Discutii in contradictoriu

DeletedUser12196

da. intradevar.. nu sunt multi care nu stiu diferenta.. sunt multi care se ascund.. dupa deget.. dar sunt fff multi care confunda maneaua.. sau nu cunosc acest stil de muzica.. care printre alte este un stil predat la scoala :) sau cel putin se ** despre el..

urati manea dar nu stiti ce urati :))) interesant.. btw nu ascult ceea ce credeti voi ca se numeste manea.. dar nici ceea ce este de fapt manea..


uite ce afurisit esti si doar te-am rugat sa fi mai ingaduitor...
maneaua este un "stil" muzical care place multor categorii sociale si nu are nici o legatura cu nivelul de cultura adresanduse strict spectrului emotional uman. a fost inventat si popularizat de ednia "romma" din randul careia provin si majoritatea cantaretilor de manele dar a cunoscut si diverse modificari menite sa inbunatateasca stilul.
nu ascult manele pentru ca nu imi permit sa ma las in voia emotiilor sa-plang pentru ce am pierdut sau n-am avut sau sa salivez in aceeasi batista de unica folosinta, dupa ceea ce nu am si nici nu voi avea.
la fel ca manelele tratez telenovelele...:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser12196

nu e asta dar lumea trebuie sa faca un pas inainte . altfel am involua si scopul nostru pe pamant este evolutia pe toate planurile ...(nu mai spun de iubire, iertare, toleranta ca iar incepeti sa huliti si cine stie ce demoni mai trezesc pe forumul asta)
 

DeletedUser12196

se mai ofera cineva sa combata :D sau sa dezbata ;)?
daca nu ,veniti frumusel cu alta tema...:D:D:D
 

DeletedUser

nu e asta dar lumea trebuie sa faca un pas inainte . altfel am involua si scopul nostru pe pamant este evolutia pe toate planurile ...(nu mai spun de iubire, iertare, toleranta ca iar incepeti sa huliti si cine stie ce demoni mai trezesc pe forumul asta)

Sa evoluam? Asta e scopul nostru? Hmmm, nu prea cred. Ce te face sa crezi ca evolutia e un lucru benefic si ca datoria nostra e " sa evoluam"?
Atentie: nu incerc sa te combat :p
 

DeletedUser23722

Sigur sunt si PRO...unii se ascund dupa deget altii sunt foarte putini ;) dar se gasesc...stai linistita.

aia deja sunt prefacuti!
sunt multi care zic ca sunt rapp-eri,rock-eri si ei habar nu au pe ce lume traiesc.gandesc ca daca toata lume spune ca asculta un anumit gen de muzica,sa asculte si ei ,ca doar asa e la moda...
cat despre manele.....mie nu imi plac.cand eram mai mica le ascultam intr-una si dansam de mama focului.uneori ma mai plaesc nostalgiile si ma pun sa mai ascult o manea,de dragul vremurilor trecute,dar asta destul de rar.
si daca stau sa ma gandesc,fiecare dintre noi ar putea compune o manea si am avea un succes extraordinar:D
 

DeletedUser26904

se spune ca istoria se repeta...si-atunci unde si care e rolul evolutiei? nu-mi spune ca maneaua e evolutie, pentru ca nu te cred...am vazut "manele " africane , am vazut in muzica din australia sau cea sarbeasca, exact acelasi ritmuri. Evolutia nu vine din a copia si-a brandui ca "nou".. asa cum noi nu-s nici Banica sau cei care astazi incearca sa copieze muzica anilor 70-80 din lipsa de inspiratie. Trezirea! Manelele nu s-au nascut la noi in tara odata cu Adrian Minune sau Florin Salam sau mai stiu eu cine. Si daca vrei sa vorbesti de evolutie arata-mi ceva nou in ele. macar in ultimii 20 de ani ...nu aceeasi tema , acelasi ritmuri over and over.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser23722

Sa evoluam? Asta e scopul nostru? Hmmm, nu prea cred. Ce te face sa crezi ca evolutia e un lucru benefic si ca datoria nostra e " sa evoluam"?
Atentie: nu incerc sa te combat :p

pai nu?ce ai vrea sa fi ramas tot timpul in aceias epoca si in acelasi stil de viata,cu aceias forma de gandire?
aia nu ar mai fi viata,ci o adevarata monotonie
 

DeletedUser12196

Sa evoluam? Asta e scopul nostru? Hmmm, nu prea cred. Ce te face sa crezi ca evolutia e un lucru benefic si ca datoria nostra e " sa evoluam"?
Atentie: nu incerc sa te combat :p
da, cred ca scopul nostru e sa evoluam mai ales spiritual.observa copiii si vei invata cu timpul ce inseamna evolutia sau adu-ti aminte de tine si analizeaza-te in raport cu cel ce erai.
 

DeletedUser

Toata filozofia asta cu evolutia poate avea, zic eu, doua cai. Una care urmeaza teoria creationismului iar cealalta pe cea a evolutiei. Prima se refera la acea evolutie a spriului prin rugaciune, smerenie, bunatate samd catre perfectiune, purificare sub privirirea atenta a Domnului . Cea de-a doua, zic eu, poate insemna ajungerea la punctul maxim al descoperirilor tainelor Universului, acel punct unde omul este suprem si controleaza totul in lume.
 

DeletedUser12196

omul nu controleaza nimic.omul este doar o scanteie divina, nimic mai mult.tendinta normala e aceea de contopire totala cu divinul din care s-a desprins .
(acum nu dati cu pietre, asta e credinta mea si )
ups,iar ma leg la cap cand nu ma doare...hai sa revenim la...manele.
 

DeletedUser

Parerea mea despre manele este ca acest gen de muzica este unul de comert. oamenii aceia nu pun deloc pasiune in ceea ce fac, privesc muzica asemeni unei afaceri...acest lucru se reflecta foarte usor din textele cantecelor.
 

DeletedUser

As vrea o evolutie fara a face rau naturii, as vrea sa mananc din copac fara sa mai spal fructu si sa beau sifon fara sa pun in pahar chiar sa ma bat cu sifonul, as vrea sa traesc intr-un colt de padure uitat de lume...unde sa nu mai fie aceste uzine care polueaza totul in jur fara manelisti din ziua de azi care dau in cap la lume si poliia asta corupta care ii scapa mereu dupa ce ii prinde, as vrea mai multe locuri de munca ca piata sa fie in dezvoltare nu ca basescu care da afara pe tota lumea din toate locurile de munca si romanul este nevoit sa plece in alta tara. Tara noastra este superba dar noi o facem sa nu mai fie...
 

DeletedUser

As vrea o evolutie fara a face rau naturii, as vrea sa mananc din copac fara sa mai spal fructu si sa beau sifon fara sa pun in pahar chiar sa ma bat cu sifonul, as vrea sa traesc intr-un colt de padure uitat de lume...unde sa nu mai fie aceste uzine care polueaza totul in jur fara manelisti din ziua de azi care dau in cap la lume si poliia asta corupta care ii scapa mereu dupa ce ii prinde, as vrea mai multe locuri de munca ca piata sa fie in dezvoltare nu ca basescu care da afara pe tota lumea din toate locurile de munca si romanul este nevoit sa plece in alta tara. Tara noastra este superba dar noi o facem sa nu mai fie...

Vorbesti mai mult de o schimbare, nu de o evolutie. Acea lume perfecta o vrem toti, dar, nimeni nu face mare lucru. Ar trebui sa ne oprim in a observa lucruri si sa incercam sa schimbam "realitatea".
 

DeletedUser

Este o evulutie in binele umanitatii si a tot ce ne inconjoara....
 

DeletedUser

Bun, tu vrei evolutie in bine, eu vreau evolutie in bine , cel ce citeste asta vrea evolutie in bine, dar, de ce nu facem nimic pentru a aduce schimbarea asta in vorbirea la prezent...mereu cand spunem evolutie, ne gandim la viitor, la unul indepartat unde oamenii sunt buni si "perfecti". nu trebuie sa asteptam la celalalt sa schimbe lumea in bine, trebuie ca fiecare dintre noi sa fi facut deja ceva in privinta asta. Atunci cand fiecare dintre noi va gandi al fel schimbarea, poate se va realiza ceva.
 
Sus