trupe ofensive in apararea satului

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

salutare.

este bine sa pastrezi in sat trupe ofensive (topor, cav. usoara) cand te ataca cineva?

mersi
 

DeletedUser

cav usoara in nici un caz :)) ..topoare am vazut ca se mai lasa..
 

DeletedUser

as dori daca se poate si stie cineva, o explicatie, pentru ca, cav. usoara are aparare buna, deci teoretic ar putea fi lasata in sat.

aparare cav. usoara
Apãrare în general Apãrare în general 30
Apãrarea prin cavalerie Apãrarea prin cavalerie 40
Apãrarea prin arcaºi Apãrarea prin arcaºi 30
 

DeletedUser

nu are rost sa lasi trupe ofensive in sat... nu am auzit de treaba cu topoarele...
haide sa-ti arat cat are cavaleria grea:

Apãrare în general 200
Apãrarea prin cavalerie 80
Apãrarea prin arcaºi 180

comparat cu cav usoara

Apãrare în general Apãrare în general 30
Apãrarea prin cavalerie Apãrarea prin cavalerie 40
Apãrarea prin arcaºi Apãrarea prin arcaºi 30

Trage singur concluziile!
 

DeletedUser

nu am auzit cu topoarele , doar ma vazut la foarte multi .. combina arcasi cu lancii si spade plus topoare..
 

DeletedUser1563

Am ramas surprins de ce poate sa faca o defensiva formata din topoare plus arcasi in fata unui atac format din spada si nobil. Nu aveam timp sa apar satul cu altceva si am zis sa ma apar totusi.
De ce am fost surprins pentru ca am avut o defensiva numeric inferioara agresorului si totusi am castigat lupta.
Se pare ca am facut bine ca nu am renuntat la sat. :p
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

nu ai nici un motiv sa te simti surprins sabiile nu sunt bune in atac mai ales cu nobili asta daca nu cumva atacul este ultimul de nobilare
 

DeletedUser

Aveti o solutie simpla la toate intrebarile: simulatorul
Acolo va puteti face o idee destul de buna despre asta
 

DeletedUser

cu simulatorul nu poti sa afli cu ce esti atacat.
intrebarea mea era daca, din experienta voastra este mai bine cu sau fara trupe ofensive in sat cand esti atacat "serios" (adica pentru innobilare)

mersi
 

DeletedUser

parerea mea e sa lasi langa defence si ceva topoare :D fac minuni!
 

DeletedUser

cu simulatorul nu poti sa afli cu ce esti atacat.
intrebarea mea era daca, din experienta voastra este mai bine cu sau fara trupe ofensive in sat cand esti atacat "serios" (adica pentru innobilare)

mersi

Omule, se cheama simulator pentru ca poti simula cu el.
Baga la atacator ce trupe vrei, baga in aparare ce trupe vrei si vezi rezultatul:confused:
 

DeletedUser

parerea mea e sa lasi langa defence si ceva topoare :D fac minuni!
Prietene, nu ii mai da inainte cu topoarele in aparare. Fac minuni intr-adevar, dar pentru ala care ataca ... Un luptator cu sabia e de cel putin 4 ori mai bun la toate capitolele decat un toporas in aparare ...
 

DeletedUser1563

Legat de simulator. Eu am premium, un amic nu are. Am introdus aceleasi trupe, acelasi zid, acelasi moral, acelasi noroc. Surpriza mie imi dadea un rezultat, altul ii dadea lui. Eu reprezentam apararea si el atacul. Mie imi iesea ca resping atacul lui ca ii termina apararea...
 

DeletedUser574

Legat de simulator. Eu am premium, un amic nu are. Am introdus aceleasi trupe, acelasi zid, acelasi moral, acelasi noroc. Surpriza mie imi dadea un rezultat, altul ii dadea lui. Eu reprezentam apararea si el atacul. Mie imi iesea ca resping atacul lui ca ii termina apararea...

Nu e posibil asa ceva.
Probabil ai gresit or i don't know;)
 

DeletedUser1915

am si eu o intrebare...cati Lancieri;Luptatori Cu Spada;Luptatori Cu Toporul trebuie sa ai la 250 de puncte?aprox...:confused:
 

DeletedUser

Puteti tine trupe de atac in sat numai daca altfel nu reusiti sa castigati batalia. In orice alta situatie este chiar recomandat sa mai scapati de anumite trupe de aparare pt a scadea pierderile de resurse.

Sa zicem ca aveti 100 lancieri si 100 spade in aparare si sunteti atacati. Indiferent de tipul atacului cavalerie sau infanterie (atacul total sa fie totusi acelasi) veti pierde aceeasi proportie atat din lancieri cat si din spade, tocmai din cauza sistemului de lupta: pierzi 20 lancieri atunci pierzi si 20 spade chiar daca ala ataca cu topoare si spadele sunt tari la aparare generala!

Cei dintre voi care fac parte dintr-un trib serios stiti ca puteti considera formarea unei singure unitati de aparare cu atributele media aritmetica ponderata a fiecarei trupe din aparare. Acum daca adaugi topoare in aparare, scazi atributul de aparare generala a unitatii formate deoarece topoarele sunt slabe la acest capitol, deci scazi randamentul apararii, rezulta pierderi inutile. :D
 

DeletedUser465

asta daca ai ferma plina, si prin formarea topoarelor , ocupi locul trupelor de aparare. daca nu, orice unitate pastrata in plus in sat, chiar daca este de atac, iti mareste puterea de aparare (nu cu foarte mult), in nici un caz nu ti-o scade.:eek:
 

DeletedUser

Legat de simulator. Eu am premium, un amic nu are. Am introdus aceleasi trupe, acelasi zid, acelasi moral, acelasi noroc. Surpriza mie imi dadea un rezultat, altul ii dadea lui. Eu reprezentam apararea si el atacul. Mie imi iesea ca resping atacul lui ca ii termina apararea...

rezultatele simulatorului difera daca ai cont premium lucru specificat si in beneficiile contului premium

"Simulator îmbunãtãþit

În simulator poþi printr-un singur clic sã introduci unitãþi ºi puterea de trupe din rapoartele de luptã. Numãrul de unitãþi din satul propriu ºi din cercetarea proprie pot fi introduse automat. Poþi ºi simula valurile de agresori prin folosirea rezultatelor din simularea anterioarã."

asta nu inseamna ca rezultatul simularilor va fi la fel intrun atac chiar daca ai calculat norocul si moralul tot sunt mici diferente intre simulare si atacul in sine
 

DeletedUser

asta daca ai ferma plina, si prin formarea topoarelor , ocupi locul trupelor de aparare. daca nu, orice unitate pastrata in plus in sat, chiar daca este de atac, iti mareste puterea de aparare (nu cu foarte mult), in nici un caz nu ti-o scade.:eek:




Iti mareste totalul dar iti scade atributul de aparare al unitatii finale.

Am zis la inceput ca poti pastra trupe de atac in sat numai daca altfel pierzi batalia si numai asa o poti castiga (apararea ta totala sa fie mai mare, nah, ca va mai si instruiesc!)

Legat de scadere, daca cineva are 2 de 5 la mate si ia un 4, va avea media sub 5 :p

Vecine, vecine, l-ai papat pe tribanu care imi era coleg de trib!
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus