discutii despre noul regulament al jocului

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

noi avem un coleg de trib care are niste rapoarte care ar fi trebuit sa fie pe bonus de noapte , insa nu apare in raport acest lucru. Si a trimis tiket la admini normal, sa raporteze bugul. citez din ce mi-a scris el:

"Ce-i grav e ca nu pot raporta bug-ul: tanti de la suport mi-a inchis 3 tichete la rand, fara sa verifice nimic, spunandu-mi doar ca "bonusul tine intre 8 *** 12", de-ti vine s-o bati :)"
 

DeletedUser

abuz cu privire la regulament

Din pacate aflu acum ca mai multi jucatori activi de la mine din trib sunt banati abuziv pentru acelasi motiv ca si mine.
Nu putem sta indiferenti, jucatorii de pe toate lumile trebuie sa ia atitudine in fata unor asemenea nedreptati, toti suntem expusi, nu doar eu, uv1921.
Este o rusine ce se intampla, acum e momentul sa fim uniti, chiar daca facem parte din triburi rivale sau nu am auzit niciodata unii de altii.
Oricine poate fi umilit intr-o zi la fel ca mine si colegii mei, este un joc si nu are voie nimeni sa ne calce in picioare drepturile pe baza unor reguli inventate peste noapte si necomunicate nimanui
 

DeletedUser

da, si eu am avut probleme. pentru unii admini, e o adevarata placere sa dea pedepse si sa blocheze conturi. (legal-pedepse MULT EXAGERATE sau ilegal- no comment)
 

DeletedUser

Nu stiu sa fi auzit de atatea plangeri legate de admini pe net sau in alte locuri. E clar . Ceva se intampla. Am primit o singura data ban decand joc (peste 2 ani jumate) triburile pe un motiv de nimic, macar am primit scuzele de rigoare spunand ca a fost doar o verificare de rutina. Se pare ca in acest caz lumea nu este la fel de norocoasa ca si mine. Trebuie facut ceva.
 

DeletedUser

@uv1921 ce am banuit de mult timp incepe sa se intample... jocul a devenit un haos si adminii fac ce vor cu el.. si sti dc? pt ca sunt pusi admini toate rebuturile de jucatori .. care habar nu au de regulament, ii intrebi ceva si iti raspund alceva. Singura solutie ramane cu carmi. Carmi careia i-am trimis si eu un mail acum o luna si ceva.. si mi-a spus albertus ca era in concediu.. ori nu s-a mai intors, ori nu s-a sinchisit sa raspunda, de parca nu din banii nostri traieste....
 

DeletedUser

Va inteleg frustrarile, dar incepand din acest moment orice postari care aduce atingere echipei Team Triburile, fara dovezile aferente vor fi pedepsite direct, fara avertisment in prealabil.

Orice probleme si plangeri referitoare la joc se rezolva in sistemul de suport, aici nu veti reusi decat sa luati "vacanta".
 

DeletedUser

bla bla bla bla bla.bla bla bla bla bla.bla bla bla bla bla.bla bla bla bla bla.bla bla bla bla bla.bla bla bla bla bla.bla bla bla bla bla.bla bla bla bla bla.

... unde ai fost o luna de zile, sau mai precis unde sunt plecati toti? acuma gata cand se ridica mai multa lume incepeti cu musamalizatul.. dami ban fix dasta nu mai pot eu, nu e primul si la cum se deruleaza lucrurile in jocul asta, nici ultimul nu o sa fie





Warn - A fost alegerea ta. Continuarea in modul asta nu-ti va aduce decat ban.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1195

@uv 1921,schimbarea regulamentului a fost anuntata si mai mult,a fost discutata si despicata in mii de fire chiar aici,pe forum.A fost anuntata schimbarea si pe pagina de start si trimis mesaj in joc tuturor jucatorilor.

Reguli de joc a spus:
http://roc1.triburile.ro/page.php?page=inbound&screen=info_player&id=-1 în data de 07.10. la ora 11:30
Bună ziua,

În urma modificărilor survenite pe principalele servere de tribalwars, Team Triburile a decis alinierea regulamentului jocului http://www.triburile.ro la noul regulament general. Acest regulament intră în vigoare începând cu data de 13.10.2008 şi este disponibil tuturor la adresa: http://www.triburile.ro/rules.php?rule=7 .

Vă urăm tuturor joc plăcut în continuare şi la cât mai multe sate!

Multe salutări,

Team Triburile
http://www.triburile.ro

Necunoasterea regulamentului nu poate fi ,deci,invocata pentru a justifica incalcarea regulamentului.Oricum nu am inteles ce s-a intamplat exact si ,cu toate ca nu pot face verificari ,fiindca nu sunt admin pe lumea 1 as vrea macar sa inteleg.Trimite explicatiile prin mesaj privat,nu vreau sa risti un ban pe forum:)
 

DeletedUser

Eu incerc o abordare pozitiva, este pacat ce se intampla, la urma urmei noi suntem clientii Innogames sau Team triburile si trebuie sa fim tratati cu corectitudine si respect, nu ca niste infractori vinovati de nerespectarea unor reguli neclare si mai ales necomunicate.
Sugerez echipei de admini Triburile sa inceteze orice banari retroactive pentru neregula sitter, sa anunte clar si concis, prin circulara pe toate lumile orice actualizare la reguli si sa dea si un termen pentru implementare fiindca uneori jucatorii care se lasa de joc nu mai pot fi contactati asa usor.
Daca un admin vechi si respectat de toti, cum ar fi lamine, ar face acest lucru conflictul s-ar aplana spre binele tuturor, am recastiga placerea jocului si, mai ales noi, liderii de triburi, am colabora cu echipa suport pentru ca regulile sa fie intelese si respectate.
 

DeletedUser1195

chiar vrei sa spui ca acest mesaj pe care l-am expus mai sus tu nu l-ai primit?
Ce doriti sa facem mai mult?Nu trebuia decat sa accesati link-ul si sa cititi noile reglementari.
 

DeletedUser

Eu incerc o abordare pozitiva, este pacat ce se intampla, la urma urmei noi suntem clientii Innogames sau Team triburile si trebuie sa fim tratati cu corectitudine si respect, nu ca niste infractori vinovati de nerespectarea unor reguli neclare si mai ales necomunicate.
Sugerez echipei de admini Triburile sa inceteze orice banari retroactive pentru neregula sitter, sa anunte clar si concis, prin circulara pe toate lumile orice actualizare la reguli si sa dea si un termen pentru implementare fiindca uneori jucatorii care se lasa de joc nu mai pot fi contactati asa usor.
Daca un admin vechi si respectat de toti, cum ar fi lamine, ar face acest lucru conflictul s-ar aplana spre binele tuturor, am recastiga placerea jocului si, mai ales noi, liderii de triburi, am colabora cu echipa suport pentru ca regulile sa fie intelese si respectate.



Mesajul a fost clar, regulamentul a intrat in vigoare de la data de 13 si tot de atunci a inceput aplicarea lui. Retroactiv nu s-a aplicat, citeste forumul si vei vedea ca au fost discutii pe tema asta, cel mai des referitor la cedarile de sate. Tot ce a fost pana pe data de 13 s-a calculat cu fostul regulament, ce a de pe 13 incoace, conform noului regulament.

Mesajul a fost trimis pe toate lumile, la fel cum spune si albertus, nu poti invoca necunoasterea lui. Nici tu si nici un alt jucator de pe triburile.ro nu o puteti face, deoarece a fost mesaj general pe toate serverele. Ati fost instiintati, ca ft multi nu le-ati citit, nu e vina echipei de admini, ci a voastra.
 

DeletedUser

@Bloom, @Albertus, eu va apreciez pe voi si stiu ca sunteti bine intentionati.
Insa cand am primit circulara din 13.10 regulamentul arata asa:
http://forum.triburile.ro/showthread.php?t=7358
Ulterior s-au mai adaugat 2 reguli, care nu au fost anuntate jucatorilor. Aceste reguli sunt:
"* Este interzisă folosirea abuzivă a sittingului: un sitter nu are voie să trimită trupele din sat sub formă de atac sau suport doar pentru înnobilarea imediată a contului.
* Un cont aflat în sitting poate fi înnobilat în două cazuri. Cazul întâi: cu acordul expres al propietarului.Propietarul contului renuntă la joc şi anunta la sistemul de suport persoana desemnata sa se ocupe de impartirea contului.Satele se vor ceda în maxim 20 de zile. Cazul doi: contul se află în mod de vacantă 60 de zile fără întrerupere a modului de vacanţă. În acest caz se consideră un cont abandonat şi satele se pot ceda. Trupele nu pot fi trimise în atac cu scopul de a goli satele. Ultimul atac trimis de pe cont trebuie să fie mai vechi de doua săptămâni."

Pentru nerespectarea acestor 2 reguli, care nu s-au comunicat, jucatorii sunt acum banati in masa. Aceste pedepse sunt abuzive si nu sunt in spiritul jocului.
Am sugerat aici pe forum o modalitate de a rezolva pe cale amiabila conflictul intre admini si jucatori, spre binele tuturor. Alte metode, neamiabile, sunt in ordine: escaladarea la sefii echipei de suport sau la echipa din Germania, Oficiul pentru Protectia Consumatorului sau instantele civile de judecata.
Totusi sunt pozitiva si sper ca se va aplica solutia amiabila propusa (sau alta, daca aveti idei in acest sens)
 

DeletedUser184

la data de 07.10.2008 s-a dat urmatoarea circulara:
Reguli de joc a spus:
http://roc1.triburile.ro/page.php?page=inbound&screen=info_player&id=-1 în data de 07.10. la ora 11:30
Bună ziua,

În urma modificărilor survenite pe principalele servere de tribalwars, Team Triburile a decis alinierea regulamentului jocului http://www.triburile.ro la noul regulament general. Acest regulament intră în vigoare începând cu data de 13.10.2008 şi este disponibil tuturor la adresa: http://www.triburile.ro/rules.php?rule=7 .

Vă urăm tuturor joc plăcut în continuare şi la cât mai multe sate!

Multe salutări,

Team Triburile
http://www.triburile.ro

daca urmaresti linkurile nu duc nicaeri catre acel mesaj de l-ai postat ci catre regulamentul jocului.(http://www.triburile.ro/rules.php?rule=7 .
)
la data intrarii in vigoare acele reguli sau subreguli existau.
observati data publicarii acelui pachet initial de reguli (data 05.10.2008).
la finalul textului de pe forum ai omis urmatorul aspect
Exemple:
Dacă vă decideţi să părăsiţi jocul, nu aveţi voie să jucaţi pe cont doar pentru a trimite resurse altor jucători. Folosirea sitter-ului pentru a face aceasta este de asemenea interzisă şi va rezulta într-un ban pentru sitter cât şi pentru jucătorul care renunţă la joc.

Atentie - acest regulament se poate modifica fara a se anunta in prealabil acest lucru.
 

DeletedUser

In primul rand, desi suna fortat si poate prea dur, echipa de admini (in speta cei care decid modificarile de regulament) NU este obligata sa le si anunte. Totusi anuntul a fost facut datorita importantelor modificari aparute. Prin urmare nu e regula noua, ci clarificarea regulii si era aparuta anterior mesajului.

In al doilea rand, si ma refer la cei care sunt direct interesati sa ia sate cedate, era atat de greu sa verificati regulamentul? Mai ales ca stiati ca e modificat.

@uv1921, cu tot respectul datorat vechimii tale in joc, vina necunoasterii regulamentului apartine jucatorilor, nu a Team-ului Triburile. Si amentintarile subtile proferate, nu-si au rostul aici.

Hai sa-ti lamuresc separat, insinuarile tale.

1. InnoGames Germania - datorita faptului ca ati fost instiintati in prealabil de modificarile de regulament, plangerea voastra e nula si neavenita, mai ales ca urmare a faptului ca suntem probabil singurul server care a trimis mass-mail de instiintare (posibil sa ma insel, desi nu cred). Avizarea tuturor jucatorilor de modificarea regulamentului face orie plangere ulterioara nula.

2. OPC (Oficiul pentru Protectia Consumatorului) - organ de control care nu-si poate exercita atributiunile in cazul acestui joc online, datorita lipsei de prerogative necesare. Si inca ceva, singura chestie pt care un jucator poate depune plangere, e neprimirea de puncte premium cumparate, daca dovedeste clar ca sunt platite dar neprimite. Jocul e gratuit, deci nu exista varianta OPC sau orice alt organ asemanator.
 

DeletedUser

Multumesc pentru ca ai intrat - am incredere ca tu poti reglementa situatia.
Jucatorii nu au fost banati ca ar fi trimis resurse, ci pentru ca au dat sitterii la innobilare.
In regulamentul primit cand am intrat in joc, atat aici cat si pe TW nu scrie ca setarile lumii se schimba in timpul jocului si nici ca trebuie sa intram zilnic pe forumul extern sa verificam ce dezbateri sunt si reguli au mai aparut.
Te rog da acea circulara pe toate lumile cu actualizarea regulamentului, te costa doar 5 minute si problema se va solutiona spre binele tuturor - al jucatorilor si al adminilor.

PS - @Bloom, cu tot respectul pentru atitudinea ta mereu impartiala - cui foloseste acest conflict declansat contra jucatorilor de pe toate lumile?
Eu nu amenint, sunt la curent cu legile si subliniez ca este spre binele tuturor sa solutionati problema in mod amiabil pentru toti.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser184

setarile jocului nu s-au schimbat (exceptand acea limita la nobili care s-a efectuat acum ceva timp) ci doar regulamentul, regulament ce s-a anuntat ca se modifica si ca s-a modificat.
la data de 13.10.2008 - moment in care a intrat in vigoare regulamentul exista acea sectiune de care mentionezi.
circulara respectiva a fost data pe toate lumile in aceasi zi si specifica acelasi lucru pentru toti - mai bine zis invita jucatorii sa ia cunostinta de regulament.
in acelasi timp pe pagina de logare a existat acel link catre regulament, link ce a ramas activ cateva zile bune dupa data de 13.
daca ai urmari acest topic in care acum discutam, ai putea vedea ca s-a discutat si despre acea subregula - care a fost cam ceruta de jucatori.
 

DeletedUser

@Lamine, asa arata regulamentul cand ai dat circulara.
http://forum.triburile.ro/showthread.php?t=7358
Cele 2 reguli care le sunt imputate acum jucatorilor au fost adaugate ulterior, nu stiu cand.
Motivul invocat de admini este ca noi trebuia sa intram din cand in cand sa vedem ce mai e nou in regulament, dar asta nu este ok.
Actualizarea regulilor in mod normal trebuie anuntata, altfel este ca si in cazul bancilor care iti maresc dobanda fara sa-ti zica si apoi te trezesti in baza de date a datornicilor.
 

DeletedUser184

te invit sa postezi acea circulara - ii dai exporta si o postezi in starea cum este.

te anunt ca nu discut de mesajele date de terte persoane din diverse triburi ci vorbesc de mesajul oficial dat de team triburile (trebuie sa arate ca cel de mai sus pus de mine)

tinand cont ca s-a oferit link direct catre regulament si nu catre cele postate pe forum unde exista problema?
un jucator ce doreste sa fie informat citeste acel regulament si daca doreste explicatii urmareste si forumul.
 

DeletedUser

Acestea sunt setarile initiale ale lumii 4:
Lumea 4
Viteza: 1
Viteza unitatilor: 1
Limita la trib: 200 membri
Alegerea directiei: da
Moral: activ (punctaj)
Bonus de noapte: activ
Sleep: inactiv
Sitter: activ
Limitare sitting: nu
Sate bonus: da

Protectia incepatorilor: 5 zile
Protectia jucatorilor mici: da; proportie 20, 60 zile
Tehnologii: nu
Arcasi: da
Paladin: da (artefacte)
Spioni: trupe, cladiri, resurse (unitati in deplasare cu Telescopul lui Kalid)
Limita fake: da, 1%
Recrutare nobil: taleri
Distanta maxima nobil: 70 campuri (40:50 ore)
Pierderea adeziunii: 20-35
Intreruperea atacurilor: 10 minute

Intreruperea transporturilor: 5 minute
Trimiterea libera de resurse: nu; posibila dupa 30 zile in cadrul tribului, dupa 120 zile complet libera (din momentul intrarii pe lume a jucatorului)

Sigur nu s-au schimbat setarile???

Iar circulara este asa:
Reguli de joc a spus:
http://ro4.triburile.ro/page.php?page=inbound&screen=info_player&id=-1 în data de 07.10. la ora 11:22
Bună ziua,

În urma modificărilor survenite pe principalele servere de tribalwars, Team Triburile a decis alinierea regulamentului jocului http://www.triburile.ro la noul regulament general. Acest regulament intră în vigoare începând cu data de 13.10.2008 şi este disponibil tuturor la adresa: http://www.triburile.ro/rules.php?rule=7 .

Vă urăm tuturor joc plăcut în continuare şi la cât mai multe sate!

Multe salutări,

Team Triburile
http://www.triburile.ro

Dar regulamentul arata altfel cand ai dat circulara! Ultimele 2 reguli de la sitter nu existau.
Sunt de acord ca un jucator care doreste sa fie informat mai intra din cand in cand sa vada ce noutati mai sunt, insa asta nu e obligatoriu si nu e posibil sa-l penalizezi retroactiv fiindca nu a intrat.
De aceea am sugerat sa se trimita anunt pe toate lumile ca au mai aparut 2 reguli si ca nerespectarea lor se pedepseste cu banare permanenta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

citat din bloom:

"In primul rand, desi suna fortat si poate prea dur, echipa de admini (in speta cei care decid modificarile de regulament) NU este obligata sa le si anunte. Totusi anuntul a fost facut datorita importantelor modificari aparute."

adica se poate sa ne trezim peste nopate cu o regula noua dar ei nu sunt obligati sa ne anunte nu? :))
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus