Cat costa de fapt punctele premium?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Am depus ieri un tiket la care asteptam un raspuns pe care sa il si cred. DIn nefericire, nu l-am primit, dar mi s-a atras atentia sa nu spamez sistemul de tikete ca pot fi banata.
Uite cu ce spamez, poate avem ceva colegi mai destepti decat mine si ma lamuresc cum sta treaba:

Eu imi iau cate 600 de puncte premium, cu mobilpay. Toate bune si frumoase pana luna asta cand mi-a venit o factura superba de 5 milioane si ceva la vodafone si m-am gandit sa ma uit si eu pe desfasurator sa vad pe ce dracu am dat banii. Si, vad la servicii parteneriat o suma care nu-mi spunea nimic... ma uit la data, la numar si realizez ca e vorba de premium. Dar, vad ca ma taxeaza cu 10 euro + TVA, tinand cont de faptul ca eu stiam ca astea costa 9.99 cu tot cu TVA.
Depun tiket si explic ca pe pagina unde ni se explica cat costa premiumul scrie frumos ca
600 puncte premium
de la 44,00 RON/9,99 EUR
Toate preţurile conţin TVA-ul.
Intrand pe mobilpay, intr-adevar scrie ca
Site comerciant http://www.triburile.ro/ Descriere plata 600 Premium Points
Valoare 10.00 EUR+TVA
Mai e acolo o chestie, care spune ca in functie de operator, mai sunt diverse taxe practicate. Ok, taxa practicata de operator, poate fi taxarea SMS-ului trimis catre ei, ca doar nu imi face vodafone-ul sau orange-ul vreun serviciu sa trimita la aia pe degeaba.
Intru si ma mai uit si pe site-ul mobilpay cum sta treaba...
La plata prin SMS, pentru valorile de la 3 la 10 Euro, respectiv pentru cele de 15 si 20 Euro, comisionul se calculeaza pe tranzactie si este fix. Valoarea comisionului este de 1.20 Euro pe tranzactie reusita, indiferent de valoarea acesteia sau de numarul de tranzactii efectuate intr-o perioada de timp. Ce inseamna asta: dintr-un tarif de 10 Euro vei incasa fix 8.80 Euro (transformati in RON la cursul oficial).
Tarifele nu contin TVA.
La ce spun ei pe site si la ce scrie pe pagina lor (redirectionarea cand vrei sa incarci) intr-adevar, ei iau banii cu TVA. Asta stiu, nu pt asta cerusem lamurire in tiket.
In schimb, ceea ce nu inteleg si nu mi se poate explica, e faptul ca pe pagina INNO scrie ca "preturile contin TVA". CUM CONTIN TVA DIN MOMENT DE TVA-UL SE MAI APLICA O DATA LA VALOAREA DE 10 EURO? Si, mai mult decat atat, carmi a anuntat in vara ca scumpirea premiumului se datoreaza fix maririi TVA-ului.
În urma modificărilor din data de 1 iulie a TVA-ului în România, am fost nevoiţi să facem un update în sistemul de cumpărare a punctelor premium.

Un exemplu:

60 puncte premium
- preţ vechi :2,50 euro
- preţ nou : 2,60 euro

Ok, am vazut anuntul, ma duc sa ma uit si la cum sta treaba la achizitionarea a 60 de pp-uri. Aceeasi problema. Initial e afisat 2.5 euro (cu TVA), dupa care 2.6 euro + TVA. Deci, nu mobilpay e cel ce incaseaza de 2 ori TVA-ul, e acelasi lucru si pe mopay sau cum ii zice.


Din nefericire, pregatirea mea economico-financiara se limiteaza la cativa ani de studiu, sunt licentiata in marketing, nu in finante, in schimb, cu slaba mea pregatire in domeniu sunt constienta ca TVA-ul nu se poate percepe de 2 ori (o data de INNO - "preturile includ TVA" si o data de operator - mopay sau mobilpay care aplica si ei TVA).
Daca e vreo minte stralucita care poate sa ma lamureasca, il rog sa o faca.
Rog moderatorii sa nu stearga acest topic, iar userii sa nu spameze in el.
 

DeletedUser

intrebari fara raspuns
mare pacat ca de la un anumit nivel nu se poate juca fara premium
 

DeletedUser

Nimeni nu ne obliga sa jucam...nimeni nu ne obliga sa folosim pp-uri, tepe se dau peste tot, exista avocati, exista protectia consumatorului ...dar cum suntem un popor de rahat, inghitim toate tepele ce n-i le trag unii si altii...
 

DeletedUser

daca este responsabila/adeverita enuntarea: La unele moduri de plată se mai adaugă şi alte taxe din motive tehnice. Aceste taxe vor fi arătate în fereastra de plată. atunci costul inregistrat de factura este cel de fapt.
Daca nu, este o sincopa tare neplacuta toti consumatorii acestui joc, ce isi asigura unele facilitati, jocul fiind gratis la jucat.
Daca sunt scapari, diligenta le rezolva. Daca diligenta nu e, nimic nu e.
O zi placuta tuturor.
 

DeletedUser23756

La mine treaba cu premium e de mult un subiect incheiat, factura la telefon intradevar imi venea si mie destul de mult insa aici e o mica povestioara mai comica :D
Factura imi venea pe adresa din Giurgiu la apartamentul vechi si o citea maicamea cand mai trecea pe acolo dar de fiecare data o suna pe sormea sa o bata la cap caci daca ma suna pe mine, stia ca termin repede discutia cu ea si o las in aer :)) Asa ca de fiecare data cand imi venea factura, ma suna sormea si se plangea ca iar mi-a venit factura nu stiu cate milioane si iar se "crizeaza mata" :D
Am incercat si fel de fel de alte modalitati de a scapa ceva mai ieftin cu premium-ul asta, se ne bagam mai multi la un card sau sa ne luam "pe nashpa" de la baieti...dar cateodata mai iei si tzeapa si tot cam acolo ajungi.
In fine...tragand linie la asta, de la o factura in medie de 2-3 milioane pe luna, acum nu mai depasesc 1,5 milioane iar in viitorul apropiat o sa-mi scot si optiunea de minute internationale intrucat nu o sa mai am pe cine suna inafara si sa vezi atunci :D facturica fotomodel ce o sa am :p
Ma scuzi Catalina dar nu m-am putut abtine sa nu creionez faptul ca premium-ul incurand o sa devina un lux pe triburile.ro
Sa auzim de bine!
 

DeletedUser

daca este responsabila/adeverita enuntarea: La unele moduri de plată se mai adaugă şi alte taxe din motive tehnice. Aceste taxe vor fi arătate în fereastra de plată. atunci costul inregistrat de factura este cel de fapt.
Daca nu, este o sincopa tare neplacuta toti consumatorii acestui joc, ce isi asigura unele facilitati, jocul fiind gratis la jucat.
Daca sunt scapari, diligenta le rezolva. Daca diligenta nu e, nimic nu e.
O zi placuta tuturor.

da, taxele sunt de fapt contravaloarea SMS-urilor, pt ca e logic ca Vodafone, Cosmote si Orange sa nu faca intermedierea asta pe degeaba. In schimb, de ce mi se spune ca pretul afisat contine TVA cand de fapt nu il contine?
Mi s-a spus ca din moment ce pe fereastra pe care sunt redirectionata scrie ca se taxeaza cu 10 euro+ TVA e totul corect. Dar, cati din voi nu ati patit-o ca mergand la cumparaturi, sa vedeti la raft un pret si acasa pe bon un altul? Din moment ce INNO imi spune ca ma costa premiumul 9.99 euro cu TVA, de ce sa stau sa despic firul in paispe si sa verific pe toate ferestrele cat si cum scrie? Daca vad pe raft ca ma costa 11 lei un pachet de tigari, nu ma apuc sa iau pachetul si sa il invart pe toate partile sa caut daca nu cumva pe el scrie ca accizele pt tutun se achita separat.
rezolvarea mi se pare extrem de simpla: se poate scoate randul ala in care ne spun ca preturile contin TVA, din moment ce nu contin. Si, de asemenea, o explicatie logica legata de scumpirea din vara a premiumului, pt ca se vede clar ca nu datorita TVA-ului a fost majorat, acesta oricum fiind platit separat.
 

DeletedUser

probabil cei 24% in plus aka al 2 lea tva reprezinta taxa de drum a pp-urilor din germania pana in romania .

acum serios vorbind , ca intermediari ai unor servicii vodafone orange si cosmote este normal sa aplice si ei un tarif pentru folosirea retelei care logic si el este purtator de tva . faptul ca inno ne taxeaza de 2 ori cu tva-ul ... nu poate fi comentat . cred ca se merge deja pe varianta lasa prostii sa plateasca pentru ca niciunul dintre ei nu se va duce la un avocat sa aiba ce pierde timp / cheltui bani pentru o diferenta de 2,4 euro ( pentru 600pp ) sau mai bine zis cum ziceau ceausestii pana la revolutie : mamaliga nu explodeaza .
intentia ta MINE este super ok dar pana noi jucatorii nu vom renunta la cumpararea pp-ului si nu le vor scadea drastic veniturile nu cred ca va aparea vreo modificare . deja sunt constient ca raspunsul vreunui admin/moderator care va posta aici va fi ' nu va forteaza nimeni sa luati pp ' dar nu va avea nici o explicatie privind hotia pe fata


am sa ma interesez care este modalitatea de taxare a acelor sms-uri de catre operatorii de telefonie si va anunt si pe voi
 

DeletedUser

am sa ma interesez care este modalitatea de taxare a acelor sms-uri de catre operatorii de telefonie si va anunt si pe voi

asta e la vodafone:
724xxxxxx Joi 09/12/2010 10:48:19 7410 7410 Naţional - 1 SMS SMS Partener pr. 10.0 10.0 EUR
724xxxxxx Joi 09/12/2010 10:48:09 7410 7410 Naţional - 1 SMS SMS Partener. 0.05 0.05 EUR
724xxxxxx Joi 09/12/2010 10:47:16 7410 7410 Naţional - 1 SMS SMS Partener. 0.05 0.05 EUR

de-aia spun, e logic ca la "alte taxe" sa intervina serviciile operatorului care intermediaza tranzactia. In schimb, contracul cu mobilpay e acelasi si se stia de catre INNO ca pretul e fara TVA.
 

DeletedUser

asta e la vodafone:


de-aia spun, e logic ca la "alte taxe" sa intervina serviciile operatorului care intermediaza tranzactia. In schimb, contracul cu mobilpay e acelasi si se stia de catre INNO ca pretul e fara TVA.

Ma 14/12/2010 09:59:49 7410 1 SMS Partener. 0,050 0,050
Ma 14/12/2010 10:00:49 7410 1 SMS Partener. 0,050 0,050
Ma 14/12/2010 10:01:05 7410 1 SMS Partener pr. 10,000 10,000

cei 0.5 cred ca sunt taxele puse de vodafone pentru ca le am si pe data de 25 cand cu 50% free

Sa 25/12/2010 10:08:56 7410 1 SMS Partener. 0,050 0,050
Sa 25/12/2010 10:09:51 7410 1 SMS Partener. 0,050 0,050
Sa 25/12/2010 10:10:25 7410 1 SMS Partener pr. 10,000 10,000

dar sa urmarim pasii necesari pentru cumpararea pp :
- introduci numarul de tel pentru a-l verifica : cost 0.5 euro
Pentru a efectua plata trimite un sms la numarul

