleg regulile intr-un fel iar altii in alt fel.
moderatorii totusi nu sunt dumnezei - au si ei la cine sa raspunda - daca gresesc va invit sa faceti sesizare - nu discutati pe public ca oricum nu rezolvati nimic.

la cerere topicul este redeschis cu conditiile mentionate mai sus - REPET NU INLCALCATI CE AM ZIS MAI SUS CACI LUATI BAN
 

DeletedUser

Ninenna a spus:
Este oare atat de dificil sa ne respectam reciproc? Oare noi suntem asa, o turma de animale care au ca unic scop iritarea moderatorilor? Toate nemultumirile noastre au o baza reala si n-ar strica sa mai atuncati un ochi si din perspectiva utilizatorului de rand, ca sa intelegeti de ce unii moderatori sunt respectati, iar altii sunt criticatii peste tot.

Printre injuraturi, critici, mesaje de genul "de ce mi-ai dat warn, ba ?" e cam greu sa vezi respectul unora sau nemultumirea altora. Am fost moderator, sunt utilizator de rand acuma...dar ori inca vad forumul cu perceptie de moderator..ori vad in 80% din posturi incalcari de regulament. Ca sa nu mai spun ca unele sunt sfidare pe fata.
Vorbind in nume propriu, nu cred ca exista utilizator al acestui forum fata de care sa nu fi aratat minimul de respect. In contradictie...nu are sens sa-mi aduc aminte de tot ceea ce a fost, legat de "respect" la adresa mea... Asa ca, Nienna, daca ar ajunge multi sa gandeasca in felul tau..forumul ar fi un loc placut. Pana atunci...vae victis.
 

DeletedUser

si in opinia ta ,Bloom, cine sunt cei invinsi ce nu au cum sa ridice pretentii? noi,utilizatorii?
cine joaca in opinia ta rolul romanilor si cine al celtilor invingatori?
 

DeletedUser

si in opinia ta ,Bloom, cine sunt cei invinsi ce nu cum sa ridice pretentii? noi,utilizatorii?
cine joaca in opinia ta rolul romanilor si cine al celtilor invingatori?

Ramane la latitudinea ta. Istoria o scriu intotdeauna invingatorii. Indiferent cine sunt aceia.
 

DeletedUser

Ramane la latitudinea ta. Istoria o scriu intotdeauna invingatorii. Indiferent cine sunt aceia.

dar de ce vezi tu relatia moderator-utilizator ca o lupta:confused:
ce pretentii sa am daca plecati la moderat ca la razboi? tu gandesti asa,altii se cred semi-zei si sfideaza userii prin semnaturi ridicole...:eek:
 

DeletedUser

dar de ce vezi tu relatia moderator-utilizator ca o lupta:confused:
ce pretentii sa am daca plecati la moderat ca la razboi? tu gandesti asa,altii se cred semi-zei si sfideaza userii prin semnaturi ridicole...:eek:

Eu nu am plecat la nici un razboi flamer...Moderarea nu este un razboi. Nu discut despre altii, ci despre mine.
Din punctul meu de vedere, moderatorii trebuie sa isi faca treaba in limita regulamentului, cu cerintele aferente postului.
Si la fel ar trebui sa o faca si utilizatorii forumului. Recunosc, sunt care o fac...desi foarte putini.

Si uite asa se ajunge la interminabilele acuzatii...

Si referinta la lupta, era apropo la exemplificarea ta legata de romani si celti.
 

DeletedUser

ai spus "vae victis" care inseamna "vai de cei invinsi"....nu are rost sa reiterez contextul istoric al acestei zicale dar stii foarte bine ca se refera la faptul ca invinsii nu pot emite pretentii......de aia eram foarte curios sa aflu ce ai vrut sa spui prin asta;)
 

DeletedUser

Foarte simplu.

Invingatorii sunt cei care inca au bun simt si stiu sa respecte un om, indiferent ca e moderator, admin, sau simplu jucator/utilizator de forum.

Invinsii...restul.
 

DeletedUser184

acum vine intrebarea mea - ce ar trebui sa se imbunatateasca la moderatori si administratori - caci si eu sunt in aceasi "oala"?
punctual as vrea sa aflu de la fiecare - daca va simtiti "amenintati" de "functie" (desi nu ar trebui) va astept cu recomandari pe privat daca nu ...sunteti liberi sa le postati.
sa incercam totusi, daca tot am redeschis acest topic, sa facem ceva constructiv
 

DeletedUser37

Subiectul poate fi chiar unul filozofic.Eu sustin ca 90% din oameni in momentul in care dau de orice forma de asa zisa "putere" sau "autoritate" dobandita printr-o pozitie sau ceva de genu(si nu ma refer doar la forum,sau la o pozitie in conducerea unui trib ci si in viata reala) au tendinta mai devreme sau mai tarziu sa abuzeze de ea in loc sa o foloseasca intr-un mod constructiv.Motivul?Intotdeauna frustrarea,dar pe diferite cauze si la diferite nivele.Parerea mea :)

PS:Am postat inainte sa-ti vad postul lamine.Ai dreptate.
 

DeletedUser

No offence boss, nu generalizez, dar nici nu exemplific. Limbajul si modul de adresare. Asta in primul rand. Ca moderator, esti dator sa fii un exemplu. Si odata ce tu ceri de la utilizatori limbaj decent, coerent si corect gramatical, cred ca ar trebui ca moderatorii in primul rand sa faca asta.
 
Sus