Concurs Razboinicul

  • Autor subiect DeletedUser8343
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

:)))))

nu la asta m`am referit eu,de ce nu ati ales poze din razboaiele purtate de Stefan cel mare,Mihai viteaza,Mircea cel batran cu turci sau decebal,burebista cu romani si tot asa.....acum intreb din nou suntem romanii sau ?



eu as vrea cu decebal . nu-l gasesc . sau cu domnitorii nostri care au facut istoria tarii asteia . nu-i gasesc nici pe ei . poate il gasesc pe gica hagi sau pe dobrin . nope , nici pe ei :( atunci nu particip !

Am ales niste figuri istorice cunoscute nu doar in istoria Carpato-Danubiano-Pontica ci in toata Europa si o mare parte din Asia. Daca va nemultumesc aceste personaje si vreti ceva autohton, faceti compuneri cu Traian si puteti sa-l folositi pe Decebal. Dar parca vad ca niciunul dintre voi n-o sa faca acest efort. E mult mai usor sa critici decat sa faci ceva constructiv.

cica saptamana viitoare o sa poti sa iti alegi intre becali, guta, salam si una siliconata, imi scapa numele acum :p

Saptamana viitoare facem cu Chuck Norris!:D
 

DeletedUser

Am ales niste figuri istorice cunoscute nu doar in istoria Carpato-Danubiano-Pontica ci in toata Europa si o mare parte din Asia. Daca va nemultumesc aceste personaje si vreti ceva autohton, faceti compuneri cu Traian si puteti sa-l folositi pe Decebal. Dar parca vad ca niciunul dintre voi n-o sa faca acest efort. E mult mai usor sa critici decat sa faci ceva constructiv.



Saptamana viitoare facem cu Chuck Norris!:D

de era un forum european ziceam,dar aici esti in Romania nu in U.E=))))

"figuri istorice cunoscute" ce vrei sa zici aici?

ca Stefan cel Mare si restu nu sunt cunoscutii...vai doamne ce tara de ras am ajuns sincer...
 

DeletedUser

Am ales niste figuri istorice cunoscute nu doar in istoria Carpato-Danubiano-Pontica ci in toata Europa si o mare parte din Asia. Daca va nemultumesc aceste personaje si vreti ceva autohton, faceti compuneri cu Traian si puteti sa-l folositi pe Decebal. Dar parca vad ca niciunul dintre voi n-o sa faca acest efort. E mult mai usor sa critici decat sa faci ceva constructiv.

Saptamana viitoare facem cu Chuck Norris!:D

ha ? ma faci sa rad . gingis han ? spartacus ? de ce nu attila hunul ? de ce nu prometeu , zeus sau ahile ? de ce nu obama ca tot circula vorba ca el l-a omorat pe bin laden desi a stat la mii de km departare ? adica cum sa fac povestioara cu traian si sa il folosesc pe decebal ? sa ii fac operatie estetica si sa inversez scriind ca decebal a cucerit roma sau ce ca mi-e neclar .
figuri istorice cunoscute ? istoria romaniei o cunoasteti vreun pic ? v-o fac eu cunoscuta partial :
- stefan cel mare : un cunoscut bulevard din bucuresti
- decebal : idem ( intre mihai bravu si bdul unirii )

saptamana viitoare puteti face si cu mr bean , deja avem experienta ultimului asa numit concurs de acum 2-3 saptamani .

cata uiti de vali vijelie si de fernando ;)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Am ales niste figuri istorice cunoscute nu doar in istoria Carpato-Danubiano-Pontica ci in toata Europa si o mare parte din Asia. Daca va nemultumesc aceste personaje si vreti ceva autohton, faceti compuneri cu Traian si puteti sa-l folositi pe Decebal. Dar parca vad ca niciunul dintre voi n-o sa faca acest efort. E mult mai usor sa critici decat sa faci ceva constructiv.

Saptamana viitoare facem cu Chuck Norris!:D

Aha, deci tu ai facut varza aia de la personaje.... Atunci poti sa-mi spui si mie ce treaba are Nero cu razboiul? Nu de alta dar ala nu a pus in viata lui piciorul pe vreun camp de lupta si nici macar luptele dintre gladiatori nu-i placeau. Ala se batea doar cu notele muzicale, poezia (in care era oricum mediocru) si narcisismul lui.

Apoi... ma intreb de ce ai ales batalia de la Waterloo ca sa-l reprezinte pe Napoleon? Nu de alta, dar Batalia de la Waterloo, pe care a si pierdut-o, a insemnat sfarsitul lui Napoleon si exilul in insula Sfanta Elena pentru tot restul vietii sale. De ce nu ai ales Austerlitz caci cu batalia aia a intrat definitiv in istorie.

La ora actuala sunt 3 MARI BATALII care inca se studiaza in marile academii militare din lume.... doua din ele sunt antice. In ordine cronologica:
1. Alexandru la Gaugamela.
2. Hannibal la Cannae
2. Napoleon la Austerlitz


PS. am zis mereu ca eu postez doar atunci cand se cere..... :D
 

DeletedUser

si in direct pt toti fanii in aceasta seara... guta reloaded :p pa sistem cu povestile ca asa-i frumos.
on: cine mai stie cum o chema pe iapa lu' napoleon? ca am un lapsus :D

L.E.: de ce Austerlitz cand mai sexy a fost Leipzig... chiar daca si-a furat-o? :p
acum... puii mei, ai si tu pretentii, vroiai sa puna o sticla de arsenic in dreptu lui? =)) nu conteaza ce a facut napoleon acolo, doar ca pe sticla s-a tot dat de waterloo si se asociaza cu napoleon... daca schimbau postul, gaseai poza cu strungareata lu' guta si in loc de nero care e paralel la razbeluri era probabil sorinel copilu de aur sau cum dintii ma-sii il cheama
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser37659

ancuțo,vezi ca imi pun bazele in tine sa nu iasa de cacao si concursu asta,cum a ieșit ala de paște...o vraiște totală.
 

DeletedUser

ma intreb de ce ai ales batalia de la Waterloo ca sa-l reprezinte pe Napoleon? Nu de alta, dar Batalia de la Waterloo, pe care a si pierdut-o, a insemnat sfarsitul lui Napoleon si exilul in insula Sfanta Elena pentru tot restul vietii sale. De ce nu ai ales Austerlitz caci cu batalia aia a intrat definitiv in istorie.

Eu am ales Batalia de la Waterloo a lui Napoleon si incendierea Lui Nero asupra Romei insa, cum zicea colega mea putin mai sus este mai usor sa critici decat sa faci un alt efort de a face ceva pana la urma.
In razboi nu intotdeauna castigi, mai si pierzi.
Stii un citat de a lui Napoleon: " Niciodata sa nu-ti intrerupi inamicul cand face o greseala"
Oricat de multe razboaie a castigat pana la urma tot a pierdut si totusi a ramas in istorie nu?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Eu am ales Batalia de la Waterloo a lui Napoleon si incendierea Lui Nero insa, cum zicea colega mea utin mai sus este mai usor sa critici decat sa faci un alt efort de a face ceva pana la urma.
In razboi nu intotdeauna castigi, mai si pierzi.
Stii un citat de a lui Napoleon: " Niciodata sa nu-ti intrerupi inamicul cand face o greseala"
Oricat de multe razboaie a castigat pana la urma tot a pierdut si, totusi a ramas in istorie nu?

Incendierea lui Nero? Exista dovezi? Exista doar speculatii.
Toti pierdem pana la urma caci ne ducem pe alta lume. Ramai in istorie pentru ceea ce ai lasat in urma ta. Iar daca ai lasat numai zaruri proaste, sigur nu te tine minte istoria.


Pana la urma bag seama ca si tu ai fost printre cei care au recitat des Rugaciuna scolarului. :D

Din al anilor sirag,
Unii fac si altii trag.
E dreptate asta? Nu-i.
Cezar daca-n vremea lui
Ar fi fost mai potolit.
Nero de n-avea chibrit
Marei Rome foc sa-i dea.
Pirus de nu se nastea,
Si atatia Ludovici,
Si atatia Frederici...
Napoleon de-ar fi fost
Om la casa lui cu rost,
Si s-ar fi purtat corect
Noi scapam de-un obiect.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Eu am ales Batalia de la Waterloo a lui Napoleon si incendierea Lui Nero insa, cum zicea colega mea utin mai sus este mai usor sa critici decat sa faci un alt efort de a face ceva pana la urma.

Hai recunoaste ca ai ales prima poza care ti s-a parut mai simpatica :p.


Nici eu nu inteleg cum e cu Nero si razboiul.
 

DeletedUser

bre, pe vremea aia se facea fitilu mai lung, in asa fel incat sa ajunga din anzio la roma... n-ai de unde sa stii ca nu existau tehnici de teleportare si, din moment ce despre asta s-a scris tarziu, posibil ca cei responsabili cu notitele de genu erau agramati in vremurile alea... probabil urmau dreptul?!
 

DeletedUser

Nu ca as vrea sa mai pun paie pe foc si sa deschid si mai tare apetitul de spam... dar am o mare rugaminte, care stiu ca nu va fi onorata din rea vointa, decat din alte cauze!

Daca nu va convine concursul sau regulile lui, NU PARTICIPATI!! se vor gasi altii, care poate o vor face. Sau propuneti voi un concurs, care credeti ca ar putea incita neuronii vostri.
 

DeletedUser

Nu a zis nimeni ca ar avea intentia sa participe. Personal eu incerc sa inteleg de ce e Nero razboinic. Mi-o fi scapat mie niste carti si poate asa mai aflu o chestie, doua.

bre... Eu tin cu Hannibal.

Hai ca Ginghis Han e peste el :D.


Apropo de concurs. Cred ca era mai bine sa lasati lumea sa scrie despre un razboinic cunoscut din istorie la alegere, nu sa aleaga dintr-o lista predefinita. Era mai interesant si crestea gradul de diversitate.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Asadar Megara sa inteleg ca pentru istorie trebuie sa faci cat mai multe fapte "bune" si cat mai putine "proaste", fapte care sa-ti dea impresia ca nu merita acel loc de top
Eu nu am citit nicio "Rugaciune a scolarului" se pare ca tu o stii mai bine ca mine

gabi23 a spus:
Hai recunoaste ca ai ales prima poza care ti s-a parut mai simpatica :p
Nici eu nu inteleg cum e cu Nero si razboiul.

se intampla sa nu fie ca tine imi pare rau
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

sefa, mi se deschide apetitu de somn si chiar sper sa pot sa dorm macar 2 ore in cazu in care nu mai vine cineva pe-aici sa ii dea foc si lui burebista sau tutankhamon, ca e pacat de ei saracii sa moara asa... plus ca mai sunt si copii care citesc forumul asta si o iau de buna cand vad ca un moderator spune ca si-a dat nero foc. acum serios, ce exemplu le dam noi copiilor astora? daca nici noi nu ne dam silinta sa scriem corect (atat legat de realitatea celor povestite cat si legat de corectitudinea gramaticala a celor spuse), atunci ce pretentii sa avem la cei de pe urmele carora vom manca o pensie?! (sa-mi trag palme, ca p-asta cu pensia am gandit-o mai adanc dupa ce am scris si acu am realizat ca n-am de pe urma cui sa o iau)
 

DeletedUser

katus in primul rand noi nu ne ocupam de educatia copiilor aici... si sper ca esti de acord ca multi am fi niste profesori foarte prosti :)) unii chiar sunt :p

in plus, regulile concursului spun clar ca nu se accepta povestirea reala a acelui eveniment!
 

DeletedUser

Mda... si pe Alexandru, dupa ce a cucerit jumate din lumea cunoscuta, nici la index nu l-a bagat....

Alexandru .. Sun Tzu .. nu puteau lipsi din nicio lista de genul asta.

Asadar Megara sa inteleg ca pentru istori trebuie sa faci cat mai multe fapte "bune" si cat mai putine "proaste" care sa-ti dea impresia ca nu merita acel loc.

Poti reformula? ..


plus ca mai sunt si copii care citesc forumul asta si o iau de buna cand vad ca un moderator spune ca si-a dat nero foc. acum serios, ce exemplu le dam noi copiilor astora?

Cu cine s-a ars Nero asta?

gabi, poate nu observi... dar cam esti nebagat in seama. E un sfat prietenesc... las-o balta man!

Nu e cam ciudat sa imi zici ca nu sunt bagat in seama in timp ce ma bagi in seama, man?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

gabi, poate nu observi... dar cam esti nebagat in seama. E un sfat prietenesc... las-o balta man!
 

DeletedUser

Hai ca Ginghis Han e peste el :D.

Taci ma... ce batralie a lui Ginghis Han se studiaza in academiile militare asa cum se studiaza batalia de la Cannae a lui Hannibal? :p

gabi, poate nu observi... dar cam esti nebagat in seama. E un sfat prietenesc... las-o balta man!
il bag eu, spune lucruri mult mai interesate decat majoritatea de pe aici.

D-soara/D-na megara... va rog sa pastrati decenta in posturi si sa nu provocati moderatorii, multumesc.
Cu ce am provocat? Ca am spus ca o doare in carii la istorii? Pai scuza-ma, vine aici si vinde gogosi si are pretentia sa o aplaudam numai pentru ca este moderator? Sau cumva scrie in regulament ca statutul de moderator te face si cult?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Gabi daca te-ai mai fi uitat odata peste postarea mea ai fi observat ca este editata, este vina mea si a tastaturii.
Megara: eu nu cunosc istorie cata cunosti tu, te rog sa ma scuzi
 

DeletedUser

katus in primul rand noi nu ne ocupam de educatia copiilor aici... si sper ca esti de acord ca multi am fi niste profesori foarte prosti :)) unii chiar sunt :p

in plus, regulile concursului spun clar ca nu se accepta povestirea reala a acelui eveniment!

da, bre, dar maru nu are voie sa participe cu povesti fictive, asa ca sa nu ii mai dea foc lu' nero ca ma supar. si nici limbii romane chiar daca zic astia ca a ars si biblioteca din roma din cauza lu' nenea nero asta piromanu'
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus