discutii despre noul regulament al jocului

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Nu mai juca daca nu iti convin, nu mai plati, daca nu iti convin. Prin faptul ca te-ai inregistrat ai dat click acolo ca accepti termenii si regulamentu.

hai omule k ai facuto lata cu "discursul" asta... da! am acceptat termeni si conditile! dar erau altele... acum ar trebui sa ma las de joc pt k voi schimbati regurile... ok.. imi dati vreo 100 de euro inapoi si mai vorbim.. pana atunci ar trebui sa mai te abti de la comentarile astea...
@lamine nu ma vad obligat sa citesc regulamentul periodic... eu AM BIFAT DEJA UN REGULAMENT... si cred k e de obligatia voastra sa ne instintati chiar si prin e-mailuri de schimbarea lui... si.. chiar sa ne cereti opiinia atat timp cat sustineti ca ne respectati .... pt k eu nu am dat accept la regurile de pe .net ...
si.. in legatura cu bugurile... cred k e obligatia voastra sa le depistati si sa le remediati.. nu ma vad obligat sa stau si sa numar in fiecare zi cate trupe am in sate si daca sunt in conformitate cu "normalul' .. pt k un bug nu ar trebui sa iti arate exact 26000/24000 cum zici tu... poate am 24000/24000 si 10k topoare + 5k cav usoara (un exemplu depasit, doar pt a fece sa intelegi exact ce vreau sa zic)


si singura regula cu adevarat penibila...
Este interzisă oferta de materii prime din lumea 6 in schimbul resurselor din lumea 7
ce sa zic.. daca am un prieten si il ajut cu resurse pe L2 si el ma ajuta pe mine pe L6 .. ma banati??
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

cred ca asta este topic irelevant.
ducand toate situatiile la absurd normal ca nu este bun regulamentul.
 

DeletedUser

am mai citit astfel de propuneri.Inteleg ca doriti ca orice actiune ilegala sa fie prin programare interzisa.E un punct de vedere personal ceea ce spun acum:abia atunci v-ati putea plange de dictatura.Orice joc are si o latura educativa.Setarile actuale fac apel la discernamant,la asumarea unor reguli,la actiuni constiente,ca si in viata.Ai un set de reguli,alegi sa le respecti sau nu,cu toate consecintele care decurg.Asta se invata din primele jocuri ale copilariei,inca de la sotron,uliul si porumbeii,etc.:)

Mi se pare o idee buna si de bun simt blocarea automata a actiunilor ilegale direct din soft. Faptul ca cei de la innogames nu au reusit pana la aceasta data sa implementeze acest lucru, inseamna ca programatorii lor nu sunt destul de destepti pentru a face acest lucru, altfel nu-mi explic de ce trebuie sa se complice cu acest sistem de adminstrare umana a jocului. Din punctul meu de vedere singurele locuri unde administratorii sunt necesari sunt pentru intretinerea forumului extern si pentru a rezolva problemele legate de jigniri intre jucatori, folosirea de alte limbi decat cea oficiala si profile nepotrivite pentru un joc la care au acces totusi si multi copii. In rest ca la alte sute de jocuri ce nu ai voie sa faci nu trebuie sa poti face. Ne-ar scuti de multe batai de cap si suspiciuni la adresa administratorilor.
In alta ordine de idei nu pot sa remarc tonul rautacios si aerele de superioritate ala administratorilor fata de anumiti jucatori care ii agaseaza cu posturile lor. Cum vad eu treaba, administratorul este reprezentantul innogames, care este in aceasta relatie furnizorul. Eu ca si jucator sunt clientul. Daca eu ca si client imi permit sa spun ce nu-mi convine, pe bani mei, administratorii trebuie sa aiba un ton moderat sa incerce sa ajute jucatorii nu sa-i ia peste picior. De exemplu ei pot sa semnaleze catre innogames anumite propuneri facute de jucatori pentru a fi analizate si de ce nu sa aduca imbunatatiri acestui mediu virtual in care ne petrecem mai mult sau mai putin timp.
Inchei prin a remarca ca nuantele aduse regulamentului, sunt unele comice (raportarea bug-ului legat de resursele innapoiate cand anulezi recrutarea armatei mi s-a parut cel mai comic, am ras copios), altele sunt absurde, iar majoritatea pot fi fentate destul de simplu. Deci nimic nou sub soare, va urma o cursa de o saptamana in care se vor lichida sitteri permanenti sau se va cauta disperat dupa proprietar pentru aflarea parolei si apoi prevad multiple certuri legate de sanctiuni si justetea lor.
 

DeletedUser

@dread lord
repet - nu este greu sa observi - cine sustine ca nu a observat ca are de exemplu o ferma mare se numeste persoana rauvoitoare.
e ca si cum un hot fura si nu recunoaste cand e prins asupra faptului.
acea regula este corecta si nu se schimba - ce anume vrei sa iti mai explic? te-am prins cu musca pe caciula te-am pedepsit - totul depinde de modul in care se finalizeaza acea verificare/sanctiune.
cand dovezile sunt clare ce mai poti nega?

asta e o chestie absuda... inseamna ca in loc sa joc jocul stau sa fac munca de detectiv sa descopar daca nu cumva s-a schimbat vreo cifra undeva... daca ai toate satele maxim poate era o sansa mica sa verifici dar altfel nu merge... sau esti obligat sa ti le faci la maxim/la fel?... la 300 de sate dupa ce ai verificat atent toate cifrele (cladiri, trupe, resuse, targ?) o poti lua de la inceput ca deja a trecut ceva timp...

ganditi un pic! adica in loc sa se ocupe tester-ii de gasit bugurile trebuie sa se ocupe clientii? gandeste-te ca la cumpararea unei masini ai fi obligat sa verifici toata mecanica (fiecare surub), daca nu, esti sanctionat de cel care vinde masina... pai eu cumpar masina sa merg cu ea nu special sa o verific...

oferiti un produs posibil defect si sunt sanctionat eu daca e defect ca nu am observat/raportat?

pai bug-ul e la voi, in programul vostru, pe server-ul vostru... cum adica? ma sanctionati pe mine pentru asta?

poti verifica la anularea unei comenzi de recrutare daca ai primit inapoi 90% din resurse? sau poate ai primit 89% sau 91%...

presupunem ca ferma imi permite sa am 641 trupe... deci daca am in sat 234 lancii + 377 spade + 32 topoare de chema ca "am trisat eu"/"sunt hot sau rauvoitor"...

trebuie prin program sa fie facute calculele astea de verificare...

plus ca in felul asta pot fi foarte usor sabotat de voi... undeva se schimba o cifra... si n-am nici o posibilitarea de a dovedi ceva... se considera "automat" ca eu sunt "hotul"...

numai voi aveti acces pe serverele voastre... voi trebuie sa le faceti sa merga bine/corect... nu eu ca nu sunt angajat sa gasesc bug-uri in program...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

asta e o chestie absuda... inseamna ca in loc sa joc jocul stau sa fac munca de detectiv sa descopar daca nu cumva s-a schimbat vreo cifra undeva... daca ai toate satele maxim poate era o sansa mica sa verifici dar altfel nu merge... sau esti obligat sa ti le faci la maxim/la fel?... la 300 de sate dupa ce ai verificat atent toate cifrele (cladiri, trupe, resuse, targ?) o poti lua de la inceput ca deja a trecut ceva timp...

ganditi un pic! adica in loc sa se ocupe tester-ii de gasit bugurile trebuie sa se ocupe clientii? gandeste-te ca la cumpararea unei masini ai fi obligat sa verifici toata mecanica (fiecare surub), daca nu, esti sanctionat de cel care vinde masina... pai eu cumpar masina sa merg cu ea nu special sa o verific...

oferiti un produs posibil defect si sunt sanctionat eu daca e defect ca nu am observat/raportat?

plus ca in felul asta pot fi foarte usor sabotat de voi... si n-am nici o posibilitarea de a dovedi ceva...


Asta-i un post destul de pertinent si bine exprimat. Bravo frate!! Vorbesc serios... Mai ales din punctul de vedere al cumparatorului de Premium. Tocmai am tichet depus in legatura cu asta... Platesc premium, insa nu beneficiez de toate optiunile pe care ar trebui sa le am... Dar conform celor spuse de regulament, am obligatia de a sesiza daca beneficiez de mai mult... Dooh...!!
 

DeletedUser

Apoi ..
Lamine ..
Poti schimba tu o regula ?
Nu cred ..
Poate nici Carmi nu poate ..
Si sunt aproape sigur ..
Regulile se fac la inno ...iar aici doar se pun in aplicare ...

Deci despre ce discutam ?


batzi campi... atat timp cat Lamine ne invita sa dezbatem aceste reguli (uitate de la inceput) e clar ca ele pot fi modificate in functie de fiecare server.... (.RO .FR etc.)
 

DeletedUser7708

@lamine: Dacă un coleg cere sprijin iar eu sitter fiind la cineva dau de acolo, iar după asta ies de pe cont, acţiune urmată de cucerirea satului. Sunt considerat vinovat şi banat?
 

DeletedUser1195

@T-virus daca toti utulizatotii ar discuta rational si onest ,asa cum ai facut-o tu in postul tau,poate nu ar avea parte de replici rautacioase din partea adminilor.Nu stiu daca ai avut rabdare sa citesti tot ce s-a scris aici,tot ce s-a afirmat si nici cat ai rezista tu la acuzele lipsite de ratiune care se aduc unei echipe,care,repet,nu este autorul acestui regulament.
Nu joc alte jocuri on line,dar stiu de la copiii mei sau de la cunostinte si despre alte jocuri de gen si niciunul nu are setata blocarea automata a comenzilor ilegale.In fond fiecare are dreptul la liber arbitru si va suporta consecintele faptelor sale.(exact ca in viata reala)
Regulamentul putea fi editat fara a se cere parerea jucatorilor.Totusi nu s-a procedat asa;doar ca ar fi necesare pareri rationale , pertinente si argumentate,nu acuze,nu jigniri(nici de o parte si nici de cealalta,de acord)
Regula despre raportarea bugurilor ma face si pe mine sa zambesc,ca jucator nu o sa stau niciodata sa fac calcule,voi raporta doar acel bug care va sari evident in ochi,cu conditia sa il observ.
Regula despre sitting a aparut si pe .net si pe .ro ca urmare a reclamatiilor jucatorilor ,nu a fost inventata de noi si aici se poate discuta si ajunge la un compromis.Lamine a propus in cursul discutiei de mai multe ori ca sa se faca propuneri concrete,nu doar contestatii.Adica regula nu e formulata bine ,uite eu jucatorul X as formula-o asa,sau pur si simplu o socotesc inutila,sau de neaplicat.
 

DeletedUser

§4) Comunicare
Triburile este versiunea românească a jocului TribalWars. De aceea vă rugăm să folosiţi pe acest server doar limba română pentru a fi înţeles de către toţi jucătorii! Toate profilurile, descrierile, adăugările de joc şi forumul trebuie să fie scrise pe româneşte.

Eu am profilul in joc scris in engleza. Trebuie sa-l schimb in romana sau nu am inteles eu bine? Si ce relevanta are profilul unui jucator daca e scris in engleza si nu in romana?

Daca trebuie sa-mi scriu profilul in romana si nu vreau ce pedeapsa primesc?

Multumesc anticipat pt. raspuns
 

DeletedUser

Inca o intrebare...daca un jucator vrea sa se lase de joc si cedeaza colegilor satele lui, acest lucru este interzis?
 

DeletedUser

Inca o intrebare...daca un jucator vrea sa se lase de joc si cedeaza colegilor satele lui, acest lucru este interzis?

Citeste regulile mane, nu este interzis sa le lasi satele, atata timp cat le golesti si astepti pana sunt preluate (inobilate) de catre acestia. daca lasi sitiing altuia, sa scape ala de sate, ala este pedepsit si probabil contul tau va avea de suferit ceva pedepse, gen sate luate, etc. Naiba mai stie...
Important este, ca inainte sa postati, sa verificati topicul pentru a vedea daca nu cumva raspunsul este deja scris anterior. :cool:
 

DeletedUser

Mda.. explicatiile vin un pic cam tarziu... unele faze nu erau trecute in regulament si din cauza asta un admin a inchis 3 conturi pe nedrept .. 3 conturi de pe care jucau 3 persoane diferite ...

totusi e bine ca macar acuma sau trezit adminii sa explice mai bine regulamentul ..
O zi buna tuturor .

PS: LordLover daca citesti aici .. as vrea sa imi spui cum am fi putut sa iti demonstram ca jucam 3 persoane diferite ? ca orice iti ziceam pentru tine nu conta ... probabil ai fi vrut o poza cu noi 3 ... cu multi jucatori de triburile cu vechime am vorbit despre ceea ce credeai tu ca e o incalcare a regulamentului si nici 1 dintre ei nu ti'a dat dreptate ..
 

DeletedUser1957

Din pacate orice discutie care incepe intre administratori si jucatori ajunge la o cearta si haos. Eu ca admin incerc sa gasesc o solutie pentru a nu fi defavorizati cei care joaca corect. Tot ca admin nu am sa pedepsesc drastic un jucator care a facut o greseala minuscula sau din neatentie. Daca toti adminii de pe serverul romanesc implementau la sange acel standard de pedepse impuse de cei de la innogames la aceasta discutie nu aparea nici-un mesaj de la jucatori. Intr-un fel este destul de gresit ca am procedat mai toti cu blandete, am zis ca este un joc si nu este necesar sa taiem in carne vie, dar pe acest server se profita de orice.
Revenind la regulament, acesta se gaseste in aceasi forma si pe serverul de pe .net http://www.tribalwars.net/rules.php .
Acest regulament trebuia sa fie tradus si aplicat si pe serverul romanesc. El exista si pe celelalte servere din alte tari.
Majoritatea regulilor sunt aceleasi care erau si cand ati intrat in joc, doar ca sunt formulate putin mai explicit. Doar cateva reguli sunt adaugate acum.
Asa cum voi trebuie sa fiti atenti la aceste reguli iar noi o sa avem mai mult de munca cu ele in cazul in care nu sunt respectate.
Regulile sunt schimbate tot datorita jucatorilor care profita de lipsa lor, nu imi face nici mie placere sa citesc la suport o reclamatie a unui jucator care a ramas fara sate pentru ca a fost in vacanta o saptamana. Acest lucru cu o cucerire fortata a contului se intampla si pe serverul romanesc si pe celelalte.
In concluzie regulile sunt adaptate la modul de a trisa a jucatorilor.

Eu va invit sa discutam calm, ca intre admini (cei care incearca sa va ajute atunci cand aveti probleme) si jucatori ( cei care doresc un joc relativ ok, curat si legal).

Sunt sigura ca nu exista regulament perfect nici pe triburile nici in alte jocuri, dar nu cautati sa tipati la acest regulament doar pentru ca incet incet dispare posibilitatea de a trisa.
As dori sa vad posturi cu bun simt si la subiect, raspunsuri cu bun simt si la subiect.
In cazul in care nu se poate acest lucru se va inchide topicul.
 

DeletedUser4586

Daca stam sa analizam textele fiecaruia nu ajungem niciunde.

Iar din punct de vedere gramatical nici cuvantul "DEA" nu e prea corect exprimat, iar dupa tinerile mele de minte, n-ai sa gasesti un "dea" in vocabularul romanex ori in dex ..

serios??:eek:i-auzi...spune-mi tu atunci forma corecta a conjugarii verbului "a da" din contextul de mai devreme,.imi cer scuze de off-topic,dar chiar sunt curios..
 

DeletedUser

@T-virus daca toti utulizatotii ar discuta rational si onest ,asa cum ai facut-o tu in postul tau,poate nu ar avea parte de replici rautacioase din partea adminilor.Nu stiu daca ai avut rabdare sa citesti tot ce s-a scris aici,tot ce s-a afirmat si nici cat ai rezista tu la acuzele lipsite de ratiune care se aduc unei echipe,care,repet,nu este autorul acestui regulament.
Nu joc alte jocuri on line,dar stiu de la copiii mei sau de la cunostinte si despre alte jocuri de gen si niciunul nu are setata blocarea automata a comenzilor ilegale.In fond fiecare are dreptul la liber arbitru si va suporta consecintele faptelor sale.(exact ca in viata reala)
Regulamentul putea fi editat fara a se cere parerea jucatorilor.Totusi nu s-a procedat asa;doar ca ar fi necesare pareri rationale , pertinente si argumentate,nu acuze,nu jigniri(nici de o parte si nici de cealalta,de acord)
Regula despre raportarea bugurilor ma face si pe mine sa zambesc,ca jucator nu o sa stau niciodata sa fac calcule,voi raporta doar acel bug care va sari evident in ochi,cu conditia sa il observ.
Regula despre sitting a aparut si pe .net si pe .ro ca urmare a reclamatiilor jucatorilor ,nu a fost inventata de noi si aici se poate discuta si ajunge la un compromis.Lamine a propus in cursul discutiei de mai multe ori ca sa se faca propuneri concrete,nu doar contestatii.Adica regula nu e formulata bine ,uite eu jucatorul X as formula-o asa,sau pur si simplu o socotesc inutila,sau de neaplicat.

Eu am inteles pentru ce a fost facut topicul. Am profitat de ocazie si mi-am zis si eu parerea si anumite comentarii cu care sper ca n-am suparat pe nimeni.

Ca sa fiu on-topic, si cu riscul de a ma repeta: Eu propun limitarea actiunilor ilegale automat din joc. Simplu si eficient. Se scapa de multe probleme. Acum depinde de multi factori, daca aceasta propunere este una care poate fi luata in considerare sau ramane doar la stadiul acesta. As fi multumit si cu un raspuns macar daca s-a facut ceva pe aceasta directie.
 

DeletedUser1957

T-virus, s-a incercat incepand cu lumea clasica anumite limitari din program a unor actiuni ilegale. Nu sunt multe dar si eu sper ca cei care se ocupa de acest joc in timp sa imbunatateasca acest aspect al jocului. Atunci va fi o munca mai usoara de admin si pentru mine.
 

DeletedUser5151

ALBERTUS a spus:
Nu joc alte jocuri on line,dar stiu de la copiii mei sau de la cunostinte si despre alte jocuri de gen si niciunul nu are setata blocarea automata a comenzilor ilegale.In fond fiecare are dreptul la liber arbitru si va suporta consecintele faptelor sale.(exact ca in viata reala)

da, dar totusi, acele reguli sa fie clare, si nediscutabile ;)
 

DeletedUser

T-virus, s-a incercat incepand cu lumea clasica anumite limitari din program a unor actiuni ilegale. Nu sunt multe dar si eu sper ca cei care se ocupa de acest joc in timp sa imbunatateasca acest aspect al jocului. Atunci va fi o munca mai usoara de admin si pentru mine.

Nu stiam acest lucru. Poate in timp se va imbunatati sistemul si se va aplica si pentru celelalte lumi. Eu as fi multumit, m-ar scapa de o gramada de griji.
 

DeletedUser

Reguli noi...

acest lucru s-a mentionat anterior - jucatorii ce doresc sa se lase vor avea posibilitatea sa trimita ticket si sa mentioneze persoanele carora li se vor ceda satele sau persoana care le va ceda iar in felul acesta se va reduce posibilitatea de "lucru" contra dorintei titularului

am o propunere daca se poate

Sa zicem ca eu sunt sitter la x si omul a uitat ca are cont pe aici! normal ca ii dau satele in trib ca sitter!

Propunerea mea e ca pe o perioada de 30 zile sa nu se poata da satele (elibera sau alte faze) si dupa ce ai fost 30 zile sitter la ala sa poti da satele de pe contul respectiv in trib!

Daca pe ala nu il intereseaza 30 zile sa mai intre pe cont inseamna ca nu vrea sa joace si oricum trage tribul in jos!

Trebuie specificat in regulement ca daca pe o perioada de 30 zile nu are activitate pe cont proprietarul sitterul sa poata da satele! Prin regula asta se asigura cat de cat faptul ca nu pot da satele cuiva (eu ca sitter) si se vede cine e interesat de joc si cine nu!

Eu nu cred ca la jocul asta daca lipsesti macar 7 zile poti sa faci fata.

Astept raspuns
 

DeletedUser

Ok, am si eu o intrebare... Sunt simpatizant al Miscarii Legionare (sper ca nu trebuie sa intru in polemica cu cineva, se stie clar ca la nurnberg Miscarea Legionara a fost absolvita de orice crima), nu e o organizatie fascista(cine poate sustine altceva, nu are nici cea mai mica idee despre legionari), insa pentru a ma lamuri, deoarece stiu ca incultura bantuie grav pe la noi prin tara... daca postez la profil o strofa din Radu Gyr, de exemplu cea mai cunoscuta: "Moartea la pieptu–i ne strânge/Sa creasca mai mândra Legiunea;/Sa faci Capitane o Tara/Ca soarele sfânt de pe Cer." pot fi incuiat?si sa mi se explice in detaliu de ce anume...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus