Trofeele dau seama de valoarea unui jucator?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Imi cer scuze celor deranjati de tema, celor ce o considera neavenita.
Am revenit pe forum in ideea unei dezbateri rapide, concise legata de aparitia trofeelor.
Provocarile mele pentru cititori:
1. numarul si caracterul trofeelor se constituie in indicatori pertinenti de evaluare a performantelor, precum ODA, punctele, media/sat, media/jucator?
2. care este ierarhia voastra pentru trofee? care vi se par cele cu adevarat insemnate si cele fistichii?

Privind incadrarea temei in acest forum de 20: este prima lume de trofee, fiecare are o zestre de trofee, in afara de conturile fantoma de 80 puncte cu mesaje publicitare.

Privind incadrarea in politica: exponentii diverselor triburi vor incerca promovarea unor abordari in dauna altora. Daca noi mergem pe acceptia alocarii valorilor de catre grupuri concurentiale, ne incadram in "politica".

Privind incadrarea in propaganda: postarile fiecarora dintre useri promoveaza puncte de vedere aparte, castigul in dezbaterea aceasta e bun instrument de propaganda a contului, renumelui si grupului propriu.

Opiniile mele, la subiect:
1. unele trofee sunt cam la fel de pertinente ca ODA, media de puncte
2. jefuitorii, numarul de sate anexate, ucisii, punctele/conducatorii in ordine descrescatoare.
 

DeletedUser34257

eu unul spun ca trofeele nu arata cat de bun e un jucator(parerea mea).pt ca daca ai numai sate mai mici prin jur si le rupi incoontinuu si distrugi nu stiu cate trupe sau resurse eu nu cred ca asta inseamna ca esti un jucator de valoare, desi unii jucatori iau trofeele pe buna dreptate.
 

DeletedUser11365

noi ce discutam acuma?exista trofeul "te ataci singur" si trofeul "reincarnare" si trofeele "noroc" si "ghinion"..cand am auzit prima data de trofeele astea,am crezut ca-i ceva serios si vor fi numa cativa jucatori pe harta cu trofee...
 

DeletedUser

parerea mea e ca la inceput de lume trofeele pot fi folosite impotriva jucatorilor care le au trecute publice. de ex cel cu jefuitorii, mai ales cand majoritatea nu au trecut de 1 mil (de resurse, normal), mi-ar spune ca jucatorul respectiv e f activ, probabil si-a distrus marea parte din vecini ca sa nu poata farma, deci maj satelor din jurul lui sunt pline .
mai e si trofeul moarte de erou care prezinta slabiciunea in defensiva a unui jucator care si-a sprijinit colegii, cam acelasi lucru il indica si "aparatorul zilei".
exista, bineinteles, si parti pozitive, insa daca faci parte dintr-un grup langa care ai jucat ceva timp, deja ar trebui sa-ti cunoasca valoarea si trofeele reprezinta doar o dovada in plus.
per total, eu as alege sa nu le afisez, macar pana nu se stabilizeaza zonele si dispar triburile de "2 saptamani"
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Mare parte din jucatorii care sunt acum pe triburile.ro stiu sa se apere foarte bine dar sa si atace foarte bine.Cand se intalnesc doi astfel de jucatori ca inamici singurul factor care conteaza este activitatea pe joc.Cel care va sta mai mult la calculator acela va avea castig de cauza.Daca prin absurd,ambii sunt maniaci si stau la fel de mult la pc atunci castig de cauza va avea cel care va avea o echipa mai buna in spate pentru ca pana la urma jocul se numeste triburile si nu jucatorii.

Trofeele dupa cum vedeti le poate avea orice nub,deci dupa parerea mea ele nu arata valoarea unui jucator.
 

DeletedUser

Prostii

E.

2.2. Va rugam sa postati raspunsuri care au legatura cu topicul. Daca nu puteti oferi un raspuns potrivit cu topicul este mai bine sa nu postati nimic. Acest lucru este in special valabil in cazul posturilor foarte scurte si fara relevanta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1198

Modul in care se acorda trofeul "Jefuitorul zilei" este eronat... e o greseala copilareasca din partea celor care au venit cu ideea. In loc sa contabilizeze cantitatea totala de resurse jefuite, se contabilizeaza numarul de atacuri de farmare (inclusiv de mai multe ori pe acelasi sat). E ca si cum, in cazul trofeelor "Aparatorul Zilei" si "Agresorul zilei", sa se contabilizeze numarul de atacuri primite/date, nu numarul de trupe invinse in defensiva/ofensiva. Daca in cazul Aparatorul si Agresorul zilei i-a dus capul, de ce nu i-o fi dus si in cazul Jefuitorului zilei? :)))

Trofeele dupa cum vedeti le poate avea orice nub,deci dupa parerea mea ele nu arata valoarea unui jucator.

In caz ca nu ai observat, fiecare trofeul are mai multe "level-uri". Orice noob poate fi "Regele punctelor" la nivelul 1, adica sa depaseasca 100 de puncte. Ramane de vazut cine trece de 1 milion, sau 10 milioane... La fel, orice noob poate primi trofeul Jefuitor cand depaseste 10.000 de resurse farmate. Sa vedem cine trece de 100 milioane, sau viitoarele bareme.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5596

Chestia cu trofeele este relativa cum spunea illidan acuma sunt doar de fantezie....dar cand va ajunge cineva la limite mai mari si la trofee de lv inalt atunci se poate considera ca jucatorul acela e bun...referitor la trofee in general multe mi se par naspa dar sunt cateva care arata bine la profil...in acest moment am 6 trofee dar din care cel mai interesant mi se pare cel cu resursele
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Modul in care se acorda trofeul "Jefuitorul zilei" este eronat... e o greseala copilareasca din partea celor care au venit cu ideea. In loc sa contabilizeze cantitatea totala de resurse jefuite, se contabilizeaza numarul de atacuri de farmare (inclusiv de mai multe ori pe acelasi sat). E ca si cum, in cazul trofeelor "Aparatorul Zilei" si "Agresorul zilei", sa se contabilizeze numarul de atacuri primite/date, nu numarul de trupe invinse in defensiva/ofensiva. Daca in cazul Aparatorul si Agresorul zilei i-a dus capul, de ce nu i-o fi dus si in cazul Jefuitorului zilei? :)))



In caz ca nu ai observat, fiecare trofeul are mai multe "level-uri". Orice noob poate fi "Regele punctelor" la nivelul 1, adica sa depaseasca 100 de puncte. Ramane de vazut cine trece de 1 milion, sau 10 milioane... La fel, orice noob poate primi trofeul Jefuitor cand depaseste 10.000 de resurse farmate. Sa vedem cine trece de 100 milioane, sau viitoarele bareme.

ma mira intr/adevar scaparile acestea de acuratete. pana sa fi fost implementate au fost trecute prin mai multe filtre ale ratiunii celor cu putere de decizie precum si a consultantilor. daca nu au fost trecute prin filtre bune, atunci napasta sa cada pe capul responsabililor. poate fi un moment de corijare a acordarii trofeelor. amuzant e ca la 100 de puncte esti deja conducator, cand e posibil sa nu ai nici paladin pe teren, nici o trupa.
pragurile astea de la 10.000 la 1.000.000 de ex, sau de la 1.000.000 sunt mai putin judicioase decat cele de la ODA si ODD cand vezi in clar cat si cand sunt schimbari.
Unele trofee sunt fistichii altele necesare dar transpuse cam neadecvat. Poate fi setare cu ce trofee sa se afiseze si cu care nu.Una e sa le arati vecinilor ca farmezi de zor si esti lider de 3 zile si una e sa le spui ca ti s-a intamplat sa ai adeziune 0. Cand un jucator cerceateaza o tinta poate spune: a jefuit peste 10.000, hai sa il sparg ca nu prea ataca. Si daca amana 2 zile, vede ca a jefuit milionul.
Deci jaf!
Un trofeu simpatic e ala cu moarte de erou: vezi care e cont defensiv si coroborand cu alte date il poti lovi.
Propaganda tine mai degraba de promovarea jocului pentru tineret si preadolescenti ca le da insigne frumoase, sau pentru ofiterii care trag la medalii pe uniforma. Cred ca aceste medali au totusi si un rol de impulsionare a incepatorilor si/sau lenesilor, sa fie activi, sa stranga semne ale activitatii lor in joc. Chiar de la inceput pot fi tinte atragatoare jefuirile de 10.000, 1.000.000 sau asasinarea a 10.000 de "crestini".
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

helou...helou ...fratilor...ce trofee e **:))...am intrat doar sa va salut.
 

DeletedUser

cel ma frumos este acesta
Regele punctelor (Argint - nivelul 3)
Ai ajuns deja la 100.000 puncte!
Nivelul următor: Încearcă să ajungi la 10.000.000 puncte!
cat pp iti trebuiesa ajungi acolo;)
 

DeletedUser

astia nu stiu ce sa mai scoata...am intrat si eu putin dupa 6 luni de pauza si am vazut porcaria asta cu trofeele
 

DeletedUser1959

Imi cer scuze celor deranjati de tema, celor ce o considera neavenita.
Am revenit pe forum in ideea unei dezbateri rapide, concise legata de aparitia trofeelor.
Provocarile mele pentru cititori:
1. numarul si caracterul trofeelor se constituie in indicatori pertinenti de evaluare a performantelor, precum ODA, punctele, media/sat, media/jucator?
2. care este ierarhia voastra pentru trofee? care vi se par cele cu adevarat insemnate si cele fistichii?

Privind incadrarea temei in acest forum de 20: este prima lume de trofee, fiecare are o zestre de trofee, in afara de conturile fantoma de 80 puncte cu mesaje publicitare.

Privind incadrarea in politica: exponentii diverselor triburi vor incerca promovarea unor abordari in dauna altora. Daca noi mergem pe acceptia alocarii valorilor de catre grupuri concurentiale, ne incadram in "politica".

Privind incadrarea in propaganda: postarile fiecarora dintre useri promoveaza puncte de vedere aparte, castigul in dezbaterea aceasta e bun instrument de propaganda a contului, renumelui si grupului propriu.

Opiniile mele, la subiect:
1. unele trofee sunt cam la fel de pertinente ca ODA, media de puncte
2. jefuitorii, numarul de sate anexate, ucisii, punctele/conducatorii in ordine descrescatoare.

Parerea mea este ca prin adaugarea acestor trofee,fie ele utile,fie ele inutile,jocul se tehnicizeaza si se pierde din vedere ceea ce este cel mai important in acest joc...factorul social.
Cand am inceput sa joc triburile habar n-aveam cu ce se mananca si ceea ce m-a facut prima oara sa prind gustul jocului nu a fost faptul ca m-am vazut "jefuitorul zilei" sau mai stiu eu ce alta minunatie,ci faptul ca vecinul meu mi-a intins o mana de ajutor,faptul ca intrand pe un forum am avut ocazia sa comunic cu alte persoane,faptul ca am fost indrumat sprijinit si incurajat.

E limpede ca la nivelul asta .ro nu se mai incurajeaza "noobismul",desi intr-un sistem sanatos trebuie sa ai toate categoriile de jucatori.E limpede ca de dragul profesionalismului apar noi chichite ce trebuiesc explorate.E limpede ca tot de dragul aceluiasi profesionalism se incurajeaza competitia,dar nu mi-e clar de ce un joc trebuie sa sufere o reala transformare(si nu fortez deloc termenii) dintr-o sursa de agrement intr-o sursa de competitie.

Din nou revin cu laitmotivul meu,de ce adaugam o gramada de features-uri cand inca nu avem reglementat cum trebuie jocul?
Profesionalizand nivelul jucatorilor trebuie sa iti profesionalizezi si sistemul de control,stafful administrativ si nu in ultimul rand regulile jocului,joc care se pare ca devine tot mai tehnic si tot mai avansat.
Rata de supravietuire a unui noob pe l 20 cred ca este o luna,o luna si un pic(facand o medie intre ala de isi da delete in ziua a 5-a si ala care mai reuseste sa se invarta pana undeva la 100000 de puncte),ori pe l1 cred ca media se invarte undeva la 5-6 luni.

Este foarte frumos ca jocul evolueaza,ar fi si mai frumos sa evolueze cum trebuie.Jocul ar trebui sa evolueze uniform,forumurile ar trebui sa fie exemplare si sa spuna povestile unor razboaie de memorat,nu sa fie "troaca" anumitor personaje care se acuza reciproc de colaborare cu adminul x sau y.

Si acum sa si rezum kilometrul asta de mesaj,pot spune ca nu agreez noile features-uri pentru ca tehnicizeaza prea mult jocul.Calitatea unui jucator nu este data de numarul de trofee de acolo,nici de puncte,poate ca nici de punctele ODA(desi adevarata valoare aici se calculeaza),ci ea este data de ceea ce reuseste sa realizeze el intr-o echipa. :)
 

DeletedUser6558

"Jefuitorul zilei
Jefuieşte majoritatea satelor pe această lume până la ora 0:00!" ?

Majoritatea satelor de pe aceasta lume? Adica vreo 50% din 100.000?
...

Prost tradus, probabil cu google translator+ads.
 

DeletedUser

idea asta cu trofeele ii buna dar sunt date la prea multi jucatori anume la toti. Sunt unele complet inutile precum:
-regele punctelor nu stiu la ce trebe iti arata ca ai trecut de un anumit punctaj(siplu poti sa te uiti la clasament).
-ghinionist nu stiu ce vrea sa arate ca ai avut ghinion sau ce? nu stiu. La fel si norocos. nu stiu la ce trebuiesc.
-jefuitorul zile arata nr total de atacuri pe care leai dat asa pot trimite si eu cate 5 topoare de ex pe atac de 200 ori si iau trofeul. Asta nu are nici un sens.
-nu stiu ce sa spun cu puterea paladinului ii o idee proasta.
-victama hmmm ii inutila
-te ataci pe tine ii o idee foarte proasta inseamna ca esti .... se da seama (sper sa nu ia in serios asta cei care au incercat) de te ataci singur pe tine insuti.
-la fel si cucerestete pe tine insuti :|
-cucerire iti pt un anumit nr de sate.
Acestea au fost negative. Cele pozitive ar fi
-jefuitor ii o idee buna dar resursele pierdute pe care lai pierdut cand ai fost atacat ar trebui retrase din nr total de resure luate.
-agresorul si aparatorul sunt idei f bune pt ca iti arata la vecini de ex. daca au primito ca trebe sa iei masuri rapide pt a nu te ataca(asta pt agresor) iar inainte sal ataci ar trebui sa te gandesti de 2 ori inainte(asta la aparator).
-conducator la fel ca la agresor.
-moarte de erou arata dupa parerea mea ca acel jucator ii unu care ajuta pe colegii sai.

Unele trofee sunt foarte bune pt a vedea ce fel de jucator este acela in cauza. Lista cu trofee e doar un alt clasament care nu are nici un sens.

Asta e parerea mea.

Imi cer scuze daca am greseli de ortografie sau alt ceva in tot ce am scris sper sa intelegeti ce am vrut sa spun.
 

DeletedUser

Modul in care se acorda trofeul "Jefuitorul zilei" este eronat... e o greseala copilareasca din partea celor care au venit cu ideea. In loc sa contabilizeze cantitatea totala de resurse jefuite, se contabilizeaza numarul de atacuri de farmare (inclusiv de mai multe ori pe acelasi sat). E ca si cum, in cazul trofeelor "Aparatorul Zilei" si "Agresorul zilei", sa se contabilizeze numarul de atacuri primite/date, nu numarul de trupe invinse in defensiva/ofensiva. Daca in cazul Aparatorul si Agresorul zilei i-a dus capul, de ce nu i-o fi dus si in cazul Jefuitorului zilei? :)))



In caz ca nu ai observat, fiecare trofeul are mai multe "level-uri". Orice noob poate fi "Regele punctelor" la nivelul 1, adica sa depaseasca 100 de puncte. Ramane de vazut cine trece de 1 milion, sau 10 milioane... La fel, orice noob poate primi trofeul Jefuitor cand depaseste 10.000 de resurse farmate. Sa vedem cine trece de 100 milioane, sau viitoarele bareme.



Illidane,am vazut jucatori de 10 milioane de puncte care atacau cu apararea si cand atacau cu nobil bagau cate 4 intr-un atac.Deci pe mine nimic nu ma mai surprinde si da,si un noob poate sa aiba trofeele dupa parerea mea.
 

DeletedUser1198

Conteza cand faci alea 10 milioane de puncte. Daca e un jucator care ajunge printre primii la 10 milioane, ala clar nu ataca cu apararea, iar 4 nobili baga in atac pentru ca la nivelul ala nobilii nu mai sunt o problema, si atacul isi indeplineste misiunea (scaderea adeziunii) chiar daca moare si 75% din pedestrime. Daca zici de jucatori care ajung la 10 milioane cand cei de pe primele locuri au 30, atunci nu mi se pare chiar surprinzator.. lumile vechi sunt pline de astfel de jucatori care se dau cocosi cu "meleoanele mele dă pă L1", dar sunt cuceriti la primul sat :)
 

DeletedUser4920

Daca nu au trofee pt cel mai bun pomanagiu degeaba si asa jocu se reduce la interne dupa 6 luni de la deschiderea oricarei lumi :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus