Discutii in contradictoriu

DeletedUser23722

Cred ca e acelasi lucru ca si la celelalte genuri. Spre exemplu, Michael Jackson, a reusit sa aiba milioane de fani care erau in stare sa faca orice pentru a-l vedea la un concert. La fel si in acel bar...oamenii aceia "au maneaua in sange", poate ca nici nu vor alt gen de muzica...ei il au pe regele lor...:)

nu il compara tu pe michael jackson cu manele.NIMIC nu poti compara cu acest gen de muzica.
nu sunt ca muzica lui alifantis(acum compar cu artisti de la noi).nu raman acolo peste ani si iti vine sa asculti oricand si la orice ora.
tind sa cred ca manelele blocheaza creerul,nu il lase sa se dezvolte.nu inveti nimic din ''am dusmani si am bani vai ce tare sunt eu''.daca ar fi sa ramana muzica asta copiilor nostrii,imi e frica sa ma gandesc la viitorul lor
 

DeletedUser

Nu am comparat muzica celor doi. Am vrut sa arat ca e aceeasi manie in amandoua cazurile. Daca stii sa-ti educi copilul cum trebuie, nu cred ca ar trebui sa te temi de influenta negativa a unui gen de muzica. ;)
 

DeletedUser23722

hmmmm.....aici depinde foarte mult de realatia ta cu propiul copil.ii poti baga in cap muzica pe care o asculti tu,dar daca ajunge intr-un anturaj care nu trebuie,ti se duce de rapa toata ''munca''
stiam pe cineva care avea parinti super destepti.primise o educatie adecvata,dar se pare ca persoana respectiva nu a bagat la cap ce trebuia si la varsta de 19 ani intrebata de profesorul de geografie pe ce planeta traieste,nu a stiut sa raspunda:D
 

DeletedUser12196

La un moment dat, "duşmanii", "banii" şi toate celelalte, încep să agreseze urechea. La fel cum a început să o facă şi melodiile difuzate zi de zi pe canalele de muzică (mă refer la cele "house"). Prin '95-'96, m-aş hazarda să spun, până în 2004, mi-au plăcut şi mie anumite melodii, încă îmi mai plac. Dar cele de atunci nu se compară cu cele de azi. Singurul care mai încearcă să salveze ceva din reputaţia lor este Adrian (de Vito sau Copilul Minune), însă şi el mai are scăpări impuse de audienţă.

Sunt curios ce-aţi zice, cei înverşunaţi împotriva manelelor, atunci când veţi afla (dacă nu aţi aflat deja) că Adrian vrea să scoată un CD cu muzică de operă.

Aştept păreri.

cred ca vocea lui gajaita nu se preteaza la opera dar ca cei care ii gadila orgoliul nu-i sunt deloc prieteni.pacat.
 

DeletedUser

respectiva nu a bagat la cap ce trebuia si la varsta de 19 ani intrebata de profesorul de geografie pe ce planeta traieste,nu a stiut sa raspunda:D
:eek: nu credeam ca e posibil asa ceva...
Revenind la muzica, ce parere aveti de "scopul" muzicii in ziua de azi? Mai sunt formatii care canta de dragul muzicii? sau tot mai ulti cu interes financiar?

@ falcon fady: si eu cred ca opera e ceva exagerat pentru "vocea lui gajaita"
 

DeletedUser431

nu inveti nimic din ''am dusmani si am bani vai ce tare sunt eu''.

Exact la acest lucru mă refeream în primul post. Ce se cântă în ziua de azi nu mai sunt manele. Nu le poţi da un nume. Căutaţi melodii din primele albume ale lui Adrian. Ascultaţi-le, de curiozitate, şi veţi observa o mare diferenţă între ceea ce se cânta atunci (manele) şi ce se cântă acum. Dar asta doar dacă sunteţi deschişi şi nu aveţi acea aversiune faţă de manele.

Falcon Lady, nu ştiu ce te face să crezi că are o voce gâjâită. Spre exemplu, melodia aceasta este o melodie de referinţă pentru el. Şi nu cred că vocea se poate numi gâjâită. Şi mai sunt multe altele. Personal, i-aş cumpăra cu plăcere acel CD, dacă îl va scoate.
 

DeletedUser6558

Minune şi opera, vaca şi baletul.
Apropo de voci, la unii cântăreţi nu poţi găsi decât vocea, din păcate.
Apropo de manele, manelele sunt ceva gregar. Orangutanii care se bat în piept, etc.
Apropo de bani şi artă, în momentul când începi să te gândeşti la finalitatea operei de artă pe planul recunoaşterii ei sociale, ai pierdut. Dacă îmi permiteţi să îl citez pe Edgar Poe, "With me poetry has been not a purpose, but a passion; and the passions should be held in reverence; they must not — they cannot at will be excited, with an eye to the paltry compensations, or the more paltry commendations, of mankind."
 

DeletedUser

sincer am ajuns sa cred ca doar ''marii'' cantareti ai muzicii populare mai cant pentru muzica si nu pentru bani
 

DeletedUser6558

sincer am ajuns sa cred ca doar ''marii'' cantareti ai muzicii populare mai cant pentru muzica si nu pentru bani

De ce în ghilimele? Eu cred că Leonard Cohen nu cântă pentru bani, de exemplu. Şi mai sunt destui. Uite, de exemplu, o scrisoare a lui Nick Cave către MTV, după nominalizarea la un premiu MTV.

 

DeletedUser6558

sincer am ajuns sa cred ca doar ''marii'' cantareti ai muzicii populare mai cant pentru muzica si nu pentru bani

De ce în ghilimele? Eu cred că Leonard Cohen nu cântă pentru bani, de exemplu. Şi mai sunt destui. Uite, de exemplu, o scrisoare a lui Nick Cave către MTV, după nominalizarea la un premiu MTV.

LETTER TO MTV TO ALL THOSE AT MTV, I WOULD LIKE TO START BY THANKING YOU ALL FOR THE SUPPORT YOU HAVE GIVEN ME OVER RECENT YEARS AND I AM BOTH GRATEFUL AND FLATTERED BY THE NOMINATIONS THAT I HAVE RECEIVED FOR BEST MALE ARTIST. THE AIR PLAY GIVEN TO BOTH THE KYLIE MINOGUE AND P. J. HARVEY DUETS FROM MY LATEST ALBUM MURDER BALLADS HAS NOT GONE UNNOTICED AND HAS BEEN GREATLY APPRECIATED. SO AGAIN MY SINCERE THANKS. HAVING SAID THAT, I FEEL THAT IT'S NECESSARY FOR ME TO REQUEST THAT MY NOMINATION FOR BEST MALE ARTIST BE WITHDRAWN AND FURTHERMORE ANY AWARDS OR NOMINATIONS FOR SUCH AWARDS THAT MAY ARISE IN LATER YEARS BE PRESENTED TO THOSE WHO FEEL MORE COMFORTABLE WITH THE COMPETITIVE NATURE OF THESE AWARD CEREMONIES. I MYSELF, DO NOT. I HAVE ALWAYS BEEN OF THE OPINION THAT MY MUSIC IS UNIQUE AND INDIVIDUAL AND EXISTS BEYOND THE REALMS INHABITED BY THOSE WHO WOULD REDUCE THINGS TO MERE MEASURING. I AM IN COMPETITION WITH NO-ONE. MY RELATIONSHIP WITH MY MUSE IS A DELICATE ONE AT THE BEST OF TIMES AND I FEEL THAT IT IS MY DUTY TO PROTECT HER FROM INFLUENCES THAT MAY OFFEND HER FRAGILE NATURE. SHE COMES TO ME WITH THE GIFT OF SONG AND IN RETURN I TREAT HER WITH THE RESPECT I FEEL SHE DESERVES - IN THIS CASE THIS MEANS NOT SUBJECTING HER TO THE INDIGNITIES OF JUDGEMENT AND COMPETITION. MY MUSE IS NOT A HORSE AND I AM IN NO HORSE RACE AND IF INDEED SHE WAS, STILL I WOULD NOT HARNESS HER TO THIS TUMBREL - THIS BLOODY CART OF SEVERED HEADS AND GLITTERING PRIZES. MY MUSE MAY SPOOK! MAY BOLT! MAY ABANDON ME COMPLETELY! SO ONCE AGAIN, TO THE PEOPLE AT MTV, I APPRECIATE THE ZEAL AND ENERGY THAT WAS PUT BEHIND MY LAST RECORD, I TRULY DO AND SAY THANK YOU AND AGAIN I SAY THANK YOU BUT NO...NO THANK YOU. YOURS SINCERELY, NICK CAVE 21 OCT 96.

Nu ştiu cum se pun spoilere.

http://www.nick-cave.com/index.php?option=com_content&task=view&id=372&Itemid=51
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6558

A, România. Păi în România nu prea există muzică. Cargo nu mai cântă, Timpuri Noi nu prea mai cântă, Taxi din câte ştiu nu mai cântă. Singurul gen de muzică care mai există la noi e muzica populară, dar şi aceasta e sufocată de aşa-zişi cântăreţi de nunţi, cum sunt fraţii Giurgi, fraţii Rednic şi alţi fraţi, imitatori jalnici ai fraţilor Petreuş, şi alde Benone Sinulescu şi Irina Loghin. Şi Angela Buciu, care o imită în mod jalnic pe Titiana Mihali. Şi alţi imitatori.
 

DeletedUser

A, România. Păi în România nu prea există muzică. Cargo nu mai cântă, Timpuri Noi nu prea mai cântă, Taxi din câte ştiu nu mai cântă. Singurul gen de muzică care mai există la noi e muzica populară, dar şi aceasta e sufocată de aşa-zişi cântăreţi de nunţi, cum sunt fraţii Giurgi, fraţii Rednic şi alţi fraţi, imitatori jalnici ai fraţilor Petreuş, şi alde Benone Sinulescu şi Irina Loghin. Şi Angela Buciu, care o imită în mod jalnic pe Titiana Mihali. Şi alţi imitatori.

Bine ca nu-i Irina Logout ...
 

DeletedUser26904

A, România. Păi în România nu prea există muzică. Cargo nu mai cântă, Timpuri Noi nu prea mai cântă, Taxi din câte ştiu nu mai cântă. Singurul gen de muzică care mai există la noi e muzica populară, dar şi aceasta e sufocată de aşa-zişi cântăreţi de nunţi, cum sunt fraţii Giurgi, fraţii Rednic şi alţi fraţi, imitatori jalnici ai fraţilor Petreuş, şi alde Benone Sinulescu şi Irina Loghin. Şi Angela Buciu, care o imită în mod jalnic pe Titiana Mihali. Şi alţi imitatori.
si de ce ar canta? meritam? nu stiu pe multi care ar fi intradevar dornici sa plateasca un bilet la un concert cu ei sunt din ce in ce mai putini .
ex:
Bine ca nu-i Irina Logout ...
PS.nu-s cei enumerati de tine singurii artisti romani, sa fim seriosi, e doar genul de muzica pe care il preferi tu si din aia ar mai fi sarmalele reci, vita de vie, parlament,K-risma
 

DeletedUser12196

Exact la acest lucru mă refeream în primul post. Ce se cântă în ziua de azi nu mai sunt manele. Nu le poţi da un nume. Căutaţi melodii din primele albume ale lui Adrian. Ascultaţi-le, de curiozitate, şi veţi observa o mare diferenţă între ceea ce se cânta atunci (manele) şi ce se cântă acum. Dar asta doar dacă sunteţi deschişi şi nu aveţi acea aversiune faţă de manele.

Falcon Lady, nu ştiu ce te face să crezi că are o voce gâjâită. Spre exemplu, melodia aceasta este o melodie de referinţă pentru el. Şi nu cred că vocea se poate numi gâjâită. Şi mai sunt multe altele. Personal, i-aş cumpăra cu plăcere acel CD, dacă îl va scoate.

pai poti sa ii cumperi cd-ul fara probleme.nu am nimic impotriva lui sau a altor manelisti atata timp cat isi cunosc lungul nasului . personal il cunosc pe vali vijelie care e un tip ok si la locul lui din punctul meu de vedere. cand ceva ma deranjaza ii pot spune fara probleme. dar cand esti idiot si vrei sa-mi demonstrezi ca banii tai pot cumpara tot, cand te faci de ras si persisti in prostie ,ba nici macar nu ai decenta sa-ti ceri scuze fata de cei pe care i-ai jignit...asta chiar ma scoate din sarite.
si acum ai cheia unui mai vechi post al meu in care spuneam ca abuzurile de tot felul si hotia la care recurg acesti manelisti( nu toti ,desigur) au dus la aversiune fata de manele si cantaretii acestui gen.
 

DeletedUser23722

:eek: nu credeam ca e posibil asa ceva...
Revenind la muzica, ce parere aveti de "scopul" muzicii in ziua de azi? Mai sunt formatii care canta de dragul muzicii? sau tot mai ulti cu interes financiar?

@ falcon fady: si eu cred ca opera e ceva exagerat pentru "vocea lui gajaita"

si mai pot da o gramada de exemple la astfel de prostii. nici eu nu credeam ca e posibil asa ceva,dar am vazut cu ochii mei,din pacate.
si sunt atatia artisti care canta numai ptr bani.printre ei din pacate se afla si cei care canta hip-hop.si spun asta ptr ca ei o zic in versurile lor ''inteligente''
 

DeletedUser

vad ca nu se mai zice nimic pe aici si va aduc o noua tema de gandire:)

muzica de petrecere ce credeti de ea?
 
Sus