Ce lume de pe ro se va castiga prima ?

DeletedUser

Te descurci si cu cateva mii de atacuri, daca esti organizat cum trebuie. Nu e problema :p.



De regula cand nu te baga lumea in seama, e bine sa iti vezi de treaba ta.
Tu vorbesti serios?
Recunoastere? "Hall of fame"?
Esti reala?
E un joc, pe care il joci si atat. Da cineva 2 lei pe faptul ca iti e scris "nickul" undeva pe un site de care nu stie oricum prea multa lume?
Poate daca e vorba de cineva de 10-15 ani, nu de cineva cat de cat matur.
E un joc, atat mai mult. Te relaxezi, mai pierzi timpul si atat. Nu castigi nimic, din contra, pierzi.
Chestii de genul "niciunul n-a facut reperire la recunoasterea care consider eu ca e cea care ar trebui urmarita: hall of fame! acolo va ramane numele pe veci, ca sa ma exprim plastic si acolo poate vedea oricine, oricand, ca ati contribuit cu ceva, ca ati jucat si ati meritat sa castigati o lume de joc...." merg la prescolari, care viseaza sa primeasca stelute de la doamna educatoare, nu la oameni cat de cat maturi. Ma intreb cam ce varsta ai de gandesti in felul acesta :).

ma bucur ca ma intineresti. prefer sa fiu o idealista criticata de tine decat sa mi se aplece cand vad cum pui tu problema...adica tu vrei sa pretinzi ca daca vei contribui la inchiderea unei lumi si iti va aparea nick-ul de joc in lista respectiva, vei cere sa fii scos, sau nu-ti va provoca un sentiment de placere ca ai apartinut grupului care a realizat asa ceva? fa pe blazatul cu altii, nu cu mine...
 

DeletedUser

-daca nu se ofera niste premii, macar simbolice: "huooo!"
-daca se ofera: "uite zgarcitii, isi bat joc de noi, ne iau in ras, etc."
cine sa va mai inteleaga, oameni buni? de asta v-ati apucat de joc si sperati sa inchideti niste lumi, ca si castigatori? pentru premii? vad ca niciunul n-a facut reperire la recunoasterea care consider eu ca e cea care ar trebui urmarita: hall of fame! acolo va ramane numele pe veci, ca sa ma exprim plastic si acolo poate vedea oricine, oricand, ca ati contribuit cu ceva, ca ati jucat si ati meritat sa castigati o lume de joc....

cum a zis gabi mai sus tu ce treaba ai pe aici?pe mine sincer nu ma intereseaza nici daca primesc nici daca nu, nu ma vizeaza in mod direct dar ca orice muritor pot sa-mi dau si eu cu parerea(inca nu imi interzice nimeni)

bun intrii in hall of fame,tot respectul...dar daca x-ulescu care ii in top 20 pe L3 de ex...crezi ca se va mai descurca la fel de bine pe alte lumi?in final ajung cei "tari de sange",care au rabdare sa nobileze mult intern si de asemeni le place monotonia...marea majoritatea a jucatorilor care sunt constanti se lasa dupa cateva sute de mii de pct,intotdeauna in cautare de ceva nou...ei ar trebui trecuti in hall of fame
 

DeletedUser

ma bucur ca ma intineresti. prefer sa fiu o idealista criticata de tine decat sa mi se aplece cand vad cum pui tu problema...adica tu vrei sa pretinzi ca daca vei contribui la inchiderea unei lumi si iti va aparea nick-ul de joc in lista respectiva, vei cere sa fii scos, sau nu-ti va provoca un sentiment de placere ca ai apartinut grupului care a realizat asa ceva? fa pe blazatul cu altii, nu cu mine...

Degeaba esti copt la ani, daca esti necopt la altele, deci nu te bucura prea mult :p.
Nu voi simti absolut nimic in momentul in care se va inchide de exemplu lumea 1, unde joc. Nici macar placere.
Indiferent ca voi fi in primii 10 sau primii 100.
 

DeletedUser

Degeaba esti copt la ani, daca esti necopt la altele, deci nu te bucura prea mult :p.
Nu voi simti absolut nimic in momentul in care se va inchide de exemplu lumea 1, unde joc. Nici macar placere.
Indiferent ca voi fi in primii 10 sau primii 100.

apreciez ca vorbesti in numele tau, dar nu te erija in purtatorul de cuvant al tuturor celor care joaca acest joc si vor contribui la inchiderea lumii lor. inteleg ca te autosituezi deasupra "gloatei" si esti mult superior acesteia, dar, deh, lumea e facuta si din oameni normali, care inca stiu sa se mai bucure si de chestii marunte. pentru unii, aparitia numelui lor in lista pe care tu o tratezi cu atat dispret si condescendenta este bucuria finala dupa cativa ani de munca. traieste tu, acolo, in sfere inalte si lasa-ma pe mine, adolescenta intarziata, sa traiesc printre oamenii normali. nu te obliga nimeni sa-mi remarci existenta sau s-o iei in consideratie. dar nici nu te astepta sa ma feresc din calea ta, ca sa nu-ti fac umbra nedorita.
 

DeletedUser

apreciez ca vorbesti in numele tau, dar nu te erija in purtatorul de cuvant al tuturor celor care joaca acest joc si vor contribui la inchiderea lumii lor.
Vorbesc in numele meu sau vorbesc in numele tuturor (ca purtator de cuvant), te poti hotari?

inteleg ca te autosituezi deasupra "gloatei" si esti mult superior acesteia, dar, deh, lumea e facuta si din oameni normali, care inca stiu sa se mai bucure si de chestii marunte. pentru unii, aparitia numelui lor in lista pe care tu o tratezi cu atat dispret si condescendenta este bucuria finala dupa cativa ani de munca.
Nu ma cred nicicum. Si nici nu ma compar cu oameni pe care nu ii cunosc si de care nu imi pasa. Nu imi permit nici macar luxul sa ii cataloghez drept "gloata", asa cum o faci tu. Nu am obiceiul sa vorbesc despre ce nu cunosc.
Una e sa te bucuri de lucruri marunte, alta e sa faci un lucru 5-6 ani, cat dureaza o lume, si apoi sa te bucuri ca iti e scris numele intr-un colt de internet. Nici macar numele, ci doar un nick anonim. Lumea joaca triburile pentru cu toate alte lucruri, nu pentru ce spui tu.

traieste tu, acolo, in sfere inalte si lasa-ma pe mine, adolescenta intarziata, sa traiesc printre oamenii normali. nu te obliga nimeni sa-mi remarci existenta sau s-o iei in consideratie. dar nici nu te astepta sa ma feresc din calea ta, ca sa nu-ti fac umbra nedorita.

Stai linistita, nu te iau in consideratie, pentru ca nu contezi :).
 

DeletedUser

Motivele pentru care am fost "dat afara" sunt altele. Dar nu vad legatura cu ce lume se va inchide prima :).
Ma amuza oricum sa am fan, unde postez eu hop si tu.


Legat de lumea 3, s-ar putea ca si lumea 1 sa aibe aceeasi soarta. Plus minus cateva mii de sate de barbari. Poate pana la urma inchidem 1 inainte de 3.
 

DeletedUser

Haideti sa facem un mic exercitiu de imaginatie:
Triburile este un joc de, hai sa zicem, relaxare. Pentru o parte, adica pentru jucatori.
In fapt este un serviciu pe care INNO il ofera celor care vor o astfel de relaxare. Iar noi suntem beneficiarii acestui serviciu. Ca orice serviciu, se plateste; ca orice firma, INNO priveste serviciul oferit ca pe o simpla afacere. Aproape peste tot in lumea asta e valabila zicala: 'clientul nostru, stapanul nostru'. Mai putin in Romania, unde beneficiarul plateste, dar tot el este bataie de joc, pe proprii lui bani (puteto vedea asta in orice domeniu de servicii). Am auzit mai sus o parere referitoare la nemtii care nu sunt prosti (corecta), dar aceeasi persoana ne ia la rost pentru faptul ca noi vrem sa stim pentru ce platim! Pai s-o ia draq de treaba, daca platesc, vreau sa stiu pentru ce! Si nu merge sa ne aburiti cu faze de genul 'nu te obliga nimeni' pentru ca nu pe noi ne obliga, ci pe echipa INNO, care are niste incasari de pe urma noastra.
In concluzie, regulile bunului simt spun ca nu noi trebuie sa fim luati la rost pentru ca platim, ci noi avem dreptul sa luam la rost pe cei carora le platim!
 

DeletedUser19095

mai administratorilor care tot administrati voi...
m-am saturat de "explicatiile" voastre ca de sate barbare...

tot ii dati inainte ca nu se pot spune conditiile din cauza ca fiecare lume e aparte si are caracteristicile ei...
pai lumea 3 de pilda...sau oricare alta...de cand s-a deschis si pana acum nu are tot caracteristicile alea...aceleasi din prima zi?
ce tot o dati cu caracteristicile aparte...fiecare lume trebuie sa se inchida in anumite conditii aparte...conditii care trebuie indeplinite...pentru fiecare lume in parte... pentru ca sunt diferite...pai cum mama dracu nu se stiu conditiile alea dupa atatia ani de functionare a unei lumi?

hai ca m-am si enervat...:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

tot ii dati inainte ca nu se pot spune conditiile din cauza ca fiecare lume e aparte si are caracteristicile ei...
pa lumea 3 de pilda...de cand s-a deschis si pana acum nu are tot caracteristicile alea...aceleasi din prima zi?

Pai stai ca nu e asa, cel putin nu e cum credeam noi. Caracteristicile astea se schimba dupa cum doresc cei din Germania, vezi ultimul update.
Totul e relativ ..
Chiar sunt curios ce lume se va inchide prima pe .ro si care vor fi motivele pentru care a fost inchisa.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Atata timp cat discutiile sunt pastrate in limita decentei si a unor reguli (de bun simt si ale forumului ) nu v-a ingradit nimeni dreptul la libera opinie, totodata este la fel de adevarat ca acel cont-premium este o facilitate optionala cara nu va ofera decat niste facilitati grafice in plus si nu puteti nega asta. Oricum, indiferent daca x este platitor sau nu de CP va beneficia de acelasi tratament, aceleasi raspunsuri si va intra sub incidenta acelorasi reguli.
Puteti discuta, dezbate...dar atata timp cat in unele posturi apar sintagme de genul "adminii fac, dreg, x e idiot, penibil, etc", sau alt gen de atacuri la persoana facute in mod intentionat, fiecare dintre voi/noi avand antipatii si simpatii legate de anumite persoane sau grupuri de persoane, este normal sa se creeze o atmosfera tensionata si discutiile sa degenereze, dar, cu siguranta discutiile contradictorii (decente), dezbaterile, propunerile sunt benefice oricarei comunitati fie ea reala sau virtuala. Unii poate inteleg, unii poate nu, nu este un capat de tara pana la urma.

Deci in concluzie, am rugamintea expresa sa incetati atacurile directionate catre anumite persoane sau grupuri de persoane doar pentru ca personal nu vi se pare corect ce au facut/zis persoanele respective, se poate discuta foarte elegant si decent; discutia de fata a fost deschisa pentru ca ati cerut sa a se stabili niste reguli/conditii pentru inchiderea unor lumi.
Aceste conditii momentan nu exista negru pe alb ( pe nici un server ) si nici nu cred ca vor exista vreodata intr-o forma absoluta, sau daca vor exista nu vor putea fi pe deplin aplicabile. Fiecare lume are particularitatile sale, deci imposibil de pus o conditie clara general-valabila.

Ce ati citat aici de pe .net este rezultatul unui caz particular, si cu siguranta a venit si in urma unor discutii de acest gen, si chiar daca .net sau .cutare face parte tot din jurisdictia INNO nu inseamna ca trebuie si preluat mot-a-mot ce gasim pe la ei si transformat in litera de lege ca "asa scrie pe .net".

Sper ca m-am facut inteles pentru majoritatea, si tot ce doresc este ca aceasta discutie sa continue intr-un mod constructiv si decent, fara atacuri la persoana si/sau acuzatii de tot felul. De data asta nu voi acorda sanctiuni si nici moderatorii nu o vor face pentru discutiile purtate pe acest thread ( presupun ca va stiti singuri cei care ati sarit putin calul ).
 
Ultima editare:

DeletedUser

era la mintea oricui ca, si daca nu inteleg limba, nemtii au acces pe servere si le monitorizeaza, permanet. fara sa stie romana, exista traducator, fluctuatia de jucatori este monitorizata, se cer explicatii, se traduc ticket-e, se analizeaza activitatea noastra, a tuturor, se ofera solutii, pareri sau alternative,

acum nu stiu daca adminii pot confirma asta dar din ce mi-a soptit o pasarica la ureche acum putin timp inno urma sa faca verificari pe unele conturi ( probabil prin sondaj ) pe .ro . daca s-au facut sau nu doar raka poate confirma asta , cert este ca a 2 a zi dupa ce am aflat pontul in login-ul meu imi aparuse ip de germania care insa am disparut dupa 10 min . oare cine putea face asta ? raspundeti-va singuri . am postat ip-ul pe aici pe undeva , il pot gasi la nevoie .

Bagi cp cativa ani ca sa primesti cp valorand 5-10 luni, mare afacere :D.

gabi , te intreb si pe tine ce l-am intrebat si pe adex si nu a binevoit sa imi raspunda : ai facut parte dintr-un sistem ticalos conform curentului majoritar pe aici . de ce atata timp cat ai facut parte din sistem nu ai venit cu o postare ' bai imi bag bip in el de sistem , asta nu e cum trebuie si e invers vreau sa ies din grupul vostru ' ( poate ai facut-o pe privat de i-ai nemultumit pe cei ce inca sunt in sistem ) si creezi acum valuri ? crezi ca atitudinea asta iti face cinste ?

-vorbiti dupa ureche si nu v-a dus mintea ca ...

draga congres , de ceva timp ai unele iesiri pe care nu ar trebui sa le ai prin natura functiei detinute in acest TT
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

gabi , te intreb si pe tine ce l-am intrebat si pe adex si nu a binevoit sa imi raspunda : ai facut parte dintr-un sistem ticalos conform curentului majoritar pe aici . de ce atata timp cat ai facut parte din sistem nu ai venit cu o postare ' bai imi bag bip in el de sistem , asta nu e cum trebuie si e invers vreau sa ies din grupul vostru ' ( poate ai facut-o pe privat de i-ai nemultumit pe cei ce inca sunt in sistem ) si creezi acum valuri ? crezi ca atitudinea asta iti face cinste ?

Am facut tot ce mi-a stat in puteri sa schimb ceea ce nu era in regula din punctul meu de vedere, la toate nivelurile posibile. De asta am si reintrat in echipa, ca sa fac ceva.
Din afara sistemului nu poti face nimic, macar din interior am incercat sa schimb :).
De asta am si fost dat afara, pentru ca ma iau de oameni si de ceea ce fac.
 

DeletedUser

intentie de nota 10 gabi doar ca stii vechea vorba ' cu o floare nu se face primavara ' . nu am facut parte din team deci nu stiu decat ceea ce vad pe forum . parerea mea insa este ca atata timp cat erai membru al tt nu creai valuri in public nu ar trebui nici acum sa creezi . eu acum percep actiunile tale ca pe o razbunare no offence si nu cred ca asta este realitatea dar asta este perceptia asupra a ceea ce faci tu .
 

DeletedUser

Nu cred ca adminii, chiar si cei cu mail de INNO au cum sa stie care sunt conditiile de inchidere a unei lumi, sau ca au vre-un cuvint de spus in problema asta (cum nu au avut nici cind s-a scumpit premium-ul).
Pina la urma cei care au facut jocul vor sa scoata bani, si cite vreme scot bani dintr-o lume de ce sa o inchida?
Probabil ca daca .ro o sa devina neprofitabil .ro o sa dispara, sau credeti ca o sa bage INNO bani din buzunar? ;)
Asa exista un alt joc "similar" cu triburile unde stii cam cit timp dureaza serverul si stii exact care sunt conditiile de cistigare a unei lumi. Credeti ca jocul ala sta mai bine ca triburile si numarul de jucatori e in continua crestere? :))
Dupa cite am inteles de la prieteni care mai joaca respectivul joc si acolo numarul de jucatori e in continua scadere, fix ca aici...
 

DeletedUser

Cat facusem parte din tt nu se luase decizia sa fie schimbata una din setarile lumii 1, ca asa vrea Germania (vezi p&p l1).
Si nici nu citisem comentarii, de genul ca e mai important sa iti vezi numele acolo scris intr-un top (vezi discutia de mai sus).
Cat timp faceam parte din tt mi se parea normal sa critic oamenii in privat, conferinta moderatorilor sau forumul intern, acolo unde aveau acces doar anumite persoane.
Cum n-am cum sa o fac acolo, o fac aici.
Nu mi-a fost niciodata rusine sa imi spun parerea, indiferent pe cine contrazic.
"Lupt" impotriva a ceea ce nu e corect, indiferent unde sunt :).

Dupa cite am inteles de la prieteni care mai joaca respectivul joc si acolo numarul de jucatori e in continua scadere, fix ca aici...

Exista jocuri de genul asta care au si 20 de mil de utilizatori, trebuie doar sa le cauti.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

jucatorii nu dispar dintr-un joc pentru ca nu se inchide un server cand vor ei ci pentru ca intervine plictiseala si se schimba atractiile oferite de net . jocul ne atrage pe toti atata timp cat avem ceva nou de descoperit . cati jucatori nu au revenit pentru a vedea unele dintre ultimele modificari ? taberele militare , garda ... naiba mai stie care au fost . au revenit si au renuntat imediat dupa aceea . sa nu ne mai ascundem dupa deget spunand ca ne lasam pentru ca nu se inchide un server pentru ca nu este real . pe lumile avansate jocul a devenit unul de uzura care fara sa realizezi te macina psihic si doar cei mai puternici dpdv al psihicului il duc pana la capat . insa da ar trebui sa se stie niste conditii clare ce trebuiesc intrunite pentru inchiderea unui server . de acord ca nu pot fi indeplinite in totalitate dar cu unele variatii ...

@gabi : daca ai criticat tt pe privat atunci fa-o tot pe privat . parerea mea . stim cu totii din ce moment ne-a crescut libertatea de exprimare fara warning-uri si ban-uri .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser19202

draga congres , de ceva timp ai unele iesiri pe care nu ar trebui sa le ai prin natura functiei detinute in acest TT


ee a mai sters din posturi tot e bine ;)

in alta ordine idei cred ca s-au spus destule puncte de vedere inclusiv eu mi-am spus parerea

eu cred inca ca pana la urma se va rezolva intr-un mod care sa multumeasca cat mai multi

eu unu prefer sa astept acum
 

DeletedUser

@gabi : daca ai criticat tt pe privat atunci fa-o tot pe privat . parerea mea . stim cu totii din ce moment ne-a crescut libertatea de exprimare fara warning-uri si ban-uri .

Atata timp cat parerea imi e criticata aici, mi se pare normal sa raspund tot aici.
 
Sus