Ajutor pentru o cercetare

  • Autor subiect DeletedUser13185
  • Data de început

DeletedUser13185

Ah... Am scris la nervi si nu m-am facut bine inteleasa, se pare...
1. Triburile nu este un joc DOAR al tradarii. Este si un joc al aliantei. De fapt, alianta este elementul central al jocului.
2. Acum, exista doua directii, aparent contradictorii asupra efectelor unui astfel de joc:
A) Vii nervos acasa, te asezi la calculator, cuceresti vreo 2 sate - te eliberezi de stres. Din acest punct de vedere, consider ca acest tip de joc are un rol terapeutic. Asa ca nu-ti mai bati nevasta si copiii, nu mai bei, nu mai dai in cap la lume.
B) Te enervezi in joc si extinzi asta si in lumea reala. Si atunci iti bati nevasta, bei... Insa eu sunt, partial, pentru prima paradigma. Rolul terapeutic al unui astfel de joc. Dar totul pana la un punct. Trebuie sa existe un echilibru si sa intelegi ca un joc este doar un joc.
S-a constatat, din nefericire, ca astfel de jocuri creeaza dependenta. Sunt clinici in SUA mai ales care se ocupa cu tratarea dependentei de Internet.
Iar tinerii sunt foarte usor influentabili. De aceea trebuie sa li se explice ca Triburile este doar un joc. Felul in care relationeaza cu alti jucatori le poate influenta puternic comportamentul mai tarziu. SI aici trebuie avuta mare grija.

PS. Exemplele cu batutul nevestei, datul in cap...sunt exemple extreme...nu trebuie luate ad-literam!!!

Despre Rwanda poti afla de la urmatoarele adrese:
http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/rwanda/reports/refuse.html (un articol despre Valentina...e cutremurator. Dar merita citit!)
http://www.ppu.org.uk/genocide/g_rwanda.html (aici gasesti despre genocid in general si despre alte genocide)
http://www.amnesty.org/en/region/africa/central-africa/rwanda (amnesty international se ocupa cu drepturile omului. aici gaseti multe articole)
http://hrw.org/backgrounder/africa/rwanda0406/
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2005/10/15/AR2005101500108_pf.html
http://www.nybooks.com/articles/19996

Iti mai dau, daca vrei...dar cred ca pentru moment sunt suficiente. Evident, intotdeauna exista si wikipedia. Citeste acolo si fa-ti o idee.
 

DeletedUser

Desi este un JOC am intalnit cazuri cand jucatorii au ajuns sa isi spuna cuvinte sau expresii mai putin placute si sa fie destul de recalcitranti si asta pentru ca au pierdut un sat sau ceva de genul acesta ... din punctul meu de vedere nu ar trebui sa facem o confuzie intre acest joc si viata reala , dar nu toti gandesc la fel ... poate ca la a te relaxa si a te juca ar trebui sa se rezume totul , dar , din pacate nu se rezuma la asta
 

DeletedUser

Iti voi raspunde foarte pe scurt, pentru ca oricum nu vrei sau nu poti sa intelegi nimic din ce-ti zic. Cred ca inclin spre a doua varianta.
1. Nu e same shit. Cercetare sociologica <> experiment. Cea mai elementara si banala carte de metode si tehnici de cercetare iti explica de ce. Pune mana si citeste o carte si mai vorbim.
2. Nu ma deranjeaza parerile contra, ma deranjeaza felul in care vorbesti tu. Am mai avut pareri contra, care nu m-au deranjat. Dar tu ai intrecut limita bunului simt. Iar acest tanti folosit peiorativ ma deranjeaza nespus de mult
3. Am spus... si te rog sa fii foarte atent, dragul meu... CERCETATORI DIN ROMANIA. Romania!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
4. Daca tu vrei sa cataloghezi afirmatiile mele drept tampenii, este numai si numai problema ta. Grava, ce-i drept, dar a ta. Nu am vorbit de vreo conspiratie impotriva tinerilor, nu cred in teoriile conspirationiste. Am spus de un efect real al acestor tipuri de jocuri. Si daca ai mai citi si tu macar o parte din studiile alea care apar ziarele alea 2 pe care le nimeresti tu, ai vedea despre ce vorbesc.

PS. Din acest moment nu mai discut cu tine decat daca iti controlezi limbajul. Ca sa discut in contradictoriu doar de dragul de a-ti raspunde tie la toate prostiile pe care le debitezi... e pierdere de timp. Deja ma repet, tu esti fara argumente, asa ca ma jignesti. Esti chiar mai slab decat credeam.

Altceva?

1. Esti chiar haioasa. Fata mosului! Nu cred ca ai citit tu, in toata viata ta, cat citeam io intr-un an de adolescenta.
2. Nu mi-ai raspuns la intrebarea 2. O repet. Daca discutia, in sine, nu inseamna nimic. Cum ne putem debarasa de ea? Si ca sa-ti raspund, supararea ta e nefondata. Daca te deranjeaza "tanti", n-o sa-l mai folosesc. Eu mi-am incasat pe forumu' asta si injuraturi de mama, deci am o perceptie diferita asupra limitei agresiunii verbale.
3. Draga mea, crezi ca eu cumpar ziarele din China?
4. Nu e grava absolut deloc. Am dreptul la exprimare si pot sa zic ce vreau eu! Daca apare cineva cu o parere diferita, nu ma deranjeaza. Pe L5, cand eram enervat de vanatoarea de mamuti, n-am fost lasat nici sa deschid gura. Am fost luat la misto. Cauta si vei gasi. Asa ca nu mai face pe intepata din orice chestie ca nu tine. Si, in legatura cu ziarele, sa stii ca eu nu le citesc. Le cumpar sa ma uit la poze...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser13185

1. De citit, habar n-ai cat am citit, ce am citit si pentru ce am citit. Dar stiu ca ceea ce citesti ar trebui sa aiba rol de educare a spiritului. (Paideic, ca sa zic cu Platon). La tine se pare ca nu a functionat.
2. Mosule, ca sa-ti raspund la intrebarea 2: Discutia in sine nu este atat de importanta pe cat sunt de importante interactiunile jucatorilor. Si felul in care ei se raporteaza la joc. Adica ce este dincolo de discutie conteaza.
Nu sunt intepata, sunt doar un om sensibil. Daca tu suporti agresiunea verbala din partea altora, esti OK. Doar ca nu sunt eu obligata sa suport ceva ce nu-mi place: agresiunea de orice fel, deci nici cea verbala. Este dreptul tau sa agresezi, insa este dreptul meu sa resping agresiunea (Mosule... care esti).
3. De ce nu? Le poti cumpara si din China daca asta iti face placere.
4. Ba parerile diferite te deranjeaza profund. Cum sa nu te deranjeze, cand vad ca parerea mea ti-a produs o astfel de reactie agresiva? Si in legatura cu ziarele...vad. Vad ca te uiti la poze sau ca citesti cel mult litere.
 

DeletedUser

Offtopic sau nu, va reamintesc ca existe anumite reguli pe acest forum. Prin urmare, daca nu va suparati, (si chiar daca va suparati) discutiile in 2 le veti continua cu mesaje private sau veti folosi orice alt sistem, nu prin postari aici.
Jignirile fine care au existat deja, se vor opri, sau in caz contrar veti suporta urmarile conform regulamentului.
 

DeletedUser

wow... lipsesc un pic si deja vad atatea discutii in contradictoriu aici.. nu-i corect, vreau si eu :((
Acum serios...hai sa o lasam in pace pe mirudragu. Face ceva interesant pana la urma, poate e chiar util (eu asa cred). Recunosc ca am privit-o cu destula neincredere, am crezut ca e o gluma in stil legolas.. Nu mai cred asta...Ar fi pacat ca moderatorii sa inchida acest topic datorita limbajului :)
 

DeletedUser

4. Ba parerile diferite te deranjeaza profund. Cum sa nu te deranjeze, cand vad ca parerea mea ti-a produs o astfel de reactie agresiva? Si in legatura cu ziarele...vad. Vad ca te uiti la poze sau ca citesti cel mult litere.

Deoarece, ai inceput sa aberezi si BlooM a dat o raita, cu riscul de a-mi lua un warn, dau aceasta ultima replica a mea, in aceasta discutie.

4. Nu. Nu sunt deranjat absolut deloc. Doar ca tu nu esti in stare sa faci diferenta intre scandal si discutie in contra-dictoriu. Deci, sunt total dezinteresat de tine si studiul tau. N-am fost afectat. Doar ca n-am fost de acord. Te dai mare sciolog... Avand in vedere ca n-ai putut pricepe ce am zis eu, adica cea mai banala afirmatie, cu un firicel amarat de sarcasm, pe masura oricarui troglodit ce-ar fi putut trece pe-acest topic, iti sugerez sa mai faci o data studiile si sa porti fuste mai lungi, de-aceasta data, doamna "sociolog".
 

DeletedUser1195

Hmm! Eu nu cred ,Helyas,ca esti complet dezinteresat de studiul ei.Dezinteresul s-ar fi manifestat prin ignorare.Cred ca mai degraba iti plac topicurile unde "trogloditii"nu se pricep sa iti raspunda pe masura.(desi,daca nu ma insel,ai protestat la un moment dat impotriva unor astfel de topicuri).
Oricine participa la joc sau pe acest Forum are deja o parere formata prin observatie.Doamna sociolog(nu "sociolog") a preferat sa ne anunte ca suntem pusi sub lupa.Nu cumva asta deranjeaza?Ne e teama de ce s-ar putea vedea?
 

DeletedUser

Hmm! Eu nu cred ,Helyas,ca esti complet dezinteresat de studiul ei.Dezinteresul s-ar fi manifestat prin ignorare.Cred ca mai degraba iti plac topicurile unde "trogloditii"nu se pricep sa iti raspunda pe masura.(desi,daca nu ma insel,ai protestat la un moment dat impotriva unor astfel de topicuri).
Oricine participa la joc sau pe acest Forum are deja o parere formata prin observatie.Doamna sociolog(nu "sociolog") a preferat sa ne anunte ca suntem pusi sub lupa.Nu cumva asta deranjeaza?Ne e teama de ce s-ar putea vedea?

Albertus, nu vreau sa ma cert cu tine, dar singurul lucru care mi s-ar putea vedea fara vointa mea, ar fi proprii mei chiloti.
In plus, nici nu joc pe LC.
 

DeletedUser1195

Oare?
Uite,eu nu sunt sociolog,nu am pregatire de specialitate,dar observand forumul stiu cate ceva despre toti utilizatorii activi.:)
 

DeletedUser

Forumul e adorabil... Numai forumul in sine poate fi un subiect de cercatare..:D

Oare?
Uite,eu nu sunt sociolog,nu am pregatire de specialitate,dar observand forumul stiu cate ceva despre toti utilizatorii activi.:)

normal ca stii... ar fi greu sa nu stie cate ceva tocmai tu... mai ales ca pe unii i-ai banat!!!

ps: frumoasa semnatura.... :p
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

..
La scoala, copii nu mai sunt capabili sa scrie corect limba romana, pentru ca s-au obisnuit sa scrie in lumile virtuale, fara respect pentru vreo regula gramaticala, "i-ti, miau dat, k sa vin, dc etc.).Asta nu e o problema?
Strict legat de Triburile, faptul ca exista jucatori care au doar 9-10 ani si activeaza intr-o lume caracterizata de o stare hobbesiana in care "Omul este lup fata de om" ti se pare normal? Sau poate consideri ca asta ii pregateste timpuriu pentru "viata dura" din Lumea Reala si caracteristica adultilor? In loc sa devina oameni cu principii morale, ce invata? Sa se injungie pe la spate si sa se foloseasca de alti oameni?
Scuze de interventie, dar, aceasta parte a discutiei m-a deranjat putin, mai ales ca si eu am 11 ani. Am jucat acest joc, da, am stat pe internet peste o limita impusa de parinti, dar nu am ignorat scoala. Cei care fac greseli de acestea, ignora scoala, nu e vorba ca stau prea mult pe net. Si partea cu ceea ce-i invata pe copii acest joc: atunci cand esti prea implicat, de-abia atunci e problema, pentru ca te schimba acest joc. Daca nu joci acest joc decat pentru a-l juca, sau pentru ca ti se pare mai altfel, e bine. Daca incepi sa spargi lucruri sau sa plangi pentru faptul ca ai pierdut, mai gandeste-te, ia o gura de aer, bea un pahar cu apa, si mediteaza. Si nu cred ca e bine sa generalizezi spunand ca (virgula) "copii nu stiu sa scrie", pentru ca sunt si altfel, generatia asta,(eu am 11 ani), nu e cu totul pierduta. Sunt si copii care asculta muzica folk, invata foarte bine, le place asta, mai citesc o carte, mai stiu sa si comunice, nu injura si nu dau pumni. Jocul asta nu e atat de rau pt. minti tinere.
Daca te-am suparat cu ceva, imi pare rau, imi cer scuze, succes cu studiul tau, stii am si eu o sora de 20 ani, si va inteleg, intr-un fel.
 

DeletedUser13185

Chiar sunt fericita cu interventia ta.
Sa-ti explic ceva: a generaliza nu inseamna a universaliza. Nu toti copiii scriu asa cum am spus mai sus. Dar problema e ca numarul lor creste. Sunt foarte fericita ca exista si oameni ca tine si nu pot sa-ti spun decat: Tine-o tot asa! Esti o raza de speranta in viitorul sumbru prezentat in presa si de prietenii mei care sunt profesori in scoli generale si licee.
Tu esti matur pentru varsta ta. Felicitari.
Nu am spus sa fie interzis acest joc. Departe de mine acest lucru. Am spus doar ca pentru unii poate reprezenta o problema. La fel cum pentru unii este o modalitate de relaxare.

PS. In scris cacofonia nu se ia in calcul ;)
PS1: Ai reusit sa ma faci sa ma simt batrana. :)) Pana acum alde noi eram in "conflict" cu generatiile mai mari. Acum e randul vostru. Dar sper sa ai norocul in viata sa dai de oameni destepti si luminati, de la care ai ce invata.
 

DeletedUser

Miru, am citit cu atentie, si sincer postez destul de rar pe forum,... mai mult citesc,...
Dar nu ma pot abtine sa nu-ti spun un banc (cred ca a fost deja la bancuri):

Un tanar timid vede o fata frumoasa intr-un bar, isi face curaj, se duce la masa ei, si o intreaba politicos:
- D-soara, imi permiteti sa va ofer ceva de baut ?
In acel moment fata se ridica revoltata, il plezneste pe tanar, si striga:
- Cum adica, nesimtitule, sa ma culc cu tine ???!!!
Toata lumea din bar si-a intors privirea catre ei, chicoteli, comentarii, etc,...
Tanarul se retrage, speriat si rusinat,... dar dupa cateva minute, d-soara se apropie de el si sopteste:
- Sti, eu sunt studenta la sociologie, si urmaresc atenta reactia oamenilor in situatii neprevazute. Nu fi suparat, am vrut doar sa vad cum reactionezi,...
In acel moment, tanarul se ridica la randul lui revoltat, strigand:
-Cum, 200 Euro pentru o noapte ?


Concluzia, miru draga (pe aproape cu numele, nu ? ), este sa ai grija in studiile tale, sa nu cumva sa dai de unul mai rau ca tine, care sa te studieze el, cand tu crezi ca e invers.

;)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser13185

Concluzia, miru draga (pe aproape cu numele, nu ? ), este sa ai grija in studiile tale, sa nu cumva sa dai de unul mai rau ca tine, care sa te studieze el, cand tu crezi ca e invers.

;)
Sincera sa fiu... as fi chiar fericita sa mai fie cineva care sa faca asa ceva aici. Doar sa-mi spuna si mie mai tarziu. Sa comparam notite.

(Desi e nedeontologic sa cercetezi fara sa spui ca faci lucrul asta)

PS. CU numele nu pe aproape, ci exact
 

DeletedUser

Buna,
Ma numesc Miruna si sunt sociolog si masterand in antropologie. Fac o cercetare pe Triburile si as dori sa sa discut cu diversi jucatori, indiferent de trib, ierarhie, functie, vechime etc.

Multumesc anticipat
Bună ziua, eu sunt mircea









PS. albertus, şi ce ai spune despre mine :roll:
 
Sus