cum joci: "murdar" sau "curat"?

Consideri ca joci murdar sau curat ?


  • Total votanți
    333

DeletedUser

2 x cat de josnic poti fi in viata reala
si afli cu ce fel de om ai de a face :)
 

DeletedUser8140

joc curat dupa regulile scrise ale jocului. pentru mine si pentru trib joc prin orice alte mijloace de a iesi in avantaj :) e murdar? nu cred

edit: e un joc, il tratez ca atare si fac orice ca sa ma distrez(chiar si pe seama altora)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser20561

Normal ca nu asta era ideea... nu ai nici un orgasm cand termini ajutat de cheaturi. Farmecul e atunci cand iti dai silinta sa dai ce e mai bun din tine si sa iti iasa... sau nu. Plecand de la ideea ca oricum termini, parca finalizarea nu mai are nici un farmec, nu are cum sa te bucure un rezultat pe care il stii din timp si care, de fapt, nici macar nu e al tau.



Daca ai fi profesoara mea de chimie cu asa niste explicatii pe bune ca as lua numai zece :)).



ON:Eu joc cat se poate de murdar si nu respect pe nimeni.In joc nu ai prietenii,ca fiecare isi vrea binele lui....
 

DeletedUser17342

nu am apucat sa citesc tot deocamdata, dar ideea mea principala, pe care am mai scris-o si in alt post (aici)

ar fi: Stiti ca jocul e a doua noastra viata, cea virtuala. Asta nu inseamna ca aici trebuie sa refulam, sa ne razbunam sau sa ne descarcam nervii din viata reala. O putem face exact cum vrem noi, frumoasa sau cea mai urata experienta.

Oricum, aici e cel mai bun mod de a-ti da seama de adevaratul caracter al unei persoane. Un om in realitate e exact ca si pe joc, dar de multe ori poarta o masca sau isi ascunde multe dintre emotii.

De aceea prieteniile facute pe joc, sau povestile de dragoste(care multe se termina cu casatorii) sunt cele mai frumoase. Pentru ca atata timp petrecut alaturi de un om, zi de zi, o sa ajungi sa ii cunosti modul de a gandii si caracterul poate mai bine decat prietenii lui cei mai buni din viata de zi cu zi.

In final, toti suntem diferiti, avem pareri si limite diferite, dar daca ai caracter e o formula simpla dupa care iti dai seama sau isi dau altii seama daca esti corect/incorect , curat/murdar? si anume: Mi-ar place sa imi faca cineva ce fac eu acum acestui cineva? M-ar deranja? Cat de tare? As privi-o ca pe o actiune in joc sau o tradare, o lipsa de caracter?

ca simplu exemplu: daca un coleg cucereste un sat rezervat de tine, si te tii de capul lui, va certati, te oftici, pana cand ti-l returneaza, dar tu fiind in situatia lui, la fel te certi cu celalalt coleg care il rezervase inainte, incepi sa ameninti, jignesti, pentru ca in final sa ramai cu satul, rezultatul da cu minus - . probabil esti bun la triburi, dar majoritatea se vor feri de tine ca si coleg cu prima ocazie pe alte lumi
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Sa joci murdar ca un simplu jucator mi se pare destul de ... aiurea

Dar cand ai un trib de condus, de adus cat mai sus posibil si de castigat cat mai multe razboaie daca nu pe toate ... mii se pare un motiv bun sa joci murdar, nu pentru tine, ci pentru trib

Certurile pe sate rezervate si lucruri minore ca astea mii se par penibile in momentul in care ai o anumita experienta si un anumit punctaj ... ceea ce ma mira e ca inca intalnesc astfel de cazuri pe lumi destul de dezvoltate de la jucatori de la care ai anumite pretentii :)
 

DeletedUser17342

e pai asta era cel mai simplu exemplu, cu satele. dar si ca si conducator, eu sunt de parere ca mult mai mult conteaza sa ai o imagine de conducator ferm, corect si onorabil, implicit oamenii tai preluand aceleasi principii. te va surprinde de multe ori cand crezi ca totul e pierdut de unde sare piatra, si cati oameni te apreciaza, chiar daca nu ti-au aratat pana atunci

era o dilema mare in istorie pe care o aveau conducatorii(imparatii,regii, generalii). 'E mai bine sa fi iubit sau temut in calitate de lider?' Respectul vine implicit si din teama si din apreciere. Aici tine deja de caracterul fiecarui lider
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Totusi este adevarat ca libertatea de a face manevre trebuie sa se subscrie unor limite impuse de joc,insa jocul nu iti impune masurile.
Vrei sa fi onorabil?Iti autocenzurezi comportamentul si lupti fara manevre.Vrei sa joci murdar?Te pretezi la tot felul de tertipuri.

Se confrunta doua opinii :
Una legata de un joc cinstit, curat, bazat pe respectarea regulilor impuse precum si pe codul nescris al onoarei care include respect si loialitate
Nu am trisat niciodata, deoarece a trisa mi se pare o porcarie. Nu am de gind sa justific acest lucru. Pe de alta parte, "triburile" pare a fi un joc care incurajeaza toate formele de furaciune. Dintre toate, ceea ce mi se pare foarte urit este a trimite mesaje pentru a afla la ce ora este sau nu este pe calculator destinatarul. Un fel foarte ciudat de a perverti o actiune altfel onorabila.
repet - personal nu agreez diverse tertipuri (murdare ca sa fiu on-topic) prin care se pot obtine avantaje - dar faptul ca am cunostinta despre ele ma ajuta sa calculez abaterea de la strategia initiala ... daca TT imi spune ca nu exista asa ceva si eu ii cred (sper sa nu creada colegii mei, ca ...) eu clar o "musc" ... din fericire lucrez in domeniul IT - deci am macar ideie
vs.
Cea referitoare la comportamentul lipsit de scrupule al unor jucatori care, sub spectrul performantelor lor si ale tribului din care fac parte apeleaza la orice mijloace, un joc asa-zis murdar.

Ca si conducator as face oricand o 'magarie' pentru a-mi face tribul mai puternic, pentru a mai castiga teren in razboi and co. ... magarie in sensul, schimb brusc de diplomatie sau ceva de genu` ... nu incalcari ale regulamentului .. ca citesc adminii forumu`
in general cred ca e destul de "murdar" acest joc....,nu mai vorbesc de manevrela unor conducatori...aici e cel mai naspa...iti faci o strategie la cum esti pe harta si a 2-a zi vezi ca nu poti reactiona decat aparandu-te...
Eu... recunosc, nu practic un joc prea ortodox... am incalcat reguli, am urmarit vecinii si am vorbit cu ei ca sa le aflu programul si i-am lasat fara sate, am innobilat jucatori care pe lumi mai vechi mi-au fost in trib [...]
nu joc corect, nu conduc corect, nu respect mai nimic... decat prietenii. am rupt aliante, dar niciodata aliantele facute la prietenie. am iesit la baute cu oameni pe care i-am atacat, am dat telefoane din carciumi sa fie atacat X ca e cu mine la baute si urla in gura mare ca nu are sitter, dar nu am tradat prietenii. [...]
Pentru mine, "curat" inseamna sa nu imi tradez prietenii si sa fac tot ce pot sa ii ajut (asta include si lucruri pe care unii le pot considera murdare). Joc "murdar" e exact atunci cand nu mai realizezi ca e doar un joc si uiti sa fi om cu cei ce isi pun baza in tine si te considera prieten.
joc curat dupa regulile scrise ale jocului. pentru mine si pentru trib joc prin orice alte mijloace de a iesi in avantaj
Eu joc cat se poate de murdar si nu respect pe nimeni.In joc nu ai prietenii,ca fiecare isi vrea binele lui....


Pentru a forta putin am exclus varianta a 3-a, de compromis.

Asadar, consideri ca joci murdar sau curat ?
 

DeletedUser

eu inclin sa cred ca joc curat,fara "magarii" sau alte alea,incerc sa respect toate regulile pe care le stiu(unde nu stiu,intreb),nu ma bazez pe fatarnicie sau pe minciuni,nu joc cu multiaccount,nu jignesc,nu....
 

DeletedUser

dar si ca si conducator, eu sunt de parere ca mult mai mult conteaza sa ai o imagine de conducator ferm, corect si onorabil, implicit oamenii tai preluand aceleasi principii.
ca si conducator, conteaza sa ai o imagine de om corect si onorabil vis-a-vis de membrii tribului tau si fata ce cei carora le spui clar ca ai ally cu ei cap-coada. de exemplu, eu sunt conducatorul care are cele mai putine abilitati in a conduce un trib: injur in circulare, iau la misto orice lucru serios... dar imi apropii membrii cat si cum pot. ca stii ca e o vorba cu "radem, glumim, f.tem, platim"... pe chestia asta imi conduc eu tribul. am preluat din vremea cat am fost in C.K. ideea de "haos organizat"... adica, impun tribului niste reguli de bun simt, ii anunt ca nu ma bag atunci cand ei sar calul (nu respecta rezervari, se cearta intre ei si alte abureli) si prin asta eu consider ca ii invat sa gandeasca si singuri. exemplul pe care il dau eu e doar al unui jucator care e alaturi de ei si pune osul la treaba cot la cot cu cel mai bun/prost jucator al tribului. conducator, din punctul meu de vedere, nu inseamna monarhie... cu toate ca am impus de-a lungul timpului reguli (la mine in trib nu a fost permisa innobilarea satelor de barbari decat cand am avut eu chef si doar anumite sate), am impus aliante (pe care le-am avut in proportie de 90% pana m-am lasat de lumea respectiva).
eu in joc, in conducere (ca si pe extern) nu dau decat imaginea unui om care ia totul la misto. sunt neserioasa, nu respect prea multe chestii, dar cu toate astea, am reusit ca membrilor mei sa le inspir o conduita cat se poate in limita decentei (decenta, in vocabularul meu oricum are alte intelesuri decat in dex). jocul e facut in asa fel incat sa iti permita sa furi, sa inseli, sa ataci miseleste... asta e ideea razboiului... si, ca sa ajungi in frunte, mai ai de calcat si pe cadavre. ce spuneti toti cei ce sustineti ca jucati corect, e doar apa de ploaie si nu dau nici macar 2 bani pe vorbele voastre. nu cred ca e cineva care sa fi postat pe topicul asta care sa nu fi fost rugat sa intre pe parola cuiva sau sa faca vreo ilegalitate. nu cred ca nu e coneva care sa nu fi profitat de slabiciunea cuiva, NU CRED CA EXISTA OM PERFECT.

era o dilema mare in istorie pe care o aveau conducatorii(imparatii,regii, generalii). 'E mai bine sa fi iubit sau temut in calitate de lider?' Respectul vine implicit si din teama si din apreciere. Aici tine deja de caracterul fiecarui lider
respectul nu vine din teama... daca e sa ne luam dupa istorie... le era frica de Caesar... ce i-au facut? sau... sa o luam mai aproape de noi... Ceausescu s-a impus si ce-a patit? e o vorba... "dragoste cu sila..." pai cum dracu sa te respect daca imi tremura chilotii si atunci cand nu ii port? respectul, in jocul asta, e atunci cand liderul iti arata ca si el e jucator, atunci cand prin ceea ce face iti da un exemplu pozitiv, atunci cand se apuca si isi da din sate pt relocarea altora, atunci cand sprijina granite si se muta pe ele ca sa fie si el printre ceilalti "muritori", atunci cand ocupa un loc decent la ODA si nu traieste din interne. niciodata nu o sa apreciez daca voi fi in subordinea unui jucator mai prost decat mine, nu o sa pot sa il respect si, tocmai de-aia nu o sa pot sa il ascult.

am votat pentru "murdar", cred ca toti stiati deja alegerea mea.
 

DeletedUser

ieri s-au implinit 3 ani de cand s-a deschis lumea 3, si..primul meu login pe triburile(mai exact primul cont,blackdude).

pana pe lumea 20 pot spune ca in calitate de jucator si conducator de pe alte lumi,ca am jucat murdar..nu specific cum,ca e prea mult de scris :D
pe L20 am avut un coplayer,un om matur..o femeia mai exact..una care pot spune ca nu a avut nici macar o banuiala de la cineva ca ar fi jucat murdar..a fost acea persoana care mi-a aratat ca mai multa satisfactie ai jucand corect,chiar daca pierzi tot si ar fi sa o iei de la capat :)
de pe L20 si pana in momentul de fata nu am mai apelat la nici o "magarie"..asa ca am votat "corect" pentru ca se folosesc verbe la modul prezent :)
 

DeletedUser17342

mine, nu sunt de acord cu tine in totalitate, insa vad lucrurile si din punctul tau de vedere. termenul 'murdar' in nici un caz nu il vad ca insemnand ca nu ai facut niciodata o nedreptate sau ca nu ti-ai pierdut cumpatul, ai fost nesimtit in unele cazuri sau ai sarit calu. cum ai spus si tu, nimeni nu e perfect! daca stam atata timp, zi de zi pe joc e si normal sa mai ai 'iesiri' sau 'scapari' ca altfel ai inebunii.

Eu sunt mandru ca in atatia ani de joc nu am avut nici o penalizare, nici macar un sat luat de admini,deci pot spune ca din punctul asta de vedere am fost corect.

Din celalalt punct de vedere, eu m-am certat cu toti pe triburi de la A la Z pentru ca imi place sa vorbesc deschis, direct si spun lucrurilor pe nume. Dar acum ma inteleg foarte bine cu ei. Am strans cat timp am jucat niste oameni de la buni, foarte buni in sus care ma urmeaza pana la capatu lumii si inapoi daca e cazul, si asta nu pentru ca as fi mai bun decat ei sau ca le-as fi impus eu ceva. Pentru mine insemna foarte mult lucrurile astea. Si nu numai oameni carora le-am fost sau le sunt lider. Daca nu eram om, baiat fain sunt sigur ca lucrul asta nu s-ar fi intamplat.
Si la urma urmei nu asta e ideea? Ce sa mai zic de intalniri si ca oriunde am fost in tara vara asta, in fiecare oras mare ma intalneam cu cate unul sau mai multi tribali. Fie din tribul meu fie din alte triburi, chiar de la dusmani. Nu cred ca e tot una sa te scuipe sau sa iti stranga mana...




Cred ca pana la urma asta e treaba. Subiectul asta ar fi bun si ca o tema noua de dezbatere.

Depinde cum vede fiecare 'triburile', ca un joc, unde intrii, dai totul din tine ca sa ajungi cel mai bun si toate cele(ca in cazul tuturor jocurilor online), unde nu iti pasa la urma urmei de ceilalti 'playeri'. Eu recunosc ca am dat si tepe in jocuri online ca lineage/wow/legend of mir etc, unde chiar nu imi pasa de celalalt, prima oara vroiam sa ajung printre cei mai buni apoi vroiam sa imi scot banu. mai incolo cand iesea banu si daca nu erai cel mai bun, nici nu ma mai interesa aspectu asta. Din punctu asta de vedere inteleg ideea celor care joaca 'murdar'.

SAU

ca pe un mijloc de socializare, un 'club', unde principala e comunicarea si socializarea si apoi jocul. E unul dintre cele mai bune mijloace pentru aceste lucruri. Gasesti aici multi oameni, de peste tot, de toate varstele, de toate profesiile, pentru toate gusturile. Si daca in plus te mai si recreezi si iti dezvolti niste abilitati prin JOC cum ar fi coordonarea, punctualitatea, leadeshipul etc etc, cu atat mai bine.

Asta cred ca e intrebarea, fiecare ce cauta? Si sincer, de data asta varsta chiar cred dupa parerea mea ca e un factor de departajare, nu neaparat in sensul gandirii mai mature ci nici eu probabil la 15 ani nu ma gandeam sa intru pe triburi ca sa cunosc oameni, sa imi fac prieteni, sa observ diferite caractere si sa ma las absorbit intr-un joc de situatii cat mai variat... vroiam sa intru, sa le 'rup capu' la altii, sa arat ca sunt bun, sa imi stie astia numele si gata. Sa imi fac poze la rank si sa il pun la semnatura ca sa vada toti.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

