Care e cea mai buna combinatie de trupe ???

DeletedUser38023

Tot ce spui tu aicea,12k lance si 2k cavalerie grea,iti consumă 24000 populatie,deci este imposibil sa faci 12k lance si 2k cavlerie grea.......poate 9.500 lance si 2k cavaleria grea.

Ce stii tu?! :p Cristian are numai sate cu bonus pe ferma .. ;) :D
 

DeletedUser

Eu folosesc asa ori 6800 6800 6800 si restul spy
ori 4500 4500 4500 si restul cav grea
 

DeletedUser33940

Dupa parerea mea cea mai buna combinatie ramane 4000 lanci-4000 spade-2500 arcuri -1500 mai ales in conditiile unei lumi avansate unde exista multe atacuri.Ganditi-va ca un sat sprijinit cu 10 ferme in aceasta formula rupe 15-20 atacuri ale adversarului.Greii in acceptiunea mea reprezinta cheia succesului in aparare.
 

DeletedUser35377

Dupa parerea mea cea mai buna combinatie ramane 4000 lanci-4000 spade-2500 arcuri -1500 mai ales in conditiile unei lumi avansate unde exista multe atacuri.Ganditi-va ca un sat sprijinit cu 10 ferme in aceasta formula rupe 15-20 atacuri ale adversarului.Greii in acceptiunea mea reprezinta cheia succesului in aparare.

greii tin zidul,deci da sunt extrem de importanti
 

DeletedUser3357

greii tin zidul,deci da sunt extrem de importanti

De cele mai multe ori se spioneaza inainte de atac. Eu cel putin asa fac, pe un server avansat aveam sate full ferma de spioni exact in granita, si in functie de tipul de defensiva, imi modificam tipul de ofensiva. Cand aveam 20k fermele full de atac pe granita ( adica 4k inca liberi, deci vreo inca 2 zile de constructie pana la 24k) bagam spionajele si in functie de ce gaseam in sate modificam tipul ofensivelor decat cele standard: mai multi berbeci sau mai multe topoare sau mai multi cai, etc, avand acel spatiu de 4k liber pentru a jongla. Rezultatul s-a vazut imediat: cu cel putin 10% mai putine fulluri sparte in apararea lor, ceea ce a dus la un plus pentru noi pe zonele de conflict, din multe puncte de vedere.
 

DeletedUser

da ? cand x are in sate 7-8000 cum vezi ce are acolo ? da , ai varianta de a ataca orbeste dar cand faci asta si vezi ca din 30 atacuri nu ai zgariat zidul incepi sa te gandeste la cat de bine era sa fi avut un astfel de sat .
ps : nici eu n-am asa ceva pentru ca nu e necesar , tintele mele de apara cu 3-4000 spioni maxim .
 

DeletedUser

nu trebuie sa ataci orbeste....clar ca: trebuie sa scoti si spioni...dar cu 2000-3000 e suficient....

sate imposibil de spionat....te folosesti de 100 usori sa zic asa ...+ simulator

thump_8416869roooo.jpg


uite un exemplu clar...XD

atac :

thump_84168881.jpg


cate unitati am omorat?

thump_84168915.jpg


simulez pana ma apropii de cele 10 unitati omorate

thump_84168932.jpg


si uite ce avea pe sat :D

thump_84168949.jpg

thump_841689831.jpg


daca era blindat....cand atacam cu usorii imi apareau 1-2 unitati omorate...

thump_8416900888.jpg


daca nu reusesti sa spuionezi cu 1-2000 spioni...e clar ca incearca sa ascunda ceva :D pt ca o sa iti apara la medalia de atacant f multe trupe omorate cu putini usori

thump_8416901999.jpg


la inceputul lumilior foarte multi jucatori isi ``apara`` satele cu spioni...pt ca gandesc la fel....daca nu se vad trupele nu se ataca....dar , orice problema are o solutie :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

nu trebuie sa ataci orbeste....clar ca: trebuie sa scoti si spioni...dar cu 2000-3000 e suficient....

sate imposibil de spionat....te folosesti de 100 usori sa zic asa ...+ simulator


la inceputul lumilior foarte multi jucatori isi ``apara`` satele cu spioni...pt ca gandesc la fel....daca nu se vad trupele nu se ataca....dar , orice problema are o solutie :)
timpul inseamna bani . tie iti place sa stai la pc si sa simulezi pana obtii rezultatul pe care altul il obtine printr-un simplu spionaj . atacuri trimiteti amandoi dar cand el taie frunza la caini tu stai la monitor . fiecare cu stilul lui de joc .
da , multi se apara asa la inceput pentru ca sunt destul de multi jucatori care daca nu vad ce este in satul tinta nu ataca .
 

DeletedUser

jajja...sa simulezi un atac e nevoie sa stai 24h in fatza la PC? nu vre-au sa fiu nepoliticos...dar unde ai invatat triburile?
 

DeletedUser

unde ai vazut tu ceva scris de 24 ore ? 5 minute 10 sau 3 ore cat iti ia ... stai tu la pc si simuleaza ca noi astia mai noobi decat tine preferam sa facem altceva decat sa ne lipim ochii de monitor . pentru mine orice minut in care nu sunt nevoit sa stau la pc inseamna timp pentru orice altceva care chiar conteaza in comparatie cu jocul .
paste fericit .
 

DeletedUser

timp pierdut e sa stai sa scoti 12k spioni si sa in 3-4 incercari de a spiona sate...

prefer un sat 10.000 lanci si 10.000 decat un sat 12k spioni

PD: nu am criticat pe nimeni......mi-am dat cu parerea....e opinia mea...daca nu esti capabil sa citesti O ALTA opinie....ce sa zic...punete pe citit ziare mondene


paste fericit tuturor!
 

DeletedUser

Deci, e clar! Spionii fac legea!:cool:

Nu prea sunt de acord , cine se bazeaza pe spioni joaca la cacealma , iar daca dai peste cineva caruia ii place sa riste face salam din ei :)) sunt buni in fazele mai avansate , la inceput nu prea .

@Sarmulita , daca iti spionezi adversarul inainte sa-l ataci si e on nu faci decat sa-l pui in garda , ca sa nu mai vorbesc ca iti poate intinde si o cursa .

Oleaca tactica si 'cercetare' fac mai mut decat toti spionii si alte alea .
 

DeletedUser43601

Nu prea sunt de acord , cine se bazeaza pe spioni joaca la cacealma , iar daca dai peste cineva caruia ii place sa riste face salam din ei :)) sunt buni in fazele mai avansate , la inceput nu prea .

@Sarmulita , daca iti spionezi adversarul inainte sa-l ataci si e on nu faci decat sa-l pui in garda , ca sa nu mai vorbesc ca iti poate intinde si o cursa .
Oleaca tactica si 'cercetare' fac mai mut decat toti spionii si alte alea .

ai perfecta dreptate !
 

DeletedUser

Spionii sunt foarte eficienti atunci cand dai de jucatori mai putin experimentati si atunci cand lumea de joc e foarte avansata. Ei nu vor ataca daca nu vor vedea ce ai in sat(e), cum ati spus si voi.
Eu prefer sa-i trimit adversarului multe full-uri fara sa-l atentionez. Elementul surpriza are efecte urate rau.
Fac spam si va spun ca atunci cand am inceput jocul, am dat de unul care fara sa ma spioneze mi-a trimis 10 fulluri si m-a facut praf ( eu aveam un sat ). Neavand niciun coleg in zona si neputand sa fac niciun artificiu defensiv, faza asta m-a lasat cu un gust amar.
In acest context mai intra si pozitionarea pe harta a dusmanului, cati colegi de trib sau cate sate din trib ai langa tine.. etc..
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Nu prea sunt de acord , cine se bazeaza pe spioni joaca la cacealma , iar daca dai peste cineva caruia ii place sa riste face salam din ei :)) sunt buni in fazele mai avansate , la inceput nu prea .

@Sarmulita , daca iti spionezi adversarul inainte sa-l ataci si e on nu faci decat sa-l pui in garda , ca sa nu mai vorbesc ca iti poate intinde si o cursa .

Oleaca tactica si 'cercetare' fac mai mut decat toti spionii si alte alea .

Eram ironic domne! :rolleyes:

Nu stiu daca am mai spus-o pe topicul asta sau in alta parte, dar parerea mea este ca nu exista o combinatie ideala de sat defensiv/ofensiv. Depinde foarte multe de trupele inamicului eficacitatea atacului/apararii :)
 
Sus