Ajutor pentru o cercetare

  • Autor subiect DeletedUser13185
  • Data de început

DeletedUser13185

Buna,
Ma numesc Miruna si sunt sociolog si masterand in antropologie. Fac o cercetare pe Triburile si as dori sa sa discut cu diversi jucatori, indiferent de trib, ierarhie, functie, vechime etc.

Multumesc anticipat
 

DeletedUser8950

Buna,
Ma numesc Miruna si sunt sociolog si masterand in antropologie. Fac o cercetare pe Triburile si as dori sa sa discut cu diversi jucatori, indiferent de trib, ierarhie, functie, vechime etc.

Multumesc anticipat

Acest mesaj,ar trebuii postat,la off-topic!:)
 

DeletedUser13185

Da, se poate, dar mi-am cam prins urechile putin in forumul asta... Si apoi, la off-topic, cata lume il citeste? Si am nevoie sa citeasca cat mai multa lume.
 

DeletedUser13185

Si, in plus, am nevoie strict de jucatori de pe Lumea Clasica. Pe asta o cunosc, in asta activez, pe asta am cercetat-o. La off-topic as primi mesaje si de la jucatori din Lumea 1, de exemplu. Si nu-mi trebuie.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser13185

Nu, nu sunt nooob. Am cateva luni bune de cand sunt in Triburile. Fac parte din TTS, de pe lumea clasica. De fapt, sunt in tribul asta de cand se numea Opus Dei. Ergo...
Sunt noua pe forum.
Si nu doresc sa fiu impuscata de nimeni. Am rugat frumos ceva. Nu doresti, lasa-ma in pace. Stiinta trebuie sa evolueze.
 

stou

member
Scor reacție
0
Probabil nu ai inteles :D
Eu sunt Noob si doresc sa fiu impuscat :)Motivul:
-ANTROPOLOGIE- Ştiinţă care se ocupă cu studiul originii, evoluţiei şi variabilităţii biologice a omului, în corelaţie cu condiţiile naturale şi social-culturale.
Partea a doua a ii vad legatura cu acest loc insa prima nu o vad !!Si pentru ca nu o vad si nu o inteleg m-am declarat noob si am cerut pedeapsa maxima :rolleyes:
 

DeletedUser1195

:) fara suparare stou,fie ca ai cautat in dictionar ,fie ca l-ai intrebat pe Mister Google(si eu cred ca asta ai facut) macar ai invatat ceva nou in seara asta.
Si de ce nu vezi legatura intre prima parte a definitiei si jocul nostru?Mai multa variabilitate decat aici unde ai putea gasi? Poate te refereai la partea cu evolutia? aici am si eu ceva dubii:)
 

DeletedUser13185

Ma scuzi, am inteles eu gresit.
Da, antropologia este si asta, insa nu este doar asta. DEX Online nu este cel mai bun loc de unde sa iei definitii. De altfel, antropologia este un domeniu foarte greu de definit.
La origini, se ocupa cu studiul comuniatilor "primitive" sau "arhaice" (diverse triburi din lumea asta. Mai stiintific se numesc comunitati pre-moderne). Intr-o buna zi, cand antropologii au vazut ca au devenit prea multi, iar comunitatile "primitive" prea putine, si-au indreptat atentia spre alte locuri.
Antropologia se ocupa cu studiul riturilor si ritualurilor, se ocupa cu gastile de la coltul blocului, se ocupa cu impactul anumitor politici asupra anumitor cetateni.
Antropologia se ocupa cu studiul sub-categoriilor sociale, a unor comunitati restranse, folosind metode calitative. Adica cerceteaza un numar mic de oameni si foloseste, pentru cercetare, instrumente ca: observatia participativa, interviul, analia de continut/discurs. Foarte rar chestionarele atat de populare in sociologie.
Exemple de studii antropologice: ce-i determina pe oameni sa-si faca tatuaje; au studiat impactul papusilor etnice (negre, cu fete de chinezi, indieni etc.) asupra promovarii etnocentrismului (centrare pe propria cultura), impactul second life asupra religiei etc.
Sper ca ai inteles ceva.
Comunitatile virtuale sunt un nou domeniu de studiu al antropologiei, din moment ce ele au un impact atat de mare asupra socialului.
Jocul Triburile este o comunitate virtuala. Asa ca merita studiata.
 

DeletedUser

Si de ce am fi cobaii tai? :confused:
Si ce vrei sa discuti cu acei useri, ce vei face cu informatiile...detalii... e pacat ca lumea sa te ia peste picior, daca ai intentii serioase, dar nu ne spui mare lucru...

PS: asta in cazul in care nu esti inca o gluma...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6558

Jocul triburile e o comunitate in care nimeni nu are incredere in nimeni. In care te tradeaza cei care ar trebui sa te apere . S.a.m.d. Nu cred ca merita prea multa atentie. E un joc pentru trisori, de toate categoriile. Cei care joaca cinstit nu au nici o sansa sa cistige nimic, decit nervi.
 

DeletedUser13185

Lui nihilius i-am raspuns pe privat, nu e cazul sa dezvolt. Dar:
Cobaiul este folosit in experiment. O tehnica de cercetare sociologica este si experimentul, dar nu este cazul acum, aici. Ergo, niciun respondent nu poate fi cobai. Termenul uzitat in sociologie este acela de respondent sau populatie studiata (dupa caz).

Din cercetare, sper sa inteleg urmatoarele:

Rituri(Ritualuri) aduse din lumea reala in lumea virtuala.
Rituri (Ritualuri) folosite strict in lumea virtuala.
Modalitati de negociere
Cooperare/ajutor mutual/reciprocitate vs. Tradare/lipsa de solidaritate - daca esti familiarizat cu termenul de "blatist" (imi scapa la ora asta termenul in engleza - este foarte frecvent in teoria alegerii rationale)]
Dezvoltarea unei culturi proprii fiecarui trib...
Si mai sunt cateva directii de studiu, dar astea sunt principalele
 

DeletedUser

este cumva pt proiectul tau de diploma? sau o faci k esti prea atasata de meseria ta?
 

DeletedUser13185

Cu diploma am terminat. Fuse pe Second Life. O fac pentru ca:
1. Imi place
2. E un domeniu aproape virgin in Romania
3. Sunt foarte atasata de meseria mea.
 

DeletedUser

carrhae... am jucat destul de corect si am crescut un pic... este drept k in 7 luni am facut doar aproape 800k puncte dar... sa zicem asa sunt si in zona "albastra" si nici nu mi-am dat interesul prea mult si nici nu sunt prea impatimit...
 

DeletedUser

interesant mirudragu... dar de ce ti-ai ales tocmai aceasta "comunitate"? sunt altele mult mai "virgine" in Romania:)
 

DeletedUser13185

interesant mirudragu... dar de ce ti-ai ales tocmai aceasta "comunitate"? sunt altele mult mai "virgine" in Romania:)

Virgina din punctul de vedere al sociologilor care o cerceteaza, nu al numarului de utilizatori. E bine ca sunt atatia utilizatori. :) Interactiuni multe.
 

DeletedUser

offf... si eu faceam referire la acelasi pct de vedere(virgina din punct de vedere al sociologilor) si ziceam k sunt astfel de comunitati virtuala la fel de slab cercetate de acestia si care au mult mia multi useri(sa le zic asa)
 
Sus