e un joc de socializare... si cred ca mai bine de jumate din jucatorii vechi, in momentul asta joaca mai mult pt asta. eu una in momentu asta sunt scarbita de admini, de setari, de ce reguli se mai scot din burta si gandite cu niste zone mai nevazute de soare, dar stau in joc ca imi place sa ma trezesc dimineata si sa vad mesaj de la dudu, imi place sa imi beau cafeaua pe forum si sa chatuim la o tigare cum sa il atacam pe X sau Y.
exact cum spuneai si tu... e o placere nebuna sa ti se stranga mana (sau sa te scuipe unu ca l-ai innobilat... asta tine si de mintea pe care o are ala in lipsa) si sa stai la palavre cu niste oameni care iti impartasesc nebunia. faza e ca si socializarea asta "directa" se imparte tot in functie de curat si murdar... ai tupeul sa dai ochii cu orice jucator? daca da, inseamna ca n-ai prea multe pacate.
 

DeletedUser

Asta e un joc de socializare, nu poti sa joci fara asa ceva ... am incercat si mai mult de o saptamana n-am reusit si nu din cauza vecinilor sau atacurilor ci pur si simplu pentru ca te plictisesti. Adica pe bune, ar juca cineva jocul asta singleplayer? Nu cred :) ... D-asta nu-mi plac mie inceputurile de lume.

Oricum, esco ... chiar daca acest joc e de socializare si-l iei ca atare asta nu te impiedica sa joci murdar :)
 

DeletedUser

...........

SAU

ca pe un mijloc de socializare, un 'club', unde principala e comunicarea si socializarea si apoi jocul. E unul dintre cele mai bune mijloace pentru aceste lucruri. Gasesti aici multi oameni, de peste tot, de toate varstele, de toate profesiile, pentru toate gusturile. Si daca in plus te mai si recreezi si iti dezvolti niste abilitati prin JOC cum ar fi coordonarea, punctualitatea, leadeshipul etc etc, cu atat mai bine.

Asta cred ca e intrebarea, fiecare ce cauta? Si sincer, de data asta varsta chiar cred dupa parerea mea ca e un factor de departajare, nu neaparat in sensul gandirii mai mature ci nici eu probabil la 15 ani nu ma gandeam sa intru pe triburi ca sa cunosc oameni, sa imi fac prieteni, sa observ diferite caractere si sa ma las absorbit intr-un joc de situatii cat mai variat... vroiam sa intru, sa le 'rup capu' la altii, sa arat ca sunt bun, sa imi stie astia numele si gata. Sa imi fac poze la rank si sa il pun la semnatura ca sa vada toti.

Ma rog, daca vrei mijloace de socializare, ai chat, messenger, poate si alea....feisbuc si tuitar.:)
Nu cred ca asta-i scopul jocului, bine, evident ca atunci cand nu primesti nici un mesaj de doua luni normal ca nu prea iti place, dar asta nu face din triburi o retea de socializare.
In fine, pe triburile daca nu ar exista mesaje pe privat, s-ar putea trai, ca mai e si forumul tribului, poate mai ai si ceva actiune in zona sa nu te plictisesti, dar asa....In schimb, daca triburile s-ar rezuma aproape in totalitate la mesaje, nu ar fi cu nimic mai presus decat chat, messenger, alea alea...
Si nu cred ca fiecare joaca triburile in calitate de psiholog, ca sa studieze reactiile umane, tipuri de caractere, personalitatea fiecarui jucator, etc. Si in fond, e frumos sa le rupi ''rupi capu'la altii'', ma rog, eu personal privesc triburile ca pe un joc(nu de socializare), si de obicei joc corect... Bine, mai fac si exceptii, dar foarte mici.
Si cred ca mai sunt multi care considera triburile doar un joc, multi care nu au nimic la profil, sunt multi care nu stiu sa raspunda la mesaje, sau nu stiu sa le citeasca, sau nu stiu sa citeasca etc. Si astfel de specimene intalnesti pe fiecare lume...
Sau daca joci pe mai multe lumi, sa zicem cu doua nume diferite. Eu personal pe o lume mai frumoasa joc serios, pe cealalta joc urat, sa-i sacai pe aliati si apoi pe cei cu care avem pna, sa rup aliante, sa schimb triburi de la o zi la alta, sa primesc tot felu' de mesaje de amenintare, asta ma distreaza cel mai tare. Sau sa joc pentru a avea punctaj mare la inamici invinsi...
Triburile e un joc, facut ca sa te distrezi, daca nu ar fi, discutiile ar arata cam asa: ""sal; sal; cf?; bine u? tot bine, pe triburi; :eek:ce coincidenta, sa sunam la OTV! "
Ceea ce face acest joc atractiv nu e neaparat faptul ca esti bombardat cu mesaje, ci ca treci uneori prin unele emotii, sau sa iti faci adversarul sa sufere, asta e frumoos, il chinui, il santajezi, pana cand primesti un mesaj de genul "te rooooooog, lasa'ma in pace!! ce ti'am facut???" si incepi sa razi in crize, dar pana atunci, si pana cand ajunge sa se schimbe intr-un joc mai mult de socializare, triburile e doar un joc.
Nu mi se pare rau sa joci murdar, am experimentat asta si e chiar mai frumos un pic, pana cand te atasezi de colectiv si parca nu mai iti vine sa-i innobilezi chiar daca sunt activi...
Dar, pe contul asta(Leif cel Fericit), pot si eu sa ma laud ca joc corect.
 

DeletedUser6558

Ceea ce face acest joc atractiv nu e neaparat faptul ca esti bombardat cu mesaje, ci ca treci uneori prin unele emotii, sau sa iti faci adversarul sa sufere, asta e frumoos, il chinui, il santajezi, pana cand primesti un mesaj de genul "te rooooooog, lasa'ma in pace!! ce ti'am facut???" si incepi sa razi in crize, dar pana atunci, si pana cand ajunge sa se schimbe intr-un joc mai mult de socializare, triburile e doar un joc.
.

"The game was proceeding in the presence of the court nobles before the Shogun had appeared, and among the spectators was Matsudaira Higo no Kami, one of the most powerful noblemen of that epoch. Yasui Sanchi was a favorite of Matsudaira and as he watched the play he remarked audibly that Honinbo would surely be defeated. Honinbo Sanyetsu heard the remark, and pausing in his play, he allowed the stone which he was about to place on the board to fall back into the “Go tsubo” or wooden jar that holds the Go stones, gently covered the “Go tsubo,” and drawing himself up with great dignity, said: “I am serving the Shogun with the art of Go, and when we Go masters enter a contest, it is in the same spirit as warriors go upon the field of battle, staking our life, if necessary, to decide the contest. While we are doing this we do not allow interference or comments from any one, no matter how high may be his rank. Although I am not the greatest master of the game, I hold the degree of ‘Jo zu,’ and, therefore, there are few players in Japan who are able to appreciate my plans, tactics, or strategy. Nevertheless, the Prince of Higo has unwarrantedly prophesied my defeat. I do not understand why he has done this, but if such a comment were allowed to become a precedent, and onlookers were permitted to make whatever comments on the game they saw fit, it would be better that the custom of the ‘O shiro Go’ should cease.” Having said this, he raised himself from his seat."

Sigur, triburile nu sunt GO.
 

anomaly23

member
Scor reacție
0
Consider ca jocul a devenit prea 'robotizat' (foarte multe scripturi)
La inceput de joc l1 - l5 nu au existat asa multe scripturi.Jocul era mai cinstit,numarul jucatorilor era foarte mare.
Acum cine joaca cu premium si foloseste mai toate scripturi deja el nu prea mai face nimic pe cont (cu un singur click face o gramada de chestii).Mai ales la inceput de lume scriptul pentru farmat face toata treaba.
Evident ca e mai ok sa ai CP pentru ca timpul petrecut in fata calculatorului scade mult.

Eu zic ca joc 'curat' deoarece :
-nu intru pe lumi noi cu zeci de conturi sa pic in zona ideala si sa imi trimit paladinul sprijin pe 'contul ideal'
-respect jucatorii indiferent de ce parte se afla acestia
-ajut amicii si colegii de trib in orice situatii
-nu folosesc scripturi,mai exact nu folosesc CP

Cine a jucat la inceputurile lumilor l1-l5 au jucat cu adevarat acest joc.
 
Ultima editare:
Sus