Ajutor pentru o cercetare

  • Autor subiect DeletedUser13185
  • Data de început

DeletedUser13185

Aha, am inteles. E greu la ora asta tarzie din noapte...:eek:
Da...Ei, acum m-am axat pe Triburile. Oricum, nu e singura comunitate de care ma ocup. Dar mi-e cea mai draga.
 

DeletedUser

Mutat la off-topic, puteti continua aici.
Miruna, asteptam concluziile ;)
 

DeletedUser

Si apoi, la off-topic, cata lume il citeste? Si am nevoie sa citeasca cat mai multa lume.

tocmai ca la off tpic citesc toti !eu nu as fi vazut topicul daca nu era aici
________________________________________
Ma ofer sa fiu eu cobai ! nu dureaza prea mult sa fac cont pe clasica :D
 

DeletedUser13185

Chiar te rog frumos sa-ti faci cont. Cu cat mai multi, cu atat mai bine!
 

DeletedUser

Buna,
Ma numesc Miruna si sunt sociolog si masterand in antropologie. Fac o cercetare pe Triburile si as dori sa sa discut cu diversi jucatori, indiferent de trib, ierarhie, functie, vechime etc.

Multumesc anticipat

Deci, tanti. Daca ai chef de experimente, da o sicla de vodca unui boschetar de la colt de strada si gata cu noi.

Apropo, daca intr-o tara in care exista copii la 3 ani care "dau la clape" mai repede ca mine, tu crezi ca asta e un domeniu "virgin", du-te, tati si pune termopane.



Nu, nu sunt nooob. Am cateva luni bune de cand sunt in Triburile. Fac parte din TTS, de pe lumea clasica. De fapt, sunt in tribul asta de cand se numea Opus Dei. Ergo...
Sunt noua pe forum.
Si nu doresc sa fiu impuscata de nimeni. Am rugat frumos ceva. Nu doresti, lasa-ma in pace. Stiinta trebuie sa evolueze.

O, da! Vei schimba lumea... :rolleyes:
 

DeletedUser13185

1. Nu am chef de experimente, am chef de cercetari. La felul si halul in care vorbesti, nu vad, insa, de ce ar trebui sa-ti dau tie vreo explicatie despre ce am eu de gand sa fac sau care este utilitatea demersului meu.
2. Interesanta ideea cu sticla de vodca unui boschetar = experiment. Mi-ar placea, daca esti capabil de asa ceva, sa-mi explici de ce ar fi ala un experiment. Se pare ca ai o capacitate de intelegere care o depaseste cu mult pe a mea.
3. Problema este ca sunt destul de noua pe forumul asta si am interactionat prea putin cu alti jucatori pentru a-mi da seama de varsta ta. Insa nu-ti dau prea mult credit...Asta nu inseamna ca esti mic de varsta, ci doar ca esti suficient de imatur pentru a te lega de mine absolut degeaba. Totusi, scrii destul de corect, ceea ce imi sugereaza ca nu faci parte din generatia copiilor crescuti cu internetul in fata... deci ai, cred, peste 20 de ani.
4. Este un domeniu virgin, dragul meu. Si pana nu imi aduci dovezi care sa-mi contrazica aceasta convingere, raman la ea. Macar eu am argumente pentru ceea ce afirm.
5. Nu am un rol mesianic pe Pamant, ca sa incerc sa schimb lumea. Eu o observ, trag niste concluzii, le prezint. Cine doreste sa tina cont de ele, ok. Cine nu, iarasi ok.

Altceva?
 

DeletedUser

1. Nu am chef de experimente, am chef de cercetari. La felul si halul in care vorbesti, nu vad, insa, de ce ar trebui sa-ti dau tie vreo explicatie despre ce am eu de gand sa fac sau care este utilitatea demersului meu.
2. Interesanta ideea cu sticla de vodca unui boschetar = experiment. Mi-ar placea, daca esti capabil de asa ceva, sa-mi explici de ce ar fi ala un experiment. Se pare ca ai o capacitate de intelegere care o depaseste cu mult pe a mea.
3. Problema este ca sunt destul de noua pe forumul asta si am interactionat prea putin cu alti jucatori pentru a-mi da seama de varsta ta. Insa nu-ti dau prea mult credit...Asta nu inseamna ca esti mic de varsta, ci doar ca esti suficient de imatur pentru a te lega de mine absolut degeaba. Totusi, scrii destul de corect, ceea ce imi sugereaza ca nu faci parte din generatia copiilor crescuti cu internetul in fata... deci ai, cred, peste 20 de ani.
4. Este un domeniu virgin, dragul meu. Si pana nu imi aduci dovezi care sa-mi contrazica aceasta convingere, raman la ea. Macar eu am argumente pentru ceea ce afirm.
5. Nu am un rol mesianic pe Pamant, ca sa incerc sa schimb lumea. Eu o observ, trag niste concluzii, le prezint. Cine doreste sa tina cont de ele, ok. Cine nu, iarasi ok.

Altceva?

1. Adica, tu vrei sa faci un experiment si nu ne zici la ce participam?
2. Ia stai. Parca discutia, in sine, era experimentul. Sau n-am inteles eu bine?
3. Imatur? Probabil... Iarta-mi imperfectiunea!
4. Si eu am dat un argument. Mai vrei unul?
5. Aici, m-ai lasat confuz. Observi, concluzionezi, prezinti, iar noi ramanem niste puncte negre pe spatele castigului tau (bani, diploma sau ce castigi tu), fara sa stim la ce am participat. Asta e sociologia?
 

DeletedUser13185

1. Adica, tu vrei sa faci un experiment si nu ne zici la ce participam?
2. Ia stai. Parca discutia, in sine, era experimentul. Sau n-am inteles eu bine?
3. Imatur? Probabil... Iarta-mi imperfectiunea!
4. Si eu am dat un argument. Mai vrei unul?
5. Aici, m-ai lasat confuz. Observi, concluzionezi, prezinti, iar noi ramanem niste puncte negre pe spatele castigului tau (bani, diploma sau ce castigi tu), fara sa stim la ce am participat. Asta e sociologia?

1. Nu fac experiment. Cercetarea sociologica poate cuprinde in ea si un experiment, dar nu este cazul. Este o cercetare sociologica. Deci... PARTICIPATI LA O CERCETARE SOCIOLOGICA. NU LA UN EXPERIMENT!!!
2. Discutia in sine nu este nimic. Vor fi niste interviuri cu cine va dori sa imi raspunda la niste intrebari. Vor fi observate comportamente de joc. Dar nimeni nu va fi niciun cobai, ca un soricel de laborator pus sub lupa si analizat si trimis in labirinturi dupa branza.
3. Imaturitatea ta rezulta din felul in care te-ai luat de mine si mi te-ai adresat. Pana acum nici macar nu stiam ca existi pe aceasta planeta, in acest joc. Ca tu sa vii sa te bagi in seama...doar asa... si sa ma mai si jignesti...
4. Nu stiu ce argument mi-ai oferit atunci cand mi-ai spus ca nu e virgin. Faptul ca sunt si jucatori copii? Eu ma refeream la numarul de cercetatori (sociologi, economisti, psihologi) din Romania interesati de studierea comunitatilor virtuale. Dar deja explicasem asta mai sus. Asa ca te rog sa ma crezi, e un domeniu virgin. Sau esti si tu vreun pui de cercetator si nu mi-am dat seama? Ca daca ar fi asa, sa facem schimb de experienta. Dar nu e cazul, nu?

O, da! Vei schimba lumea... :rolleyes:
5. Ti-am explicat ca nu sunt Mesia ca sa schimb lumea. Pentru ca asta a fost rolul lui Iisus. Eu vreau sa cercetez. Concluzionez. Prezint. Restul lumii sa faca ce vrea cu rezultatele mele.
Adica...parerea mea e ca ce se intampla in comunitatile virtuale, nu doar in Triburile, este un semnal de alarma, daca vrei, pentru generatiile viitoare. In Tokyo adolescentii comunica intre ei prin SMS-uri, chiar daca sunt unul langa altul fizic. La scoala, copii nu mai sunt capabili sa scrie corect limba romana, pentru ca s-au obisnuit sa scrie in lumile virtuale, fara respect pentru vreo regula gramaticala, "i-ti, miau dat, k sa vin, dc etc.).Asta nu e o problema?
Strict legat de Triburile, faptul ca exista jucatori care au doar 9-10 ani si activeaza intr-o lume caracterizata de o stare hobbesiana in care "Omul este lup fata de om" ti se pare normal? Sau poate consideri ca asta ii pregateste timpuriu pentru "viata dura" din Lumea Reala si caracteristica adultilor? In loc sa devina oameni cu principii morale, ce invata? Sa se injungie pe la spate si sa se foloseasca de alti oameni? Despre astfel de concluzii vorbesc
 

DeletedUser13185

Stare hobbesiana = stare de permanent conflict si teama, in care fiecare poate fi oricand atacat si, pentru asta, Celalalt trebuie atacat preventiv.

Thomas Hobbes, in incercarea sa de a legitima monarhia absoluta, scrie o lucrare care se numeste "Leviathanul".
“the life of man, solitary, poor, nasty, brutish, and short”
Omul se afla in ceea ce se numeste "starea de natura", adica absenta unei autoritati institutionalizate, cum ar fi vreo forma de guvernamant. In starea de natura nu exista legi, iar omul traieste intr-o permanenta teama si insecuritate. Este o stare de conflict. "Homo homini lupus este", sau "Omul este lup fata de om".
Cauzele starii de conflict sunt: competitia, neincrederea si cautarea gloriei.
Exista doua legi care guverneaza starea de natura:
1) Fiecare om trebuie sa incerce sa obtina pacea, atata timp cat spera sa o obtina; atunci cand nu o poate obtine, trebuie sa caute si sa foloseasca toate avantajele obtinute din razboi.
In starea de natura, fiecare are dreptul de a folosi orice lucru (nu exista ideea de "proprietate"). Orice lucru inseamna chiar si dreptul de a se folosi de corpul altcuiva. (nasol,nu?)
2) Pentru a putea proteja avantajele pacii, omul trebuie sa doreasca, atunci cand si altii doresc acest lucru, sa cedeze dreptul sau de a beneficia de orice lucru. Si sa se multumeasca cu atata libertate asupra altora pe cat ar permite altora asupra sa. (sau, principiul liberalismului, "Libertatea mea se incheie acolo unde incepe libertatea ta).

El e in incertitudine pentru ca oricand poate fi atacat de un altul, care are tot atat de multe drepturi ca si el. Iar daca acel altul ii doreste femeia, copii, casa... atunci acesta il ataca. Astfel ca omul din starea de natura al lui Hobbes traieste cu teama permanenta de a nu fi atacat. Asa ca ataca el primul.

Daca cineva doreste si solutia lui Hobbes, sa-mi spuna
sau sa citeasca de aici Leviatanul (e scrisa in engleza veche, deci e nasol):
http://oregonstate.edu/instruct/phl302/texts/hobbes/leviathan-contents.html
 

DeletedUser13185

Interesant.

Sunt destui care se afla in starea asta, ca jucatori. :)

Da, stiu. Problema e ca unii sunt prea mici sa discearna si sa nu extinda acest tip de comportament si in viata reala.
BTW, iti plac conflictele externe? Ca ti-am vazut semnatura cu Osetia.
 

DeletedUser

Doamna fereste sa imi placa. Doar le urmaresc si eventual vorbesc despre ele, daca am cu cine. :)
 

DeletedUser13185

:)) My bad.
Ma refeream daca te preocupa. Eu sunt interesata de genocidele din Africa (Rwuanda si Darfur).
PS. Daca vrei, sa vorbim pe private
 

DeletedUser

1. Nu fac experiment. Cercetarea sociologica poate cuprinde in ea si un experiment, dar nu este cazul. Este o cercetare sociologica. Deci... PARTICIPATI LA O CERCETARE SOCIOLOGICA. NU LA UN EXPERIMENT!!!
2. Discutia in sine nu este nimic. Vor fi niste interviuri cu cine va dori sa imi raspunda la niste intrebari. Vor fi observate comportamente de joc. Dar nimeni nu va fi niciun cobai, ca un soricel de laborator pus sub lupa si analizat si trimis in labirinturi dupa branza.
3. Imaturitatea ta rezulta din felul in care te-ai luat de mine si mi te-ai adresat. Pana acum nici macar nu stiam ca existi pe aceasta planeta, in acest joc. Ca tu sa vii sa te bagi in seama...doar asa... si sa ma mai si jignesti...
4. Nu stiu ce argument mi-ai oferit atunci cand mi-ai spus ca nu e virgin. Faptul ca sunt si jucatori copii? Eu ma refeream la numarul de cercetatori (sociologi, economisti, psihologi) din Romania interesati de studierea comunitatilor virtuale. Dar deja explicasem asta mai sus. Asa ca te rog sa ma crezi, e un domeniu virgin. Sau esti si tu vreun pui de cercetator si nu mi-am dat seama? Ca daca ar fi asa, sa facem schimb de experienta. Dar nu e cazul, nu?


5. Ti-am explicat ca nu sunt Mesia ca sa schimb lumea. Pentru ca asta a fost rolul lui Iisus. Eu vreau sa cercetez. Concluzionez. Prezint. Restul lumii sa faca ce vrea cu rezultatele mele.
Adica...parerea mea e ca ce se intampla in comunitatile virtuale, nu doar in Triburile, este un semnal de alarma, daca vrei, pentru generatiile viitoare. In Tokyo adolescentii comunica intre ei prin SMS-uri, chiar daca sunt unul langa altul fizic. La scoala, copii nu mai sunt capabili sa scrie corect limba romana, pentru ca s-au obisnuit sa scrie in lumile virtuale, fara respect pentru vreo regula gramaticala, "i-ti, miau dat, k sa vin, dc etc.).Asta nu e o problema?
Strict legat de Triburile, faptul ca exista jucatori care au doar 9-10 ani si activeaza intr-o lume caracterizata de o stare hobbesiana in care "Omul este lup fata de om" ti se pare normal? Sau poate consideri ca asta ii pregateste timpuriu pentru "viata dura" din Lumea Reala si caracteristica adultilor? In loc sa devina oameni cu principii morale, ce invata? Sa se injungie pe la spate si sa se foloseasca de alti oameni? Despre astfel de concluzii vorbesc

1. Same shit.
2. Daca discutia nu e nimic, fa-ma sa-nteleg cum te poti debarasa de ea.
3. Daca ai deschis un topic, trebuie sa incasezi si parerile pro si pe cele contra.
4. Nu stiu de cand n-ai mai deschis tu un ziar, dar io nu nimeresc 2 ziare fara sa dau de vreun studiu legat de lumea virtuala.
5. Ai spus numai tampenii. Tanti! Asta nu e o conspiratie internationala contra tineretului. E un JOC!
 

DeletedUser13185

Iti voi raspunde foarte pe scurt, pentru ca oricum nu vrei sau nu poti sa intelegi nimic din ce-ti zic. Cred ca inclin spre a doua varianta.
1. Nu e same shit. Cercetare sociologica <> experiment. Cea mai elementara si banala carte de metode si tehnici de cercetare iti explica de ce. Pune mana si citeste o carte si mai vorbim.
2. Nu ma deranjeaza parerile contra, ma deranjeaza felul in care vorbesti tu. Am mai avut pareri contra, care nu m-au deranjat. Dar tu ai intrecut limita bunului simt. Iar acest tanti folosit peiorativ ma deranjeaza nespus de mult
3. Am spus... si te rog sa fii foarte atent, dragul meu... CERCETATORI DIN ROMANIA. Romania!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
4. Daca tu vrei sa cataloghezi afirmatiile mele drept tampenii, este numai si numai problema ta. Grava, ce-i drept, dar a ta. Nu am vorbit de vreo conspiratie impotriva tinerilor, nu cred in teoriile conspirationiste. Am spus de un efect real al acestor tipuri de jocuri. Si daca ai mai citi si tu macar o parte din studiile alea care apar ziarele alea 2 pe care le nimeresti tu, ai vedea despre ce vorbesc.

PS. Din acest moment nu mai discut cu tine decat daca iti controlezi limbajul. Ca sa discut in contradictoriu doar de dragul de a-ti raspunde tie la toate prostiile pe care le debitezi... e pierdere de timp. Deja ma repet, tu esti fara argumente, asa ca ma jignesti. Esti chiar mai slab decat credeam.

Altceva?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Jocul triburile e o comunitate in care nimeni nu are incredere in nimeni. In care te tradeaza cei care ar trebui sa te apere . S.a.m.d. Nu cred ca merita prea multa atentie. E un joc pentru trisori, de toate categoriile. Cei care joaca cinstit nu au nici o sansa sa cistige nimic, decit nervi.

În mare ai spus bine ce ai spus, sunt foarte multe persoane care sunt aşa, poate ca majoritatea (sper sa ma insel), dar ai precizat ca nimeni şi ca e un joc pentru trişori şi ca cei care joacă nu au nici o şansă sa caştige nimic. Aş vrea sa spun că sunt jucatori care joaca cinstit, care nu tradează, care au incredere in colegii lor, care caştigă mai mult decat un loc in top... ei castiga prieteni! (am tinut neaparat sa pun acel semn al exclamarii, desi nu se potriveste prea bine, dupa parerea mea) Totusi ei castiga si locuri in top, stiti cum e vorba aceea :"cine se aseamana se aduna", ei bine si aici cred eu ca e asa... ei se aduna intr-un trib si stiu ca pot sa se bazeze unul pe celalalt si asta inseamna ca se ajuta... ceea ce inseamna ca e mai bine pentru ei decat pentru cel care e "el pentru el", iar aici ajung la "vorba" si anume: "unde-s doi puterea creste" ...

Scuzati greselile gramaticale ... care este

Scuze de off-topic, dar unde as putea afla ceva informatii Rwuanda? (va rog fara raspunsul: "Google!", Multumesc!)
 
Sus