7410 cu textul 324441

Introdu codul primit prin SMS si apasa valideaza.

trimiti sms si primesti raspunsul :bla bla cost total 10.10 euro + tva
deci pt verificarea numarului si solicitarea codului de raincarcare costul este de 0.1 euro . abia dupa completarea codului primit prin sms se taxeaza cu 10 euro
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

da, alea sunt cele 2 sms-uri... unu cand trimiti codul si al doliea cand trimiti codul cu DA xxxxx
 

DeletedUser3919

Am depus ieri un tiket la care asteptam un raspuns pe care sa il si cred. DIn nefericire, nu l-am primit, dar mi s-a atras atentia sa nu spamez sistemul de tikete ca pot fi banata.
Uite cu ce spamez, poate avem ceva colegi mai destepti decat mine si ma lamuresc cum sta treaba:

Eu imi iau cate 600 de puncte premium, cu mobilpay. Toate bune si frumoase pana luna asta cand mi-a venit o factura superba de 5 milioane si ceva la vodafone si m-am gandit sa ma uit si eu pe desfasurator sa vad pe ce dracu am dat banii. Si, vad la servicii parteneriat o suma care nu-mi spunea nimic... ma uit la data, la numar si realizez ca e vorba de premium. Dar, vad ca ma taxeaza cu 10 euro + TVA, tinand cont de faptul ca eu stiam ca astea costa 9.99 cu tot cu TVA.
Depun tiket si explic ca pe pagina unde ni se explica cat costa premiumul scrie frumos ca

Intrand pe mobilpay, intr-adevar scrie ca

Mai e acolo o chestie, care spune ca in functie de operator, mai sunt diverse taxe practicate. Ok, taxa practicata de operator, poate fi taxarea SMS-ului trimis catre ei, ca doar nu imi face vodafone-ul sau orange-ul vreun serviciu sa trimita la aia pe degeaba.
Intru si ma mai uit si pe site-ul mobilpay cum sta treaba...

La ce spun ei pe site si la ce scrie pe pagina lor (redirectionarea cand vrei sa incarci) intr-adevar, ei iau banii cu TVA. Asta stiu, nu pt asta cerusem lamurire in tiket.
In schimb, ceea ce nu inteleg si nu mi se poate explica, e faptul ca pe pagina INNO scrie ca "preturile contin TVA". CUM CONTIN TVA DIN MOMENT DE TVA-UL SE MAI APLICA O DATA LA VALOAREA DE 10 EURO? Si, mai mult decat atat, carmi a anuntat in vara ca scumpirea premiumului se datoreaza fix maririi TVA-ului.


Ok, am vazut anuntul, ma duc sa ma uit si la cum sta treaba la achizitionarea a 60 de pp-uri. Aceeasi problema. Initial e afisat 2.5 euro (cu TVA), dupa care 2.6 euro + TVA. Deci, nu mobilpay e cel ce incaseaza de 2 ori TVA-ul, e acelasi lucru si pe mopay sau cum ii zice.


Din nefericire, pregatirea mea economico-financiara se limiteaza la cativa ani de studiu, sunt licentiata in marketing, nu in finante, in schimb, cu slaba mea pregatire in domeniu sunt constienta ca TVA-ul nu se poate percepe de 2 ori (o data de INNO - "preturile includ TVA" si o data de operator - mopay sau mobilpay care aplica si ei TVA).
Daca e vreo minte stralucita care poate sa ma lamureasca, il rog sa o faca.
Rog moderatorii sa nu stearga acest topic, iar userii sa nu spameze in el.

Eu am depus doua tichete in acest sens unul in vara si unul in toamna (ultima data am fost amenintata de lamine in PM ca daca mai deschid un tichet pe acest subiect sau daca atentioneaz jucatorii voi fi banata definitiv... astept ban-ul ca poate asa in fac timp sa scriu in Germania ca aici nu mai e nici o sansa).... Am pus si calculul amanuntit si am aratat ca se percepe TVA-ul de doua ori.
Degeaba... se fac ca ploua.

Probabil ca o sa-ti zica si tie acelasi lucru pe care mi l-au zis si mie... "Nu va fura nimeni", "nu va obliga nimeni sa platiti" sau cu o mai mare pertinenta "puteti alege alte metode de plata".
Cu alte cuvinte nu ei sunt vinovati ca fura ci noi ca nu alegem alta metoda de plata.
 

DeletedUser

ce alta metoda de plata? ca si la mopay se intampla acelasi lucru, la card nu am cum sa verific, pt ca nu folosesc si nu am de ce sa imi fac card doar ca sa verific asta
 

DeletedUser25287

Daca nu ma insel subiectul asta cu TVA-ul care se percepe de 2 ori s-a mai discutat insa nici atunci nu s-a rezolvat nimic si ma indoiesc ca acum ar putea fi o diferenta, asa cum si chev spune pana nu se va face un boicot masiv al contului premium nu se va schimba nimic, oricum din pacate preturile asa mari si exagerate cum sunt, sunt similare peste tot deci nu vad ce s-ar putea face chiar si boicotand CP-ul, e greu de crezut ca INNO va da inapoi la pret, ar pierde prea multi bani.
 

DeletedUser3919

Daca nu ma insel subiectul asta cu TVA-ul care se percepe de 2 ori s-a mai discutat insa nici atunci nu s-a rezolvat nimic si ma indoiesc ca acum ar putea fi o diferenta, asa cum si chev spune pana nu se va face un boicot masiv al contului premium nu se va schimba nimic, oricum din pacate preturile asa mari si exagerate cum sunt, sunt similare peste tot deci nu vad ce s-ar putea face chiar si boicotand CP-ul, e greu de crezut ca INNO va da inapoi la pret, ar pierde prea multi bani.
Eu din vara ma tot pregatesc sa fac o reclamatie la ANPC, am prinscreen-uri la tichete, am scanat facturile... doar tre sa ma pun pe scris... lenea asta bat-o vina si ei profita :D:D:D
 

DeletedUser

cand te decizi sa o faci, iti dau si eu facturile si tiketele mele. si eu ziceam ca fac, dar din moment ce te apuci tu de scris, e mai usor asa
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
600 puncte premium
de la 44,00 RON/9,99 EUR
Toate preţurile conţin TVA-ul.

Am ingrosat "de la" ... se poate reprosa eventual ca nu sunt descrise preturile exact in functie de modalitatea de plata si furnizorul de servicii respectiv, dar asta poate fi cauzata de tarifele percepute de acestia si schimbarile lor. Dar din moment e acolo se scrie : de la ... adica mai mare sau egal ... eu zic ca nu sunt motive de nemultumire, cel mult o neintelegere din partea cumparatorului. Asadar, textul este corect, pretul fiind de la 9,99 e cu tva pana la ... n euro, functie de modalitatea aleasa.

Nu ca sunt moderator, mi-e egal de veniturile sau costurile INNO, este o observatie pe care va rog sa o luati in calcul pentru a va scuti de eforturi petitionale.
 

DeletedUser

lord adex priveste te rog cele 2 print screenuri
1 : toate preturile contin tva
2 : 10.00 euro + tva

adica este inclus dar se adauga si ulterior

adex unde scrie ' de la ' ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser25287

Tocmai acel de la declanseaza multe dispute si confuzii, este ceva similar cu un super market spre exemplu care la raftul produselor are pret de la "n" lei, si daca iei mai multe pe baza acelui de la te trezesti la casa cu un bon astronomic explicand prin faptul ca **** ce taxe se mai adauga pretului de raft...

Ar trebui puse niste preturi mai exacte sa stim cu totii la ce sa ne asteptam.

LE: Chev acel de la este chiar in prium tau print ;)
 

DeletedUser

corect merlin / adex , acolo e . sorry .
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus