Wehrmacht

  • Autor subiect DeletedUser36524
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser36524

As dori sa stiu, conform regulilor antirasiste ale jocului daca numele Wehrmacht este ilegal pentru un trib.
 

DeletedUser36524

:-? Interesant ... avand in vedere ca SS-ul / Gestapo-ul / SA-ul / Tottenkopff au actionat atat de drastic impotriva evreilor . tiganilor / ETC. Wehrmachtul era pur si simplu armata germana.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Wermacht = Armata Germana, care din cate stiu eu nu avea nici o treaba cu nazismul/SS, etc, ei stiau doar de frica astora...in concluzie nu este ilegal ca nume de trib/sat.
 

DeletedUser36524

Procesul de la Nürnberg, deși i-a judecat și condamnat pe șeful OKW, mareșalul Wilhelm Keitel, respectiv pe șeful operațiilor Alfred Jodl pentru crime de război, totuși nu a declarat wehrmachtul o organizație criminală, așa cum a făcut-o cu organizații subordonate Partidului nazist ca de exemplu SS și SA. Această decizie a Tribunalului Procesului de la Nürnberg a fost percepută de mulți, incluzând mulți germani, ca o exonerare a armatei celui de-Al Treilea Reich.
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Dar de ce sunt interzise chestiile astea cu Hitler si derivatele? Eu nici in ziua de azi nu pot sa imi explic ...
 

DeletedUser36524

Dar de ce sunt interzise chestiile astea cu Hitler si derivatele? Eu nici in ziua de azi nu pot sa imi explic ...

Cum i-ar pica unui evreu cu strabunicii facuti cenusa la Auschiwtz, sa dea in joc peste unul cu numele de Adolf Hitler care sa il invite in tribul "Solutia finala" ?

Este jignitor pentru intreaga umanitate ceea ce a facut partidul nazist in vremea sa si de aceea sunt interzise. Si din o gramada de alte motive ...
 

DeletedUser

pentru ca holocaustul este recunoscut si va fi un subiect sensibil pentru multe generatii, fie ei nemti, sau evrei, pentru ca nemtii si-au asumat vina, ca natiune, pentru el si va fi multa vreme un cutit bun de rasucit in rana sau parghie de sensibilizat atunci cand nevoia o impune, si, nu in ultima instanta, pentru ca INNO e de-al nemtilor?
:)
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Putina seriozitate nu cred ca strica, si pe mine m-ar coafa sa ma cheme "Jobs", dar din pacate nu se poate.

Eu am impresia ca se creaza o confuzie, mai exact se baga in aceeasi oala nazismul cu toate ororile lui cu armata....
 

DeletedUser36524

Mdea ... De aceea prea putini cand se vorbeste de Germania celui de-al doilea razboi mondial isi aduc aminte doar de Holocaust. Prea putini stiu de eroismul armatei germane si de toate victoriile ei. Multe din ele in cele mai grele conditii. Tin minte cateva episoade din cartile lui Hassel... Cum ar fi operatie de apendicita a lui Heide in spatele unei tufe, fara anestezie si in spatele linilor inamice sau cum lui Gregory i-a cazut nasul in mana de frig ce le era.

Prea putine armate ar fi fost in stare ca in decurs de cateva luni sa ocupe jumatate de europa. Doar doua armate au reusit sa ocupe Moscova. Armata lui Napoleon s-a oprit acolo - Wehrmachtul a continuat. Desi au fost respinsi dupa putin timp , notati va rog eroismul lor. Un alt exemplu este aproape victoria ofensivei din Ardeni de la finalul razboiului. Stiau ca vor pierde lupta dar soldatii germani au intrat in lupta cu toata darzenia posibila si aproape au impins trupele aliate inapoi langa Caen. Aproape ... Si mai sunt desigur altele ... si altele ... si altele ...
 

DeletedUser

asocierea armatei germane cu holocaustul e o confuzie care se face frecvent, din pacate. doar au fost nemti si unii si ceilalti, nu? :(
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Holocaust, nazism...bla bla bla...

Daca ma duc pe serverul international si imi fac nick Osama Bin Laden banuiesc ca voi fi "impuscat" pe harta de toti americanii care joaca pe acolo. Osama Bin Laden de ce nu este interzis? Pentru ca nu e neamt? :))
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Ca deobicei, in afara de a bate campii nu sti sa faci altceva ( da, la tine ma refer, gabyy89 ), niste argumente solide poti sa aduci sa iti susti teoria ?
 

DeletedUser39591

Mister Gaby,
Ieri...am inteles ca Bin Laden nu exista:p
Bin Laden sunt mai multi...mai multe copii...dublure :)
Asa ca Osama nu exista:p
Poti sa-ti faci cont )))
Nu-ti fie frica :p
-------------------------------------------------
Pentru Imparatul Rosu ,
Hai la Spamer Race cand intri sa vorbim :p
Rosule!
Mie imi arata ca cik tu esti offline...si jos "Currently Active Users Viewing This Thread: 4 (4 members and 0 guests)
haba12, Berthier, Leif cel Fericit "
scrie ca`s 4 membri...dar ochii mei vad 3
Incredibil!
(Scuzati ca m-am abatut de la tema)
 

DeletedUser36524

Osama bin Laden nu a fost decat un lider SPIRITUAL al Al-Quaida. Nu a organizat nimic. Avea rolul de a-i inspira pe tineri sa se sacrifice pentru Islam fara regrete. Capii organizatiei erau altii, cei care adunau donatii, planuiau atacuri cu amanuntul.

Hitler in schimb a dat ordin sa se bage 6.000.000 de oameni pe foc. Pe simplul motiv ca erau evrei. Tie ti-ar placea sa fi dusa impreuna cu tot satul tau, sa fi gazata si aruncata pe foc?
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
@haba12

Nu sunt Imparat, nu am fost, si nici nu voi fi vreodata, sunt simplu rakanishu sau Gabi...
 

DeletedUser39591

5 membri...eu vad doar 3...
Deci...tv-ul a avut dreptate?
Laden nu exista ???
Dar pustiul din imagine care era impuscat?
Video-urile alea?
Adica SUA ne-a pus "macaroane" pe urechi? :eek::eek:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus