Tutoriale/Strategii personale/ Lectii avansate

  • Autor subiect DeletedUser11083
  • Data de început

DeletedUser11083

Jucatorii mai experimentati, si-ar putea invata colegii de harta, poate mai noi in joc, pentru a avea niste adversari pe masura, sau cel putin o provocare cat de mica pt. ei... :)
 

DeletedUser11365

teoretic,da..insa primu care vine cu un sfat,va fi luat tare de restu,cu replici de genu "te-ai gasit tu sa-i inveti pe altii triburi"..ideea ii buna,da cu sanse mici de reusita
 

DeletedUser11083

m-am gandit si eu la treaba asta... da' incercarea moarte n-are. :)

vor incepe cei cu experienta medie, si, incet incet vor prinde "curaj" si cei cu "antecedente" mai "periculoase" si vor venii cu corecturi :)
 

DeletedUser

Daca vrei performanta pe joc,contul trebuie sa fie online 24/24...asta cred ca e prima regula!
 

DeletedUser23756

teoretic,da..insa primu care vine cu un sfat,va fi luat tare de restu,cu replici de genu "te-ai gasit tu sa-i inveti pe altii triburi"..ideea ii buna,da cu sanse mici de reusita

Stii tu...mi se falfaie de critici, si oricum, o critica buna si la obiect e binevenita oricand, in felul asta vezi unde ai gresit...:)

Link
 

DeletedUser

Daca vrei performanta pe joc,contul trebuie sa fie online 24/24...asta cred ca e prima regula!

24/24 crede-ma ca nu rezisti mai intai fizic apoi psihic...iar sa stai atata timp chiar si 2 insi e mai mult decat masochism, bine nu spun ca nu sunt astfel de persoane insa e prea mult , eu merg pe replica lui budweiser : "Just chillin', having a Bud..."
 

DeletedUser

24/24 crede-ma ca nu rezisti mai intai fizic apoi psihic...iar sa stai atata timp chiar si 2 insi e mai mult decat masochism, bine nu spun ca nu sunt astfel de persoane insa e prea mult , eu merg pe replica lui budweiser : "Just chillin', having a Bud..."

Am zis contul sa fie online 24/24....poti lasa sitter la 2,3 jucatori in timpul ala...
 

DeletedUser

teoretic,da..insa primu care vine cu un sfat,va fi luat tare de restu,cu replici de genu "te-ai gasit tu sa-i inveti pe altii triburi"..ideea ii buna,da cu sanse mici de reusita

Si uite ca au si aparut cei care sa ia in barci initiatorul. Ca aia care comenteaza ca "uite cine s-a gasit sa ne invete triburile" s-o fi nascut invatat.
 

DeletedUser11083

On topic: tin minte cand am jucat prima oara pe l2, ca bagam la greu mine, cum invatasem prin vechile strategii... :)

si cand mi-a spus vecinu Mihgabcri (apropo, el este tot acolo - salutare amice!) cate trupe are si cate resurse aduna cu ele, am inteles ideea, si am curand am devenit cosmaru' vecinilor.... (vecinu era mai pasnic, si farma linistit sate parasite si inactive, insa pe mine m-a prins rau de tot ideea de jaf fara limite ... :)
 

DeletedUser6681

On topic: tin minte cand am jucat prima oara pe l2, ca bagam la greu mine, cum invatasem prin vechile strategii... :)

si cand mi-a spus vecinu Mihgabcri (apropo, el este tot acolo - salutare amice!) cate trupe are si cate resurse aduna cu ele, am inteles ideea, si am curand am devenit cosmaru' vecinilor.... (vecinu era mai pasnic, si farma linistit sate parasite si inactive, insa pe mine m-a prins rau de tot ideea de jaf fara limite ... :)

Daca tot ai ales acest topic sa fie deschis, vino si cu o idee pentru dezvoltare imediata :).
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Eu sunt de parere ca nici un tutorial nu se aplica pe harta. Acolo trebuie sa te adaptezi in functie de cei de langa tine. Parerea mea :rolleyes:
 

DeletedUser11083

nu sunt cel mai experimentat in jocul asta, dau primii pasi, si astept pe cei mai priceputi sa ma corecteze:

1. -> statuie -> paladin
2. -> farm non stop
3. -> cazarma -> lanci
4. -> farm si din resurse DOAR lanci
5. -> cand ai ceva lanci si se umple magazia de fier, -> incepi si spade, continuand lanci
 

DeletedUser35408

deoarece toata lumea a fost pe langa subiect, si-au dat cu parerea fara a pune o strategie clara.. eu spun cum am procedat pana acum.
Nu spun ca e cea mai buna strategie, nici ca sunt super-jucator, experimentat.. dar am facut niste comparatii.

deci, strategia cea mai buna, super, excelenta.. nemaipomenita :D
Primele 4 zile am dezvoltat doar minele. din astea 5 zile de inceput am fost efectiv pe joc doar vreo 3, suficiente cat sa-mi dea un avans fata de majoritatea celor din jur.
Minele cat mai sus, in a 4-a zi m-am apucat de cercetari - fierarie, spadele, a 5-a zi am lasat sitter cu rugamintea la el sa nu faca altceva decat sa-mi bage defensiva la greu si sa-mi ridice zidul.
Sunt patit de pe o alta lume, cand l-am intalnit pe unul mai bun ca mine, care intentiona sa ma faca ferma (ei hai sa nu exageram, astea-s SF-uri, evident :p)
Daca ati gasit un paladin singur prin satele de barbari din jurul meu - pot sa va spun ca am ajuns la Progres până la găsirea următorului obiect: 37% , iar carnita de la frigider mi se cuvine cu varf si indesat :D Cand moare paladinul, creste progresul la gasirea urmatorului obiect.
Fara lancieri in satele de barbari, ca scopul nu e sa-mi omor armata aiurea, ci doar sa-l fac pe looser-ul asta de paladin sa-si gaseasca obiectele mai repede..

Despre dezvoltarea ulterioara, dupa cele 5 zile..
Faza cu cavaleria usoara cat mai devreme - e adevarat, caii usori te ajuta mult, da' te si umpli de nervi cand iti mor 5-10 cai la inceput..
Drept pentru care - nu ma declar fanul "farmarii fara limite".
Trebuie sa vezi pe cine farmezi, ce tip de jucator e, eu daca stiu un jucator ca e online mereu, si ca stie sa joace prefer sa mi-l apropii, sa-l iau in echipa, decat sa incerc sa-l termin, ca nu se stie peste cine dai, ce echipa are.. ce experienta are.. etc.
Trebuie sa faci o vizita si la sectiunea - scripturi si unelte independente.. iti iei de acolo scripturile necesare, faci o lista de sate de barbari, si ..spor la vanatoare.
Decat sa farmezi jucatorii buni de langa tine cu scopul de a creste la inamici invinsi, sfatul meu e sa farmezi cat mai multe sate barbare, pana la distante de vreo 3 ore cu cavaleria usoara. 10 cai usori + 1 spion (nedespartit) = o farmare eficienta pentru primele 2 saptamani din joc. Daca mor caii, nu mor 50, 100.. mor putini.

Ajungem la 3000 puncte - satul poate avea in general curte nobila..
Da si nu prea.
Sunt unii care scot nobilul si alearga disperati dupa primul sat de barbari sau un jucator slab de langa..
Da, daca esti innobilat pe satul principal, ai alternativa, nu esti la margine.
Daca mi s-ar intampla mie, eu as prefera marginea in aceasta faza a jocului decat sa-mi ramana un sat micut, pe care sa stau sa-l dezvolt iar, si sa-l vad pe cel care m-a innobilat dezvoltandu-se mai mare si sa nu am ce sa-i fac.
Deci - imi cresc satul, bag defensiva la greu- ferma la maxim (cam 3000 din fiecare spade lancii si arcasi inseamna spatiu 9000 in ferma, suficient spatiu ramas pentru atac).
Sunt trupe suficiente cat sa iti omoare un nobil si e greu sa faca adversarul tau in aceasta faza imediat un alt nobil (tinand cont si ca tu ai in momentul ala cazarma, grajdul si atelierul ridicate la maxim).
Evident trenuletul de nobili, maxim o secunda intre primul si ultimul nobil, ma orientez catre satul cel mai apropiat care sa fie dezvoltat peste 3000 puncte - maxim o ora-doua sa fie distanta fata de el.. si il iau. N-are timp nici macar sa tipe dupa aparare, la 3000 puncte are ferma jos, n-are suficiente trupe de aparare, nici nu ma mai chinui sa spionez, e clar ca-l iau din prima. Daca-l spionez, il avertizez.. si asta e rau.
Primul sat pe care-l iau - obligatoriu de aparare. In rest, in satul principal armata se reface in 2-3 zile dupa care dau atac pe urmatorul sat.
Intr-o saptamana ai deja in felul asta 4 sate - strategie verificata pe 2 lumi.

Configuratia mea de aparare - este patentul meu, am fost nevoit pe lumea 13-a sa-mi caut cea mai rapida configuratie pentru aparare.
[6500,500,0,500,400,0,0,1550,0,650]

celor care o sa rada de numarul mare de lancii - verificati intai timpul in care se face acest sat de aparare, verificati cu simulatorul care sunt pierderile dusmanului si tineti cont ca 1550 cav grea + 650 catapulte inseamna aproape forta de atac a unui sat mixt. Si nu exista nicio alta configuratie pentru trupele de aparare care sa se faca intr-o saptamana (cu cazarma, grajdul si atelierul dezvoltate la maxim, evident).
Si daca totusi exista contestatari - bagati in ecuatie paladinul cu flama lu' altheia - vedeti ce se intampla.

Mai departe totul depinde de tribul tau. Daca gasesti in zona 3-4 jucatori activi, cu care sa faci echipa, te-ai scos.
Daca nu.. e greu de rezistat. Oricat de bun ai fi ca jucator, daca nu ai echipa, esti usor de scos de pe harta de catre un trib (chiar si de noobi) organizat si activ.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Configuratia mea de aparare - este patentul meu, am fost nevoit pe lumea 13-a sa-mi caut cea mai rapida configuratie pentru aparare.
[6500,500,0,500,400,0,0,1550,0,650]

6.500+500+500+400(800 populatie)+1550(9.300)+650(5.200)=22.800 locuri in ferma ,mai taie din trupe ca nu ai atata loc intr-un sat normal numai in sate in care demolezi mine si cladiri cu gramada .


---------------------------------------------
Units: 0 0 6000 0 0 3100 0 0 400 0 0 0
Losses: 0 0 6000 0 0 3100 0 0 400 0 0 0

Defender Units: 6500 500 0 500 400 0 0 1550 0 650 0 0
Losses: 5618 432 0 432 346 0 0 1340 0 562 0 0
Damage by rams: The wall has been damaged and downgraded from level 20 to level 5
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Strategia mea e foarte simpla:

Joc pana cand ajung ferma...cred ca este cea mai folosita la momentul actual iar cand ma ataca cineva dau circulare si postez mesaje razboinice pe forum, daca nu trimite nimeni sprijin parasesc tribul facand mare tam-tam. :D
 

DeletedUser35408

6.500+500+500+400(800 populatie)+1550(9.300)+650(5.200)=22.800 locuri in ferma ,mai taie din trupe ca nu ai atata loc intr-un sat normal numai in sate in care demolezi mine si cladiri cu gramada .

eu asta bag in scriptul de recrutare.
In satele normale nu e atata loc, raman cam 1000 de trupe lipsa la inventar, dar in satele bonus populatie e loc. Nu fac doua butoane de recrutare, unul pentru bonus populatie si unul pentru satele normale.
Eu pur si simplu am dat copy-paste dupa configuratia la care tinde un sat de aparare de la mine sa se apropie.
Tu poti face dupa cum consideri...

Cat despre timpii expusi, eu vorbesc de lume cu viteza 2, cu cazarmile, grajdurile si atelierele ridicate la maxim, nu stiu unde ai facut tu calculele.
 
Ultima editare de un moderator:

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
acum depinde fiecare ce tactica adopta. eu unu joc ofensiv la startul lumii :D nu fac sate mixte ... doar atac, daca am noroc si de vecini mai putin activi, in cateva saptamani am numai barbare in jurul meu si pot farma linistit :D
 
Sus