discutii despre noul regulament al jocului

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser14795

Am si eu o intrebare:
Suntem cativa care impartim aceeasi legatura de internet si acel calculator cateodata si am trecut la imartirea legaturii de internet toate conturile.....
iar adminii astazi mia blocat conturile..:|
cica: Am observat ca folositi mai multe conturi pe acelaşi computer, fara a respecta regulile jocului. Aveţi voie să jucaţi numai cu un cont!
nu inteleg de ce :-s pentru sa trecut toate conturile la impartirea legaturii de internet
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

citat din bloom:

"In primul rand, desi suna fortat si poate prea dur, echipa de admini (in speta cei care decid modificarile de regulament) NU este obligata sa le si anunte. Totusi anuntul a fost facut datorita importantelor modificari aparute."

adica se poate sa ne trezim peste nopate cu o regula noua dar ei nu sunt obligati sa ne anunte nu? :))

Am citit regulamentul. Poate mi-a scapat mie, dar exista vreo regula care spune ca userul are obligatia de citi regulamentul ptr a observa eventualele schimbari in acesta?

Atunci cand are loc o modificare in regulament mi se pare logic sa fim anuntati de asta printr-o circulara. Sa scrie ca s-a modificat regulamentul, ce exact s-a modificat din el. Ar fi mai corect asa fata de jucatori.

Atentie - acest regulament se poate modifica fara a se anunta in prealabil acest lucru

Daca nu exista nicio reglementare in regulament care sa spuna ca citirea acestuia din cand in cad este obligatorie atunci aceasta precizare a TT e un pic penibila. Ei ar trebui sa fie interesati de anuntarea schimbarii regulamentului ptr ca astfel userii sa fie in garda ptr a evita incalcarea lui. Sau poate se doresti cu orice pret prinderea userilor in offside?

Chiar daca ar exista o asemenea regula tot e mai usor sa anunti schimbarea regulamentului printr-o circulara, pct unde se schimba decat sa lasi userul sa citeasca el regulamentul. Nu il citesti zilnic, poate nici saptamanal. Il citesti cand ai nevoie sa fii sigur ca o anumita actiune nu incala regulamentul.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Trimiterea liberă de resurse este deocamdată deactivată

Comerţul intern, doar între membri tribului va fi posibilă doar în data de 17.11.2008 la ora 10:54.

Trimiterea liberă de resurse va fi posibilă doar în data de 15.02.2009 la ora 10:54.

hmm daca impart legatura de internet cu cineva apare eroarea de mai sus daca incerc sa trimit resurse unui membru din trib
conturile trecute la impartire leg de internet nu au tangente
e despre regula A imparte net cu B, A ajuta C si B nu are voie sa ajute C? fapt nefiind posibil deoarece eu sunt intr-un trib iar cealalta persoana e in altul
mesajul apare deoarece sistemul crede ca se incalca regula? e chiar haios , eu nefiind in stare sa intorc un favor deoarece impart netul cu alta persoana
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

nihilus, nu sunteti obligati sa-l cititi, dar asta nu va absolva de vina daca-l incalcati.

Si ar fi mult mai corect daca ati inceta cu acuzatiile inutile. Regulamentul s-a modificat, s-a trimis mesaj cu 6 zile inainte pe toate serverele, desi nu era nimeni obligat sa o faca.

Si da, wldsnk, modificari de regulament se pot face fara sa fiti anuntati in prealabil.

7zzz, mai clar de atat ? Mai citeste odata si incearca sa intelegi.

Comerţul intern, doar între membri tribului va fi posibilă doar în data de 17.11.2008 la ora 10:54.

Trimiterea liberă de resurse va fi posibilă doar în data de 15.02.2009 la ora 10:54.
 

DeletedUser

Vad ca problema aluneca in sfera ambitiilor personale.
Hai sa ramanem la nivelul dezbaterilor de idei. Ce se intampla incalca flagrant regulile jocului si mai mult, ale bunului simt.
Jucatorii sunt penalizati pentru incalcarea unor legi care nu le-au fost aduse la cunostinta.
Am propus o solutie simpla de aplanare a conflictului spre binele jucatorilor, al adminilor si mai ales in interesul jocului.
Dar vad ca in loc de a gasi deschidere si solutii constructive, intampinam aceeasi atitudine defensiva care face atata rau tuturor.
 

DeletedUser

Vad ca problema aluneca in sfera ambitiilor personale.
Hai sa ramanem la nivelul dezbaterilor de idei. Ce se intampla incalca flagrant regulile jocului si mai mult, ale bunului simt.
Jucatorii sunt penalizati pentru incalcarea unor legi care nu le-au fost aduse la cunostinta.
Am propus o solutie simpla de aplanare a conflictului spre binele jucatorilor, al adminilor si mai ales in interesul jocului.
Dar vad ca in loc de a gasi deschidere si solutii constructive, intampinam aceeasi atitudine defensiva care face atata rau tuturor.

uv1921, te contrazic iar. Mesajul a fost transmis tuturor jucatorilor, INAINTE de a se aplica modificarile din regulament.

Ceea ce ai cerut tu, e un alt mesaj, un alt termen de aplicare. Ceea ce e cel putin ciudat si ar isca alte controverse atat din partea celor care au respectat noul regulament cat si din partea celor care au fost pedepsiti pana acuma.
 

DeletedUser

Revin la cele spuse anterior, desi e suparator sa scriu pentru a treia oara acelasi lucru.

Cand s-a anuntat modificarea regulamentului, cele 2 prevederi aditionale nu existau. Ele au aparut ulterior si nu au fost anuntate.
De aceea, orice pedeapsa pentru nerespectarea celor 2 reguli referitoare la sitter este nefondata si atacabila.
Jucatorii au dreptate sa se revolte impotriva unor astfel de pedepse, care dupa cum mentionam, contravin regulilor jocului si ale bunului simt.

Pentru a reglementa situatia, solicit echipei de admini sa dea dovada de o atitudine constructiva si sa anunte oficial pe toate lumile adaugarea celor 2 reguli referitoare la sitter, si sa dea un termen pentru implementarea acestor reguli (in nici un caz penalitati aplicate retroactiv).

Multumesc anticipat sa discutati intre voi oportunitatea aplicarii acestei propuneri.
 

DeletedUser5151

Revin la cele spuse anterior, desi e suparator sa scriu pentru a treia oara acelasi lucru.

Cand s-a anuntat modificarea regulamentului, cele 2 prevederi aditionale nu existau. Ele au aparut ulterior si nu au fost anuntate.
De aceea, orice pedeapsa pentru nerespectarea celor 2 reguli referitoare la sitter este nefondata si atacabila.
Jucatorii au dreptate sa se revolte impotriva unor astfel de pedepse, care dupa cum mentionam, contravin regulilor jocului si ale bunului simt.

Pentru a reglementa situatia, solicit echipei de admini sa dea dovada de o atitudine constructiva si sa anunte oficial pe toate lumile adaugarea celor 2 reguli referitoare la sitter, si sa dea un termen pentru implementarea acestor reguli (in nici un caz penalitati aplicate retroactiv).

Multumesc anticipat sa discutati intre voi oportunitatea aplicarii acestei propuneri.


Un'te crezi, la Curtea Constitutionala a Romaniei? :))) ;))) nu reusesti nimic, oricat ai urla pe forum ;)) (mai mult de un ban nu primesti ;)) )

auzi la el regula atacabila :))) :D
 

DeletedUser

una la mana nu este el, ci ea
doua la mana te rog sa vorbesti frumos si respectuos deoarece nu cred ca ti-a zis tie ceva ofensator
trei la mana are dreptate sa isi spuna punctul de vedere deoarece si apara drepturile, asa cum trebuie sa o facem toti
 

DeletedUser4586

una la mana nu este el, ci ea
doua la mana te rog sa vorbesti frumos si respectuos deoarece nu cred ca ti-a zis tie ceva ofensator
trei la mana are dreptate sa isi spuna punctul de vedere deoarece si apara drepturile, asa cum trebuie sa o facem toti

toti vorbesc de drepturile lor.putin stiu care sunt alea:confused:
 

DeletedUser

cine stie nu are decat sa se lupte pentru ele, cei care nu le cunosc nu vor avea de ales si le vor invata
 

DeletedUser

Sa vedem daca am inteles si eu bine:

Team Triburile pot schimba regulamentul peste noapte, noi atunci cand am decis sa jucam pe o anumita Lume am acceptat niste reguli, mi se pare normal ca Lumea aceea sa ramana cu acele reguli INDIFERENT de FRAUDELE care ulterior se pot comite datorita unor scapari in regulament (e ca in lege, avocatii se joaca cu legile in folos propriu)... daca vedeti ulterior nereguli care se pot modifica prin "ordonante"!? ok, le schimbati, pe urmatoarea lume, nu pe actualele.

In primul rand, un jucator investeste TIMP si uneori BANI (nu ii putem omite), pentru a juca pe o anume Lume, care are regulile sale si pe care in general le citeste doar o singura data, la inceputul jocului. Daca schimbati regulile poate nu mai sunt interesati sa ramana in joc, ceea ce ar atrage dupa parerea mea, cererea de a`i fi returnat timpul si banii (absurd si imposibil, dar mi se pare a fi corect)...

Cat despre actualul regulament, ne scria undeva ca suntem obligati sa citim zilnic, saptamanal sau lunar regulamentul? personal, in momentul unei noi modificari, adaugarii unei noi clauze, ma asteptam sa primesc o noua circulara prin care sa fiu anuntata :)

Bloom, daca te simti acuzat de ceva baneazama dom`le (oricum e primul post al meu de cand joc... deci urmatorul ar fi in vreo 2 ani)
 

DeletedUser5151

Nu spun ca nu aveti dreptate, dar va raciti gura de pomana.. sincer..

regulamentul a fost schimbat asa si pe tw.net.. pe .de nu stiu, ptr ca nu joc..

Timpul e ireversibil, iar banii nu se dau asa usor. x sau y a platit niste bani, a jucat o vreme, nu mai vrea sa joace, nu mai baga bani, si gata.. daca considera ca timpul pe care l-a jucat e unu pierdut, poate ar fii trebuit sa se gandeasca mai bine inainte sa intre in joc.. Dar, ideea e ca a jucat, cat a jucat, e ca si cum ai urma cursurile scolii x, platesti bani, dar aia modifica, ceva si nu mai vrei sa studiezi acolo.. Bun, e dreptu tau sa pleci, dar asta nu inseamna ca ce a ce ai studiat inainte a fost degeaba
 

DeletedUser

nihilus, nu sunteti obligati sa-l cititi, dar asta nu va absolva de vina daca-l incalcati.

BlooM cand se schimba o lege, codul rutier de exemplu se anunta. Faptul ca echipei TT le pica manutele daca anunta printr-o circulara schimbarile de regulament ce arata? Lipsa de respect, dorinta de a vedea jucatori prinsi pe picior gresit.

Nu am spus nicaieri ca daca nu stiu de vreo schimbare din regulament si eu fac tocmai noua incalcare de regulament nu-s raspunzator. Dar vina apartine in primul rand TT ptr ca nu informeaza la timp, corect schimbarile produse.

Pana la urma ar fi in interesul adminilor sa faca aceasta informare, userii cunoscand noile prevederi si putandu-se astfel feri de incalcari de regulament, facilitandu-se munca adminilor. Dar poate ca voua va place sa banati, va simtiti bine.

Nu voi intelege de unde aceasta incapatanare demna de o cauza mai buna de a nu informa userii in joc de schimbarile importante care se produc pe parcurs.

Regulamentul e litera de lege. Acel citat scris scris pe forum nu valoreaza nimic in joc . Regulamentul e baza. Nu conteaza ca il pune lamine sau carmi, valoarea e zero atata timp cat nu e in regulament obligativitatea de a citi regulamentul periodic.

Actiuni de genul asta arata cu adevarat modul in care e condus serverul .ro . Degeaba vorbim noi aici, TT spune cat de multe fac ei ptr joc, userii spun ca fac prea putine, faptele arata clar care e situatia aici.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5151

Asta e prea tare... sa puna o regula: Ai obligatia de a citi regulamentul periodic...

Poate iau naibii ban, din cauza asta :D:D:D :))
 

DeletedUser

Timpul e ireversibil, iar banii nu se dau asa usor. x sau y a platit niste bani, a jucat o vreme, nu mai vrea sa joace, nu mai baga bani, si gata.. daca considera ca timpul pe care l-a jucat e unu pierdut, poate ar fii trebuit sa se gandeasca mai bine inainte sa intre in joc.. Dar, ideea e ca a jucat, cat a jucat, e ca si cum ai urma cursurile scolii x, platesti bani, dar aia modifica, ceva si nu mai vrei sa studiezi acolo.. Bun, e dreptu tau sa pleci, dar asta nu inseamna ca ce a ce ai studiat inainte a fost degeaba


Si daca mai vrea sa joace? dar dupa regulile acceptate initial, nu cele modificate?
Cat despre scoli, nu pot schimba regulile, de exemplu la Poli la TM dc intri ca bugetar trebuie sa lupti pt a-ti pastra statutul de bugetar, dar asta e valabil doar pt cei noi intrati, pt cei care au facut 4 ani au intrat ca bugetari, singura obligatie e sa isi ia examenele pt a-si mentine statutul de bugetar... :)

Si crede-ma daca te lasi de faculta nu intotdeauna primesti ceva ce sa ateste...
 

DeletedUser

Asta e prea tare... sa puna o regula: Ai obligatia de a citi regulamentul periodic...

Poate iau naibii ban, din cauza asta :D:D:D :))

Pey tu ce intelegi prin faptul ca regulile se pot modifica, dar fara sa fim anuntati inainte printr-un mesaj? dar pe care suntem obligati sa le respectam?
 

DeletedUser

Asta e prea tare... sa puna o regula: Ai obligatia de a citi regulamentul periodic...

Poate iau naibii ban, din cauza asta :D:D:D :))


Pe forum se incearca inducerea idei ca daca un membru al echipe scrie ceva aici imediat e litera de lege. Regulamentul jocului e mai presus de ce scrie oricine.

Nu scrie nimic de obligativitatea asta (cu motive foarte bune, ptr ca e o tampenie sa ceri unui user sa verifice periodic regulamentul. El il poate verifica azi si apoi peste o sapt. Dar daca intre timp se modifica el va plati ), dar pe forum ti se arunca asta in ochi.

Si se creaza discriminare intre useri si admini in privinta regulamentului.

Un admin datorita functiei stie imediat de noul regulament si isi poate anunta prietenii de pahar de asta. Adminii joaca pe alte lumi, deci ei au un avantaj esential fata de restul muritorilor de rand. Unde sunt conditile egale ptr toti userii indiferent daca ei au functii in TT sau nu?

Discriminare pe fata prin favorizarea adminilor-useri .

Later edit:
Iar s-a schimbat regulamentul?
Habar n-am.. In ultimele 10 minute nu l-am mai citit :rolleyes:
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus