Training de moderatori

DeletedUser37

No offence boss, nu generalizez, dar nici nu exemplific. Limbajul si modul de adresare. Asta in primul rand. Ca moderator, esti dator sa fii un exemplu. Si odata ce tu ceri de la utilizatori limbaj decent, coerent si corect gramatical, cred ca ar trebui ca moderatorii in primul rand sa faca asta.

Perfect de acord.In plus,respectul.Ceri respect de la playeri ,acorda-le respect.
Ba mai mult,acorda-l si cand nu-l merita,poate doar cu un pic de ironie fina,dar acorda-l.Pentru ca trebuie sa fii deasupra anumitor mizerii sau mizerabili :p de pe forum :)
 

DeletedUser6841

1. pe mine m-ar interesa daca e nevoie de CP / licenta pentru a scrie cu diacritice pe forum si in joc (sau tine de PC-ul fiecaruia);

2. amenintarea principala ar fi ignoranta solida in materie de reguli forum / joc (un motiv bun pt voi de a fi ageri :)) - ma iertati ca vorbesc despre mine;

3. pina unde se poate merge cu originea si semnificatia "nick"-urilor

Va multumesc! :D
SA TRAITI!
 

aexxea

Game Suport
Scor reacție
0
acum vine intrebarea mea - ce ar trebui sa se imbunatateasca la moderatori si administratori - caci si eu sunt in aceasi "oala"?
punctual as vrea sa aflu de la fiecare - daca va simtiti "amenintati" de "functie" (desi nu ar trebui) va astept cu recomandari pe privat daca nu ...sunteti liberi sa le postati.
sa incercam totusi, daca tot am redeschis acest topic, sa facem ceva constructiv

Ma gandesc ca ar fi utila o schimbare in modul de a privi lucrurile - o schimbare a perspectivei.

O instruire focalizata pe flexibilitatea/inflexibilitatea in aplicarea regulilor nu ar avea mare efect. Iar asta pentru ca problema reala nu e cea mai sus exprimata, ci lipsa unui echilibru intre pedeapsa-recompensa.
Utilizatorii stiu, si li se repeta constant, ca accesul la forum nu este un drept pe care il au, ci o favoare. Si ca atunci cand nu au o conduita conforma regulilor “casei” sunt pedepsiti. Pedepsiti si… atat.

Inconstient… noi avem o puternica nevoie de echilibru intre pedeapsa si recompensa. Astfel… utilizatorul stie ca daca greseste primeste pedeapsa x. Si stie ca daca e in regula nu primeste in schimb decat continuitate in accesul pe forum. Pentru unii asta e suficient.
Pentru altii insa nu este. Si inconstient acestia cauta un echilibru asa ca vor compensa prin pasivitate, agresivitate, incalcarea regulilor, victimizare etc. Iar asta se intampla pentru ca instinctiv vrem ca lucrurile care ni se ofera sa fie meritate, sa avem un drept asupra lor - nu ne impacam cu ideea de “favoare” pentru ca presupune vulnerabilitate si nesiguranta.

Pe de alta parte… moderatorii isi incep activitatea avand o serie de asteptari – la ei, la colegi, la utilizatori. Partea rea e ca de regula acestea nu sunt constientizate asa ca lipsa de concordanta intre asteptari si rezultate nu e procesata constient. In consecinta… la un moment dat se ajunge ca flexibilitate/inflexibilitatea sa fie puternic conditionata de acest aspect. Si cum totul se petrece raportat la un regulament a carui aplicare presupune un grad destul de mare de subiectivism… e extrem de dificil sa ajungi sa observi legatura.

In plus, situatia e influentata negativ si de etichetele pe care fiecare dintre categorii o atribuie celeilalte – tot inconstient, din pacate, avem tendinta de a ne conforma si de a ne modifica atitudinea pentru a fi in concordanta cu ceea ce stim ca se spune despre noi. Si, tot din pacate, asta se intampla suficient de subtil pentru a nu e da seama.

In concluzie… discutii si contestatii vor exista mereu pentru ca si aspectele de mai sus vor exista mereu.
 

DeletedUser

acum vine intrebarea mea - ce ar trebui sa se imbunatateasca la moderatori si administratori - caci si eu sunt in aceasi "oala"?
punctual as vrea sa aflu de la fiecare - daca va simtiti "amenintati" de "functie" (desi nu ar trebui) va astept cu recomandari pe privat daca nu ...sunteti liberi sa le postati.
sa incercam totusi, daca tot am redeschis acest topic, sa facem ceva constructiv

Sa nu se abuzeze de drepturi, uneori un post in genul celor facute de tine are efect mult mai puternic decat 7 warnuri date celor care au postat. Cum avertismentele sunt private, cei care vor posta in continuare risca sa comita aceleasi erori ca si cei dinaintea lor.

Parerea mea e ca spamul, adevaratul spam - posturi fara continut, fara a fi transmise idei - ar trebui sa fie penalizat drastic. In schimb, in privinta off-topic-ului v-as ruga sa fiti mai indulgenti. E adevarat ca uneori discutiile urmeaza si stradute laturalnice, insa cat timp ideea principala este mentinuta pe parcursul threadului, cred ca si aceste abateri pot fi constructive. :)

Ca o paranteza: nu vi se par deosebit de enervante statisticile postate in mod repetat intr-un interval scurt de timp (de obicei 1-2 zile). Sincera sa fiu, prefer oricand off-topicul, macar nu trebuie sa derulez de scroll pana imi amortesc degetele ca sa ajung la un post care sa imi capteze atentia.
 

DeletedUser1195

Mai intai as vrea sa intaresc ce a spus valiusha:moderatorii si adminii trebuie sa faca exces de respect,chiar si fata de cei care nu il merita prin prestatia lor.Si asta in speranta ca macar o parte dintre cei ce ni se adreseaza sub limita bunului simt vor simti (poate)diferenta si vor avea macar un minut de jena.
Apoi,ii dau dreptate Niennei:una e spamul ,alta discutiile offtopic.Sa fim sinceri,forumul nu e o carte de filozofie,e un spatiu virtual de socializare si toti,dar absolut toti am folosit postari offtopic in topicurile cele mai ...serioase.In fond decat sa ne injuram ,mai bine ne ironizam un pic(si spre distractia celorlalti):)

Deci pentru un moderator de Forum e obligatoriu cunoasterea si manuirea corecta a limbii romane,abilitatea comunicarii,inclusiv coerenta in exprimare,ceva mai multa toleranta in aplicarea regulamentului,respect fata de parerile utilizatorilor,fiindca pana la urma ei fac forumul ,nu moderatorul,un sistem de avertismente premergator pedepsei propriu-zise.

Topicul acela care sonda cine e cel mai iubit moderator ,are dupa mine un titlu gresit.Cred ca ar trebui sa fie vorba de cel mai echilibrat moderator ,iar acesta este dupa mine,fara indoiala,lamine.M-am bucurat sincer ca el a avut decenta,(nu curaju)l sa redeschida acest topic,inchis abuziv.
 

DeletedUser184

dupa cum am mentionat anterior scopul redeschiderii a fost acela de a sti parerea "poporului" - teoretic in esenta se doreste a se crea o comunitate pe acest forum, unde sa fii sa discuti sau sa te contrezi - ce observ pana acum sunt lucruri esentiale si in principal toate realizabile.

sper ca vor mai exista si alte opinii despre aceasta tema - intotdeauna s-a incercat sau se incearca sa se creeze un ambient placut.

revin cu aceasi idee care din cate imi aduc aminte, o mai zicea cineva, si anume ca : noi nu suntem sa fim securisti sau politisti ci doar sa mentinem limita decentei si a bunului simt.

sper ca aceste "recomandari" sau "pareri" legate de activitatea moderatorilor sa imbunatateasca activitatea si relatiile intre cele 2 grupuri si anume echipa de moderare si utilizatorii.
 

DeletedUser

Cred c-ati baut prea mult Pepsi de v-agitati asa :D

Dar.. e bine ca s-a deschis topicul asta. E bine ca se mai trag ceva semnale de alarma. 2 moderatori dau avertismente si/sau intervin in anumite locatii ale forumului doar in exces de zel (evident, e o parere personala).
In schimb, sunt de acord cu penalizarile pentru limbaj (atunci cand postul creeaza dificultati la citirea lui). Da, chiar si pentru tz, sh, k, nijte, knd.. whatever. Poate ar trebui minimizate penalizarile dar nu cred c-ar trebui scoase. Unul din conditiile utilizarii forumului e cunosterea limbii romane. Voi nu va uitati ca analfabetismul e in floare in Romania? Sa vedeti lucrari la scoala scrise in mIRC style.. geez.

PS. Mai lasati PEPSI-ul ala si treceti la bere. Face bine la rinichi si e buna pe caldura asta (recomand cu caldura Silva Dark sau Stejar).
 

DeletedUser

uite Lamine, de exemplu pe l1 politica si propaganda, atat tema "razboindu-ne cu lupii" , cat si tema "sh-rod" sunt sub orice critica, la sh-rod au fost nevoie de peste 700 de replici jignitoare pana cand a intrat un moderator si a scris mesajul "cine nu vb din acest moment de razboi va primii ban". Am oarece dubii ca de atatea zile nu a fost vreun moderator on, cred pur si simplu ca le placeau mistourile la adresa unor useri, si de asemenea nu pot sa ma abtin ca nu exista impartialitate, daca era un topic despre altcineva, cu siguranta se dadeau ban-uri din prima... nu pot sa imi explic de ce. Nu inteleg cum se face ca pe un topic se injura lumea o saptamana, dar daca apare un topic cu **** se sterge imediat... ban, incalca regulile si toate cele. (**** inlocuieste numele unor jucatori, cat si un trib, nu mai spun cine/care, pt ca nu conteaza)
 

DeletedUser

m-am uitat mai atent, in 9 mai este primul post jignitor pe topicul sh-god.. ieri cand a postat moderatorul a fost 23 iunie :eek::eek: mai mult de o luna chiar.. or fi fost si pauze, dar din 750 de replici 700 sunt jignitoare, restul de 50 sunt statistici si rapoarte :)
 

DeletedUser

Dacă ţi sa parut ca in acel topic au fost depasite limitele bunuli simţ, puteai foarte frumos sa reclami jucatorii respectivi.
 

DeletedUser184

m-am uitat mai atent, in 9 mai este primul post jignitor pe topicul sh-god.. ieri cand a postat moderatorul a fost 23 iunie mai mult de o luna chiar.. or fi fost si pauze, dar din 750 de replici 700 sunt jignitoare, restul de 50 sunt statistici si rapoarte
simtul civic intervine aici - noi suntem 5-6 si acoperim 9 sectiuni cu alte n subsectiuni - fiecare post are optiunea de "report post" - impreuna trebuie sa facem forumul mai "curat"
 

DeletedUser

da, stiu, pt orice aveti loc de intoarcere voi, ca sunt multe topicuri, ca nush ce, desi lamine, stiu 100% ca tu ai citit tot topicul, inca de la inceput. Oricum eu nu am postat spre o rezolvare, am postat doar sa imi spun punctul de vedere aici, asa ca nu cer nimic
 

DeletedUser

@sifonel - pe acele topicuri s-au dat avertismente, iti pot spune sigur deoarece au fost date de mine. Nu e nevoie neaparat de edit pe post, avertismentele date le vad doar cei implicati.

@gabi23 - numele topicului e "Training de moderatori" ..nu "Intrebari pentru admini". Asta ca parere personala...
 

DeletedUser

@gabi23 - numele topicului e "Training de moderatori" ..nu "Intrebari pentru admini". Asta ca parere personala...

Intredevar .
Voi muta postul la Moderatorii va raspund (discutii libere) , din moment ce exista si moderatori care se bucura si de functia de admin.
 

DeletedUser

Intredevar .
Voi muta postul la Moderatorii va raspund (discutii libere) , din moment ce exista si moderatori care se bucura si de functia de admin.

Cred ca va trebui sa depui ticket...acolo e exact ce ai spus tu: Moderatorii va raspund. Si e legat strict de forum ;)
 

DeletedUser

Cred ca va trebui sa depui ticket...acolo e exact ce ai spus tu: Moderatorii va raspund. Si e legat strict de forum ;)

E mai bine asa ,deoarece informatiile obtinute prin sistemul de ticket nu pot fi prezentate pe forum si e mai bine ca anumite lucruri sa le stie toata lumea :)
Si nu scrie Moderatorii va raspund numai la intrebari in legatura cu forumul, asa ca e bine .
 
Sus