Discutii libere L77 !

Opteron180

member
Scor reacție
0
A jucat si TSL pe vreo 3 lumi .ro, si una pe .net. Chiar nu tin minte sa ne injure fostii colegi, aici pe forum :)). Din contra, multi dintre dusmani ne-au devenit prieteni. Asta pentru ca am luat totul ca pe un joc, pe care trebuie sa il jucam fair-play.
 

Patrykana

member
Scor reacție
0
N-ai ce sa discuti cu hateri dastia obsedati doar sa posteze aici ca sa arunce cu noroi, woc si tsl au razboi direct dar nu m-ai vazut pe mine sa aduc vreo insulta baietilor de la voi indiferent cate s-au spus in postarile anterioare.
 

Kutuzov

member
Scor reacție
0
Tocmai asta incerc sa iti transmit si eu si iti repet pe romaneste ca sa intelegi, aici este topic pentru lumea 77, saraciile tale nu ne intereseaza. Iar eu pot sa bag mana in foc ca din punct de vedere al studiilor, stau peste tine. Daca eu nu am 10 clase si sunt de pe vremea raposatului, tu esti un comunist obosit si nu ai treaba cu realitatea dintr-o tara civilizata. Ma vezi pe mine sa intru la topicu de pe 76 si sa discut istorii si nebunii, nu doamne fereste nu sunt atat de idiot ca tine. Hai succes si cam atat.

De asta vorbesti asa civilizat... ca te afli intr-o tara civilizata... Se vede cat de multe ai fost in stare sa asimilezi de la cei printre care traiesti in acea tara civilizata din modul in care vorbesti... Si sa stii, joc si aici, doar ca la def pentru ca nah, e mai greu sa te duci in top 25 pe doua lumi concomitent. De curiozitate, cu ce te ocupi in acea tara civilizata de ai asa fumuri in tine?
 
Ultima editare:

L.G.L

member
Scor reacție
0
Mai nou unui jucator care spune lucrurilor pe nume si spune ceea ce gândește la fel ca mulți alții din tribul ala dar care au investit bani spre deosebire de mine si nu pot sa reacționeze momentan, i se spune hater, nu?..habar nu aveți cate mesaje am de la fosti colegi care se încheie "cu respect" sau "cu stimă"
Faptul ca Florin a dat afara 20 de jucatori din academii la care nu le-a acceptat anume cererea de prietenie pentru ca mai apoi sa aibă motiv sa-i bage la interne pe motiv ca nu partajeaza setarile cu el vi se pare absolut normal, faptul ca unii dintre ei aveau trupele sprijin la 30 de ore distanta si voi știați asta și acolitii voștri aveau nobilii spre ei inainte sa fie trecuti la interne e absolut normal nu?..iar eu că ies din trib pentru ca ma dezic de măgăriile astea sunt hater nu?..
Ce să zic, dacă asta e noua denumire a unui hater atunci așa prefer sa fiu toată viața mea dar peste tot unde merg o fac cu capul sus prietene!

Si ca o paranteză, nu am înjurat nici un fost coleg si nici olnu o s-o fac vreodată indiferent de tribul in care o sa ma aflu dar da, sunt genul ăla de om care iese in prima linie și spune lucrurilor pe nume indiferent de consecințe..Lucrez intr-un spital, sunt invatat sa fiu in prima linie, sunt invatat sa si pierd uneori, din păcate, batalii din care cei pentru care lupt nu se mai întorc dar o fac mereu cu ideea ca am făcut tot posibilul și doar ce e corect și moral!
 

Cristii1

member
Scor reacție
0
Mai nou unui jucator care spune lucrurilor pe nume si spune ceea ce gândește la fel ca mulți alții din tribul ala dar care au investit bani spre deosebire de mine si nu pot sa reacționeze momentan, i se spune hater, nu?..habar nu aveți cate mesaje am de la fosti colegi care se încheie "cu respect" sau "cu stimă"
Faptul ca Florin a dat afara 20 de jucatori din academii la care nu le-a acceptat anume cererea de prietenie pentru ca mai apoi sa aibă motiv sa-i bage la interne pe motiv ca nu partajeaza setarile cu el vi se pare absolut normal, faptul ca unii dintre ei aveau trupele sprijin la 30 de ore distanta si voi știați asta și acolitii voștri aveau nobilii spre ei inainte sa fie trecuti la interne e absolut normal nu?..iar eu că ies din trib pentru ca ma dezic de măgăriile astea sunt hater nu?..
Ce să zic, dacă asta e noua denumire a unui hater atunci așa prefer sa fiu toată viața mea dar peste tot unde merg o fac cu capul sus prietene!

Si ca o paranteză, nu am înjurat nici un fost coleg si nici olnu o s-o fac vreodată indiferent de tribul in care o sa ma aflu dar da, sunt genul ăla de om care iese in prima linie și spune lucrurilor pe nume indiferent de consecințe..Lucrez intr-un spital, sunt invatat sa fiu in prima linie, sunt invatat sa si pierd uneori, din păcate, batalii din care cei pentru care lupt nu se mai întorc dar o fac mereu cu ideea ca am făcut tot posibilul și doar ce e corect și moral!
Fiecare conduce un trib dupa cum vrea. Maturizeaza-te, este doar un joc si nu mai plange peste tot.
 

Alex.

member
Scor reacție
0
Dar la ce te astepti cand intri intr-un trib cu 100 de academii care nu prea sunt in stare sa ia sate de la dusmani? Nu trebuie sa creasca si ei cumva?
 

DeletedUser49882

Tin sa precizez ca fac un favor intregului server romanesc cand evidentiez faptul ca jucatorii vechi care au jucat in urma cu 10 ani si au luat pauza de 5-7-8-9 ani, in momentul de fata nu se regasesc in stilul de joc si nu sunt capabili sa mai conduca o echipa spre rezultate gen castigarea unui razboi, nu mai zic de castigarea unei lumi.

Doar unora faci un favor (cei care sunteți de aceiași teapa nu întregului server romanesc).. Foarte mulți jucători nu se regăsesc în stilul vostru nu numai jucătorii vechi.. Nu cred ca un conducător din ziua de astăzi are dreptul de a vorbi de vechii conducatori(nu ați câștigat dreptul asta indiferent câte lumi veți avea la activ)
Spre deosebire de voi vechii conducatori aveau ce nu veți avea niciodată (oua).. Nu am văzut pe nici o lume veche ca un trib sa se facă preș în fata altui trib și din primele zile de joc sa devina academia unui trib mai mare(ca și woc de altfel care a fost academia tribului HY la un moment dat)...
Chiar dacă spuneți ca și înainte erau academii și se recruta este perfect adevărat însă cu f mari deosebiri... Tribul avea academia proprie și nu un alt trib devenea academia lui prin schimbarea numelui iar invitațiile nu se făceau la număr ca acum ci se luau jucătorii buni.. Niciodată nu se întâmpla ca un trib sa fuzioneze cu altul sub o denumire comuna ci dacă se fuziona era în urma unui război iar cel care pierdea întra în tribul câștigător după cum hotărau liderii tribului castigator(cei mai buni erau luați în trib sau academie iar restul erau înnobilati dar nu intern ci pur și simplu nu erau luați iar de cele mai multe ori conducerea tribului pierzător se lăsau ori rămâneau în tribul pierzător pana erau înnobilati nu ca acum cand după un război se fuzionează iar conducerea tribului dușman ajunge în conducerea tribului cu care fuzionează)
Existau chiar și interne dar nu băgau la interne decât cu motiv f bine întemeiat nu ca acum când se cauta motive sa bage jucători la interne indiferent ca sunt buni sau nu(când se lăsau jucătorii buni înainte toată lumea insista sa continue sau se ofereau sa tina contul pe sitter o perioada pana își rezolva problemele pe când acum a doua zi este înnobilat sa nu cumva sa se răzgândească)
Asa ca mai puțin cu comparațiile ca nu își au rostul... Ați descoperit o forma de a închide lumile mai repede fata de înainte însă ați distrus jocul în felul acesta și din câte se pare nici măcar nu va dați seama că asta nu e spre avantajul vostru ci a celor de la inno... Cu cât se închid mai repede lumile cu atât pe mai multe lumi jucați și mai multe pp băgați asa ca mai bine reveniti la stilul vechi de joc cu triburi și conducatori care au oua, băgați pp într-o lume și jucați mai mult pe una asa faceți economie la bani și poate veți descoperi și plăcerea de a juca
 

Rasmus

member
Scor reacție
0
Doar unora faci un favor (cei care sunteți de aceiași teapa nu întregului server romanesc).. Foarte mulți jucători nu se regăsesc în stilul vostru nu numai jucătorii vechi.. Nu cred ca un conducător din ziua de astăzi are dreptul de a vorbi de vechii conducatori(nu ați câștigat dreptul asta indiferent câte lumi veți avea la activ)
Spre deosebire de voi vechii conducatori aveau ce nu veți avea niciodată (oua).. Nu am văzut pe nici o lume veche ca un trib sa se facă preș în fata altui trib și din primele zile de joc sa devina academia unui trib mai mare(ca și woc de altfel care a fost academia tribului HY la un moment dat)...
Chiar dacă spuneți ca și înainte erau academii și se recruta este perfect adevărat însă cu f mari deosebiri... Tribul avea academia proprie și nu un alt trib devenea academia lui prin schimbarea numelui iar invitațiile nu se făceau la număr ca acum ci se luau jucătorii buni.. Niciodată nu se întâmpla ca un trib sa fuzioneze cu altul sub o denumire comuna ci dacă se fuziona era în urma unui război iar cel care pierdea întra în tribul câștigător după cum hotărau liderii tribului castigator(cei mai buni erau luați în trib sau academie iar restul erau înnobilati dar nu intern ci pur și simplu nu erau luați iar de cele mai multe ori conducerea tribului pierzător se lăsau ori rămâneau în tribul pierzător pana erau înnobilati nu ca acum cand după un război se fuzionează iar conducerea tribului dușman ajunge în conducerea tribului cu care fuzionează)
Existau chiar și interne dar nu băgau la interne decât cu motiv f bine întemeiat nu ca acum când se cauta motive sa bage jucători la interne indiferent ca sunt buni sau nu(când se lăsau jucătorii buni înainte toată lumea insista sa continue sau se ofereau sa tina contul pe sitter o perioada pana își rezolva problemele pe când acum a doua zi este înnobilat sa nu cumva sa se răzgândească)
Asa ca mai puțin cu comparațiile ca nu își au rostul... Ați descoperit o forma de a închide lumile mai repede fata de înainte însă ați distrus jocul în felul acesta și din câte se pare nici măcar nu va dați seama că asta nu e spre avantajul vostru ci a celor de la inno... Cu cât se închid mai repede lumile cu atât pe mai multe lumi jucați și mai multe pp băgați asa ca mai bine reveniti la stilul vechi de joc cu triburi și conducatori care au oua, băgați pp într-o lume și jucați mai mult pe una asa faceți economie la bani și poate veți descoperi și plăcerea de a juca

Oamenii au mereu tendinta de a idealiza trecutul si a-si aminti de el cu placere. Insa rareori situatia din trecut era mai buna decat in prezent. Joc dp l1 si imi amintesc cate tradari, cate scandaluri, cate manevre si banari erau si atunci. Mamuti de triburi care se intindeau pe 10-20 continente sau imprastiati si amestecati intre ei pe toata harta ca se invita la gramada. Imi amintesc cat de animate erau forumurile, ca se certa lumea toata ziua, si se injurau, se acuzau de manevre si nu stiu ce magarii. Voi astia ca va vaitati ce rau a ajuns jocul sunteti echivalentul babelor care se lauda ca ce bine era pe vremea lor cand calcau in balega si se simteau norocoase.
 
Ultima editare:

cheles

member
Scor reacție
0
Forumul este din ce in ce mai interesant. Am impresia ca se toarna un film ce are la baza ideea lui Eliade de "Sacru vs. Profan", unde tot ce este vechi, este sacru si ce este nou, este profan. Trebuie sa intelegem ca vremurile lumilor cu 100 de continente populate, viteza mare de joc, triburi de 200 de membrii, putine academii etc, AU APUS. Stilul de joc s-a schimbat (nu o sa afirm ca a evoluat), de aceea trebuie ca cei ce vor sa castige o lume sa se adapteze. Asa este oriunde, chiar si in viata reala.

Toata discutia asta imi aminteste de un exemplu real, atunci cand posta electronica scotea din uz un procent insemnat de postasi, iar acestia, nereusind sa se adapteze vremurilor, ieseau in strada si tipau ca e mai bine sa care ei scrisori, care electonic ajungeau in cateva secunde, iar carate de ei in cateva zile - saptamani. Bineinteles ca si in ziua de azi mai sunt oficii postale, dar doar pentru actiuni strict centralizate, iar cu timpul vor disparea si ele. Asa ca dragilor, alegeti daca vreti sa fiti "postasii" din poveste sau sa evoluati!
 

Opteron180

member
Scor reacție
0
Cheles, ai mai evoluat ma si tu? Ca vad ca tot bati campii. Prima oara zici ca jocul s-a schimbat (nu poti sa spui ca a evoluat) si apoi dai exemplul postasilor care nu au reusit sa evolueze.. Nu bai baietilor, jocul e mult mai urat si neinteresant ca acum cativa ani. Da, cand jucau mii de jucatori, multe k-uri, multe triburi, atunci avea si diplomatia un rol puternic. Cum a zis si bulecs, aveai o academie, o faceai ca sa iti cresti jucatorii, ca apoi sa progreseze, sa intre in tribul mare. E drept ca atunci cand erau vremurile alea, voi poate nu stiati ce se intampla pe acolo. E si cazul tau mai cheles, la final de l7, cand toti jucatorii mari s-au lasat, ai aparut si tu. Ca o comparatie, noi adoram jocurile alea vechi si cu farmec, din epoca frumoasa a jocurilor video, iar voi acuma nu sunteti jocurile astea cu grafica uimitoare, ci jocurile de pe smartphonuri, alea in care dati cu degetul si mai treceti un nivel. Aia e, voi daca nu ati jucat in viata voastra acest joc cum trebuie, nu aveti de unde sa stiti.
 

cheles

member
Scor reacție
0
Cheles, ai mai evoluat ma si tu? Ca vad ca tot bati campii. Prima oara zici ca jocul s-a schimbat (nu poti sa spui ca a evoluat) si apoi dai exemplul postasilor care nu au reusit sa evolueze.. Nu bai baietilor, jocul e mult mai urat si neinteresant ca acum cativa ani. Da, cand jucau mii de jucatori, multe k-uri, multe triburi, atunci avea si diplomatia un rol puternic. Cum a zis si bulecs, aveai o academie, o faceai ca sa iti cresti jucatorii, ca apoi sa progreseze, sa intre in tribul mare. E drept ca atunci cand erau vremurile alea, voi poate nu stiati ce se intampla pe acolo. E si cazul tau mai cheles, la final de l7, cand toti jucatorii mari s-au lasat, ai aparut si tu. Ca o comparatie, noi adoram jocurile alea vechi si cu farmec, din epoca frumoasa a jocurilor video, iar voi acuma nu sunteti jocurile astea cu grafica uimitoare, ci jocurile de pe smartphonuri, alea in care dati cu degetul si mai treceti un nivel. Aia e, voi daca nu ati jucat in viata voastra acest joc cum trebuie, nu aveti de unde sa stiti.

Din perspectiva mea nu e o evolutie, dar majoritatea jucatorilor actuali o considera, asa ca si noi trebuie sa ne adaptam si sa nu vedem jocul actual ca pe un joc lipsit de "gratie". Asta este substanta a ceea ce am zis eu. Lumea 7 este de mai bine de 10 ani incheiata, iar cat am apucat eu sa joc nu este treaba ta, in orice caz, mai mult decat ai apucat tu sa joci pe contul Opteron180. Si inca o chestie: nu cumva aici folosesti acelasi tipar pe care il foloseai pe lumea 29? Acolo pierdeai si dadeai vina pe alianta initiala dintre Fum is Start si pe slabiciunea aliatilor vostrii. Aici motivul este numarul mare de academii. Mereu o sa ai ceva de blamat atunci cand lucrurile nu merg in directia pe care o vrei. Revino in prezent, intra pe serverele straine si ai sa vezi ca si acolo jocul este in acelasi stadiu.
 

Opteron180

member
Scor reacție
0
Cheles, cand eu castigam cu colegii mei o lume pe .net, tu jucai pe lumile ale multe in care nu prea ai facut nimic notabil. Pai da, e acelasi lucru. Iti explic ca la copii mici. Daca suntem 4 baieti la bloc, 2 de cate 20 ani si 80 kg, 2 de 15 ani si 50 kg, ca un joc sa fie fairplay, cei mari ar trebui sa isi aleaga fiecare pe cate unul dintre ce mici, nu sa se alieze intre ei. Iar unul dintre cei mici (TSL pe lumea 29) nu a fugit repede acasa, ci a stat la bataie, constient ca si-o fura. Chestia asta e de admirat, nu subiect de atac. Mai cautati si voi sensul cuvantului joc, cam in ce consta el Da, toti vrem sa castigam, conteaza foarte mult cum o facem. Tu, daca ai avea un buton care sa te declare automat castigatorul lumii, ai apasa pe el. Eu nu. Cam asta e diferenta. Auzi, imi spui tu mie ca nu conteaza numarul academiilor. Pai sa renunte woc la vreo 3-4 dintre ele :)). Plus ca toti stim cam pentru ce sunt alea..Nu sunt pentru promovarea jucatorilor in tribul mare (sensul cuv academie) ci mai mult ca sursa de sate pentru cei mai smecheri( interne). Deja sunt certuri in woc. Banuiesc ca si la voi e la fel
 

Best boboo

member
Scor reacție
0
Cheles, cand eu castigam cu colegii mei o lume pe .net, tu jucai pe lumile ale multe in care nu prea ai facut nimic notabil. Pai da, e acelasi lucru. Iti explic ca la copii mici. Daca suntem 4 baieti la bloc, 2 de cate 20 ani si 80 kg, 2 de 15 ani si 50 kg, ca un joc sa fie fairplay, cei mari ar trebui sa isi aleaga fiecare pe cate unul dintre ce mici, nu sa se alieze intre ei. Iar unul dintre cei mici (TSL pe lumea 29) nu a fugit repede acasa, ci a stat la bataie, constient ca si-o fura. Chestia asta e de admirat, nu subiect de atac. Mai cautati si voi sensul cuvantului joc, cam in ce consta el Da, toti vrem sa castigam, conteaza foarte mult cum o facem. Tu, daca ai avea un buton care sa te declare automat castigatorul lumii, ai apasa pe el. Eu nu. Cam asta e diferenta. Auzi, imi spui tu mie ca nu conteaza numarul academiilor. Pai sa renunte woc la vreo 3-4 dintre ele :)). Plus ca toti stim cam pentru ce sunt alea..Nu sunt pentru promovarea jucatorilor in tribul mare (sensul cuv academie) ci mai mult ca sursa de sate pentru cei mai smecheri( interne). Deja sunt certuri in woc. Banuiesc ca si la voi e la fel
Te freacă tare grija pe tine.... Cine si de ce se ceartă
Ai grija de tribul tau.... Si plangi la colț dupa lumile vechi
 

cheles

member
Scor reacție
0
Nimeni nu a contestat valoarea tribului TSL, fara nicio indoiala sunteti un trib puternic si foarte bine organizat. Toate felicitarile pentru castigarea lumilor atat pe .net cat si pe .ro. Nu am afirmat in cele spuse mai sus ca nu sunteti un trib cu aptitudini bune, doar ca atunci cand lucrurile nu merg bine, aveti tendinta de a spune cat de "nedreapt" si "anormal" este jocul.

Te contrazic, eu am intrat sa joc la insistentele unui amic, nu imi doresc sa apas pe un buton si sa castig, iau jocul ca atare si ma adaptez la conditiile de joc. Daca o fi sa castig, cu atat mai bine, daca nu, voi felicita tribul invingator si voi continua sa joc pe alte lumi.

Este clar ca lumea va fi castigata de tribul cu cea mai buna strategie (recrutari / academii / organizate, orice strategie), indiferent ca este Woc sau TSL, ne bucuram de joc, asa cum este el.
 

Opteron180

member
Scor reacție
0
Pai nu zicem ca jocul e neaparat nedrept si anormal, ci practicile adversarilor sunt lipsite de fair-play. Nimic glorios, gen. Aleg calea usoara, imorala, etc. Dar si jocul e facut cam sa te stoarca de bani, parerea mea. Dar nu jocul te impiedica sa faci o lume cum a fost a 7, de ex, cu zeci de triburi diferite, in perioada lumii de mijloc, in care nu se stie deloc rezultatul lumii. Au trecut 2 luni pe l77 si deja se cam vad 2 mari tabere... E frumos asa? Mie nu prea imi place, sincer
 

cheles

member
Scor reacție
0
Clar, jocul nu mai este ceea ce a fost, complet de acord. Si eu mi-as dori ca dupa jumatate de an pe o lume, sa fie populate 80 de continente, sa existe 15 triburi, sa existe diplomatie reala, posibilitatea unui joc dinamic. Dar in conditiile date, nu se poate realiza, cat timp exista optiunile de Depozit premium, injumatatire timp constructie, 20% reducere etc. Este prea rapida dezvoltarea, descurajata participarea jucatorilor care nu vor sa investeasca. Inainte era simplu: cont premium si atat, era 2 euro sau ceva de genul asta si oricine avea posibilitatea sa se dezvolte la fel.

Nu vreau sa fiu ipocrit, si eu am investit si clar daca eram in locul celor de la Inno, as fi indreptat jocul exat in directia asta. Pentru innogames, triburile / tribal wars este o "vaca de muls", iar in apararea lor pot spune doar "astea sunt conditiile, daca vreti sa jucati bine, daca nu, sunteti invitati sa invatati PHP si sa va dezvoltati propriul joc".
 

Opteron180

member
Scor reacție
0
Nah, nu am jucati cativa ani..S-a intamplat sa revin si deja am bagat mana adanc in buzunar...Si tot sunt in urma altora :)). Acum conteaza si portofelul, inainte conta timpul alocat si creierul
 

DeletedUser49882

Indiferent ce spuneți nu puteți schimba realitatea ca jocul s-a schimbat și nu in bine din pacate(chiar cu argumente de genul ca lumea evoluează și trebuie sa ne adaptam).. Aici nu suntem nici la posta nici în politica sau unde mai vreți voi... Este un joc unde relațiile între jucători ar trebui sa fie pe primul loc chiar și între inamici... Este adevărat ca și înainte mai erau trădări, manevre(de undeva ați învățat și voi asta doar nu ați inventat-o voi) însă acum prea le ridicați la rang de arta toate aceste manevre parca asta îl face pe un jucător bun...
Acum totul e prea personal luat ceea ce ar trebui sa fie un simplu joc (la câți bani se baga e normal sa faci orice sa fii pe harta)
Dar nu îmi mai spuneți va rog ca noi suntem înapoiați și nu am ținut pasul cu evoluția ca nu este asa... Refuz sa joc(ceea ce am și făcut) într-un joc unde nu mai contează nimic altceva decât pp-rile, unde conducătorii de trib sunt pe rand presurile altora(pe o lume devine academia unuia mai puternic doar sa fie pe harta, pe alta lume se schimba situația și celalalt devine academia altui trib și tot asa), relațiile între jucători nu mai exista(pe o lume suntem în același trib și luptam de aceiași parte pe alta ne înjuram și suntem dușmani sau cazul de pe 76 în care HY și Green s-au înjurat și bălăcărit pe unde s-au prins ca să sfârșească într-o alianță însă numai alianță nu poate fi numita asta), băgăm jucătorii la interne de amorul artei indiferent ca este un jucător bun sau nu important este sa reducem numărul în tribul final, etc
Asa ca mai bine rămân asa cum sunt înapoiat decât evoluat ca voi în mocirla asta de acum.
 

Disconnected

member
Scor reacție
0
Dacă nu ai fi subliniat si nu ai fi adus in discuție lumea 76 aici, nu ar fi fost un comentariu de OSCAR. Mai sus Patrykana a spus foarte clar ca discuțiile de pe alta lume nu au ce cauta într-un astfel de forum. Nu crezi ca ar fi mai frumos daca ne am vedea fiecare de treaba lui si de forumul distribuit fiecărei lumi!? Vă plângeți ca jocul a suferit o modificare mai ales comportamentala în rândul jucătorilor si nu neapărat tehnică. Foarte bine ca sa întâmplat așa, lumile se termina mult mai repede si cel mai isteț conducător sau trib reușește fără un efort considerabil de a o încheia într-un timp relativ scurt! Nu s au plans jucătorii cu experiență și ajungeți voi sa va plângeți, niște jucători de duzină, de mult uitați cărora le tremura mâinile pe mouse!
 
Sus